Prskalice

Dukej, videću kako to izgleda pa ću probati, baš idem danas u selo. Ako mi nešto ne bude jasno, pitaću.
Neško, kako izgledaju ti jednosmerni ventili i gde se nalaze, koliko ih ima, u pitanj je 440 L 8m grane AGM, ima 3 mehanička za grane -sekcije i četvrti za mešač?
 
Dukej, videću kako to izgleda pa ću probati, baš idem danas u selo. Ako mi nešto ne bude jasno, pitaću.
Neško, kako izgledaju ti jednosmerni ventili i gde se nalaze, koliko ih ima, u pitanj je 440 L 8m grane AGM, ima 3 mehanička za grane -sekcije i četvrti za mešač?
Čika Aco, meni je na tom pomenutom čepu curila voda pa sam ga pre prskanja izvrnuo da promenim gumicu na njemu. Tad sam napravio par sličica pa Vam možda budu od pomoći, mada je to sve jako prosto i na prvi pogled bude jasno šta i kako...

Čep se nalazi sa suprotne strane ručice, tj. on je podupire sa zadnje strane regulatora i praktično stiska mehanizam za uključivanje/isključivanje prskanja. Kad je previše stisnut taj mehanitam onda se teže okreće ručica i mogu da glave polugice mehanizma. Takođe ne valja ni da je pritiskanje čepa skroz labavo, jer čep drži jednu malu okruglu pločicu koja povezuje mehanizam, pa onda ona može da spadne ako je čep ne doseže. Dakle, treba čep uvrtati tek toliko da se ovlaš nasloni na pločicu. Da biste prišli čepu verovatno ćete morati skinuti regulator sa nosača, ne znam kako je kod vas, kod mene je regulator preko tri šrafa pričvršćen za neki pleh i bez sidanja regulatora sa tog pleha ne mogu prići čepu.

IMG-20230513-191534.jpg


Špicastim kleštima izvadite plehani osigurač iz centra čepa i onda većim štafcigerom možete odvrtati čep. Vama je potrebno da ga samo malo popustite, npr. četvrt kruga ili i manje. Koliko treba popustiti čep vidite po tome koliko ručica ide lako.

IMG-20230513-191652.jpg


Kod mene je na čepu malo kapala voda i pošto nisam ranije imao odgovarajuću gumicu bio sam obmotao navoj čepa teflonskom trakom. Ako je gumica dobra nema potrebe za teflonom. Pošto sam sad nabavio gumicu izvrnuo sam skroz čep.

IMG-20230513-191732.jpg


Čep podupire okruglu pločicu koja je samo nataknuta na dva mala metalna štifta koja su preko nekih polugica povezana sa "membranama" koje otvaraju i zatvaraju prolaz ka granama ili prelivu. Pošto je pločica samo nataknuta, i kad se izvrne čep ništa je više ne drži, onda ona lako spadne ako se regulator okrene naopačke, nije ni to problem ali vam onda treba pinceta da biste je vratili na mesto. Zato ako izvadite čep ne okrećite regulator već ga ostavite u takvom položaju da pločica ne spadne sa ta dva mala štifta.

IMG-20230513-191815.jpg


Na gornjoj slici je ta pločica a na donjoj slici je čelo čepa koji treba da se ovlaš nasloni na pločicu.

IMG-20230513-192232.jpg


Uzgred, evo kako izgleda kako se čep naslanja na pločicu gledano sa strane klipa za podešavanje pritiska:

IMG-20230513-183906-1.jpg


Pomenuta gumica (o-ring) bi trebala da je 14-15mm x 1,8 mm, ja sam imao 13 x 2 mm pa sam nju stavio, malo je teže uhvatiti navoj jer gumica nailazi na konus i pošto je, je l' te, malo deblja, ali je moguće i onda nema curenja i potrebe za teflonskom trakom. Na kraju samo treba vratiti plehani osigurač da se osigura da se ne odvrće čep (usled otvaranja i zatvaranja ručice), mada sa gumicom od 2mm nema šanse da se sam odvrće...

IMG-20230513-192354.jpg


IMG_20230513_192814.jpg
 
Kolege resio sam problem pucanja creva, malo sito u razvodniku je bilo zaštopalo od prljave vode i tu je pravio pritisak...
E sad imam novi problemcic, naime na razvodniku kad iskljucim jednu sekciju(krilo) ono i dalje prska, mehanicko je sve,sta bi tu moglo biti..

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока
 
Синиша, да ли то треба да се расквари да би се подмазало или је довољан WD40? Неће му шкодити, јел', само што ће "изгорети од масти".
 
Kad je ispravan razvodnik onda je dovoljno podmazati ispod onih crvenih ručica sa običnom tavatnom mašću. Uglavnom se mast spusti niz osovinice tj tamo gde treba. A još bolje masti su one u spreju. Za tu rabotu ja bih uzeo White grease.
E sad, kad se poprcalo nisam siguran da će pomoći podmazivanje. Treba probati pa A.P.P. Ako ne onda rastavljotka.
 
Синиша, свиђа ми се што говорите књижевним језиком а сви вас разумеју. (Тако некако; вратиће се роде). Не замери.
 
Nisam gledao vratiće se rode, a ne bilo ti teško aj mi napiši koji deo je književni da i ja znam. :ROFLMAO:
I leba ti nemoj mi persirat. :)
 
Најгоре што нисам ни ја. Углавном, разумео сам шта пишеш али можда неко није. Опет да кажем, не замерај.
 
Ma kakvo zameranje, Jovo! Jbg kad sam bio vukovac u osnovnoj a bogami i u srednjoj! Vuko sam se iz razreda u razred. :)
Lakše mi objasniti ključevima-alatom tj praktično. A ovako rečima....
Trudio sam se da budem što kraći... zato sam napisao da je trebalo podmazivati te slavine-ventile (zato sam napisao crvene ručice jer nemam pojma ko ih kako zove) dok je razvodnik bio ispravan. Sad kad (možda) nije, teško je znati da li mu pomaže podmazivanje ili se nešto slomilo pa mu ne gine rastavljanje. Rastavljotka-mislim da smo tu reč drugar i ja koristili kada smo nešto rastavljali u paramparčad. Opet književna. Jbg, ne mogu protiv sebe. :)
 
Aaaa tooo... e pa tako piše na spreju a šta znači, nemam pojma. Učio sam рускиь язик. :) White grease zato što ima i red chain, keten spray i sto drugih masti pa da ne dođe do zabune. :)
Šalim se, naravno. Stvarno sam mahinalno napisao i zaboravio da prevedem. Bela mast. Za podmazivanje šarki vrata, brava haube i gepeka itd,itd.. Eto, ispravljeno. Neću više književno da se izražavam, obećajem! :cao:
 
Nazad
Vrh