Prskalice

Ja mesac nikad ne gasim,bas glavni mesac mislim,to bi po meni uvek trebalo raditi,nemam problema sa pritiskom.
 
Tako je Aco.
Kad se dozna potrosi dal od rada ili od stajanja onda djoka vise ne pravi pritisak i nema svrhu.
Prvom prilikom ga vadim i da vidim šta ima u njemu. Ako je nešto loše, menjamo i uzimamo novo, kažu da je oko jedne crvene. Neće on meni da stoji tamo bezposlen i još da ..ebava.
Samo kako da dođem do njega kad je bure duboko a otvor mali, koga da spustim unutra? Jel on fiksiran za dno bureta ili kad podignem ono njegovo crevo, onda i njega mogu da dohvatim?
 
Zavisi sta je tebi pojam duboko i koliko ti treba da dohvatis do dna.
E sad kod nekih je to fixno dolea nekima landara na crevu zavisno od toga mozda se crevo smeksalo a mozda je otvrdlo, moras ga pazljivo vaditi da ne pukne ako je bas staro.
 
To što nazivate razbijač hemije ja zovem mešač. On je na tankom crevu i radi pod pritiskom jer na njegovom kraju postoji dizna (o toj dizni malo kasnije). On ima i svoj ventil na razvodniku pa ga može uključiti ili isključiti. Po logici stvari bi trebalo da je stalno uključen, ali negde gde je pumpa slabijeg kapaciteta (a grane velike sa velikim diznama) isključenjem mešača se može postići veći pritisak. Ja mešač isključujem jedino kad mi u buretu ostane baš jako malo vode (npr. zadnjih 20-30 m) i tad pritisak počne malo da mi opada zbog pene, tad isključenjem mešača se pritisak poveća i onda do samog kraja održim zadati pritisak. To je zbog ravnog dna na mojoj prskalici, prskalice koje imaju "bunar" na izlasku iz bureta nemaju taj problem.

Debelo crevo koje iz regulatora ide u bure ja nazivam prelivom. Na jeftinijim prskalicama na kraju tog debelog creva u buretu nema ništa, pa je onda u njemu manji pritisak nego u mešaču (ali je protok veći).

Da bi mešač razbijao hemiju, tj sprečavao taloženje hemije na dnu bureta, on treba mlazom da deluje na dno bureta i diže hemiju na gore, a mlaz će se dobiti samo kad postoji pritisak i zbog toga na kraju mešača u buretu postoji dizna. Kod jeftinijih prskalica ta dizna se napravi ili od obične dizne koja se probuši malom burgijom (npr 2-3 mm) (i stoji u kućištu za diznu koje je predviđeno da ide na crevo), ili se od plastike napravi neki usmerivač takođe sa malom rupicom od par mm. Kod kvalitetnijih prskalica na dnu bureta stoji cev sa više izbušenih rupica iz kojih šiklja voda pod pritiskom i tako diže hemiju sa dna i meša je. Kod takvih boljih prskalica i preliv se spaja na te cevi sa rupicama pa onda i preliv potpomaže mešanju hemije.

E sad, ako se crevo mešača raspadne u buretu, ili istrune metalna šelna koja drži to crevo spojeno na kućište dizne mešača pa spadne crevo, ili se raspadne sama dizna mešača, tada nestaje prepreka (otpor) za vodu i poveća se protok iz ratzvodnika ka buretu ali time i spadne pritisak, a pošto zakon kaže da je pritisak fluida isti u svim delovima zapremine fluida onda to znači da i na granama padne pritisak (jer grane i mešač su u istom volumenu). (Eto, to je nekad razlog zašto ne može da se dobije veći pritisak na granama.)

E, još jedan slučaj kad ljudi isključe mešač u toku prskanja je kod starih prskalica sa 8m granama, i grane se sa dva ventila podele na dva dela (pola i pola). Tad sa isključenim mešačem nameste neki pritisak i tako prskaju. Kad dođu u situaciju da moraju da isključe pola grana (npr. stigli su do komšije) onda uključe mešač i time zadrže isti pritisak u suprotnom bi znatno skočio pritisak. Naravno, prethodno se dizna mešača proračuna da ima jednak protok kao i protok kroz polovinu grana (to je ono sa kojom burgijom probušiti diznu mešača - tj. tako se nekad radilo)...
 
Prvom prilikom ga vadim i da vidim šta ima u njemu. Ako je nešto loše, menjamo i uzimamo novo, kažu da je oko jedne crvene. Neće on meni da stoji tamo bezposlen i još da ..ebava.
Samo kako da dođem do njega kad je bure duboko a otvor mali, koga da spustim unutra? Jel on fiksiran za dno bureta ili kad podignem ono njegovo crevo, onda i njega mogu da dohvatim?
Uvek crevo ide od gore i visi na dole i leži na dnu. Može biti fiksirano, a i nemora
 
Bravo @dukej , zadnji pasus je ono što sam ja pokušao da objasnim samo što ja nisam tako slikovit kao ti. Ja sam jednu polovinu grane podelio na pola pa imam opciju da prskam 3,6,9 ili 12 redova.
 
I ja sam na svakom krilu na zadnje 4 dizne stavio plastičnu slavinu zbog bržeg zatvaranja i svakako imam 3 ventila za krila i jedan za "razbijač".
Mogao bih probati da na "razbijač" umesto obične dizne 04 stavim komad bakarne cevi sa recimo 4-5 manjih rupica radi boljeg učinka na dnu bureta mada nisam imao problem sa lošim mešanjem hemije.Zbog većeg kapaciteta pumpe mislim da nebi imao problem sa pritiskom.
 
Verovatno misli na plastične slavine od ppr-a. Ja sam presekao granu sa ventilom od ppr-a da mogu u jednom prohodu da prskam 10 redova. Inače je prskalica zahvata 10m tj. 14 redova.
 
Svaka ti čast Dukej, em poznaješ datu tematiku, em ideš lepo hronološki sa pojašnjenjem da te je milina čitati.
Juče sam skoknuo do sela i video da mi crevo u buretu ima metalnu šelnu i da je fiksirano za bure. Kad sam pogledao ispod bureta, na tom mestu ima jedan šaraf s
 
...sa maticom, čini mi se da je ključ 17. Znači da bih izvukao to crevo iz bureta moram prvo odvrnuti šaraf i paziti na tu maticu i verovatno neku gumicu jer će posle tu početi da curi voda. Sad se plašim toga kako ću vratiti to crevo, kad promenim diznu, na njeno mesto da legne na tu rupu da mogu spolja zavrnuti opet onaj šaraf. Valda ste me razumeli.
Kakva je tu dizna jel ima takvih da se kupi?
 
Kod mene na staroj rau prskalici ima cev na dnu bureta da rupicama. Crevo od preliva ulazi sa gornje strane bureta i odlazi dole na tu cev sa rupicama. Čim se upali prskalica on radi. Kad sam ubacivao elektro razvodnik, svaki izlaz sa njega a da nije na grane sam Y račvom odveo na to jedno crevo od mešača i radi super...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Tako je i kod mene na prskalici glavni mesac,kog jedino i koristim,na dnu cev po sirini bureta, +-fi50mm i fi3mm rupe po celoj duzini cevi na oko2cm razmaka izmedju rupa,to radi odlicno,nema problema sa penom nikad.
 
Poslednja izmena:
Evo jedne stare RAU prskalice, kod nje su i preliv i mešač spojeni na cevi sa rupicama na dnu bureta. Takođe se vidi i protivirni izlaz iz bureta (šeširić iznad rupe), sprečava stvaranje vira i uvlačenje vazduha kad se bure skoro isprazni...

20160504-113825.jpg
 
...sa maticom, čini mi se da je ključ 17. Znači da bih izvukao to crevo iz bureta moram prvo odvrnuti šaraf i paziti na tu maticu i verovatno neku gumicu jer će posle tu početi da curi voda. Sad se plašim toga kako ću vratiti to crevo, kad promenim diznu, na njeno mesto da legne na tu rupu da mogu spolja zavrnuti opet onaj šaraf. Valda ste me razumeli.
Kakva je tu dizna jel ima takvih da se kupi?

Čika Aco, da li Vi imate Agromehanikinu prskalicu? Kod nje je mešač ovakav:
IMG-20230526-115902.jpg


Jel takav i kod Vas? Ako nešto nije u redu sa njim sigurno ćete naći takvu diznu mešača kod dilera koji prodaju Agromehanikine prskalice (Best&Co Vrbas, Agrotrade Bački Jarak, Agritechnikom Zrenjanin...).
A možete pogledati i na sajtu Cosmos prometa, imaju i oni različitih vrsta dizni za mešače:


Što se tiče demontaže i montaže, pa napravite neki alat kojim ćete držati crevo u buretu kroz poklopac (dok zavrćete maticu sa spoljne strane bureta - može i komšinica da pomogne :) ) . Npr. na dršku od metle pričvrstite neki U profil napravljen od parčeta cevi...

Tu Vam baš i ne mogu pomoći jer ne znam kako to izgleda kad je crevo u buretu fiksirano sa spoljne strane bureta. Kod mene je prskalica mala privreda pa crevo prosto visi. Pošto je na kraju creva dizna mešača pod pravim uglom, kad dođe pritisak na to crevo leti na sve strane i lupa po unutrašnjosti bureta, pa sam ga ja plastičnim vezicama pričvrstio za debelo crevo preliva, tek toliko da ne lupa po buretu da se ne bi raspala ta crna plastika na kraju creva. Šta da kažem, mala privreda pa se štedelo na svakom detalju kako bi prskalica bila što jeftinija i time konkurentnija. Uporedite samo sa mešačem sa slike iz mog gornjeg posta...

IMG-20230526-133939.jpg
 
Poslednja izmena:
Evo ovakve su i traju već 10-15 godina,kupljene na Najlon pijaci.
url=https://postimg.cc/ZCKXZFRL]
1.jpg
[/url]


I kod mene su te iste slavine, isto kupljene na Najlonu, ali pre jedno 19 godina (prskalici je 20 pa po tome znam :) ), i još uvek traju.
Slavine su na polovini svake grane, a pored njih imam i one kape za antikap sistem koje se mogu zavrnuti da se prekine protok. Imam gledano od strane sredine prskalice ka kraju grane na trećoj, petoj i šestoj dizni na grani. Tako da mogu lako da namestim da mi grana radi sa 2, 3, 4, 5 ili 6 dizni i onda mogu bez problema da se uklopim u svaku situaciju kod krajnih redova...

IMG-20230526-133542.jpg


IMG-20230526-133147.jpg


IMG-20230526-133417.jpg
 
Juče sam išao sa nekim prijateljima na sajam u Novi Sad,ono što je ostavilo utisak na mene su dronovi za prskanje u poljoprivredi.Mislim da će ta tehnologija veoma brzo zaživeti kod većih a verovatno i srednjih gazdinstava.U nekom razgovoru s njima kažu da taj jedan dron može dnevno da oprska u ratarstvu oko 100 h uz utrošak vode od 12-15l/ha.Sam njegov rezervoar je 30 l i prska 2 ha u cugu i nakon toga se ponovo puni i tako stalno.Čak sam bio sa nekim momcima koji rade usluge prskanja po ceni od 40 evra po ha prvi put a ako su površine tipa 50,100 ha može po 30 evra po ha.Naravno da neće doći za 2,3 ha ali za 20,30 bi sigurno pristali da dođu.Takođe su rekli da bi više poljoprivrednika moglo da se udruži i da onda bude veća površina.Inače cena samog drona je 18000 evra a sa cenom malog drona i obukom to izađe 35000 evra.
 
Nazad
Vrh