Prskalice

jesam,najblizi su mi oni bili :osmeh:
 
Da imas tri razlicite dizne, a rotiranjem mjenjas po potrebi , treba ti 20-tak sekundi da sve izrotiras na prskalici. Tko je koristio injektorske protiv vjetra i obicne vrlo korisno ali za sada dosta skupo pogotovo ako se stave i kvalitetne dizne.

Prije nekoliko godina kad je ono bio vjetar kada se prskali kukuruzi , jedan kupi injektorske dizne , i za 3 dana trgovac mi kaze da je prodao 1000 komada.
 
Resio sam problem stalnog zapusavanja sistema i dizni na ovom mom cudu tj agromehanika 440 litara, 105 litara pumpa, a prostudirao sam i princip rada prskalice. Jbg, prosle godine je kupio a pre toga je nikad nisam koristio a sistem skroz jednostavan i jednosmeran. Problem je nastao jer u bunaru, sa kog punim bure, postoji pesak, a nisam sipao kroz prvu mrezicu vec sam stavljao crevo direktno u prskalicu. Samim tim, sitan pesak je gusio sistem pa eto problema. Pogledajte kakav je bio mali filter kod razvodnika a takodje je bio zapusen i veliki plasticni filter na dnu bureta.



Sto se tice samog pravilnog postavljanja creva i rada, da ne jurim citate u predhodne 2-3 strane. Uglavnom, kod mene su creva bila pogresno postavljena. Nadjoh jednu sliku prilikom kupovine jer nemam trenutno bolju gde crevo broj 3 treba da bude na mestu broj 1.

Evo slike pa sledi objasnjenje a ako sam nesto pogresno protumacio sam sa sobom, vi dopunite pa da dileme budu resene.



1. Crevo koje je najbolje da bude postavljeno kao mesac tj na mlaznicu na dnu rezervoara i usmerava se na zut zaokruzen krug.
2. Crevo za levo krilo prskalice
3. Crevo za srednji deo prskalice
4. Crevo za desno krilo prskalice
5. Crevo koje vodi od finog filtera u bure prilikom ispiranja filtera
6. Crevo kroz koje se voda usmerava direktno u bure
7. Usmerivac: voda ide ili u pravcu dizni kada dolazi i do pritiska, ili ka crevu broj 6 kada pritiska nema

Drugim recima, po meni, crveni tockic na dnu malog filtera bi trebao stalno da bude zatvoren i jedino se otvara kada se zeli da kroz njega prodje cista voda koja je nasuta posle zavrsetka prskanja u bure i da ga brzo ispere od hemikalija. Nikada vise jer za to nema ni jednog jedinog razloga. Sa druge strane, jako jednostavno se skida tj otkaci se crevo i odvije filter i tada jednostavno operete pod cesmom i gotovo jer kao sto vidite, moguce da je zaprljan i peskom, a ne samo hemikalijama.

Mlaznica na dnu bureta mi je nazalost i otkacena, pa to moram resiti sto pre sada kada vidim kako stvari funkcionisu.
Evo kako je prikacena a evo kako izgleda u buretu



 
Imam istu takvu prskalicu. Sve si lepo objasnio sto se tice rasporeda. Mnoge od tih prskalica stignu raspakovane i pri sklapanju ljudi prave greske.

Sto se tice prljavstine, sitnog peska i ostalog, kod mene toga ima u vodi, ali zato ja vodu uvek tocim kroz ono sito na otvoru i preko njega stavim carapu i problema nema.
 
Znam za to. Upravo sam u potrazi za dobrom carapom :osmeh:
Nego imam jaku pumpu u bunaru tj 10 bara pritiska i 120L /min, a pali se na nekih 40-50m od prskalice, pa mi bilo lakse da nabijem crevo u bure, jer nema ko da pridrzi crevo dok dodjem do nje. Nasao sam neku carapu pa sam je nakacio na samo crevo kako bih zavrsio prskanje, dok se ne napravi drugi "sistem" na samom ulazu.

 
Nazad
Vrh