Prskalice

Istu prskalicu imam kao MarkoKg i kupio sam ju novu i dosla je rastavljena s uputama za sastavljanje. Najveci posao je posarafati nosace dizni na crijeva od grana a drugo sve ide jako brzo. Ljudi cesto puta ne vole citati upute iako je tamo sve fino nacrtano i objasnjeno pa sastavljaju kako je kome lakse...

U uputama pise i koji tockic sluzi za sta i kako se koriste. Sad i Marko vidi gdje je grijesio i od sad ce drzati mali tockic ispod filtera dotegnut ;)
 
Da prskanje bude lakse i brze :)
13009656_10206248047335619_407514259_o.jpg
 
Prskalica mi poludela sama menja pritisak u pitanju je RAU e sada dali je samo problem u regulatoru pritiska ili moze biti jos negde problem?Pumpa je remontovana pre dve nedelje pa razmisljam da kupim nov regulator i manometar jer od kada je kod mene to nije nikada dirano.I gde su najpovoljniji delovi za prskalice?
 
Tomo, poljoprivredne strucne sluzbe su pre godinu, dve dobili kompletnu opremu za testiranje prskalica. Imaju i uredjaj koji odmah ispita ispravnost manometra.
Pozovi ih, zamoli da izdvoje 5 minuta vremena i saznaces da li je u pitanju manometar.
Evo, clan Dukej je uslikao kako to izgleda.
Današnja provera ispravnosti prskalica u krugu srbobranske zadruge.

 
Iskreno ja bi ga poslao na remont ali bas je ofucan ljudi kad vide doce da mi zaplene prskalicu i da je odnesu negde u azil:haha: rece pa ovaj je zivotinja!Nema na tom razvodniku vise nista celo cak su mi i manometar jednom ukrali i ja zavrnuo neki obicni koji je pokazivao celih 2ha prskanja.a jel ti u Rumi i prodaju rezervne delove za prskalice ili samo remontuju?
 
Pre par godina sam kupio novu prskalicu Agromehanika 440 l grane 8 m, crvene dizne.Klinac slučajno na manometru izvukao gumeni čep i iscurilo ono silikonsko ulje ili šta je već.Ja kupim i dospem i namestim neki gumeni čep ali mi više ne pokazuje pritisak.Kazaljka se ne pomera od tada.Šta bi moglo biti i kao to da sredim?Prskalica inače radi dobro već 6-7 godina,ima dobar pritisak,ide blizu 300 l vode po ha,ja zadovoljan.
 
Danas sam bas moju prskalicu izvukao iz supe, oprao izvana i iznutra, natocio punu vode i provjeravao ispravnost dizni. Malo su se potrosile pa da zadrzim zeljeni protok smanjivao sam pritisak. "Upucao" sam ju da pri 6km/h trosi 220l/ha. Otac jos dan danas ne vjeruje u provjeru ispravnosti dizni i vikao je da to nema potrebe, da se to jednom namjesti i zaboravi. Za probu je isao oprskati njivu od 1kj i nasuo sam mu tocno vode i sredstva i nek ide. Sve sto omasi ide na moju dusu. Kad se vratio pohvalio je sto imam zivaca da se s tim igram da je potrosio TOCNO tekucinu kad je zavrsavao prskanje.

Samo mi jedno nije jasno. DETALJNO ju ispirem po 3-4 puta na kraju sezone prskanja, ispirem svu tekucinu iz grana po 3-4 puta, proterujem kroz filter i mjesalicu i na kraju crijevom sipam vodu direktno u pumpu dok radi i kad sve istera iz grana i to je TO. Danas kad sam otvorio prskalicu imala je s jedne strane neke zelene gljivice, pljesan, ne znam ni ja sta je. Opralo se to i kad sam natocio vode, vidim da se pjeni a detaljno oprana. Morao sam ju prije posla opet detaljno ispirati sve dok pjena nije prestala ici iz povratnog crijeva i mjesalice... Koji to vrag moze biti? Do sad se s ovim nismo susretali a prskalica je kod nas vec 4-5 godina...
 
Istu prskalicu imam kao MarkoKg i kupio sam ju novu i dosla je rastavljena s uputama za sastavljanje. Najveci posao je posarafati nosace dizni na crijeva od grana a drugo sve ide jako brzo. Ljudi cesto puta ne vole citati upute iako je tamo sve fino nacrtano i objasnjeno pa sastavljaju kako je kome lakse...

U uputama pise i koji tockic sluzi za sta i kako se koriste. Sad i Marko vidi gdje je grijesio i od sad ce drzati mali tockic ispod filtera dotegnut ;)

Evo sta pise u uputstvu:





 
Pozdrav , imam agromehanikinu prskalicu 400 l i jedno pitanje: Mogu li na istu prsklaicu montirati atomizer za voće ( naravno pre toga bih demontirao krila ) i gde se može kupiti taj okrugli sklop (atomizer- ventilator i prskalice). Potreban mi je atomizer pa ne bih da kupujem ceo kad imam već prskaicu a koliko sam video pumpa i rezervoar su isti.
 
Ja sam se raspitivao na sajmu za tu kombinaciju. Treba ti druga pumpa sa dužom osovinom jer postojeća ne može, i dok kupiš ventilator i pumpu izađe te malo jeftinije nego nov atomizer, tako mi rekao čova na štandu.
 
  • Like
Reagovanja: pop
Treba ti i remenica za izlaz pumpe,kaisi tako da ni je bas isplativo.Nadji neki polovan atomizer ili nov pa da naplatis povracaj.
 
  • Like
Reagovanja: pop
Ne isplatiti se od prskalice praviti atomizer. Rukovodio sam se tom idejom medjutim nije rentabilno i mnogo je komplikovano stalno menjati ventilator i krila kada ti treba u ratarstvu. Sledeci problem je sto razvodnik od prskalice i atomizera se razlikuju po radnom pritisku drasticno.
 
Kakvo si ulje sipao jer je i meni iscurelo pošto je manometar bio nemontiran i pomjerio mu se onaj gumeni čep
 
Kakvo si ulje sipao jer je i meni iscurelo pošto je manometar bio nemontiran i pomjerio mu se onaj gumeni čep

Ako pitaš mene,obično silikonsko ulje iz apoteke ali manometar ne radi,nemam pojma zašto.Mala boćica od 1 dcl.Pitao ovde ali niko ne odgovara,čak ni Bobo.Valda ljudi seju pa nemaju vremena ili ćute ne otkrivaju tajne zanata.
 
Ako pitaš mene,obično silikonsko ulje iz apoteke ali manometar ne radi,nemam pojma zašto.Mala boćica od 1 dcl.Pitao ovde ali niko ne odgovara,čak ni Bobo.Valda ljudi seju pa nemaju vremena ili ćute ne otkrivaju tajne zanata.

Iskreno, nisam ni vidio pitanje, ali ne znam sta da ti kazem... Instrumenti se pune tekucinom samo zato da kazaljka ne skace. Trebao bi ti pokazivati manometar pritisak cak i "na suho" ako je ispravan a u njega mozes sipati sto god zelis, samo da nije preradjeno ulje ili nesto sto ne pravi talog kojekakav. Inace se sipa glicerin ili nekakav alkohol...

Manometar treba raditi samo kad pritisak ide u razvodnik a ako je protok na grane i mjesalicu zatvoren, normalno je da ne pokazuje nista, mozda si ga isprobavao u mjestu i zato nije nista pokazivao?

Nije menometar skup i moze ici bilo kakav samo da navoj pase. Preporucam neki sto ne ide preko 10bar na skali jer je tako puno lakse podesiti prskalicu a preko 5-6bar neces s njom raditi nista...
 
Nazad
Vrh