Prskalice

Hvala ti ali trebaju mi i oni plasticni klipcici gde idu gumice ako to uopste ima posebno.Pre su tu svakakvi majstori gurali razne opruge i ostecen deo gde naleze opruga na klipce.Sad opruga ne lezi ravno na klipce i gura ga ukoso i upropasti mi gumice zacas
 
jel zna neko mozda gde ima da se kupi set za popravku razvodnika prskalice morava 440l,Da ne kupujem nov.
Ја сам после трећег сета гумица све то баталио, избацио осовинице, од унутрашнје гуме од приколице направио заптивач без рупе, убацио тај заптивач између оригиналне гумице са рупом (кроз коју пролази осовиница) и пластичног кућишта, пресекао црево одмах после разводника, убацио пластичну славину, и сада цурења отрова више нема. Разводник ми сада служи за подешавање притиска, а славине за отварање и затварање грана.
 
Kod mene nije problem curenje nego nemogu da zatvorim ni jednu stranu,pokusao sam sa sirom oprugom tako radi posto naleze na spoljni deo klipa i pritiska ga ravno,ali problem je sto je obicna opruga korodirace od vode i otrova brzo i opet nista.Original opruga ne korodira neznam od kog je materijala
 
Koliko bara kada prskate u ratarstvu??

Svaki proizvodjac ti daje pritisak na kojemu je najhomogenija velicina kapljica vecinom je 3 bara (2,85) a na tom pritisku se oznacava i u galonima protok dizni. Za vjetar postoje injektorske dizne(one dugacke) koje mogu raditi i na dosta jakom vjetru, ne proizvode maglu vec malo vece kapljice, usisavaju zrak sa strane i vrtloze u dizni i tek onda izlazi iz dizne , one rade na oko 3 bara , na manjem tlaku ne rade najbolje. Nedostatak je veci utrosak vode i dosta su skuplje, komplikovanija izrada i vecinom keramicke, ja koje sam vidio.

Ovdje kad su drzali predavanja o pritisku se pricalo da se nista bolje ne postize sa vecim od onog koji je proizvodjac naveo kao optimalni, vec samo losiji efekat , to tvrde proizvodjaci, neki jos uvjek prskaju na 5-6 bara a iza magla stoji jos 10 minuta a i komsije oko njega vecinom imaju problema jer spale ako nije kompatibilna kultura zbog drifta magle barem 1-2m.
 
Ako moze mala pomoc. U pitanju je agromehanika 440 litara, grane 10m a pumpa isto agromehanikina od 105 litara. Danas sam prskao psenicu, i u sred prskanja koje je bilo izmedju 3,5-4 bara, samo je krenuo pritisak da opada i zavrsio na oko 0,5-1 bar.
Probao sam da dostelujem sa crvenim tockicem i sa regulatorom pritiska ali ne reaguje nikako a na diznama se tacno vidi kako je pritisak slab. Zavrsio sam prskanje tako sto sam isao sporohodnom brzinom da potrosim vodu.

Kada sam krenuo posle da cackam da povrstim pritisak, nece nikako. Kada su mi sva 4 ventila zatvorena (3 od grana i jedna od mesaca), uspeo sam da dobijem pritisak oko 5-6 bara ali cim otvorim jedan ventil, pritisak padne na oko 4 bara. Ja otvorim drugi ventil, padne na 2 bara i sa trecim ventilom padne na oko 0,5-1 bar.
Prskalicu sam kupio prosle godine od jednog naseg clana pa ne znam odakle da krenem. Ako je problem pumpa, zasto vremenom nije oslabila nego ovako naglo da zeza u sred prskanja.. da nije neki filte prljav ili se zapusio u toku prskanja? Ja stvarno nemam iskustvo u ovome.
 
Odvrni veliki crveni tocak za podesavaje pritiska (u samom crvenom djelu imas "seger" koji mu ne da da se skroz odvrne pa njega najprije izvadi i moci ces ga odvrnuti skroz). Unutra treba biti opruga koja je najvjerovatnije kod tebe pukla. Ovo mi se desilo na staroj agromehaniki treci dan kad sam ju komsiji prodao. Pojeo sam se ziv dok nismo pronasli kvar.

Isti simptomi, sve isto kao i kod tebe s otvaranjem/zatvaranjem ventila za sekcije. Nasli novu oprugu (najbolje originalna ali smo komsiji stavili neku slicnu i mogla se prskalica fino podesavati i s njom.
 
Hvala na odgovoru. Ako jos neko ima neku ideju, neka javi da znam sta drugo da proveravam. Ovo me snaslo u najgore vreme pa moram brzo da nadjem resenje.

Bobo, verovatno mislis na ovaj mali a ne na veliki crveni tocak za stelovanje pritiska? I obelezio sam seger pod brojem 1. A znaci nema potrebe nista da cackam oko broja 2 vec da se fokusiram na ovo sto si mi rekao?
I kada se tockic odvije, opruga ce odmah biti tu vidljiva i mogu da je izvucem i proverim da li je ona u pitanju?

 
Ne ne ne. Marko, kod tebe je tocak za podesavanje pritiska crne boje, ovaj veliki skroz desno. Kod mene je crveni posto imamo identicne prskalice pa sam mislio da je i kod tebe crven.

Ovo dolje sto ti oznacio je saraf koji odvrnes kad zelis saprati filter i on u radu treba biti dotegnut. To kuciste (oznaceno brojem 2) se odvrne i unutra imas filter koji ja poslije sezone ocistim mada se ne nakupi skoro nista na njega.
 
Razumeo sam sada sta treba da proverim. Nisam pored prskalice ali se nadam da ce taj seger da mi se prikaze. Ako imas sliku, ti posalji.

Ne znam samo zasto ovaj mali tockic drzis skroz zavrnutim? Da li je pravilo da on tako stoji?
Ja recimo pustim prskalicu da radi u mestu, dam gas recimo na 1200-1300rpm i onda stelujem. Ako je crni veliki regulator pritiska zavrnut, pomeranjem ovog malog crvenog tockica dolazi do nabijanja velikog pritiska na grane tj dizne. Ja onda nastelujem mali crveni tockic da pritisak ne bude takav da pada, ali i da ne ide preko nekih 5-6 bara, a onda preko crnog regulatora nastelujem da otpusta kada je preko 3,5-4 bara tj da krene da sisti ukoliko dodajem veci gas a kazaljka da ne ide preko tih zeljenih 3,5-4 bara.

Ako bih mali crveni sraf dodegao, a crni veliki regulator stegao, onda se nabija bas veliki pritisak u sistemu. Teoretski i u praksi, mogu da ga ostavim zategnutog i da opet crni regulator bude taj koji nece dozvoliti da ide preko zeljenog pritiska.
 
Nasao sam delove za remont razvodnika kod Bate u Čačku danas šalje,dace bog da radi kako treba kad ga sastavim
 
Agromehanika 800 sa regulatorom stalnog pritiska.Imam 5 sekcija za krila,jednu za mesac u buretu i jednu za posudu za hemiju.Na tom razvodniku ima kao crni filter na cijem dnu izlazi crevo.To crevo ide na dve fontane unutar prskalice koje su za unutrasnje pranje.Kako da pustim da te fontane rade.Znam da pustim na delimicno ispiranje i na potpuno ispiranje na onim ventilima kod pumpe ali te fontane mi nikad ne peru???Okacicu slike ako treba.
 
Nazad
Vrh