Prskalice

Kupljen manometar u Palanku za 800 din, juce isproban i odradjuje posao samo tako..
847126b1e836e3a00dcd36d51ccf45c1.jpg
11b413ce161a85dd543159d10e6aa106.jpg
 
Ja skinuo app Lechler ali dzaba mi kad nemogu da se snadjem
Vrlo jednostavno prvo podešavaš litražu druga stavka ti je brzina kretanja a treća stavka ti proračunava potreban pritisak koi je potreban da bih tu litražu izbacio pri odabranoj brzini .E sad pored slike manometra imaš broj dizne u bojama i ispod nje odgovarajući pritisak za tu diznu primer : litara/h-190 brzina 7km/h pritisak ti je sada proračunat i ispod svake boje dizne piše pritisak koi ti je potreban .
 
Vrlo jednostavno prvo podešavaš litražu druga stavka ti je brzina kretanja a treća stavka ti proračunava potreban pritisak koi je potreban da bih tu litražu izbacio pri odabranoj brzini .E sad pored slike manometra imaš broj dizne u bojama i ispod nje odgovarajući pritisak za tu diznu primer : litara/h-190 brzina 7km/h pritisak ti je sada proračunat i ispod svake boje dizne piše pritisak koi ti je potreban .

Sad ce neko reci kako se foliram,nije bas da nisam razumeo ovaj "Lechler" ali eto bicu konkretan i reci sta mi je nejasno, recimo ako zelim utrosak vode 300l/ha pri brzini od 10 km/h(koja brzina bi bila neka nazovi normalna) sa diznama 04(da li je to isto sto i 110-04) e sad nije valjda da pritisak tad treba biti cak 7,3 sto je po meni prejako?
Znaci ovo sa pritiskom mi je najvise nejasno i ovo sa vrstama dizni: air -injector nozzle,twin flat,compact....?
Koje su dizne kod nas najzastupljenije tj.najcesce u upotrebi?
 
Pa ako vidiš da je prejak pritisak onda znači da su tvoje želje u koliziji sa realnošću i da nešto moraš promeniti. Znači za tvoj slučaj ne možeš uklopiti normalan pritisak i željene parametre pa nešto moraš promeniti, ili smanjiti potrošnju vode po hektaru, ili povećati dizne ili smanjiti brzinu...
 
Za tu litražu pri 10 km i 4 bara bi morao uzeti dizne 08 da bi dobio tu litražu ili sa crvenima usporiti na 6 km i 4 bara
 
Gledajuci u lechler to sto ti pises i nije bas tako,sa crvenima(04) bi pritisak bio 4 bara a da idem nekih 7,4 km/h a da utrosak vode bude 300 l na ha.
 
Ja sam izmerio vreme koje mi treba da predjem duž i uključio da radi prskalica (u mestu) pola tog vremena i ispod jedne dizne postavio kantu sa mericom i na kraju preračunao i bilo je u nekih 10-15 litara na celu prskalicu. Da sam pustio da radi onoliko koliko treba za celu duž bilo bi još preciznije ali i ovo je odlično. Merenje količine izbačene vode kroz diznu sam radio 2-3 puta dok nisam došao do tražene količine. Sve je trajalo manje od sata.
 
Jedno prosto resenje ako vam ne radi obrtomer,manometar...komsija ima njivu od pola jutra i prskalica zahvati taman u jednom prohodu 10m. Pre odlaska na parcelu prskalicu napuni punu,oprska pola jutra i u litru premeri koliko je vode potrosio. Ovo vazi za iskusnije koji imaju sluh za gas svog traktora. Mada je nemoguce u litru istempirati iako imam relativno novu prskalicu iz prostog razloga sto nije svako jutro bas u kvadrat,nemam na svakoj njivi mogucnost da izadjem na kraj,pa moram da radim uvratine posebno,pa ako je njiva nepravilnog oblika tu bude na kraju preklapanja...nista strasno,ali dovoljno da povecam za 10-20l po jutru,a inace je potrosnja 110-120l/jutru.
 
Meni radi obrtometar pa može prilično tačno. A i nije problem ako ostane 50 litara u prskalici prvi put. Sledeći put smanjiti toliko i eto. Ipak ostaviti 10-20 l više zbog uzglavnika i za svaki slučaj. To je, mislim, zadovoljavajuće.
 
Dizne provjeravam na pocetku svake "serije" prskanja. (psenica, kukuruz, soja...). Nasumce odaberem 3 dizne, tlak na 3 bara napunim vode u prskalicu i hvatam u menzuru. Ako ispadne koliko treba po tablici na sve tri nasumicne dizne, onda racunam da su sve ispravne i nastavljam s podesavanjem prskalice prema tablici. Odem u njivu s namjesanim sredstvom (nikakvo tocenje vode i vozikanje, za to se nema vremena ako je dan podsan za prskanje), imam na mobitelu aplikaciju za mjerenje brzine preko GPS-a i odredim si brzinu koja mi pase za prskanje i prema toj brzini podesavam tlak na prskalici da trosim zeljenu kolicinu tekucine po hektaru. NIKAD nije omasilo.

Jedne godine nismo testirali prskalicu prije prskanja i otisli usluzno prskati komsiji kukuruz. Braco mila, dizne pojedene bile da su bacale i do 30% vise tekucine od propisanog. Izmjenjao sve dizne, komsiji o mom trosku oprskao ostatak sto je falilo sredstva i svi zadovoljni.
 
Nazad
Vrh