Protestna vožnja traktorima.

Da li ste verovali da ćemo uspeti ?

  • Da

    Glasovi: 248 69,1%
  • Ne

    Glasovi: 111 30,9%

  • Ukupno glasača
    359
To je na CRNO, teraš me da radim na crno.
Zašto ne možemo biti ravnopravni ?
Pitao si da li postoji neki hobista u firmi i ja sam se javio da postojim.
Ne razumem šta ti sad nije dobro? Nisi očekivao da ima i takvih ljudi?


Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
 
Nije tu stvar profi hobi. Niti da li on hoce da se zaposli ili ne.

Slavko zeli da mu drzava omoguci da on u klimatizovanom traktoru i sa guzice obradjuje tih svojih 100kj zemlje pritom radi sezonski po 15-tak dana ide na letovanja,zimovanja i pritom zaradi svake godine od 50k do 100k eura.
Gde to ima osim kod Vučića u monologu ?
Ja radim skoro svaki dan, a mogao bih baš svaki dan ali nisam toliko vredan. Tužno je kada Vučić to priča, a zlonamerno dada piše onaj koji zna da to nije istina.
Da li poljoprivrdnik treba da sedi u nekom kršu od 40+ godina, a svaki vozač u novom automobu, kamionu ili radnoj mašini ?
Napiši ono što većina misli samo izbegava da kaže.
Pre 50+ godina je tatina sestra rekla da nama ne treba kupatio jer smo mi seljaci, a njima (zaposlenima) treba jer su oni gospoda. Da mi treba da budemo prljavi, a do pre neku godinu je ona bila seljanka. Isto se i sada misli ali ne govori.
 
Ja ne kazem da to ima ili nema. Ja sam iz dosadasnjeg pisanja shvatio da ti to zelis. Da je to standard koji treba da ima pljoprivrednik koji se bavi cistim ratarstvom.
 
Šta treba raditi sa nama koji imamo svojih oko 100kj ?
Ti bi trebalo da zivis pristojno ako radis zemlju kako treba, i ako zemlja nije neka teska slatina.... Pod jednim velikim uslovom da nemas omcu preveliku oko vrata zvana kredit
( nesto malo ok koliko moze da se isplati i da se zivi). Nemoj zezati da ne mozes ziveti sa 100 lanaca zemlje? Budimo realni.
 
Asociralo me nesto da napisem , mozda neko izvuce poentu , a mozda nema veze sa temom , onda zanemarite . Htjeli nehtjeli nama koji se bavimo samo ratarstvom Americki farmer su sigurno neki reper i nesto sto odredjuje taj posao i koji si sigurno ispred u tom istom poslu . Nije mi poenta da ulazim koje oni kroz istoriju imaju olakotne okolnosti u odnosu na nas nego nesto drugo. Posto sam se snalazio u Eng jeziku , a poceo da se "ozbiljnije" bavim ratarstvom , davne , oko 2010 pocnem da citam i pisem po 2 neka Americka foruma slicna ovom da nesto naucim. Elem,citam,pitam,piskaram i tako , zapitkuju oni kako ovamo , ovo ono ... Teme od trgovanja , agrotehnike,mehanizacije,chat itd.
Farmeri clanovi iz raznih krajeva sad , po koji iz Eu,rus,ukr ,aus....
Ja tada radio oko 40ha ratarstva . Jednom neki u prici , pita koliko radim zemlje ,ja kazem ne mnogo ,oko 100 akri njihovih. Oni pitaju , sigurno si pogrijesio u preracunu , da nije 1000 akri, 400ha reko ne ,40 ha .
Njima je to neshvatljivo za ratarstvo .
Sad kad razmislim...
 
U ovakvom sistemu hajde da postavimo pitanje malo drugačije.
Da li su isti poljoprivrednici koji rade 100 kj i oni koji rade 15kj kao što je velika većina u Srbiji ispod Save?
Da li treba da plaćaju isto doprinose oni što rade 5kj i oni što rade 100 kj?
Da li treba da imaju iste subvencije oni što rade 5kj i oni sa 100kj odnosno treba li uopšte ovi sa 100 i više kj da dobijaju subvencije zato što su oni već dovoljno veliki da im ne treba pomoć države?
Da li treba da dobiju veće subvencije po jedinici površine oni koji rade 10 kj od onih koji rade 100 kj,logično je da ovima sa 10 kj treba veća pomoć po jedinici površine zato što oni nisu konkurentni?
Da li treba država da pomogne male poljoprivrednike odnosno mala gazdinstva koja imaju 10 kj da se ukrupne odnosno da država proda mislim gazdinstvima državnu zemlju po povoljnim uslovima na kredit od 20-30 g?
Tako bi mogli da se ukrupne i da pokušaju da žive od svog rada.Naravno da se stavi klauzula da ne mogu da prodaju tu zemlju dok ne isplate kredit odnosno 30 g.
Pitam da vidimo kako će se odvijati diskusija.
 
Ja mislim da subvencije treba dati samo zaposlenim koji dodatno jos obradjuju zemlju jer se oni odricu svog slobodnog vremena ili svog godisnjeg odmora da bi zemlju obradili. Treba nagraditi njihov trud i odricanje.
Ja mislim da treba pustiti zaposlene da rade svoju dedovinu.
Jedino ako profi imaju nešto protiv pa da im uzmu zato što ovi to ne znaju odnosno dede su im pogrešno pokazale.
 
Ja mislim da subvencije treba dati samo zaposlenim koji dodatno jos obradjuju zemlju jer se oni odricu svog slobodnog vremena ili svog godisnjeg odmora da bi zemlju obradili. Treba nagraditi njihov trud i odricanje.
Nije coci tako, vidim ironiju u tvom postu. Treba svima dati po jednici povrsine koju obradjujes, zasto neko ko radi ne bi dobio subvencije drzave?
Ili da ne moze da konkurise za neki povracaj?
Ako cemo tako koliko "profi" paora ima poljo skolu srednju ili faks? Svega mozda par u nase selo, kad nas koji radimo skinu to je sledeci uslov videces....
 
U neku ruku je banat u pravu , al ako se gleda stocarstvo to otpada , stocarstvo svinja ,govedine , piletine ,mlijeka ,jaja ,... je vise grana "industrije" nego poljoprivrede , tu sitni nema sta da trazi ,jer nema ogranicavajuceg resursa kao npr zemlja . Farmu stocnu sa milion npr pilica ili desetine hiljada prasica moze da napravi bilo koja kompanija za 1 ili 2 godine bilo gdje.
U povrtarsrvu je problem nastao kada su uglavnom EU pocele da daju subvencije , pa drzavni intervencionizam koji je naizgled zastita a na kraju isto kao da narkomanu dodajes drogu.
 
Nazad
Vrh