Договор Министарства пољопривреде и произвођача о увозу млека
Произвођачи млека из Баната постигли су договор са Министарством пољопривреде Србије о томе да ће се контролисати увоз млека мањег квалитета, чиме ће, како су навели, бити оборена цена млека домаћих компанија прерађивача.
"Проблем је што су млекаре које увозе млеко, раније добиле дозволу за увоз која истиче за месец дана, а Министарство ће након тада почети контролу увоза", рекао је представник пољопривредника из Баната, Вукашин Баћина, новинарима после састанка с министарком пољопривреде, Јеленом Танасковић.
О минималној цени млека је рекао држава не може да одређује цену приватним млекарама, али да оне неће моћи да спуштају цену млека када буде био контролисан његов увоз.
"Уместо повећања премије за млеко, министарка је предложила повећање подстицајних средстава по грлу са 25.000 на 50.000 динара", рекао је Баћина.
Казао је да је одржива и исплатива цена млека по литру за пољопривреднике од 80 до 85 динара. Рекао је да Европска унија даје субвенције својим пољопривредницима и да су због тога цене млека сличне садашњим у Србији.
Као један од проблема са ценама млека, навео је то што квалитет млека и даље процењују млекаре, а не Национална референтна лабораторија за процену квалитета млека.
"Тражили смо и раније од старог министра пољопривреде, а чули смо и данас, да ће та лабораторија кренути са радом ускоро. Препуштени смо млекарама да нам оне одређују исправност квалитета млека, а ја сумњам у те њихове анализе. Ово је први састанак на тему млека, а биће их још јер проблем траје 30 година", рекао је он.
Закуп пољопривредног земљиштае дато сточарима на коришћење треба да се продужи за 10 година, а да би се то урадило треба да се промени закон, рекао је Баћина.
"То ће на првој седници Скупштине да буде предлог. Министарка је предложила да се крене у контролу узурпације земљишта. Нама је то битно у Војводини јер многи људи који нису пољопривредници узурпирају земљиште, а самим тим и сточари не могу доћи до закупа тог земљишта", рекао је Баћина.
Како је навео, у Српској напредној странци је дошло "до туче два клана и сада они користе тешку ситуацију у производњи млека и извлаче пољопривреднике да долазе на улицу да просипају млеко".
"Ми, произвођачи млека из Баната, нећемо долазити овде да просипамо млеко, нећемо бити жртвено јагње појединих политичара", казао је Баћина и позвао пољопривреднике да путем институција решавају проблеме у пољопривреди и поручио да они "не желе да буду део ниједне политике".
Пре почетка конференције испред Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Србије, полиција је легитимисала новинаре, камермане и фоторепортере.