Protestna vožnja traktorima.

Da li ste verovali da ćemo uspeti ?

  • Da

    Glasovi: 248 68,9%
  • Ne

    Glasovi: 112 31,1%

  • Ukupno glasača
    360
tako je.. eo juce kod nas ranom zorom policija na izlazu iz sela ljudi isli probat orat.. oni ne daju dalje kao jel idete sto posto na njivu.. mislim KAKVO JE TO PRESRETANJE I OGRANICAVANJE KRETANJA JEL SMO MI TO GUBAVI???? Dajte ljudi da se organizacija pojaca sad njima iz inata kad nas tretiraju ko stoku!! nesmes se bunit nesmes zaradit.. a policija prosveta i doktori smeju da strajkuju. dajte ne brinite koja politicka stranka i sto zeli sto i mi.. nego ajde nekako da se skupimo u svim manjim selima i takodje krenemo ka bg. ne verujem da cemo daleko stici ali i ako ne stignemo policija i drzava ce nepraviti barikade ne mi. mi samo treba jednostavno da ocemo u bg. i da se prosire zahtevi iz INATA DA SAD DIGNEMO I ISPLATIMO SUBVENCIJE. KAD VEC NEMA CENE I NISU SPOSOBNI PROTIV MONOPOLA. ONDA DAJ SUBVENCIJU DA ZNAS ZA CEG RADIS..!!
Dakle dajte da se sredimo i bez obzira na sve.. polako nesto ucinimo protiv ovog organizovanog pljackanja. hvala unapred
 
122787899656682768257912.png
 
Kako cujem NAPS ce verovatno podrzati proteste i zahteve za povlacenje tj. doradu ovakvog nakaradnog zakona.Onda ce Banatsku Paori sa Husarikom i Manicem na celu ostati ko usrani.Jeste li culi juce izjave tog Manica?Ljudi pa jel taj covek normalan....

Udruzenje Poljoprivrednika Jasa Tomic
Dana:26.11.2015.
Obracanje javnosti

Udruzenje Poljoprivrednika iz Jase Tomic ovim javnim dopisom zeli da se obrati javnosti i demantuje veci deo izjave Gosp.Glamocica koje je imao u jutarnjem programu RTS1 (dana 26.11.2015 u 8:00)kao i da odgovori pojedinim udruzenjima koja su se danas oglasila povodom trenutnih protesta poljoprivrednika.
Mi u potpunosti podrzavamo trenutne proteste tj. pokusaj protestne voznje poljoprivrenika do Skupstine Srbije u Beogradu.U proteste smo krenuli ne politicki motivisani niti politicki pozvani.Potpuno se ogradjujemo i cak sramimo cinom stranke LSV i njenog predsedika Gosp.Canka.To je sve politikanstvo niskog nivoa i pokusaj miniranja ovih protesta.Mi ni u kom slucaju nismo protiv Vlade Srbije vec protiv njene politike i ako mozemo reci ne brige o poljoprivredi koju vodi.Krenuli smo jer se ne slazemo sa novim predlogom zakona o zemljistu i jer nam je egzistencija kao poljoprivrednika njegovim usvajanjem i primenom direktno ugrozena.Uz taj problem postoje problemi ne isplacenih subvencija ,raznih premija,problema sa monopolom na Srpskom trzistu,problema sa odvodnjavanjem,problema sa PIO fondom....i jos mnogo drugih stvari.
Povodom izjava Gosp. Glamocica mozemo izneti sledece:Nije tacno tj. apsolutna je neistina da ce se u tih 30% zemljista koje ce se davati investitorima na 30 godina dati ono zemljiste koje se ne obradjuje tj. trenutno ne koristi.I Vi i mi dobro znamo da takvog zemljista nema.I ako ga ima ono je u vrlo malim procentima i skoro je skroz apsolutno neobradivo.Kao takvo ono ne interesuje ni te nazovimo ih investitore kao sto ne interesuje ni nas poljoprivrednike.Javnost se mora upoznati sa time da se zakup drzavnog zemljista placa pre koriscena istog i da se za svaku narednu godinu zakupa obezbedjuje jemac(garant) i opet svaka naredna godina placa unapred.Znaci ako se ne plati zemlja se ne moze ni raditi.Da napomenemo da je zakup vezan za Euro tako da je drzava sebe i tu ogradila.Ako tu postoje neke mahinacije to je opet Vasa sramota jer ne bi kao takve mogle postojati bez direktne pomoci lokalnih samouprava.Sto se tice dela izjave gde se spominje duzina zakupa opet je iznesena neistina.Godinama unazad pokusavamo da produzimo period na koji drzava izdaje zemljiste.Upravo zbog mogucnosti da zemlju privedemo redu i imamo neki period sigurnog poslovanja.Kratak period izdavanja zemljista svakako nije u interesu poljoprivrednika i ne treba ga prikazivati kao takav.Nase misljenje je da se dugorocnim zakupima nije prislo upravo iz razloga da bi se mogle vrsiti promene,nove licitacije,nova prava precih ,nova otudjenja zemljista,mahinacije itd.Nas nije sramota i na proteste idemo onim traktorima sa kojima idemo i u njive.To sto po Vasoj proceni ti traktori nisu stari i nisu krsevi trebalo bi da Vam imponuje.To bi trebalo da znaci da i nama ostaje koji dinar od poljoprivrede ili bar da imamo da placamo rate za njih,kao i da sa njima dobro i kvalitetno obradjujemo drzavnu zemlju o kojoj se toliko brinete.Mi nismo videli ni da taksisti u protestnoj voznji voze Juga ili Zastavu 10 vec nove uvozne automobile.Voze ih zato sto sa njima mogu da svoj posao obave valjano i na vreme.Svaka normalna drzava pomaze i podstice svoje poljoprivrednike da kupuju i zamenjuju dotrajalu mehanizaciju, a Vi gosp.Glamocicu na to gledate nekim drugim ocima.Dosta nas bi i dan danas kupila i vozila IMT traktor ali eto...nema ga vise kao ni mnogih drugih stvari sa kojima smo se mogli svi sluziti i diciti.
Sto se tice izjava pojedinih udruzenja i asocijacija(Banatski Paor...)da podrzavaju ovaj predlog zakona nama je jasno zasto i mi to prihvatamo.Jednostavno i nisu smeli drugacije.Pritisak je neverovatno velik i slabi pod njim uvek pokleknu.Predsednik Asocijacije Banatski Paor,Gosp Jan Husarik,kao od skorasnji kadar SNS je dobio mesto predsednika opstine Kovacica.Njegove izjave kao i Asocijacije koju on vodi vise nisu merilo niti glas poljoprivrednika vec produzena ruka Vlasti.U takvoj situaciji nas bi bilo sramota i da izlazimo u javnost ,a kamoli javno podrzimo da se zemlja prodaje i bukvalno poklanja strancima.
Nasi predlozi i zahtevi su:
-Ne sme se dopustiti da stranci i domaci tajkuni po bilo kom osnovu mogu biti kupci ili zakupci(investitori) drzavnog zemljista.
-Ukoliko dodje do prodaje drzavnog zemljista pravo preceg kupovine moraju imati mala i srednja gazdinstva(Do 20 ha u vlasnistvu) stim da rok otplate bude minimum na 20 godina.
-Obavezno u zakon uvesti i clan o zemljisnom maksimumu za jedno gazdinstvo.Kako na zemlju u vlasnistvu tako i u zakupu.
-Sprovesti hitnu i ostru kontrolu gde je i sta je sa drzavnim zemljistem za koje se tvrdi da je nestalo,da se ne obradjuje,da se obradjuje ali bez nadoknade...Bez politicke zastite kazniti manipulatore i ostala odgovorna lica.
-Obavezno uvesti ogranicenje po pravu preceg zakupa na osnovu broja stocnih grla i na osnovu infrastrukture.Taj maksimum da bude propisan i za pravna i fizicka lica jer su u poslednje tri godine tu uocene najvece manipulacije sa brojevima hektara.Maksimum ne sme biti visi od 200ha po gazdinstvu ili privrednom subjektu stim da zbir svih prava precih u jedinici lokalne samouprave ne prelazi 30% od ukupne obradive povrsine koja je predmet licitacije za tu lokalnu samoupravu.
-Na bilo koji nacin usmeriti sredstva i isplatiti sva dugovanja prema poljoprivrednicima.
-Uzeti u razmatranje mogucnost bolovanja tj. neke nadoknade u slucaju bolesti za poljoprivrednike koji placaju PIO.U to kao glavni problem uzeti zene poljoprivrednike u PIO sistemu koje trenutno nemaju nikakva porodiljska primanja niti nadoknade.
-Placanje PIO preko poljoprivrede klasificirati i tarifirati na osnovu individualnih obradivih povrsina i za odredjene povrsinske kvote odrediti minimume.
-Pre prodaje ili izdavanja prvo zavrsiti restituciju nad zemljistem.Vratiti vlasnicima njihovo bezpravno oduzeto.
-Omuguciti i poljoprivrednicima koji su uz drzavnu administrativnu granicu kupovinu zemlje ukoliko do nje dodje jer novi predlogom zakona to nije predvidjeno.
-Smena ministarke poljoprivrede Snezane Bogosavljevic Boskovic .
Predloga ima jos mnogo i iz dana u dan se javljaju i usaglasavaju novi.Vecina ovih predloga i jos dosta njih je bila poslatra za vreme javne rasprave.Kao sto vidite nista nije usvojeno.Nastojacemo da javnost obavestavamo pravovremeno i krajne istinito.
Unapred Vam hvala na procitanom obracnju.
Udruzenje Poljoprivrednika Jasa Tomic
 
U ovom tekstu sto sam okacio se nije uslo u detalje.Te tacke o maximumu u posedu i u obradi su detaljno razradjene u nasem predlogu.One su vrlo bitne jer ce dotaci Matijevica,Kostica,Almexa i naravno lakalne tajkune sa velikim posedima....ako se ikad budu i razmatrale.Za primer smo uzeli neke vazne i razvijene clanice Eu gde je to extra odradjeno.Sto se prava preceg na 200ha tice i tu postoji dodatak predlogu tj. jedna stavka.Znaci ako neko ima 100 uslovnih grla a u vlasnistvu ili prijavljenom zakupu ima 50 ha on ima pravo na jos samo 50ha,a ne kao do sad na svih 100ha.I tu imamo nameru da zaustavimo megalomaniju podizanja farmi gde se dobijena zemlja ne koristi za uzgoj na tim farmama.Duga je to druze prica i ne bih da sad kvarim ovu temu.
 
Evo opet ste napravili stranicu ipo off topica koje sam ja morao sve da pročitam svidelo se to meni ili ne, i nisam saznao šta se događalo danas, da li je bilo nekih protesta, da li je nešto postignuto ili nije. Zato će ceo ovaj razgovor da ide u kantu, jer ima 3 smislena posta, koje ako ostavim, tema neće imati nikakav smisao.
 
NAPS DONEO ODLUKU. 1XII U 10h PROTESTNA VOZNJA ZA BGD. ZAHTEV - PRVO SRPSKIM PAORIMA PRODATI DRZAVNU ZEMLJU !!!ovo je malopre postavio Grubanov,.
 
Mi smo izglasali protestnu vožnju, gde će od ukupnog broja 12 traktora otići ispred skupštine i odneti predloge za promenu zakona amandmanima. Znaci ne blokiramo puteve i ne tražimo obaranje zakona za sad.
 
Dobro, znači biće nekog dogovora sa ministarkom.

A šta sa ovim što su juče iodlučili u NAPS-u da se protesti nastave? Kako će na to reagovati ministarka?
 
Kod nas prošla kolona traktora u pratnji policije ali u suprotnom smeru od Beograda

Pozdrav postovane kolege. Nisam se javljao neko vreme zbog obaveza i umora jer stojati ovih dana pored traktora i pored puta nije ni malo lako. Prvo da demantujem kolegu Zorana. Svakoga dana 50 traktora pokusava da prodje i pridrizi se kolegama kod Cente. Policija to nikako ne dozvoljavai i tek smo juce uspeli da prodjemo organizovano kroz Kikindu sto se moze videti i na vestma osim na RTS i na svim drustvenim mrezama. Tako da Zorane nemoj talasati nego nam se pridruzi kao sto rade mnoge nase kolege. Pozdravljam kolege iz NAPSa koji se prikljucuju ovom nezadovoljstvu. Znao sam da ce to uraditi, i o tome sam jos pre par dana diskutovao sa cenjenim kolegom ddragan. Nasi zahtevi uglavnom su da se ukine zakon koji predvidja prodaju ili izdavanje zemlje strancima i domacim tajkunima i to 30% posto drzavnih oranica i to na 30 godina kao i da se stocarima tajkunima ogranici zakup zemlje na 200ha po gazdinsvu, zatim da se omoguci manjim poljoprivrednicima kupovina drzavne zemlje po povoljnijem uslovima i duzim rokom otplate od 5 godina koliko je sad predvidjeno. Takodje podrzavamo i zahteve osalih udruzenja koja su uglavnom slicana sa ovima. Iz Kikinde imamo i coveka koji direktno ucestvuje u pregovorima rako da smo dobro obavasteni o svim dogadjanjima. Ponavljan da ljudi iz Kikinde, Banatskog Valikog sela, Kozaraca, Ruskog Sela, Basaida,Banatske Topole,Mokrina traze samo da ne ostanu bez zemlje koja im znaci opstanak i da cvrsto stoje u istrajanju do svojih zahteva. Izdrzimo svi zajedno.
 
Pozdrav postovane kolege. Nisam se javljao neko vreme zbog obaveza i umora jer stojati ovih dana pored traktora i pored puta nije ni malo lako. Prvo da demantujem kolegu Zorana. Svakoga dana 50 traktora pokusava da prodje i pridrizi se kolegama kod Cente. Policija to nikako ne dozvoljavai i tek smo juce uspeli da prodjemo organizovano kroz Kikindu sto se moze videti i na vestma osim na RTS i na svim drustvenim mrezama. Tako da Zorane nemoj talasati nego nam se pridruzi kao sto rade mnoge nase kolege. Pozdravljam kolege iz NAPSa koji se prikljucuju ovom nezadovoljstvu. Znao sam da ce to uraditi, i o tome sam jos pre par dana diskutovao sa cenjenim kolegom ddragan. Nasi zahtevi uglavnom su da se ukine zakon koji predvidja prodaju ili izdavanje zemlje strancima i domacim tajkunima i to 30% posto drzavnih oranica i to na 30 godina kao i da se stocarima tajkunima ogranici zakup zemlje na 200ha po gazdinsvu, zatim da se omoguci manjim poljoprivrednicima kupovina drzavne zemlje po povoljnijem uslovima i duzim rokom otplate od 5 godina koliko je sad predvidjeno. Takodje podrzavamo i zahteve osalih udruzenja koja su uglavnom slicana sa ovima. Iz Kikinde imamo i coveka koji direktno ucestvuje u pregovorima rako da smo dobro obavasteni o svim dogadjanjima. Ponavljan da ljudi iz Kikinde, Banatskog Valikog sela, Kozaraca, Ruskog Sela, Basaida,Banatske Topole,Mokrina traze samo da ne ostanu bez zemlje koja im znaci opstanak i da cvrsto stoje u istrajanju do svojih zahteva. Izdrzimo svi zajedno.

Prvo-Ja ne talasam,samo sam napisao ono što sam video (koloma je prošla pijačnom ulicom krećući se u pravcu Nakova)
Drugo-nemam radnika kojeg bi poslao na proteste
Treće-sramota me je da se priključim takvom voznom parku sa traktorima iz 80-ih
 
Prvo-Ja ne talasam,samo sam napisao ono što sam video (koloma je prošla pijačnom ulicom krećući se u pravcu Nakova)
Drugo-nemam radnika kojeg bi poslao na proteste
Treće-sramota me je da se priključim takvom voznom parku sa traktorima iz 80-ih
Krenucu od kraja. Ne treba da te je sramota zbog traktora nisi ga ukrao, zaradio si ga. I moj 539 je 91godiste pa je u protestu. Rus mi je 99g pa sta. Da isli smo prema Nakovu jer to je bila kruzna voznja po Kikindi, a sad su traktori na izlazu iz grada prema Beogradu. Sa milicijom je stalno napeto cim se upale traktori. Nemam ni ja radnike i u traktorima smo sin i ja. Tako da kad se hoce moze se.
 
Krenucu od kraja. Ne treba da te je sramota zbog traktora nisi ga ukrao, zaradio si ga. I moj 539 je 91godiste pa je u protestu. Rus mi je 99g pa sta. Da isli smo prema Nakovu jer to je bila kruzna voznja po Kikindi, a sad su traktori na izlazu iz grada prema Beogradu. Sa milicijom je stalno napeto cim se upale traktori. Nemam ni ja radnike i u traktorima smo sin i ja. Tako da kad se hoce moze se.

Tebi svaka čast ali nisam ovo napisao zbog tebe.U onim protestima kada je još PIO bio uslov i kada je bio blokiran most prema Iđošu,neki od verovatno i sada prisutnih na protestu su govorili kako Mi koji smo zaposleni ne pripadamo eliti koja je protestovala.Mnogo je jaza između poljoprivrednika.Sada se plaća danak svim tim neslaganjima.Bez nas malih i srednjih poljoprivrednika nema protesta (pravih).Policija u Hrvatskoj pre par godina nije mogla zaustaviti kolonu jer je odziv bio veliki.
Ovde se spominju stotine ha-gde se tu nalazi mali poljoprivrednik.
Bez poljoprivrednika sa (kako ih ovde neko zove) one strane Dunava,takođe nema pravih protesta jer i njima nije lako.
 
Jasni i kratki zahtev da ga svi razumeju.
Nazalost poljoprivrednici u intervju i novinama se toliko rasplinu u detaljima da nista upecatljivo ne ostane.
Zasto ne valja zakon.

Ministarstvo predlaze zakon koji ogranicava pravo kupovine, da mora da je vlasnik ko poseduje registrovan poljoprivredno gazdinstvo, manje od 30 ha te da je ogranicen da kupi u svom ataru sto je glupost jer negde ima a negde nema drzavne zemlje na prodaju. Pod svim tim uslovima na javnom nadmetanju mozes kupiti do 20ha
Nasuprot tome investitor moze biti arapin i kinez koji niti su drzavljani niti su iz opstine, moze biti i tajkun sa 20.000ha. Znaci ne mora da ispunjava niti jedan od uslova za nase gradjane. Bez javnog nadmetanja uz dobre veze moze kupiti neogranicenu kolicinu zemlje.
Ko je investitor ne postoji kriterijum sto otvara ogromne mogucnosti za zloupotrebe jer je diskreciono pravo politicara da samovoljno proglase investitora.

Prevara je termin investitro. Investitor gradi fabriku gde otvara nova radna mesta. Ovde investitor ne otvara radna mesta vec zatvara radna mesta postojecim poljoprivrednicima. Zemlje ima koliko ima i sva dobra se obradjuje. Znaci termin investitor treba brisati iz zakona.

Ono sto je najpravednije da drzava svim punoletnim gradjanima svoje zemlje omoguci da poseduju zemlju tj neku imovinu. U zavisnosti od kvaliteta da mogu da kupe 5-25ha. Cak i ako neko zivi u gradu i bez posla je ne treba mu zabraniti da kupi zemlju i pocne da se bavi poljoprivredom, ne treba zabraniti ni onom ko ima vise od 30ha, ne treba kaznjavati sto je vredan i uspesan. Naravno sve da ide na javnu prodaju njive po njive pa ko ponudi bolju cenu, da nema privilegovanih ispod zita, ali samo fizickim licima.
Ne sme pravnim jer onda ista osoba moze da otvori sto firmi.

Za pravna lica investiroe i slicno, ako zemlja ne prodje u prvom krugu 100% vrednosti, 2-85% i trecem-70% onda tu zemlju koju niko nije kupio mogu da uzimaju domaca i strana pravna lica. A Ako zele da kupe najbolju zemlju onda neka plate domacinima dobru cenu a ne ispod zita za dzabe.

Mislim da sam jasno i posteno definisao i problem i predlozio resenje.

Isto sam poslao ministarstvu ali bez ikakvog odgovora od njih

- - - - - - - - - -

Zeleo bih jos jedan aspekt da dodam. Srbija i srpski narod nestaju jer se mladi iseljavaju iz ove zemlje. Iseljavaju se jer nemaju perspektivu ali zato sto nemaju ni svoju imovinu. Insistira se na zaposljavanju za bedne nadnice, a skoro je bilo istrazivanje da smo najsiromasniji narod bez ikakve imovine.
Ljudi koji imaju 10-20 ha nece tako lako napustiti ni selo ni Srbiju moze uvek da dize vocnjak drzi stoku tj poveca rad i prihod po ha, naravno uz normalnu drzavu i regulativo sto trenutno nije slucaj.
Poenta je da gradjani Srbije treba da poseduju imovinu zemlju i nekretnine a ne da budu socijala i da se tresu od 1 do 1 u mesecu da li ce im neko isplatiti 200 evra plate.
Da bi se to sprecilo gradjani Srbije kao fizicka lica treba da imaju pravo da kupe zemlju a ne neke kompanije sa sejsela ili kajmanskih ostrva iza kojih stoej tajkuni i skrivaju se politicari.
 
Nazad
Vrh