Protestna vožnja traktorima.

Da li ste verovali da ćemo uspeti ?

  • Da

    Glasovi: 248 68,9%
  • Ne

    Glasovi: 112 31,1%

  • Ukupno glasača
    360
10.09.2013 08:15
[h=2]Ministarstvo pozvalo ratare na novi sastanak[/h]
107430.jpg

ZRENJANIN/PANČEVO - Proizvođači suncokreta, koji su od 28. avgusta u protestu, dobili su poziv iz Ministarstva poljoprivrede da danas dođu na novi sastanak, na kome će se razgovarati o otkupnoj ceni te uljarice.

Predsednik uduženja zemljoradnika u Novoj Crnji Petar Matijević i predsednik Organizacionog odbora protesta Zoran Sefkerinac, potvrdili su Tanjugu da su dobili poziv da njihova delegacija u utorak u 10:30 dođe u Ministarstvo poljoprivrede.
"Kao što sam ranije rekao, ima prostora i ekonomskog opravdanja da prerađivači popuste i da dođe do dogovora", rekao je Matijević.

Sefkerinac je, međutim, skrenuo pažnju da su blokade puteva i dalje na snazi, tako da će prekidati saobraćaj na novom putu Pančevo-Beograd, kod OMV pumpe i deonica od Pančeva ka Jabuci.

Proizvodačji suncokreta iz srednjeg Banata odustali su od, za juče najavljene, protestne vožnje traktorima u Beograd, u očekivanju rezultata pregovora sa prerađivačima te uljarice, izjavio je Tanjugu sekretar Uduženja poljoprivrednika Zrenjanina Dragomir Mijatov.

Protesti poljoprivrednika u vidu blokada puteva počeli su još 28. avgusta. Oni od uljara trenutno traže veću otkupnu cenu - odnosno 35 dinara po kilogramu, umesto ponuđenih 25 dinara.

Nezadovoljni ponuđenom otkupnom cenom, proizvođači suncokreta u Srednjobantskom okrugu su 28. avgusta počeli protest, prvo višednevnom blokadom zrenjaninskog "Dijamanta" i Fabrike uljare "Banat".

Delegacija poljoprivrednih proizvođača i prerađivača bila je prvi put u Ministarstvu poljoprivrede 6. septembra, ali na tom sastanku nije postignut dogovor o višoj otkupnoj ceni suncokreta.


 
[h=1]BEZ BLOKADE PUTEVA: Ratari na pregovorima u Ministarstvu[/h]
DRUŠTVO,10:07, 10.09.2013.
Autor: Agencija TANJUG







  • Pošalji e-mail
  • Odštampaj tekst
A


[h=2]Delegacija proizvođača suncokreta sastaće se sa ministrom poljoprivrede Draganom Glamočićem kako bi razgovarali o otkupnoj ceni te uljarice[/h]Ne propustite...[h=3]NASTAVAK BLOKADA: Poljoprivrednici čekaju odgovor uljara[/h][h=3]PROTEST RATARA: Dijamant pod traktorskom blokadom[/h][h=3]Ratari: Država je kriva za niske cene[/h][h=3]NEMA DOGOVORA: Traži se rešenje za poljoprivrednike![/h]BEOGRAD - Delegacija proizvođača suncokreta danas će se ponovo sastati sa ministrom poljoprivrede Draganom Glamočićem kako bi razgovarali o otkupnoj ceni te uljarice.

Svi putevi u Pančevu su prohodni do daljeg, a blokade su uklonjene, potvrdio je predsednik Unije poljoprivrednih proizvođača iz Bavaništa Jovica Jakšić.

Sastanak poljoprivrednika i resornog ministra zakazan je za 10.30 sati.

Protesti poljoprivrednika u vidu blokada puteva počeli su još 28. avgusta. Oni od uljara trenutno traže veću otkupnu cenu - odnosno 35 dinara po kilogramu, umesto ponuđenih 25 dinara.

Delegacija poljoprivrednih proizvođača i prerađivača bila je u Ministarstvu poljoprivrede i 6. septembra, ali na tom sastanku nije postignut dogovor o višoj otkupnoj ceni suncokreta
 
[h=1]Прекид блокада, нови разговори са уљарама за 10 дана[/h]ЗРЕЊАНИН - На данашњем састанку незадовољних ратара и министра пољопривреде Драгана Гламочића договорено је да у наредних 10 дана буде организован још један састанак са уљарима, а до тада ће произвођачи сунцокрета прекинути блокаду путева.

"Тренутно се на берзама у окружењу бележи раст цене сунцокрета", изјавио је новинарима председник Удружења "Паори Црепаје" Мирослав Грубанов након завршетка састанка, који је трајао два сата.
poljoprivrednici-ratari-traktori-protest_660x330.jpg
Танјуг (Зоран Жестић)

Он је додао да произвођачи сунцокрета очекују да ће уљари у том року, од 10 дана, погледати кретања цена на осталим берзама, као и да ће узети у обзир да пољопривредници у Србији имају најмање субвенције у окружењу.
"То што смо им предали сунцокрет није знак да смо га и продали, јер паре нисмо добили", рекао је Грубанов.
 
I ove blokade postenog i radnog sveta ove zemlje govore o tome koliko smo bitni i drzavi i ostatku gradjanstva.Kad ustanu na proteste i strajkove ovi sa drzavnih jasli-zdravstvo,prosveta,policija,sudstvo...jos i dobiju podrske od naroda,a za drzavu da ne govorimo.Slome se da bi im ispunili uslove za prekid strajka.A jadnog seljaka niko ne uzima za ozbiljno,pre bi ga pljuno.Kako to sme seljak da se buni za goli zivot.Ma j...m ti drzavu koja je nekom majka,a nekom maceha.Nema nama spasa ljudi,samo mukotrpan rad za bioloski opstanak.
 
Ma svuda je tako. Ovdje kod nas, prije dvije godine, neposredno prije izlaska proizvođača mlijeka na ulice, u jednim dnevnim novinama izašao naslov tipa " danas je jedan od dana u godini kad radite za seljaka..." . Ispada da svi rade za seljaka koji samo čeka poticaje i ništa ne radi. I dok god javnost misli tako, nema nam pomoći...možemo biti na ulicama danima, svi će nas ignorirati...Razgovarala sam sa raznim ljudima iz različitih oblasti...svi misle isto, a najžalosnije je da i oni koji su nekad rođeni i živjeli na selu također misle da je seljak trut koji živi na državnim jaslama. I svi vide da selo propada i da je pravih seljaka sve manje, ali nikog to više ne interesira...nikog nije briga.
 
10.09.2013 13:41
[h=2]Prekid blokada, nova runda razgovora sa uljarima za 10 dana[/h]
107430.jpg

BEOGRAD - Na današnjem sastanaku nezadovoljnih ratara i ministra poljoprivrede Dragana Glamočića dogovoreno je da u narednih 10 dana bude organizovan još jedan sastanak sa uljarima, a do tada će proizvođači suncokreta prekinuti blokadu puteva.

Trenutno se na berzama u okruženju beleži rast cene suncokreta, izjavio je novinarima predsednik Udruženja "Paori Crepaje" Miroslav Grubanov nakon završetka sastanka, koji je trajao dva sata.

"Mi ćemo u znak dobre volje povući mehanizaciju i traktore sa puteva da ne bismo smetali ostalim građana, a imamo i posla na njivama, ali očekujemo da se uljari u tom roku, od 10 dana, ponovo preračunaju i pogledaju kretanja cena na ostalim berzama", istakao je Grubanov.

Uljari, kako je naveo, treba da uzmu u obzir i da poljoprivrednici u Srbiji imaju najmanje subvencije u okruženju.
"To što smo im predali suncokret nije znak da smo ga i prodali, jer pare nismo dobili, i da treba tražiti zajednički izlaz iz ove situacije", rekao je Grubanov.

Ratari su protestovali od 28. avgusta, a njihov zahtev je da otkupna cena za kilogram suncokreta bude 35 dinara, umesto 25 koliko su im ponudile uljare.

Grubanov je ukazao da predstoji otkup soje i kukuruza, za koje ratari imaju nagoveštaje da će otkupna cena biti katastrofalno niska.
"Ako se to desi, i ne bude pomaka u pregovorima najpre sa uljarima, možemo očekivati veoma vruću jesen u Srbiji, što se poljoprivrednika tiče", rekao je Grubanov i pozvao poljoprivrednike da budu složni.



 
Nisu mediji bas najbolje preneli ovo za 10 dana.Receno im je imate rok 10 dana da sredite cene i one krenu uzlaznom putanjom,u suprotnom izlazimo ponovo u mnogo vecem broju.Da li smo pretili praznom puskom ili ne videcemo od daljeg razvoja situacije.I ministar je danas usput i sa strane nabacio,da ste bili slozni pobedili bi i dobili to sto hocete.
Ljudi Banat nemoze sam da se izbori sa ovom situacijom,mi sami nismo jaci od drzave.Patili smo se 14 dana i nista nismo uradili.Najavljena cena soje je 34-35 dinara,kukuruza nekih 9-10.Bez Backe i Srema i ovih ljudi koji su nas podrzali juzno od Dunava nemozemo nista da uradimo.Dajte da se slozimo da izadjemo za 10 dana svi kojima ne odgovara cena i zavrsimo posao za 3 dana a ne da se delimo na simpatizere Zorana Sefkerinca,Husarika,Mile Ostojica,Mileta Zarina i ostalih.Izlazimo zbog sebe a ne zbog njih.
 
ima li neko iz Vrbasa i okoline besan na ovu situaciju i hteo bi da izadje na blokadu?, ajde ljudi da se skupimo i damo podrsku banacanima, pa i u nasem je interesu majku im je...m lopovsku
 
Nisu mediji bas najbolje preneli ovo za 10 dana.Receno im je imate rok 10 dana da sredite cene i one krenu uzlaznom putanjom,u suprotnom izlazimo ponovo u mnogo vecem broju.Da li smo pretili praznom puskom ili ne videcemo od daljeg razvoja situacije.I ministar je danas usput i sa strane nabacio,da ste bili slozni pobedili bi i dobili to sto hocete.
Ljudi Banat nemoze sam da se izbori sa ovom situacijom,mi sami nismo jaci od drzave.Patili smo se 14 dana i nista nismo uradili.Najavljena cena soje je 34-35 dinara,kukuruza nekih 9-10.Bez Backe i Srema i ovih ljudi koji su nas podrzali juzno od Dunava nemozemo nista da uradimo.Dajte da se slozimo da izadjemo za 10 dana svi kojima ne odgovara cena i zavrsimo posao za 3 dana a ne da se delimo na simpatizere Zorana Sefkerinca,Husarika,Mile Ostojica,Mileta Zarina i ostalih.Izlazimo zbog sebe a ne zbog njih.
Ja necu izaci razlog je iskljucivo zbog vodja.Vukli su nas dve godine na proteste ajde bili smo tad slozni zagrejani...obecavali kule i gradove kao bice zakup zemlje bla,bla...dali nam da potpisemo neznam ni ja za sta ko zna za sta im je trebao potpis posle ali onaj ko ima imt 539 sitan seljak nema sta da trazi na licitaciji prc od licitacije drzavne zemlje nema nista dosli izbori promenila se vlast u misje rupe svi.Sad se suska da su podmireni prosle sezone mislim strasno seo sam na **greška kad sam cuo koje pare su u pitanju i sad mi recite da negledaju svoj interes.Od mene toliko mislim da nebih vise smeo o tome da pisem dalje,ali sa ovakvim vodjama stici necemo nigde...
 
- - - - - - - - - -

Nisu mediji bas najbolje preneli ovo za 10 dana.Receno im je imate rok 10 dana da sredite cene i one krenu uzlaznom putanjom,u suprotnom izlazimo ponovo u mnogo vecem broju.Da li smo pretili praznom puskom ili ne videcemo od daljeg razvoja situacije.I ministar je danas usput i sa strane nabacio,da ste bili slozni pobedili bi i dobili to sto hocete.
Ljudi Banat nemoze sam da se izbori sa ovom situacijom,mi sami nismo jaci od drzave.Patili smo se 14 dana i nista nismo uradili.Najavljena cena soje je 34-35 dinara,kukuruza nekih 9-10.Bez Backe i Srema i ovih ljudi koji su nas podrzali juzno od Dunava nemozemo nista da uradimo.Dajte da se slozimo da izadjemo za 10 dana svi kojima ne odgovara cena i zavrsimo posao za 3 dana a ne da se delimo na simpatizere Zorana Sefkerinca,Husarika,Mile Ostojica,Mileta Zarina i ostalih.Izlazimo zbog sebe a ne zbog njih.
ti bio prisutan kad si to cuo da je nabacio te reci sa strane
 
Dok su protesti u jeku sezone od toga nema nista .. kad za 2 nedelje skinemo kukuruz , onda treba pritisnuti zbog agrarne politike za sledecu godinu, jer ce vec u martu 2014 biti kasno !

@stevo ne izlazis zbog drugih nego zbog sebe prvenstveno , uvek je bilo mucki ko je blize vatri da se ogreje i sa i bez protesta .
 
Zato sto se skoro na svakom protestu nadje neko (lokalni) ko je kao za protest a u stvari ga minira iznutra.

I ovaj cirkus ce se zavrsiti onog dana kada seljak postane svestan svoje vaznosti(kao primarni proizvodjac hrane) i kada prestane da pravi kompromise na svoju stetu po pitanju zarade, zdravlja, radnog vremena a najvise buducnosti svoje dece.
 
Pa novi ministar finansija je u Utisku Nedelje javno najavio ukidanje subvencija poljoprivrednicima.
Pa kad bolje razmislim nek se jeb.i on i tih 50eura/ha.
 
nema nista od nas nemamo jasne zahteve...trazimo za suncokret 35 dinara i mir...a sta je sa ostalim stvarimo...sta je sa djubrivom hemijom i semenom u kojem se ugrade njih 10...sta je sa drzavnom zemljom.....sta je sa zemljisnim maximumom....nije resenje samo dobiti 35 dinara....to je resenje samo za krupne poljoprivrednike a gde su tu sitni paori....sta cemo sa zastarelom mehanizacijom?????hocemo jeftine kredite za mehanizaciju i oslobadjanje od poreza i carine.....
E LJUDI MOJI MUKA MI OD OVOG SLUSANJA PA JE..E MI SE DAL CE DA BUDE 30 ILI 35 KAD CE DZAK VESTAKA DA BUDE 3000...ALO URAZUMITE SE JEDNOM...
 
Nazad
Vrh