Protestna vožnja traktorima.

Da li ste verovali da ćemo uspeti ?

  • Da

    Glasovi: 248 68,9%
  • Ne

    Glasovi: 112 31,1%

  • Ukupno glasača
    360
Pa pravo da ti kažem i lagerujem ih.
Eno ih pune kace.
Tražili na 8, 9 dinara, ja rekao neka fala i eno ih u kacama.
Za ove što su još na grani ćemoi da vidimo.

- - - - - - - - - -

Tvoj citat: "Naš seljak nema materijalnu osnovu da lageruje ićeka nego mu pare trebaju sad,"
Da.
To što pare trebaju sad ima svoju cenu.
Ako hoćeš pare sad dobićeš ih manje.
Ne može i sad i više, ne mogu i jare i pare.
 
Ironman , sa oproštenjem valjate gluposti . Siromašni su farmeri u Brazilu i Argentini kao i u Ukrajini . Mogu se vidjeti i tamo cijene . Juž. Amerika ima strašno visoke transportne troškove jer su hiljadama km od barži i brodova , što ovde nije slučaj . Cijene se nigdje u svijetu ne razlikuju kao ovde , tj nijedna berza nema nižu cijenu kukuruza od NS , al zato što je to lopovska ispostava , a ne zbog niskog standarda.
 
al zato što je to lopovska ispostava

E ako je tako :)

Najlakše je ovako, najlakše je viknuti lopovi, najlakše je valjati velike prazne reči..ali to se zove demagigija a ne racionalna analiza problema, a ona je jedina koja vodi do rešenja.

Ako bi ti npr tu svoju tezu dokazao, ako bi se potrudio da nađeš neke opoipljive dokaze za to, pa s njima na sud ili u javnost, to bi već bio ozbiljan posao.
Ovako uzvikivanje parola je neozbiljno.
Ali zašto bi svi morali d abudemo ozbiljni, jel da?
 
Pošto još uvek kod nas konkretno nema ništa bar na neki način da pomognem sa proverenim informacijama, danas sam se provozao do Luke u Novom Sadu, i evo šta sam zabeležio...

Kamionima se dovozi suncokret iz Banata ( sela u okolini Vršca ), od 18 do 22t u kamionu.



Istovara se ispred krana odakle se utovara u baržu, prvobitan plan je bio da se barža tovari rampama, ali kapetan nije pristao zbog njene veliine, bobika sakuplja na gomile.



Barža je iz Holandije, u Luci u Pančevu je stajala 5 dana odakle je doplovila u Luku Novi Sad. Danas je natovareno nešto preko 1000 t suncokreta.



Kada sam odlazio trebalo je još nekih 18 kamiona da stigne. Eto toliko kolege. :ppozdrav:

 
Ovo su poslednja tri citata od ironman u nazad, pa vidite kako postavlja pitanja, na njih odgovara i sam sebe demantuje:

"Cena se traži a ako se ne dobije ne daje se roba.
Osnovno pravilo trgovanja."

Pa njegov drugi citat:

"Naš seljak nema materijalnu osnovu da lageruje i čeka, nego mu pare trebaju sad"

Pa na kraju slag na tortu:

"
Da.
To što pare trebaju sad ima svoju cenu.
Ako hoćeš pare sad dobićeš ih manje.
Ne može i sad i više, ne mogu i jare i pare."

Pa covece procitaj sta pises za redom, i pogledaj kako se suncokret tovari u barze i preprodaje Bog zna posto.


 
danijel, izvini preskočih slučajno tvoj komentar
ali kadaje poljoprivreda u pitanju, nisi u pravu.
On treba da zarađuje kao i francuski?
Ne biva.

Seljak u proizvodnju mora prvo da uloži. Da kupi skupo (možda skuplje nego u Francuskoj)........

Što če reći ne isplati se biti seljak u Srbiji?
Postoje dve alternative tome.
Ili otići u Francusku pa biti francuski seljak ili biti neđto drugo uSrbiji a ne seljak.

Nije realno, nema mogućnosti?
Znam ali nemanje alternative je takođe jedan od faktora koji skida cene.
 
nikad nije nas kukuruz bio jeftiniji od americkog,a jos jeftiniji skoro duplo....
uvek kada je drzava bila u sranju islo je preko seljaka...za vreme milosevica kukuruz je bio i po 600 maraka.Ako ce ovako da nas je.u sa cenom moramo da smanjujemo troskove(manje djubriva,jeftiniji zakup,i na kraju ima da nas nateraju i na dijetu da manje jedemo).Ovde je lopovluk odavno na snazi,samo sto kad je nekima odgovaralo cutalo se,e sad nevalja nizakoga.Ako se sada ne izborimo ima da bude budemo sirotinja!
 
ironman,daj iskuliraj se i ne mlati praznu slamu vec pusti ljude da izguraju svoju stvar do kraja.Sta radi to francuz,madjar,nemac ili sta znam ko vec bolje od nas da nebismo mi imli zarade kao oni.Trebamo da trazimo da imamo izvoz tada bi na trzistu bili ravnopravni.Ovo sadasne stanje gda vlada stvara monopliste je za seljaka neizdrzivo.Zato svi treba da podrzimo poljoprivedu tako sto bih smogli snage i volje i svi na ulicu i u blokadu cele zemlje.
 
Ajde Duško ti mi majke ti objasni šta pišem.
Kažem da seljak nema mogućnost da čeka.
Jel to tačno?
Jel tačno to da onaj ko je prisiljen da proda odmah, i da odmah dobije pare, mora da prihvati i onu cenu koja mu se nudi, a onaj ko nije na to prisiljen može da kalkuliše i da čeka povoljniju?
Da li ti išta razumeš?

ps
i da te naučim nečemu, moderatoru
Nepristojno je o prisutnom pričati u trećem licu
 
@ironman

Rekao sam Ti da ne zelim da ulazim u raspravu posto cemo otici u off a Ti izgleda zivis za takvu off diskusiju. Mnoge Tebi stvari nisu jasne ali necemo vise o tome posto Tebi ne vredi vise govoriti. Na kraju moga prethodnog posta sam se Tebi obratio, a prethodno sam ostalim clanovima hteo da pokazem tvoja lupetanja. O pristojnosti i vaspitanju ponajmanje mozes Ti i Tebi slicni da mi govore.
 
Baš tako sale 307.
Za to smo krivi svi koji sada sedimo i komentarišemo proteste preko foruma, ali kada drugačije ne može i ovo je nešto.
 
a Ti izgleda zivis za takvu off diskusiju.

Imati mišljenje razlčito od većine je off topic?
I ne samo da je off topic nego i nepristojno i nevaspitano.
Ja sam o cenama i protestima pričao.
No nema veze, valjda je tapšanje po ramenima spas za srpsku poljoprivredu, pa nastavite da je spasavate.
 
Ima i te kako

Cene na berzi formiraju ponuda i tražnja,ali i platežni kapacitet kupca kao i mogućnost prodavca da čeka povoljniji trenutak prodaje.
Francuski seljak neće da pusti svoj kukuruz na niskoj ceni, to tržište "zna" i zato reaguje kako reaguje. Francuski kupac kukuruza ima povoljnije kredite od naših kupaca pa time i njegov pačtežni kapacitet raste.
Naš seljak nema materijalnu osnovu da lageruje i čeka, nego mu pare trebaju sad, naš kupac plaća skuplje kamate i time mu pada pletežna moć.

Naravno sve ovi ne isključuje mogućnost postojanja špekulacija, ali sve ovo zanemariti i tražiti da se poravnaju cene jer se negde videla neka tabela je dosta naivno.

- - - - - - - - - -


Cena se traži a ako se ne dobije ne daje se roba.

Sve sto si naveo je upravo razlog protesta,a neznam sta su svi zapeli za suncokret.Stvarno gde su zahtevi koji su predati nek ih neko stavi
Ja ih neznam staviti sem da prepisujem
 
Srpski seljak je i prije npr 2 godine bio siromašan , pa pogledajte berzanske cijene tadašnje ., nije bilo tolkih razlika . Nema cijena kukuruza veze mnogo kolko je seljak primoran da prodaje , nego kolko krupni igrači , tj izvoznici mogu i hoće da plate . Oni znaju po kolko mogu da prodaju vani , odbiju troškove i zaradu i tako se postavlja cijena . To je i normalno , al fora je u tome što su se jesenas prešli , kupili skuplje a cijena poslije pala . Ali sada ipak neko jak ili više njih drže cijenu pod kočnicom , tj dosta niže nego u Budimpešti , to je problem i zbog toga se ljudi sad smrzavaju tamo . Ironman svi pokušavamo to da ti objasnimo al ne vrijedi.
 
Ironman svi pokušavamo to da ti objasnimo al ne vrijedi.

Nemoj se više truditi.
Prvo pokušaj da objasniš sebi da li znaš u kom vremenu živiš i da je Tito umro

Dokazati da je normalno pritisnuti državu da nekoga netera da tebi plati više je nemoguće.
 
E sad cu ja da se ukljucim i postavim jedno prosto pitanje pun mi je ku c naglabanja u ovoj temi!Ajde formiranje cene soje,kukuruza,suncokreta zita itd.........Ali jebote ko formira cene djubriva ,semena,nafte ,hemije i ostalog repromaterijala za poljop[rivredu TO je krucijalno pitanje,ako trziste formira cene kao sto kazu pa ko formira ove cene JBT???????????Nek bude kukuruz 12 din al nek bude urea 25 i seme 2 000 dzak nafta 80 din o cemu mi pricamo ejjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj.
 
​Ovo ljudi prelazi u licnu raspravu i off i molim Vas da se vratimo u temu koja govori o trenutnim protestima zemljoradnika.
 
Nazad
Vrh