Protestna vožnja traktorima.

Da li ste verovali da ćemo uspeti ?

  • Da

    Glasovi: 248 69,1%
  • Ne

    Glasovi: 111 30,9%

  • Ukupno glasača
    359
Samo da vam kazem da nema skoro vracanja zemlje.
Zasto ??
Zato sto imaju da vrate najmanje nama vlasnicima,imaju najvise zemlje da dobiju kojekakve crkve i dok ih ne natera EU drzava nece vratiti zemlju.
Isto tako ima da se vrati obradiva zemlja koja je tad uzeta i ima da se vrati jako puno zemlje koja je tad bila pod pasnjacima a sad pretvorena u oranice.
Ima i to vrlo brzo. Kod nas vec premeravaju i vracaju stare mere, stare puteve. Kod nas na drzavnoj zemlji su uradili vec ohoho...
Prosto bez tog zakona nema sledeceg koraka ka EU, svidjalo se to nama ili ne.
Ne pricam na pamet ili zato sto navaijam da se to uradi, vec zato sto je taj proces zaista poceo.
 
Realno gledano, samo crkvama i ima logike da se vrati. Svi ostali tj fizicka lica, treba da povedu ostavinske rasprave, i da putem suda dobiju svoje nazad. Tako je reseno u vecini zemalja istocne Evrope. Nema potrebe nikom drzava da vraca nista, onaj koji misli da je njegovo, lepo nek skupi familiju, pa pred sud. Zasto bi sada drzava tim ljudima izlazila u susret, a nama nikad nije. Ponovicu, ja sam morao da jurim od dedine tetke decu, da mi mi se potpisu, da ne zele zamlju. Po kom osnovu sada neko iz Australije, ocekuje da drzava resi njegov problem? Mislis da je tvoje, ok, dokazi.

Podsetio bih na skorasnji intervju Mire Adanje Polak. Emisija pocinje, i ona razgovara sa starijom gospodjom. Intervju se odigrava prvi deo u zamku u Portugalu, a drugi deo se desava u vili u Monte Karlu. Ispustim jedan deo, i uhvatim kraj, gde Mira objasnjava da je gospodja insistirala da intervju bude objavljen posle njene smrti. A gospodja je jedna od Bajlonijevih cerki. Tako da nije bila losa ta Kraljevina Jugoslavija. Isto kao sto je i danasnja Srbija zemlja ogromnih mogucnosti, ali ako si clan ekipe. Kraljevina Jugoslavija je bila ubedljivo najkorumpiranija zemlja u tadasnjoj Evropi, kao sto je i danasnja Srbija u sadasnjoj Evropi. Pa moze se postaviti i pitanje, da li nama pre treba zakon o lustraciji i poreklu imovine? Ili nam mozda pre treba zakon o konverziji zemljista, i zakon o denacionalizaciji i restituciji? Nekako sam sklon da prvo treba da vidimo kako je ko dosao do imovine, pa tek onda da vidimo ostalo.

Putevi novca su najbitnij. Sve ostalo kao zakoni, pravila, EU, itd, je samo sminka.

Ovo naravno nije deo ove teme i protesta, ali ce zemljiste morati da dodje kao tema, nekih ljudi koji ce predstavljati poljoprivrednike. Pocevsi od raspodele, pa preko kupovine, pa do prodaje strancima. Mozda neko i pomisli da sve ovo nije povezano. Ali ce uskoro doci vreme, kada cemo shvatiti, da je igra odavno bila spremna, a mi bili nemi posmatraci. Sto pre psotavimo pitanje zemljista, to ce pre neko od njih napraviti gresku u koracima. Fantomski i protivustavan zakon o konverziiji je navrat nanos donesen, i primenjuje se. Uskoro ce krenuti i ostalo, jer brod tone, a hteli bi da zavrse posao.
 
tema je protestna voznja traktorom a ne vraćanje zemlje pa ako hoćete otvorite sebi temu i neopterećujte ovu temu glupostima dabi ko zeli videti protestnu voznju to i mogao zadnje dve tri strane sve je:off_topic::off_topic:
 
Veceras sastanak u osam sati u Pancevu u vezi sa protestom !!! Na sastanku treba da bude po jedan predstavnik iz svakog sela! Sastanak zakazao Zoran Sefkerinac. Nesto tu nestima kako treba , suska se da vlada nece da ispostuje dogovor koji je postignut prosle subote

Samo nek se igraju vatrom, lako moze da im se desi zemljotres. Ono na cemu su vegetirali 10 godina u trenu je nestalo odbijanjem holandskog parlamenta da ratifikuje sporazum o davanju statusa kandidati Srbiji za ulazak u EU. Nadam se samo ovog puta da ce paori biti pametniji, te da nece ostati na mestu gde ih zaustave kerovi i tako sami sebe blokiraju, vec je dovoljan Pancevac, Batajnica, Sid, Crnja, Vatin, Horgos, posto je ocigledno da NIKADA nece paori moci da udju u Beograd! U redu, onda, vise Beograd nece imati dodirnih tacaka sa nama.
 
Znam da su u toku protesta i blokada ostali prazni rafovi u seoskim prodavnicama da tamo nije stizala roba,a u gradu NS-u nista nije falilo.
 
Znam da su u toku protesta i blokada ostali prazni rafovi u seoskim prodavnicama da tamo nije stizala roba,a u gradu NS-u nista nije falilo.

Upravo na to sam mislio, ispalo da su umesto gradova blokirana sela, mada to nije bio cilj ni namera jer je policija napravila blokade. Cuo sam da su kod Cente blokirali put sa nekoliko slepera punih crepa.... Ako je to tacno, ne znam gde je famozno istinita i objektivno nenadjebiva B92 da snimi ko je blokirao puteve... Oni plasiraju istinu samo ako im odgovara...
 
ma da su se bezobrazno ponasali bilo bi tu probijanja, ali su svi policajci bili izuzetno korektni i resavali su sve ekcesne situacije od strane bahatih vozaca. mogli bi da ih podrzimo za ove njihove demonstracije.
 
Njih nikada ne bih mogao podrzati!.Nisu oni nas pazili zato sto nas vole vec zato sto su imali takvo naredjenje.
 
ma da su se bezobrazno ponasali bilo bi tu probijanja, ali su svi policajci bili izuzetno korektni i resavali su sve ekcesne situacije od strane bahatih vozaca. mogli bi da ih podrzimo za ove njihove demonstracije.
Ovo nije u redu.
Zar tako brzo zaboravljate sta su radili stocarima na njihovom protestu.
Ja sam pre za to da im pokazemo sta su nam radili.
 
Netačne kalkulacije
ponedeljak, 13 jun 2011 09:25 "Oni su uzeli prosek prinosa koji je u Evropskoj uniji, a on je skoro duplo veći nego kod nas. Prosek za pšenicu u Evropi je 6 tona po hektaru, dok je kod nas 3,5 tona, za kukuruz je 12 tona u Evropi, a u Srbiji je ispod 5 tona. Samim time je i računica koju su dobili daleko od istine"
Procena da poljoprivrednici koji obrađuju 100 hektara zemlje mogu da zarade i do 80.000 evra godišnje, koja se mogla čuti tokom protesta poljoprivrednika, iznenadila je mnoge. Dok su poljoprivrednici protestovali tražeći da država nastavi da subvencionira gazdinstva koja obrađuju do 100 hektara zemljišta, u medijima su se pojavile kalkulacije da ratar koji obrađuje toliko zemljišta može da zaradi čak 80.000 evra profita, te da mu s toga nije ni potrebna subvencija. Međutim, kako sagovornici “Aktera” tvrde, ta kalkulacija nije tačna jer nisu uzeti u obzir svi troškovi koje naši poljoprivrednici imaju, dok je s druge strane uzet prosečan prinos koji se ostvaruje u EU i koji je duplo veći od domaćeg.
SVI BI ONDA ŽIVELI NA SELU
Miroslav Ivković, predsednik Skupštine Asocijacije poljoprivrednika, kaže za “Akter” da bi se svi bavili poljoprivredom ukoliko bi računica o zaradi od 80.000 evra bila tačna.
“Kao prvo, uzeli su vrh najveće cene po kojoj pšenicu i kukuruz prodaju trgovci, a ne seljaci. Nikad mi takvu cenu ne možemo da dobijemo. A onda su pogrešili i u prosečnoj stopi prinosa. Oni su uzeli prosek prinosa koji je u Evropskoj uniji, a on je skoro duplo veći nego kod nas. Prosek za pšenicu u Evropi je 6 tona po hektaru, dok je kod nas 3,5 tona, za kukuruz je 12 tona u Evropi, a u Srbiji je ispod 5 tona. Samim time je i računica koju su dobili daleko od istine”, objašnjava Ivković.
On smatra da bi i srpski poljoprivrednik mogao da ostvaruje evropske prinose kada bi imao savremenu mehanizaciju, a da bi je kupio potrebna je pomoć države.
“U Evropi postoji mehanizacija koja omogućava redukovanu obradu zemljišta. To znači da se preskaču pojedine operacije i na taj način se štedi energija s jedne strane, a dobije se više prinosa s druge. Ta mehanizacija podrazumeva da se bez oranja direktno u zemlju stavlja đubrivo i seme. Samo oranje iziskuje veliku energiju i ukoliko bismo preskočili tu operaciju imali bismo veliku uštedu. Sejačica za takav proces košta 65.000 evra, a traktor za nju oko 120.000 evra. Mi nemamo taj novac, a ni država ne razmišlja da nam pomogne kako bismo i mi i oni imali veću zaradu od prinosa”, kaže Ivković.
KREDITI ZA MEHANIZACIJU
Natalija Bogdanov, profesorka Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, kaže da prilikom pravljenja kalkulacije koliko zarađuje srpski poljoprivrednik nije uzeto u obzir nekoliko veoma značajnih stavki.
“Nisu uzeti krediti koji su ti ljudi uzeli za mehanizaciju, mašine koje oni imaju da bi mogli da obrađuju to zemljište su veoma skupe i uzete su na kredit. Bez obzira pod kakvim uslovima su ih uzimali, da li su imali subvencije države ili ne, oni te rate moraju da plaćaju. Nije uzeto u obzir i to da veoma mali broj poljoprivrednika ima u svom vlasništvu 100 i više hektara, i da veći deo njih zemljšte iznajmljuje. Posle donošenja odluka o subvenciji od 14.000 dinara po hektaru, iznajmljivanje zemljišta je jako poskupelo, pa se tako cena sada kreće između 300 i 400 evra po hektaru”, navodi Natalija Bogdanov.
Takođe prilikom računice koliko poljoprivrednik može da zaradi, podseća Bogdanov, treba voditi računa i koja se cena uzima prilikom kalkulacije.
“Sada je cena kukuruza 23 dinara, ali je u trenutku setve bila 13 dinara. Poljoprivrednici mahom prodaju i pšenicu i kukuruz unapred, već tokom setve, jer nemaju novaca da kupe sve što im je potrebno i što se računa kao input. Poznato je to zaduživanje na zeleno gde seljak plaća još u vreme žetve kada je cena njegovog proizvoda najjeftinija”, kaže naša sagovornica.
NOVI MINISTAR, NOVE IDEJE
Natalija Bogdanov podseća da se zaboravlja i na sam rad seljaka, kao da je to beznačajno i kao da na osnovu svog rada oni ne treba da zarade, ali i na obaveze koje on mora da plati državi.
“Postoji i nešto što se zove pomažući član domaćinstva, a to su žena ili otac ili deca koji rade zajedno sa onim na koga je gazdinstvo registrovano. Tako da se sva zarada koja se ostvari mora deliti barem sa dva člana tog domaćinstva, pa još i na dvanaest meseci. A na sve to mora da se računa da svaki registrovani poljoprivrednik mora da plati i PIO fondu, a to je, ako se ne varam, bilo 7.000 dinara. I mislim da je bilo pogrešno vezivati subvencije za plaćanje PIO. Postoje gazdinstva gde mlađi članovi koji imaju bilo kakav posao neće želeti da naslede svoje očeve i registruju gazdinstvo na sebe, jer će to značiti da će dobiti poljoprivrednu penziju koja je manja od one koju može da ostvari radom u nekoj propaloj fabrici. Zato će to zemljište ili iznajmljivati ili ga neće obrađivati”, kaže naša sagovornica.
Inače, posle blokade puteva poljoprivrednici su se dogovorili sa Vladom Srbije da se subvencija isplati za 30 hektara obradivog zemljišta, a da se ostatak do 100 hektara isplati u januaru sledeće godine. Natalija Bogdanov kaže da takvim dogovorom poljoprivrednici nisu dobili mnogo, jer novac koji je namenjen za subvencije neće ući u proizvodnju, u sektor ove godine kada je rataru najpotrebniji kako bi kupio gorivo, đubrivo i sve što mu je potrebno za obradu zemljišta. Tako da će poljoprivrednici ponovo morati da se zadužuju.
“Za poslednjih deset godina se promenilo, čini mi se, osam ministara poljoprivrede i svako od njih je donosio neke nove ideje. Nije problem u promeni odluke da se umesto do 100 hektara subvencionira gazdinstvo koje obrađuje do 10 hektara, problem je što se to radi preko noći. Oni kažu da žele da rezviju stočarstvo, a ja ih pitam kako će to da urade ako nemaju jeftinu stočnu hranu”, zaključuje profesorka Bogdanov.
Miša Laketić


Izvor :



http://www.kvantas.rs/vesti/1232-netacne-kalkulacije
 
[h=1]Сељацима казна по 15.000 динара[/h] Економија | 4. децембар 2011. | 19:34

НОВИ САД – Пољопривредни произвођачи, чланови Асоцијације пољопривредника и учесници протестне вожње, која је као израз незадовољства пољопривредника новом аграрном политиком одржана од 30. маја до 4. јуна ове године, без обзира на обећања министра пољопривреде Душана Петровића да нико од пољопривредника неће бити кажњаван, почели су да добијају пријаве због прекршаја у саобраћају, а једном из Суботице стигла је и кривична.
Мирослав Киш, председник Управног одбора Асоцијације пољопривредника, каже да је затражио објашњење министра пољопривреде Душана Петровића, али према одговору који је добио „испада да пољопривредници лажу да су добили обећање да неће бити кажњени“.
- Подсећам да је последњег дана вожње постигнут договор између министра Душана Петровића и пољопривредника да нико неће бити процесуиран. О томе има сведока. Ми нисмо блокирали саобраћај и угрожавали га, већ нас је полиција заустављала на путевима како не бисмо стигли до Београда, где смо желели да искажемо своје незадовољство – каже Киш.
У саопштењу Министарства пољопривреде тврде да министар Петровић није обећао да неће бити пријава против учесника протеста.
- Договор који је постигнут односио се на исплату субвенција по Уредби о условима и начину коришћења средстава за регресирање репроматеријала за ратарску и повртарску производњу у 2011. години – навели су службеници Петровићевог министарства.
Подсетимо да је после протеста и преговора Влада Србије донела Уредбу о субвенционисању регистрованих пољопривредних газдинстава и за поседе до 100 хектара.
Прекршајне пријаве због угрожавања безбедности саобраћаја током протестне вожње стигле су на адресе педесетак пољопривредника у Новом Бечеју, а једна кривична пријава је поднета против паора из Суботице, према коме је полиција била брутална.
- Прекршајне казне износе 15.000 динара и један број пољопривредника их је већ платио, док други чекају даљи расплет. Паор из Суботице терети се кривично због напада на службено лице, односно полицајца, за шта је запрећена казна до 15 година затвора, иако се на снимку који је летос кружио на „Јутјубу“ јасно види да су га полицајци брутално избацили из возила и сломили прозор на његовом возилу – објашњава Киш.
Према његовој оцени, ово је још један начин којим Министарство пољопривреде жели да заплаши пољопривреднике, а Киш се пита и зашто се пријаве подносе само против једних, а не и против хиљаде других који су учествовали у протестним вожњама широм Србије. Он каже и да се из овог саопштења виде намере Министарства да подели пољопривреднике, пошто је Асоцијација пољопривредника, што је њен званични назив, прекрштена у „Асоцијација пољопривредника Војводине“.
- Из Министарства поново покушавају да нас деле на велике и мале, сточаре, ратаре и млекаре, пољопривреднике из Војводине и остатка Србије. Међутим, јавност треба да зна да се у нашој Асоцијацији пољопривредника налазе 53 удружења, од Хоргоша до Лепосавића – истиче Киш и пита кога заступа министар Петровић, када се овако односи према пољопривредницима. „Уместо да ради на побољшању услова за пољопривреднике, нема ни наговештаја о томе како ће изгледати аграрни буџет за идућу годину“, каже Киш.
С. Костић
[h=2]Буџет за 2012. још тајна[/h] Министар пољопривреде Душан Петровић пре неколико дана, приликом посете Пољопривредном факултету у Новом Саду, рекао је да је у току расправа о пољопривредном буџету за идућу годину, али да ће свој предлог најпре изнети премијеру и члановима Владе Србије, а после тога га представити пољопривредницима. Међутим, како незванично сазнајемо, субвенција по хектару за ратарске производе више неће бити.
 
Zna se i kome ćr biti naplaćene kazne,opet sitnoj boraniji a Kiš sigurno neće biti među njima ( ne mislim na našeg Kiša jer koliko znam on je dobio):Da su lepo u zahtevima uvrstili i nas hobiste ne bi oni sada pisali prijave jer bi masa bila mnogo veća i više ne bi bili u položaju da pišu kazne.Sada bi svi trebalo ustati u odbranu tih ljudi ali važno je da je novac dobijen a ove ko šiša.
 
"Nismo obećali da neće biti procesuirani poljoprivrednici koji su u junu protestvovali, kažu u ministarstvu poljoprivrede."

Prvo i osnovno, neko bi trebalo da objasni ovim ikebanama, da u opisu njihovog posla, ne postoji nikakvo procesuiranje kao duznost. Takodje im treba objasniti koje su njihove prave duznosti, i da ih se prihvate, i da ne izigravaju silu i zakon, jer su i onako vise nego komicni. Ovo otuzno saopstenje bez imena i prezimena, gde se neko krije iza anonimnosti, opstosti, i pokusava da gleda sa visine, je stvar koja izaziva nekoliko ljudskih reakcija. A ovakvo ponasanje, najblize ponasanju crva i gliste, ne zasluzuje bilo kakav komentar. Beskicmenjaci.

O tome sve vreme pisemo. Ekipa, koja ne ume i nece da postuje zakone, sad jos i krece da se busa u grudi i izigrava vlast i silu. Uredbe za 2011-u donose u decembru, ali zato znaju da isledjuju i procesuiraju. Decurlija i balavurdija.
 
Nazad
Vrh