Protesti malinara 2020 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@novii

Ne znam nisam ni sam pametan samo vidim i cujem sta se desava i sa kakvim se problemima drugi susrecu. Neko ce se resenje naci hrana mora da ide...
 
Nema prostora za doplatu, vecina robe se prodala dosta ranije po znacajno nizim cenama, prosecna cena je takva da hladnjace jedva mogu da ostanu u zivotu, zato se malina sporo i isplacivala a neki nisu jos ni naplatili.

Jako dobro pratim desavanja, pisao sam vec o tome da ce drzava naci nacina da pomogne privredu, odredjene mere su vec donete.

Oko traznje, treba da sacekamo, procitajte tekst koji sam postavio kakve probleme imaju spanci, nesto slicno moze i nas da snadje (vec imamo problema sa ranom jagodom) , moramo se spremi ti i sto bolje organizovati.

A po nizim cenama...Ne,to nije nikakvo opravdanje.Sve i da je tako,a nije sada bi trebali isplatiti doplatu ako zelite malinu jer ce te od ovogodisnjeg roda imati prostora da "ispeglate" tu doplatu.
Ako je malina prodata,zasto ti tvoji pojedinci nisu isplatili malinu,i koja je hladnjaca propala u poslednjih godinu dana?
Ocekujem ime firme ili hladnjacara.
Ja sam danas bio u malinjaku,situacija nije dobra ima dosta suve maline.I kod drugih je tako.Ali vidim da se niko preterano ne ziga oko toga.Mnostvo malinjaka je napusteno.Tamo gde se malina radi,odradjuje se samo da se otalja posao.Nema elana samo stari ljudi kojima je kretanje zabranjeno ubijaju vreme u ponekom malinjaku.Jadna slika malinarstva.Ove godine nas ocekuje jos veci pad proizvodnje.Prosla godina je bila gora nego pretprosla,ali je jos bilo neke robe u okruzenju koju su mogli da izvuku,da reeksportuju preko Srbije.Bosanska proizvodnja je definitivno sada "pukla",tako da robu ce dobiti samo malobrojni koji plate...
 
A po nizim cenama...Ne,to nije nikakvo opravdanje.Sve i da je tako,a nije sada bi trebali isplatiti doplatu ako zelite malinu jer ce te od ovogodisnjeg roda imati prostora da "ispeglate" tu doplatu.
Ako je malina prodata,zasto ti tvoji pojedinci nisu isplatili malinu,i koja je hladnjaca propala u poslednjih godinu dana?
Ocekujem ime firme ili hladnjacara.
Ja sam danas bio u malinjaku,situacija nije dobra ima dosta suve maline.I kod drugih je tako.Ali vidim da se niko preterano ne ziga oko toga.Mnostvo malinjaka je napusteno.Tamo gde se malina radi,odradjuje se samo da se otalja posao.Nema elana samo stari ljudi kojima je kretanje zabranjeno ubijaju vreme u ponekom malinjaku.Jadna slika malinarstva.Ove godine nas ocekuje jos veci pad proizvodnje.Prosla godina je bila gora nego pretprosla,ali je jos bilo neke robe u okruzenju koju su mogli da izvuku,da reeksportuju preko Srbije.Bosanska proizvodnja je definitivno sada "pukla",tako da robu ce dobiti samo malobrojni koji plate...
Pisao sam vise puta nije mi tesko da napisem opet. Nije realno da se uzme samo zadnja cena i na osnovu toga donosi zakljucak, nije realno da se ne posmatra posao u celini da se obuhvate svi aspekti. Nije stvar kod prodaje samo da se najbolje proda mora da se vodi racuna i o dinamici isporuke. Neko ko ima 100 ili 200tona on to moze i za mesec dana da isporuci ako treba, ali neko ko radi 1000 ili 2000 tona ili vise, on ne moze cekati zadnji mesec da prodaje robu, ima radnike ima obaveze...

Vi zelite da vam neko doplati nesto sto nije zaradjeno uz nadu da ce ove godine uspeti taj novac da vrati i zaradi preko toga... Iskreno mi recite da li bi ste vi tako postupili da imate hladnjacu? Ta vasa ideja je ekonomski i sa bilo koje druge strane nerealna, neodrziva... Pogledajte da ne postavljam ponovo (na ovoj temi) koliko je hladnjaca propalo a ima ih jos koje nisu dosle u medije... Zasto se ne isplati malina kada je prodata? Ja pisem da hladnjace gomilaju gubitke i da je pitanje vremena kada ce neke od njih zavrsiti sa radom. Propadaju firme i sa stranim kapitalom...

A sto se tice ovogodisnjeg roda, ne brinite @jevto jos nijednom proizvodjaci nisu rekli da maline ima a hladnjace da je nema, tako da je istina negde izmedju. Hajde da je oberemo I skladistimo kako treba a onda cemo vidite kakvo je stanje.
 
Pisao sam vise puta nije mi tesko da napisem opet. Nije realno da se uzme samo zadnja cena i na osnovu toga donosi zakljucak, nije realno da se ne posmatra posao u celini da se obuhvate svi aspekti. Nije stvar kod prodaje samo da se najbolje proda mora da se vodi racuna i o dinamici isporuke. Neko ko ima 100 ili 200tona on to moze i za mesec dana da isporuci ako treba, ali neko ko radi 1000 ili 2000 tona ili vise, on ne moze cekati zadnji mesec da prodaje robu, ima radnike ima obaveze...

Vi zelite da vam neko doplati nesto sto nije zaradjeno uz nadu da ce ove godine uspeti taj novac da vrati i zaradi preko toga... Iskreno mi recite da li bi ste vi tako postupili da imate hladnjacu? Ta vasa ideja je ekonomski i sa bilo koje druge strane nerealna, neodrziva... Pogledajte da ne postavljam ponovo (na ovoj temi) koliko je hladnjaca propalo a ima ih jos koje nisu dosle u medije... Zasto se ne isplati malina kada je prodata? Ja pisem da hladnjace gomilaju gubitke i da je pitanje vremena kada ce neke od njih zavrsiti sa radom. Propadaju firme i sa stranim kapitalom...

A sto se tice ovogodisnjeg roda, ne brinite @jevto jos nijednom proizvodjaci nisu rekli da maline ima a hladnjace da je nema, tako da je istina negde izmedju. Hajde da je oberemo I skladistimo kako treba a onda cemo vidite kakvo je stanje.
A je li zaradjena drzavna pomoc?
Videces uskoro kakvo ce stanje biti...samo pazi da ti malina na nos ne izadje...8-)
 
A je li zaradjena drzavna pomoc?
Videces uskoro kakvo ce stanje biti...samo pazi da ti malina na nos ne izadje...8-)
Drzava sama treba da odluci sta joj se vise isplati, privredni subjekat koji radi, placa poreze, zaposljava radnike, ulaze, koji na direktan ili indirektan nacin omogucava egzistenciju veceg broja ljudi i njihovih porodica (kooperanti, dobavljaci) ili ako to drzavi ne odgovara neka nista ne pomaze a ubrzo ce gore pomenuti ljudi opet doci drzavi trazeci razna socijalna davanja jer su bez posla, novca, osiguranja...

Verujte mi drzavi se vise isplati prvi scenario i zato drzava mora da pomogne.

Videcemo sta ce dalje biti...
 
@sokkia

To rade moji roditelji, ja pomognem koliko mogu kad mi vreme dozvoljava, kad nisam na putu.

Sa te strane nisam direktan proizvodjac ali sam opet ukljucen u proizvodnju na neki nacin.

Zanima me BIO proizvodnja o tome intezivno razmisljam i pravim planove.
 
Poslednja izmena:
Znate kako ide ona prica o besplatnom siru.Besplatan sir se nalazi u misolovci i na izgled je samo besplatan.Svako moze biti prevaren desava se to i najopreznijim.Dakle prihvatljivo je biti prevaren jednom eventualno i drugi put ali svaki sedeci put je nedopustivo.Saveti i mudrolije ovog Strong-a su korisni ali samo u delu da vidite kako vam montira "besplatan sir" i daje vam pouku kako do njega da dodjete.Njemu je to posao ,on ima misolovku (hladnjacu) kao sredstvo za rad a sir ( ove slatkorecive optimisticne price) to mu je investicija za primamu, a vi izvolite pa se opredelite i poslusajte ga.
 
Znate kako ide ona prica o besplatnom siru.Besplatan sir se nalazi u misolovci i na izgled je samo besplatan.Svako moze biti prevaren desava se to i najopreznijim.Dakle prihvatljivo je biti prevaren jednom eventualno i drugi put ali svaki sedeci put je nedopustivo.Saveti i mudrolije ovog Strong-a su korisni ali samo u delu da vidite kako vam montira "besplatan sir" i daje vam pouku kako do njega da dodjete.Njemu je to posao ,on ima misolovku (hladnjacu) kao sredstvo za rad a sir ( ove slatkorecive optimisticne price) to mu je investicija za primamu, a vi izvolite pa se opredelite i poslusajte ga.
Procitajte moje postove od pocetka pa cete videti sta je to sto ja savetujem proizvodjacima? Misolovka i besplatan sir su odlike sadasnjih predstavnika proizvodjaca Radovica, Bogdanovica i ostalih koji su navodno '' besplatni'' a cine vise stete nego koristi jer ne znaju da naprave rezultat, nisu u stanju da urade posao za koji su izabrani od strane proizvodjaca.
 
Procitajte moje postove od pocetka pa cete videti sta je to sto ja savetujem proizvodjacima? Misolovka i besplatan sir su odlike sadasnjih predstavnika proizvodjaca Radovica, Bogdanovica i ostalih koji su navodno '' besplatni'' a cine vise stete nego koristi jer ne znaju da naprave rezultat, nisu u stanju da urade posao za koji su izabrani od strane proizvodjaca.
Vase "optimisticne" price su narodski receno " tipicne navlakuse" .Proizvodjaci su prevareni i u celoj prici su jedine zrtve .Vasa kratkovidna poslovna politika u kojoj ste poslovanje zasnovali na besprizornoj otimacini i potcenjivanju onih od kojih zivite ne moze biti kompenzovana motivacionim naklapanjima koja ovde redovno prosipate.Vi ste mi i bili razlog da se ukljucim u rad ovog foruma jer vidim da ne popustate u nameri da zamajavate i drsko obmanjujete vredne i izmanipulisane proizvodjace.U ovoj konstalaciji ni po cemu niste posebni tacnije vi se ponasate potpuno isto kao i drzava cija ekonomska politika i bastini taj nacin poslovanja da se seljak totalno opljacka.Svako ko je iole racionalan nece vise sebe muciti i baviti se ovim promasenim poslom u kom stalno kalkulise gubitak i ponekad neku milostinju.Zasade treba unistiti sto jeste teska odluka ali se na taj nacin kaznjavaju kalkulanti i besprizorni profiteri ( Drzava otkupljivaci i hladnjace)
 
Poslednja izmena:
Vase "optimisticne" price su narodski receno " tipicne navlakuse" .Proizvodjaci su prevareni i u celoj prici su jedine zrtve .Vasa kratkovidna poslovna politika u kojoj ste poslovanje zasnovali na besprizornoj otimacini i potcenjivanju onih od kojih zivite ne moze biti kompenzovana motivacionim naklapanjima koja ovde redovno prosipate.Vi ste mi i bili razlog da se ukljucim u rad ovog foruma jer vidim da ne popustate u nameri da zamajavate i drsko obmanjujete vredne i izmanipulisane proizvodjace.U ovoj konstalaciji ni po cemu niste posebni tacnije vi se ponasate potpuno isto kao i drzava cija ekonomska politika i bastini taj nacin poslovanja da se seljak totalno opljacka.Svako ko je iole racionalan nece vise sebe muciti i baviti se ovim promasenim poslom u kom stalno kalkulise gubitak i ponekad neku milostinju.Zasade treba unistiti sto jeste teska odluka ali se na taj nacin kaznjavaju kalkulanti i besprizorni profiteri ( Drzava otkupljivaci i hladnjace)
Drago mi je da sam vas podstakao da pisete. Moj model je zasnovan na trzisnom principu po ugledu na puno bolje i organizovanije zemlje, gde su proizvodjaci pre svega puno bolje edukovani i gde je kolektivna svest na puno vecem nivou. Takvi proizvodjaci su shvatili da ni drzava ni otkupljivaci nece da brinu o njima na nacin na koji bi trebalo, seli su i napravili poslovni model (kooperativa) trzisno odrziv. Postavili na kljucna mesta odgovorne i vredne ljude, postavili menadzment koji radi na procenat od realizacije a sve to stavili u vremenski okvir dovoljno dug da svi planovi i ciljevi budu ostvarivi... Ti ljudi su ulozili svoj kapital, nisu cekali nista da im padne sa neba, odluke donose na skupstini (svoj glas nece prodati za '' tepsiju ribe'' pre svega zbog visoke kolektivne svesti i drugo, tu su ulozili svoj novac) i prestizna su udruzenja gde ne zele svakoga vise ni da prime....
Takvi ljudi i takva udruzenja prave rezultate, direktno su povezani na trzistu sa kupcima, samostalni su i dovoljno jaki da nista ne moze da ih ugrozi.


Gde je problem oko cena... Po meni drzava je zatajila, drzava je ta koja je trebala da kaze, cekaj, cena u otkupu je izuzetno niska, isto je u Poljskoj, isto je u zemljama koje su nasi najveci konkurenti, hajde da nadjemo nacina da proizvodjacima damo subvenciju kako bi zastitili sektor od koga zavisi 500.000 ljudi....
Tu je problem, hladnjace tu nisu mogli nista da urade jer su pravile gubitke, isto kao sto su pravile gubitke i hladnjace u Poljskoj itd... Bilo je tada previse robe u ponudi. Ako se vratite na moja pisanja iz toga vremena videcete gde jasno kazem kada se trziste stabilizuje stvorice se uslovi za vecu cenu u otkupu....
 
Vi ste gosn strong svakako evoluirali od nekog sibicara ili prepakivaca tri karte ,dzaba maski i sminke to ne pomaze , odaje vas retorika.Jedini vas problem je sto vam niko ne veruje a to je nepopravljiva situacija.
 
Znate kako ide ona prica o besplatnom siru.Besplatan sir se nalazi u misolovci i na izgled je samo besplatan.Svako moze biti prevaren desava se to i najopreznijim.Dakle prihvatljivo je biti prevaren jednom eventualno i drugi put ali svaki sedeci put je nedopustivo.Saveti i mudrolije ovog Strong-a su korisni ali samo u delu da vidite kako vam montira "besplatan sir" i daje vam pouku kako do njega da dodjete.Njemu je to posao ,on ima misolovku (hladnjacu) kao sredstvo za rad a sir ( ove slatkorecive optimisticne price) to mu je investicija za primamu, a vi izvolite pa se opredelite i poslusajte ga.
Pa jeste, kad bi ga neko slusao ili mu verovao...
 
........... I nemaju reference :osmeh:
Srecom da ima "ovih" sto sve znaju, elokventni su, imaju svetske veze, idu na sajmove, govore strane jezike i da, imaju "reference" pa nas cupaju i izborili se za malinu da ima cenu do ..aja. Jos da im ne smetaju Radovici i ostali ma mi bi ubili... Mara i svetovi tek idu, kako kome...
I Bobane ovaj post 454 svaka ti cast kako si ga lepo objasnio, alal vera!!!
A "on" daje sebi za pravo da, citiram: "hajde da nadjemo nacina da proizvodjacima damo subvenciju kako bi zastitili sektor od koga zavisi 500000 ljudi..."
Evoluirao je on nekoliko stepenika odjednom i video se tamo gde mu mesto nije. Al sta ces, neko dobije kovid19, neko... nesto drugo, al ne treba siriti zarazu ma kakva ona bila... i tako.
 
Poslednja izmena:
Po stilu pisanja vidi se da je gorepomenuti Strong jedan beskrupulozni obmanjivac .Nije to nista novo, ova drzava bastini svoje postojanje na obmani laziji i naravno otimacini .
 
Srecom da ima "ovih" sto sve znaju, elokventni su, imaju svetske veze, idu na sajmove, govore strane jezike i da, imaju "reference" pa nas cupaju i izborili se za malinu da ima cenu do ..aja. Jos da ime ne smetaju Radovici i ostali ma mi bi ubili... Mara i svetovi tek idu, kako kome...
Sve on zna , bajkovita prica je tu, primeri svakojaki, eto analiza, iskustava od uspesnih, tu su seminari, inostrani sajmovi , pouke od struke i nauke , ali dzaba opet nesto ne stima.Greska je konstantna "prokleti nevernici " nikako da ga poslusaju ( citaj da se upecaju) nece da zagrizu pa to ti je.
 
@ Bobansupergenije

Koja bi sa tvoje strane bila preporuka za proizvođaće maline u narednom periodu?
 
Sve on zna , bajkovita prica je tu, primeri svakojaki, eto analiza, iskustava od uspesnih, tu su seminari, inostrani sajmovi , pouke od struke i nauke , ali dzaba opet nesto ne stima.Greska je konstantna "prokleti nevernici " nikako da ga poslusaju ( citaj da se upecaju) nece da zagrizu pa to ti je.
Ne slusaju i zato nema rezultata... I nece ih ni biti jer stvari rade na pogresan nacin. Ja nemam problem sa time... Samo gledam i pisem, problemi isti... Kako je moguce da su isti problemi a ljudi kao nesto rade...?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh