Protesti malinara 2020 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ko kaze da ja svoje znanje nisam unovcio? Ne volim nepravdu, ne volim kada se pisu neistine... Poznajem sve procese u proizvodnji, preradi i izvozu maline. Radio sam u svim segmentima i stekao iskustvo,ucio, trudio se itd itd.
Sad sto se tice kvaliteta zivota sve je stvar sa koje strane se gleda... Ako imate dovoljno za hranu i pice, pristup pijacoj vodi i krov nad glavom onda spadate u 1/3 populacije na zemaljskoj kugli koja se moze reci zivi puno bolje i srecnije, ima veci kvalitet zivota od ove 2/3 koji umiru od glad, nemaju krov nad glavom, nemaju dovoljno ciste pijace vode itd itd... Sve je stvar iz kog ugla stvari posmatrate...
A reci mi druze, da li mislis da si najpametniji? posto se ovde niko ne slaze sa tobom, a svi se slazu da pricas gluposti? i ti i dalje mislis da problem nije u tebi?
 
Ne volim da pisem na nacin na koji vi radite jer vi puno pretpostavljate i predvidjate a da li ce se to desiti to niko ne zna... EU nema puno izbora kada se o pojedinim poljoprivrednim proizvodima radi tako da smo sa te strane sigurni... Svoje preradne kapacitete nece zatvoriti vec ce morati da nadju nacin da svoje fabrike snadbeju sa sirovinom a Srbija je godinama poznata i priznata kao proizvodjac iste..
Strongi PP,
Nemam vremena da se teram sa tobomJa bih voleo da cujem neko tvoje predvidjanje,a ne prezvakane fraze.
Evo ti Stiglica - dobitnika Nobelove nagrade za ekonomiju:
Извештај са конференције Уједињених нација о трговини и развоју од 30. марта пружа рани наговештај онога што ће задесити економије у настајању и развоју. Најуспешније од њих ослањају се на раст остварен извозом, што ће сада нестати док се глобална економија смањује. Не чуди што стрмоглаво падају и токови инвестиција, као и робе, што указује на трновит пут пред извозницима природних ресурса.
Citaj,usavrsavaj se....slab si ti ekonomista,rukovodilac,lider,direktor....🍋
 
@jevto

Drago mi je sto vi sve znate. Ne brinem se ja za druge vec za nas, kako obraditi i obrati malinu a pre toga i jagodu u uslovima svetske
pandemije. To su nasi realni problemi na koje treba da se fokusiramo a tice se svih nas koji zive od proizvodnje i prerade maline i ostalo voca.
 
Poslednja izmena:
@jevto

Drago mi je sto vi sve znate. Ne brinem se ja za druge vec za nas, kako obraditi i obrati malinu a pre toga i jagodu u uslovima svetske
pandemije. To su nasi realni problemi na koje treba da se fokusiramo a tice se svih nas koji zive od proizvodnje i prerade maline i ostalo voca.
Pa o nama Joseph Stiglitz govori.Poljoprivrednik koji zivi samo od maline - tesko njemu.Nikada ne drzi sva jaja u jednoj korpi,posebno ako je ta korpa trula.
 
Seljak ce izdrzi i ovu godinu bez predaje, ali znamo ko nece. Ali kako su vam hladnjace pune, bolje za vas. Robe imate, cena ide gore, sve vam se karte namestile, osim ako nesto niste slagali.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
 
U ekonomiju i međunarodne odnose se ne veštam, ali ono što je očigledno je da se broj radno sposobnog stanovništva po selima ubrzano smanjuje, tako da razne korone samo potpomažu napred navedeno. Na žalost.
 
Seljak ce izdrzi i ovu godinu bez predaje, ali znamo ko nece. Ali kako su vam hladnjace pune, bolje za vas. Robe imate, cena ide gore, sve vam se karte namestile, osim ako nesto niste slagali.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
Nijedna ni druga strana ne moze da izdrzi i prebrodi situaciju ukoliko bi berba zakazala ove godine.
Roba izlazi, pitanje je hoce li sta ostati do nove sezone... Verovatno nece. Ima traznje, a kako ce se dalje stvari razvijati posle pandemije videcemo...
 
Mozda bude vanredne doplate na predatu malinu iz posle godine zbog extra profita
Nema extra profita, ne moze se uzeti zadnja cena i na osnovu toga donositi zakljucak... Ko sada ima slobodne i neugovorene robe moze lepo da zaradi ali ko je sada ima? Jako mali broj hladnjaca.. Velike hladnjace moraju da prodaju robu da bi uposlili radnike da bi obezbedili priliv novca neophodan za normalno funkcionisanje i izmirivanje tekucih obaveza, plate, struja, krediti, dobavljaci razni, kooperanti... Deo robe uvek negde ostane neprodat ali ove godine to nije slucaj.
 
U ekonomiju i međunarodne odnose se ne veštam, ali ono što je očigledno je da se broj radno sposobnog stanovništva po selima ubrzano smanjuje, tako da razne korone samo potpomažu napred navedeno. Na žalost.
Smanjuje se to je tacno... Medjutim sa dolaskom recesije koja ce nastupiti i kod nas kada pandemija prodje videcemo kako ce se stvari razvijati. Valjda nas je ova pandemija naucila necemu... Komad zemlje, svoja mala basta, boravak u prirodi vrede puno vise nego sto smo mislili a to nas ova kriza naucila.
 
Nema extra profita, ne moze se uzeti zadnja cena i na osnovu toga donositi zakljucak... Ko sada ima slobodne i neugovorene robe moze lepo da zaradi ali ko je sada ima? Jako mali broj hladnjaca.. Velike hladnjace moraju da prodaju robu da bi uposlili radnike da bi obezbedili priliv novca neophodan za normalno funkcionisanje i izmirivanje tekucih obaveza, plate, struja, krediti, dobavljaci razni, kooperanti... Deo robe uvek negde ostane neprodat ali ove godine to nije slucaj.
Ovo da ostane zapamćeno kad budeš na jesen ili zimu tvrdio kako je puno robe ostalo od prošle godine.
 
Ovoga sam se plasio i o ovome sam nedavno pisao...

Kako organizovati proizvodnju?


 
Nijedna ni druga strana ne moze da izdrzi i prebrodi situaciju ukoliko bi berba zakazala ove godine.
Roba izlazi, pitanje je hoce li sta ostati do nove sezone... Verovatno nece. Ima traznje, a kako ce se dalje stvari razvijati posle pandemije videcemo...
Odkuda sada pa to?Pokusavas da podignes optimizam kod proizvodjaca...Samo "denge" da zazvece i eto optimizma,znaci jedna solidna doplata od cirka bar 50 din po kg maline od prosle godine.
Inace traznja pada jer hoteli,poslasticarnice,itd. po Evropi ne rade,a to su veoma bitni kupci vilamet zamrznute maline.
Mislim da nema prostora da se drzava mesa u ovo na nacin kako ti to zamisljas,odnosno slazem se sa planom Vlade Srbije o izdavanju korporativnih obveznica.
Danas je izasla ta uredba.Ministar Mali je obrazlagao...veoma slabo pratite ekonomska desavanja u zemlji i svetu i lose se snalazite u svemu tome.
Nema potrebe za panikom ni jedan poljoprivrednik nece umreti od gladi i sve da se ne otkupi ni jedan kg maline...
 
Poslednja izmena:
Nije to veliki problem što naša država emituje obveznice. Problem je što i drugi to rade u isto vreme, pa će u ponudi biti obveznice Australije, Švedske, Francuske, Japana i Srbije. I još mnogo zemalja, a sa tolikom ponudom, na kupcima je da biraju od koga će da kupe.

Sigurnije zemlje mogu ponuditi manju kamatu, ali su sigurne. One sa lošijim rejtingom idu sa višim kamatama, ne bi li privukli nekoga. Tako da će zapravo problem biti koliki će interes biti na tu aktivnost.
 
Nije to veliki problem što naša država emituje obveznice. Problem je što i drugi to rade u isto vreme, pa će u ponudi biti obveznice Australije, Švedske, Francuske, Japana i Srbije. I još mnogo zemalja, a sa tolikom ponudom, na kupcima je da biraju od koga će da kupe.

Sigurnije zemlje mogu ponuditi manju kamatu, ali su sigurne. One sa lošijim rejtingom idu sa višim kamatama, ne bi li privukli nekoga. Tako da će zapravo problem biti koliki će interes biti na tu aktivnost.
Upravo tako.Videcemo koliko ce biti interesovanje za zapise.
Medjutim,kvaka je u tome sto i nasi znaju za to pa emituju zapise koji imaju mnogo kraći rok dospeća od obveznica.Nadaju se da ce investitor kupiti srpske zapise i vec cini mi se za godinu to naplatiti,nego da ceka npr. francuske obveznice npr. 5 godina.
 
Odkuda sada pa to?Pokusavas da podignes optimizam kod proizvodjaca...Samo "denge" da zazvece i eto optimizma,znaci jedna solidna doplata od cirka bar 50 din po kg maline od prosle godine.
Inace traznja pada jer hoteli,poslasticarnice,itd. po Evropi ne rade,a to su veoma bitni kupci vilamet zamrznute maline.
Mislim da nema prostora da se drzava mesa u ovo na nacin kako ti to zamisljas,odnosno slazem se sa planom Vlade Srbije o izdavanju korporativnih obveznica.
Danas je izasla ta uredba.Ministar Mali je obrazlagao...veoma slabo pratite ekonomska desavanja u zemlji i svetu i lose se snalazite u svemu tome.
Nema potrebe za panikom ni jedan poljoprivrednik nece umreti od gladi i sve da se ne otkupi ni jedan kg maline...
Nema prostora za doplatu, vecina robe se prodala dosta ranije po znacajno nizim cenama, prosecna cena je takva da hladnjace jedva mogu da ostanu u zivotu, zato se malina sporo i isplacivala a neki nisu jos ni naplatili.

Jako dobro pratim desavanja, pisao sam vec o tome da ce drzava naci nacina da pomogne privredu, odredjene mere su vec donete.

Oko traznje, treba da sacekamo, procitajte tekst koji sam postavio kakve probleme imaju spanci, nesto slicno moze i nas da snadje (vec imamo problema sa ranom jagodom) , moramo se spremi ti i sto bolje organizovati.
 
Kako se spremiti na paranoju i preterani oprez kupaca, šta tu odraditi da bi se neko bolje organizovao.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh