Protesti malinara 2020 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nemojte molim vas pisati napamet.... Od koga proizvodjaci zavise u EU nego od preradjivaca, od privatnog sektora, EU drzave ne kupuju robu direktno od proizvodjaca, nijednu, oni samo stvaraju okvir da ceo sektor moze da funkcionise u fer trzisnoj utakmici.

Dobar primer u EU su Italijanske kooperative gde su proizvodjaci udruzeni (na nacin koji sam opisao) nesto najslicnije nasim zadrugama, gde samostalno izlaze na trziste, stiteci sami sebe i svoje interese. Ovaj model je strogo poslovno orijentisan gde svako radi najbolje svoj deo posla... Ovako treba proizvodjaci i kod nas da se udruze.
i da, ja sam upravo to i rekao, nama trebaju preradjivaci, ne nasi hladnjacari koji se samo bave trgovinom, a to sto Vi branite te iste razumem Vas, u poslu sam i znam kolika je zarada, srdacan pozdrav!
 
Nemojte molim vas pisati napamet.... Od koga proizvodjaci zavise u EU nego od preradjivaca, od privatnog sektora, EU drzave ne kupuju robu direktno od proizvodjaca, nijednu, oni samo stvaraju okvir da ceo sektor moze da funkcionise u fer trzisnoj utakmici.

Dobar primer u EU su Italijanske kooperative gde su proizvodjaci udruzeni (na nacin koji sam opisao) nesto najslicnije nasim zadrugama, gde samostalno izlaze na trziste, stiteci sami sebe i svoje interese. Ovaj model je strogo poslovno orijentisan gde svako radi najbolje svoj deo posla... Ovako treba proizvodjaci i kod nas da se udruze.
Sta pricas,kakva fer trzisna utakmica?Gde to ima?To ne postoji nigde u svetu.Znas li kolike su subvencije za poljoprivredu u EU?Gde je tu fer konkurencija ako na isto trziste udje neko ko je podrzan od svoje drzave sa desetinama hiljada evra i nas go poljoprivrednik.
Menjaj retoriku,neoliberalne fraze kojih se stalno drzis su stvar proslosti,sada je u svetu u modi "nacionalni interes" i "strateske grane".Vreme te gazi...slabo si ekonomski potkovan.
 

Evo citam Nemci zatvaraju vrata tzv. stranim investicijama.Drzava ce nacionalizovati kompanije koje su u problemu a koje smatra strateski bitnim.I Francuzi su danas izjavili da im je cilj nacionalizacija kompanija koje su u krizi i da nece biti dozvoljeno preuzimanje istih od strane stranaca.
Zasto i mi ne bi krenuli tim putem?
 
Sta pricas,kakva fer trzisna utakmica?Gde to ima?To ne postoji nigde u svetu.Znas li kolike su subvencije za poljoprivredu u EU?Gde je tu fer konkurencija ako na isto trziste udje neko ko je podrzan od svoje drzave sa desetinama hiljada evra i nas go poljoprivrednik.
Menjaj retoriku,neoliberalne fraze kojih se stalno drzis su stvar proslosti,sada je u svetu u modi "nacionalni interes" i "strateske grane".Vreme te gazi...slabo si ekonomski potkovan.
Fer trzisna utakmica za ljude koji posluju u EU. Ko nama brani da mi pomognemo svoje?
 

Evo citam Nemci zatvaraju vrata tzv. stranim investicijama.Drzava ce nacionalizovati kompanije koje su u problemu a koje smatra strateski bitnim.I Francuzi su danas izjavili da im je cilj nacionalizacija kompanija koje su u krizi i da nece biti dozvoljeno preuzimanje istih od strane stranaca.
Zasto i mi ne bi krenuli tim putem?
Mi cemo raditi kao i do sada ne sta je dobro za nas vec sta nam drugi oni '' veliki'' dozvole...
 
Sta pricas,kakva fer trzisna utakmica?Gde to ima?To ne postoji nigde u svetu.Znas li kolike su subvencije za poljoprivredu u EU?Gde je tu fer konkurencija ako na isto trziste udje neko ko je podrzan od svoje drzave sa desetinama hiljada evra i nas go poljoprivrednik.
Menjaj retoriku,neoliberalne fraze kojih se stalno drzis su stvar proslosti,sada je u svetu u modi "nacionalni interes" i "strateske grane".Vreme te gazi...slabo si ekonomski potkovan.
dzabe trosimo energiju ljudi, samo se nerviramo, covek ima svoje misljenje i to je super, jednostavno cu ga preskociti, ne mogu da istrpim ljude koji uvek sve znaju i koji su najpametniji, po njegovom na ovom forumu smo svi mentalno zaostali u odnosu na njega :D
 
i da, ja sam upravo to i rekao, nama trebaju preradjivaci, ne nasi hladnjacari koji se samo bave trgovinom, a to sto Vi branite te iste razumem Vas, u poslu sam i znam kolika je zarada, srdacan pozdrav!
Imamo malo pravih preradjivaca, jer smo nase velike sisteme unistili.. Niko ih nije unistio vec mi sami kao sto smo unistili i ostalu privredu.
Kazete znate kolika je zarada? Zasto onda propadaju ako se tu zaradjuje? Sta cemo kada nekad mora i da se izgubi? Ako tako dobro zaradjuju zasto se malina roda 2019 tako sporo isplacivala a neki nazalost svoj novac nikad nece dobiti?
 
Mi cemo raditi kao i do sada ne sta je dobro za nas vec sta nam drugi oni '' veliki'' dozvole...
Da li si ti svestan da ce se pravila o uvozu svih roba u zemlje EU menjati?Cak ta pravila ce se menjati decentralizovano od zemlje do zemlje.Da li si ti siguran da nece npr. Nemacka traziti od Srbije bilateralni sporazum o uvozu poljoprivrednih proizvoda,gde ce se mozda za malinu odrediti kvota ili cak carina.Itd,itd..?
 
Imamo malo pravih preradjivaca, jer smo nase velike sisteme unistili.. Niko ih nije unistio vec mi sami kao sto smo unistili i ostalu privredu.
Kazete znate kolika je zarada? Zasto onda propadaju ako se tu zaradjuje? Sta cemo kada nekad mora i da se izgubi? Ako tako dobro zaradjuju zasto se malina roda 2019 tako sporo isplacivala a neki nazalost svoj novac nikad nece dobiti?
pa sto bi se neko tangirao oko isplate kad zna da ce ti isti ljudi opet njemu predati malinu? sigurno gleda svoj dzep prvo pa sta ostane onda za proizvodjace, jednostavno mu se moze, takva nam je drzava. A ti si se bas uplasio za njih :D i da, mora da se izgubi, ali proizvodjac mora da izgubi, otkupljivac ne gubi nikad. I da, znam koja je cena zamrznutog originala maline, tokom cele godine, verujte mi da niko od hladnjacara ni jedne godine nije bio na gubitku, racunica je vrlo prosta, samo malo treba da se mucne glavnom
 
Drzava ne treba i ne sme pomagati privatni kapital i hladnjace!

Zašto država ne treba da pomogne privatni kapital i zašto to ne treba da uradi?

Čiji kapital imaju poljoprivredni proizvođači, državni ili privatni?

Ovo su dva veoma zanimljiva pitanja, na žalost idealna za filozofe i trolove.

Bojim se da je sldeće ideja, nakon što država ne pomogne hladnjačama, da se one sve u Srbiji zatvore. Što donekle mogu i da razumem jer oni se vode time da nešto zarade (profitiraju), dok poljoprivrednim proizvođaćima zarada nije uopšte motiv (ova poslednja rečenica je bila sarkazam na devijaciju u razmišljanju i predstavljaju situacije).

Iskreno ne gajim malinu i ne prodajem je, ali imam jasno mišljenje o njenom uzgoju i prodaji. To mišljenje me je dovelo do toga da je ne gajim i ne prodajem. Osnovno je da ovaj naš region nije idelan za gajenje maline, a druga stavka je divljina oko otkupa. Razumem i to da proizvođači ne vole kada se neko ko ne gaji malinu meša, ali treba saslušati i poneki pogled sa strane.
 
Zašto država ne treba da pomogne privatni kapital i zašto to ne treba da uradi?

Čiji kapital imaju poljoprivredni proizvođači, državni ili privatni?

Ovo su dva veoma zanimljiva pitanja, na žalost idealna za filozofe i trolove.

Bojim se da je sldeće ideja, nakon što država ne pomogne hladnjačama, da se one sve u Srbiji zatvore. Što donekle mogu i da razumem jer oni se vode time da nešto zarade (profitiraju), dok poljoprivrednim proizvođaćima zarada nije uopšte motiv (ova poslednja rečenica je bila sarkazam na devijaciju u razmišljanju i predstavljaju situacije).

Iskreno ne gajim malinu i ne prodajem je, ali imam jasno mišljenje o njenom uzgoju i prodaji. To mišljenje me je dovelo do toga da je ne gajim i ne prodajem. Osnovno je da ovaj naš region nije idelan za gajenje maline, a druga stavka je divljina oko otkupa. Razumem i to da proizvođači ne vole kada se neko ko ne gaji malinu meša, ali treba saslušati i poneki pogled sa strane.
Pitanje je vrlo prosto, takav je i odgovor - privatni kapital je privatni, tako da oni koji se vode time da nesto zarade moraju biti spremni i na gubitke, sta ce sada drzava kad god neko upadne u krizu da uskace u pomoc? To ne postoji nigde u svetu. Naravno da moze pomoci ali ne u vidu bespovratnih sredstava, mozda u vidu kredita.

Kada smo kod pitanja ciji kapital imaju poljoprivredni proizvodjaci, ako pricamo o zadrugama, imaju zadruzni kapital. Dalje, broj poljoprivrednih proizvodjaca je mnogo veci od broja recimo hladnjaca.
Dalje, posto ima raznih filozofa ajde da samo kazem posto vec uporedjujete poljoprivrednike sa privatnicima, zasto je onda poljoprivredna penzija najmanja? Zasto je oslobodjen od raznih dazbina? Verovatno zato sto je u istom kosu kao privatan sektor. Ne mozes uporedjivati poljoprivrednika sa privatnim firmama.

I nisam ja protiv hladnjaca, Boze moj, svako neka radi svoj posao, moja ideja je da se proizvodjaci malina malina udruze i da plasiraju svoje direktno na trziste (sveza, zamrznuta, susena malina, i svo ostalo voce). Hladnjacari neka podignu sopstvenu proizvodnju i neka rade i plasiraju svoje proizvode kako god zele.

Pogled sa strane je dobrodosao, ali samo od ljudi koji su kompetentni za to, ekonomisti, proizvodjaci, preradjivaci, profesori, itd.

Dalje, ovakvu glupost niko ko se bavi poljoprivredom i od nje zivi ne bi napisao i svrstavao u isti kos poljoprivrednike i privrednike. Ali razumem, najlakse je pisati.

I poslednje, mislim da kao administrator ne bi trebalo da se upustas u diskusiju vec da budes neutralan i sankcionises neistine i vredjanja, u konkretnom slucaju imamo vredjanje zdravog razuma od strane jednog coveka na forumu, naspram svih ostalih.
 
Da li si ti svestan da ce se pravila o uvozu svih roba u zemlje EU menjati?Cak ta pravila ce se menjati decentralizovano od zemlje do zemlje.Da li si ti siguran da nece npr. Nemacka traziti od Srbije bilateralni sporazum o uvozu poljoprivrednih proizvoda,gde ce se mozda za malinu odrediti kvota ili cak carina.Itd,itd..?
Ne volim da pisem na nacin na koji vi radite jer vi puno pretpostavljate i predvidjate a da li ce se to desiti to niko ne zna... EU nema puno izbora kada se o pojedinim poljoprivrednim proizvodima radi tako da smo sa te strane sigurni... Svoje preradne kapacitete nece zatvoriti vec ce morati da nadju nacin da svoje fabrike snadbeju sa sirovinom a Srbija je godinama poznata i priznata kao proizvodjac iste..
 
Pitanje je vrlo prosto, takav je i odgovor - privatni kapital je privatni, tako da oni koji se vode time da nesto zarade moraju biti spremni i na gubitke, sta ce sada drzava kad god neko upadne u krizu da uskace u pomoc? To ne postoji nigde u svetu. Naravno da moze pomoci ali ne u vidu bespovratnih sredstava, mozda u vidu kredita.

Kada smo kod pitanja ciji kapital imaju poljoprivredni proizvodjaci, ako pricamo o zadrugama, imaju zadruzni kapital. Dalje, broj poljoprivrednih proizvodjaca je mnogo veci od broja recimo hladnjaca.
Dalje, posto ima raznih filozofa ajde da samo kazem posto vec uporedjujete poljoprivrednike sa privatnicima, zasto je onda poljoprivredna penzija najmanja? Zasto je oslobodjen od raznih dazbina? Verovatno zato sto je u istom kosu kao privatan sektor. Ne mozes uporedjivati poljoprivrednika sa privatnim firmama.

I nisam ja protiv hladnjaca, Boze moj, svako neka radi svoj posao, moja ideja je da se proizvodjaci malina malina udruze i da plasiraju svoje direktno na trziste (sveza, zamrznuta, susena malina, i svo ostalo voce). Hladnjacari neka podignu sopstvenu proizvodnju i neka rade i plasiraju svoje proizvode kako god zele.

Pogled sa strane je dobrodosao, ali samo od ljudi koji su kompetentni za to, ekonomisti, proizvodjaci, preradjivaci, profesori, itd.

Dalje, ovakvu glupost niko ko se bavi poljoprivredom i od nje zivi ne bi napisao i svrstavao u isti kos poljoprivrednike i privrednike. Ali razumem, najlakse je pisati.

I poslednje, mislim da kao administrator ne bi trebalo da se upustas u diskusiju vec da budes neutralan i sankcionises neistine i vredjanja, u konkretnom slucaju imamo vredjanje zdravog razuma od strane jednog coveka na forumu, naspram svih ostalih.
Ne uskace drzava u pomoc tek tako, vec ti sto su upali u krizu placaju poreze i doprinose, zaposljavaju ljude, imaju kooperante, citave porodice zive od tih firmi... Tako je i kod nas a tako je i u svetu. Iz toga razloga drzava nalazi svoj interes privredu da pomogne... Nece da dozvoli da se sistem urusi i da ona ostane bez svog kolaca...

Oko udruzivanja proizvodjaca pisao sam o tome 1000 puta ali nazalost ljudi nece da slusaju ocekuju da mogu godinama iste stvari da ponavljaju sa nadom da ce rezultat biti drugaciji, a to se nikada nece desiti. Svet se menja, koncepti se menjaju, ono sto je nekad moglo vise ne moze i obratno.

Poslovno udruzenje, zadruga ili ti kooperativa po uzoru na Italijanske kooperative sa jasno definisanim zadacima i pravilima igre za sve su jedina sansa za ozbiljne i prave proizvodjace. Da budu samostalni na trzistu da se povezu sa stranim partnerima (pisao sam sta je sve potrebno za to) da proizvode robu po Global Gap standardu, da deo robe proizvedu po BIO standardu, deo da se zamrzne a deo da se izveze u svezem stanju.. To su realne i opipljive stvari koje uz puno rada i truda mogu da se ostvare...

Zavaravanje je kada se osnuju zadruge i postave ljudi bez iskustva da tu moze da se napravi rezultat a nase zadruge su u vecini slucajeva takve, finansiraju se od naseg novca i taj isti novac gube tu je drzava kriva... Bilo je ovde govora o zadruzi jednoj da je ne pominje, na sva usta hvalospevi o njima, ja zagrebem malo dublje kad ono nije bas tako kako se prica...
 
Da li je zadružni kapital privatni ili državni? Ili je združeni privatni kapital?
[/QUOTE]
Druze, zadruzni kapital je zadruzni kapital, nije ni privatni ni drzavni, procitaj malo zakon o zadrugama pa ce ti biti jasnije. Zadrugari nisu privatnici, niti biznismeni, niti privrednici. Nije sramota pitati, posto sebe ne svrstavam u red strucnjaka kao neki ovde, lepo uzmi zakon o zadrugama u ruke pa prouci.
 
To je zdruzeni privatni kapital. Mnogi ne shvataju da drzvava nista nikad dzabe ne daje... Sve ce to kasnije morati da se vrati i nadomesti kroz poreze, doprinose i ostale namete.
Covek koji se razume i u proizvodnju i u ekonomiju i u marketing i u koronavirus, i u ne znam ni ja sta sve, verujte mi, TAJ COVEK NEMA POJMA O ZIVOTU.
Srdacan pozdrav svim PROIZVODJACIMA maline, vrednim radnim ljudima i svako dobro.
 
Pusti nas da mucimo nase muke, ako si tako pametan sta ce ti u zivotu da piskaras i gubis svoje dragoceno vreme ovde sa nama seljacima? brate ja da imam toliko znanja kao ti ja bih ga unovcio odavno, ne bih gubio vreme piskarajuci na poljoprivrednim forumima, imao bih mnogo kvalitetniji zivot
 
Pusti nas da mucimo nase muke, ako si tako pametan sta ce ti u zivotu da piskaras i gubis svoje dragoceno vreme ovde sa nama seljacima? brate ja da imam toliko znanja kao ti ja bih ga unovcio odavno, ne bih gubio vreme piskarajuci na poljoprivrednim forumima, imao bih mnogo kvalitetniji zivot
Ko kaze da ja svoje znanje nisam unovcio? Ne volim nepravdu, ne volim kada se pisu neistine... Poznajem sve procese u proizvodnji, preradi i izvozu maline. Radio sam u svim segmentima i stekao iskustvo,ucio, trudio se itd itd.
Sad sto se tice kvaliteta zivota sve je stvar sa koje strane se gleda... Ako imate dovoljno za hranu i pice, pristup pijacoj vodi i krov nad glavom onda spadate u 1/3 populacije na zemaljskoj kugli koja se moze reci zivi puno bolje i srecnije, ima veci kvalitet zivota od ove 2/3 koji umiru od glad, nemaju krov nad glavom, nemaju dovoljno ciste pijace vode itd itd... Sve je stvar iz kog ugla stvari posmatrate...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh