Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sa druge strane tog eksperta mogu da budu kupci ili drzava ili bilo ko.
Ali zanima me šta u kom slučaju treba taj pregovarački mag da ima za cilj pregovora.
Ako je kupac onda je logično, veća cena i povoljniji uslovi, a kako, u tom slučaju, ubediti ikoga, bilo kojim argumentima i pregovaračkim veštinama, da nešto plati dvesta nečega, ako to na drugom mestu može da dobije za sto toga?

A ako je država, šta treba da su mu smernice, šta ciljevi?
Naivan je pristup, nađimo pregovaračkog maga, to je dovoljno, on će sve dobro ispregovarat,i a da mi ne znamo šta je to dobro koje očekujemo.

- - - - - - - - - -

Ma jebale vas maline šta ćemo sa lebom????

Ništa, ješćemo kolače.
Ili mesa bezleba.
:)
 
Za poznavalac prilika

Za njih ne znam,ali za tebe vidim da se u ekonomiju razumes kao baba u zvizdanje.Jel blenes u stranca kad "promrndza na stranskom" ko tele u sarena vrata?
 
@jevto

Koji je moj ekonomski pristup pogresan, sta sam ja to pogresno rekao? Pa posao sa malinama ne rade Mika , Zika i Pera, rade ali pravi igraci su kupci napolju.. Ako zelite da ga radite morate ga raditi sa Hansom, Janom, Jonason, Pablom, itd itd.

Sa strancima mogu lepo da komuniciram na dva strana jezika.

@ironman

Taj pregovarac treba da nadje trajno odrziv model za prozvodjace koji treba da budu udruzeni po principu kooperativa pisao sam vec o tome. Jer nikome nisu u interesu blokirani putevi i protesti koji se cesto ponavljaju.
 
Za poznavalac prilika

Nisi mi odgovorio na pitanje sta je to dodata vrednost kod sorte Vilamet,pricao si a nista konkretno nisi rekao.
Nemas sta da kazes jer se rolend dalje samo pakuje u mala pakovanja i takav prodaje inace ne bi bio rolend.Dakle,dodata vrednost je u samom pakovanju koje ce da izvrsi stranac koji je distribuira u market jer je,zamisli toliko pametan da je shvatio da ce vise zaradit ako od tebe kupi rolend u velikoj kartonskoj kutiji pa prepakuje u adekvatna pakovanja za maloprodaju.To nikada nece tebi dozvoliti da urades jer su tu pare i market je njegov pa mu se moze.To sto ti pricas bi moglo kada bi ti bio vlasnik lanca marketa po Zapadnoj Evropi.A i to ce biti kad Srbija bude u EU...a ti elektricar postanes rektor ekonomskog fakulteta.Ja se ne bih iznenadio takvim razvojem dogadjaja...ovde je sve moguce...mozda cak i revolucija.
 
@Jevto

Postovani, a cime se vi bavite? Dodatna vrednost kod proizvoda moze biti i dodatna usluga koju cete ponuditi kupcu... Recimo imam kupca u Belgiji, zeli pakovanje maline u kesu od 750gr a ja mu ponudim da se te kese odstampaju u Srbiji o mom trosku. Dodatna vrednost je sve ono sto vi mozete ponuditi nekom kupcu a sto ce vas izdvojiti od konkurencije... To moze biti i nalepnica na kutiji itd itd.

Vas svet u vezi maline se zavrsava na rolendu i tu je vas limit koji vidite u poslu sa vocem. Moji vidici su puno veci, zeleo bih da na bazi maline Srbija razvije sto veci broj proizvoda po kojima cemo biti prepoznatljivi u svetu. Od vocnih pasti, koncentrata, energetskih pica, farmaceutskih proizvoda, konditorske industrije itd itd. Ne mozete da zamislite gde se sve voce koristi...

Podseticu vas da nam je jedan bravar izgradio sve sto sada koristimo a sto mi nismo u stanju ni da okrecimo vise tako da ko zna sta ja sve mogu da uradim... Nemojte nikada ljude da potcenjujete...
 
Pa valjda je ocigledno sta sam ja...poljoprivrednik i ekonomista.
Izvinjavam se,bravara sam na kratko smetnuo sa uma.Gvozdeni je kriv za sve izgleda da hoce da postane Celicni,pa se raspisao...

Upravu ste,bolje da ostanemo na Vi.
Srpska malina je oko 70% rolend,pa je prirodno da o tome govorim.Sto se tice industrijske sirovine tu su glavni Poljaci pa je normalno da je njihova malina jeftinija.
Prvo morate imati sve pobrojane industrije u svom vlasnistvu da bi kroz njih malini i mnogim drugim sirovinama dali dodatu vrednost.
Ako su vam stranci vlasnici preradjivackih kapaciteta,nemate nikakvih sansi.
U svakom slucaju udruzivanje proizvodjaca je lepo,ali verovatno je najvise sto time mogu dobiti jedno zanimljivo druzenje i razmena iskustava,Bitne stvari se resavaju na nekom drugom nivou.
 
Vas svet u vezi maline se zavrsava na rolendu i tu je vas limit koji vidite u poslu sa vocem...

Mislim da bi bilo previše da jedan čovek vodi računa o proizvodnji i pored toga posle o nekim tehničkim stvarima... Jedino da naprimer ja imam neograničena sredstva pa da vodim celu "operaciju" negde iz kancelarije a da imam ljude kojima neće trebati da se crtaju neke stvari... Pa logistika, itd, itd... Ne znam vam ime, ali znate i sami kako i koliko vremena i svega potrošite oko vašeg posla, zamislite da imate još i ovaj naš deo... Da li mislite da bi ste mogli sve to da izgurate i po koju cenu? Ne po kojoj ceni, nego po cenu čega... Da li bi vam ostalo nešto slobodnog vremena? Ili bi bilo posao-krevet-krevet-posao? :)

Ako shvatate šta hoću reći... :)
 
Jevto, ja te razumem u potpunosti.Ti prilicno dobro baratas nekim ekonomskim pojmovima,ali teorije Kejnsa I narocito Galbarajta nastale su u vremenu velike snage ,odnosno moci pojedinih drzava.Danas svetom upravljaju multinacionalne kompanije i pomenute teorije su totalno neprimenjive. Ipak bih predlozio da ti i ja o tome polemisemo na drugom mestu jer to nije tema ovoga foruma.Ovde je sustina da mi imamo malinu koja je odlican proizvod i treba da se organizujemo da ga sto bolje prodamo.Cudi me da niko ,pa ni ti koji imas zavidno ekonomsko obrazovanje, ne podrzavas poznavaoca prilika i mene kada pricamo o tome kakav profil strucnjaka treba da vodi nase udruzenje da bi mogli da stvorimo takav model koji ce prezentirati kupcima nasu malinu tako da je oni placaju puno vise nego Poljsku,Ukrajinsku i Bugarsku. Cudi me da jos niko nije podrzao nase stanoviste da sadasnje nase rukovodstvo nije u stanju da vodi jedan ovako vazan segment nase poljoprivrede. Koje to reference ima nas Radovic, sem da je vodio jednu hladnjacu u Prilikama i posle dve godine dogurao do stecaja. Covek iznosi lazne podatke i mi mu aplaudiramo. Napravimo prvo revoluciju u nasem dvoristu i dovedimo na celo naseg udruzenja pametne ,obrazovane sa minumum znanja dva svetska jezika ljude, koji ce u nase ime pregovarati sa stranim i domacim firmama. Tek atada ce nas postovati i drzava i poslovni partneri.Ponavljam, MALINA TO ZASLUZUJE
 
A oko države, samo par osnovnih teza.
Država u modernom smislu je institucija koja nema svoje pare, ona nije tu da daje pare, nego je tu da ih uzima.
Ona i kada daje neke pare, ne daje svoje, nego daje pare koje je uzela od drugog.
Kome treba uzeti da se da malinarima?
Pominje se slučaj deset hiljada evra za radno mesto, i umesto toga se predlaže, ne daj državo njima, daj ih nama.
A zašto se ne bi tražilo da se ne daje ni njima ni nama, nego da se smanji uzimanje od onoga od koga su te pare uzete?
Jer, od koga bi ti revolucionari uzeli da daju malinarima?
Oni bi izmislili neku alhemiju koja bi pravila pare nako?
E nema toga.

Drzava moze da vam DAJE pare samo u slucaju da ih nije pre toga uzela od vas.
U ovom slucaju, gde drzava samo od izvoza maline ima cist devizni priliv od 270 miliona evra, od drzave se trazi da deo tog novca VRATI kroz subvencije ili da UZIMA MANJE odnosno smanji cenu kostanja proizvodnje.
Ovako kako ti predstavljas stvari ispada da su malinari paraziti koji bi da zive na grbaci postenog poreskog obveznika koji od svog,teskom mukom stecenog novca,mora da izdvoji deo za malinare koji planduju i ceskaju j.ja u nekoj hladovini.
Slicno bi bilo da vam poslodavac kaze "DAO sam ti platu"...Nisi ti prijatelju nista dao nego sam ja to zaradio.

Koje to reference ima nas Radovic, sem da je vodio jednu hladnjacu u Prilikama i posle dve godine dogurao do stecaja.

Ima i jedan iz Pozege koji ima uspesnu hladnjacu i poziciju u Udruzenju hladnjacara a Budimka sa ogromnim rashladnim kapacitetima,linijama za preradu i pakovanje u STECAJU pa sad radi sa 10% kapaciteta.
Zbog ovakvih treba praviti pritisak na drzavu da se menja sistem jer hladnjace muljaju zato sto im je sistem to omogucio.
 
Proximus
naravno da sam vise nego siguran da mozemo imati siguran plasman i to po znatno boljoj ceni. Na primer, udruzenje malinara sa sa EUROGAP certifikatom proizvodi 10.000 tona maline i sva kolicina je ujednacenog kvaliteta ,tretirana istim sredstvima za zastitu (po osnovu cega udruzenje garantuje kupcu hemijsku ispravnost maline) sa jedinstvenom primenom svih mera u cilju prevencije bakterijske kontaminacije plodova (svi clanovi udruzenja imaju u blizini malinjaka toalete,umivaonike i ista sredstva za dezinfekciju ruku beraca). Taj nas profesionalni predsednik udruzenja ima jak adut kada izadje na trziste i nudi nasu malinu. Garantujem, tek tada nas kvalitet dobija pravu verifikaciju na trzistu.ONI CE OTICI U POLJSKU TEKA KADA KOD NAS NESTANE MALINE SA LAGERA.
A SADA ONO NAJBITNIJE: Hladnjace ,na ovaj nacin gube ulogu koju sada imaju i postaju samo nas servis. Sav profit koji imaju bio bi raspodeljen proizvodjacima.Ovo nije iluzija ,ovo je u potpunosti izvodljivo jer ovaj model vec funkcionise u mnogim zemljama.
Kolega Jevto ,ocito,nije bio na casovima ,marketinka i teorije modela vec je samo izucavao zastarele ekonomske teorije.

- - - - - - - - - -

Srbinu
dragi prijatelju nije dobro kada se pisu neproverene stvari jer to pravi zabunu.Kada si ti video i bio u Budimci? U Budimci imaju dugovi,ruinirana mala kladnjaca (oko 1500 t lagerskog
prostora sa opremom montiranom negde odmah posle IB rezolucije), sa zastarelom opremom ra preradu voca ,povrca i proizvodnju koncentrata.Da je vredela neko bi je vec kupio. A taj iz pozege na koga vi aludirate,je dugo godina radio u Nemackoj ,vratio se ,ulozio svoje pare donete iz Nemace, zaposlio (bez drzavnih subvencija koje se daju samo strancima)oko 150 radnika,magistar ekonomije sa znanjem nekoliko svetskih jezika. I mi takvog i njemu slicne nazivamo lopovima,tajkunima i drugim pogrdnim imenima.
Ovo je prava istina a ne te nebuloze koje ti pises. Neznam samo da li pises ovako iz neznanja ili iz zavisti?????
 
Radojca ae reci koliko kosta uvodjenje gg sertifikata. I koliku cenu mogu da ostvare sticanjem istog ??????

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
U ovom slucaju, gde drzava samo od izvoza maline ima cist devizni priliv od 270 miliona evra, od drzave se trazi da deo tog novca VRATI kroz subvencije
Ma sjajno.
Da država vrati novac od deviznog priliva!
Super.
Niti se zna šta je devizni priliv, čije su to pare zapravo, niti kojim parama država može da raspolaže, šta je devizni priliv a šta su prihodi budžeta, ni o čemu se pojma nema, ali se zato polaže pravo na neke pare za proizvod koji je već jednom prodat i naplaćen.
Reko Dobrivoje da ima negde nekih miliona evra i odmah, daj te bre to nama, to su naše pare.

Sve dok se ovako bude razmišljalo, da devizni priliv ide u budžet, da postoje neke vazdušne pare, da komercijalne banke vode monetarnu politiku države, da se cena malina postiže revolucijom, i ostale mudrosti, sve dotle nema boljitka.

Zamišljam tog superpregovarača kome njegov poslodavac, malinari, kaže, idi i ispregovaraj da devizni priliv pripadne nama, i neka nam država da vazdušnih para, i pokušavam da pretpostavim njegovu reakciju.
Verovatno bi čovek pobegao glavom bez obzira.
 
Izgleda da je u ovoj situaciji ponasanje proizvodjaca iz Ratkova najbolji potez koji su malinari mogli povuci u ovoj sezoni . ( na zalost )

http://www.rtv.rs/sr_ci/vojvodina/protest-malinara-u-ratkovu_838417.html

Od pocetka kampanje berbe trebalo je stati kao jedan , ne brati i samim tim ne predavati malinu .

I jednoj i drugoj strani steta velika pa ko izdrzi duze .


Moralna podrska za Ratkovo i
Community_Card_Stickers_(without_bleed)_Page_14-01.jpg
 
Poslednja izmena:
Srbinu
dragi prijatelju nije dobro kada se pisu neproverene stvari jer to pravi zabunu.Kada si ti video i bio u Budimci? U Budimci imaju dugovi,ruinirana mala kladnjaca (oko 1500 t lagerskog
prostora sa opremom montiranom negde odmah posle IB rezolucije), sa zastarelom opremom ra preradu voca ,povrca i proizvodnju koncentrata.Da je vredela neko bi je vec kupio. A taj iz pozege na koga vi aludirate,je dugo godina radio u Nemackoj ,vratio se ,ulozio svoje pare donete iz Nemace, zaposlio (bez drzavnih subvencija koje se daju samo strancima)oko 150 radnika,magistar ekonomije sa znanjem nekoliko svetskih jezika. I mi takvog i njemu slicne nazivamo lopovima,tajkunima i drugim pogrdnim imenima.
Ovo je prava istina a ne te nebuloze koje ti pises. Neznam samo da li pises ovako iz neznanja ili iz zavisti?????

"Da je vredela neko bi je vec kupio.",pa eto vidis Budimku je, dok je nesto vredela 2008. kupio Pankomerc iz Novog Sada.
Od strane drzave ta privatizacija je oznacena kao "veoma losa" pa je ista raskinuta 2010.Naravno Budimka,kao i gomile firmi koje su unistene u pljackaskoj privatizaciji jos uvek ne moze da se oporavi a za novu privatizaciju u ponovljenom pozivu od tada "nema zainteresovanih".
Pa sad ti vidi sta je istina a sta su nebuloze..
A ova zadnja konstatacija..pa mora da je iz neznanja..ne ne ne cekaj mozda je zbog zavisti sto nemam hladnjacu...ili mozda sto nisam ziveo u "Njemacku"..bem li ga jel moze jos neka opcija?

- - - - - - - - - -

Ma sjajno.
Da država vrati novac od deviznog priliva!
Super.
Niti se zna šta je devizni priliv, čije su to pare zapravo, niti kojim parama država može da raspolaže, šta je devizni priliv a šta su prihodi budžeta, ni o čemu se pojma nema, ali se zato polaže pravo na neke pare za proizvod koji je već jednom prodat i naplaćen.
Reko Dobrivoje da ima negde nekih miliona evra i odmah, daj te bre to nama, to su naše pare.

Sve dok se ovako bude razmišljalo, da devizni priliv ide u budžet, da postoje neke vazdušne pare, da komercijalne banke vode monetarnu politiku države, da se cena malina postiže revolucijom, i ostale mudrosti, sve dotle nema boljitka.

Zamišljam tog superpregovarača kome njegov poslodavac, malinari, kaže, idi i ispregovaraj da devizni priliv pripadne nama, i neka nam država da vazdušnih para, i pokušavam da pretpostavim njegovu reakciju.
Verovatno bi čovek pobegao glavom bez obzira.

Pa dobro,iz tvojih postova se vidi da imas obicaj da generalizujes stvari tipa "Niti se zna" ili "ni o čemu se pojma nema"..a u stvari treba samo malo strpljenja i dobre volje,cega na ovoj temi ima koliko hoces..
Devizni priliv od 270 miliona evra je zarada od izvoza maline a prihod drzave odnosno novac kojim drzava moze da raspolaze je iznos pdv-a od svega sto se tim novcem kupi sto je 54 miliona evra(20%) na ovo treba dodati i zaradu(pdv,takse,akcize..)od poslova koji su direktno vezani za malinu.
Umesto da drzava na bilo koji nacin smanji troskove proizvodnje nas veliki vodja se dosetio kako jos malo da "cedi suvu drenovinu" pa ce od sledece sezone svaki sezonski radnik u malinjaku koji nije prijavljen (i za njega placen porez drzavi) biti smatran radnikom na crno.
Da je ovo normalna i uredjena drzava koja brine o onima koji joj pune budzet to bi bilo sasvim u redu ali ovako...
 
Hteo bih da obratim paznju kolegama sa juga zemlje da se sorta Vilamet u Uzicu,Arilju i Bajinoj Basti predaje po akontnim cenama od 135 bez prevoza do 160 sa prevozom.Ocekujemo da ce svuda biti isplaceno oko 150 bez prevoza.odnosno 160 sa prevozom.Sto je vise nego kod vas ali i dalje nedovoljno.
Vas problem je u tome sto se ne bunite!

Takodje zelim da upozorim sve proizvodjace da ne nasedaju na provokacije onih koji zele da izazovu raskol u nasim redovima,pokusavajuci da nas okrenu protiv vodja udruzenja.Kakvi god da su misljenje zadrzite za sebe dok se cena konacno ne utvrdi.Posle krenite sa opozivom ako je potreban.U ovom trenutku dovodeci njihov legitimitet u pitanje skacemo sebi u stomak.
Ne dozvolite da vas preveslavaju kojekakve spodobe za kojima placu ne zatvori nego robijasnice sa lancima i bukagijama.
 
a u stvari treba samo malo strpljenja i dobre volje
Ne znam koje strpljenje i kolika dobra volja može ovo

drzave se trazi da deo tog novca VRATI kroz subvencije
prevede uneko drugo značenje.

Veoma decidno piše da se odnosi na taj novac, a ne neki drugi koji je proistekao iz njega, i veoma decino se kaže da država deo tog novca treba da vrati.
A vratiti nešto može samo onaj ko je nešto uzeo, onaj kod koga se to nešto nalazi, koji time raspolaže.

Devizni priliv od 270 miliona evra je zarada od izvoza maline

E pa nije.
Isto bi bilo kad bi tebi neko rekao, šta bre kukaš kad imaš zaradu od 120 dinara po kilu.

Subvencije su direktna davanja iz budžeta, i nema te verbalne gimnastike tipa, vratite nam naše, reinvestirajte, trte mrte, koja može ta davanja krstiti ikako drugačije nego, djate nam para.

E to vi koji zagovarate subvencije zapravo tražite, državo daj nam para.
Mi ne možemo da zaradimo, izdržavaj nas.

A na pitanje od koga da uzme, pošto svojih nema, da bi vama dala, izbegavate odgovore.
A opet govorite o nekom super značajnom poslu koji treba potencirati.
Što bi se potencirao posao koji sam sebe ne može da izdržava?

Uspešni poslovi ne traže nikakve subvencije.
Softveraši izvoze više i od malinara i od proizvođača kukuruza, pa kad je država htela da im "pomogne" rekli, neka fala, recite šta treba da platimo, i ostavite nas na miru.
Samo nam se ne mešajte i sve je ok.

A u tvom komentaru vidim zahteve i da se daju subvencije, i da se smanji cena proizvodnje, i da se nikakvih obaveza nema u smislu zapošljavanja radnika.
Jbt, ima li još kakav zahtev?
Stavi se u ulogu berača, radiš za neku nadnicu, tako godinama, decenijama, i ništa, nema nikakvog traga, nikakve uplatice za socijalno, penziono, čak ni osiguran nisi, ako umreš u tuđim malinama, ništa.

Što bi vlasnik butika koji ima promet od par stotina evra mesečno morao da prijavljuje radnike,a vlasnik malinjaka koji prometuje milione bio oslobođen toga?

Taj predlog je ok, i ako bude onako kako se najavljuje prvi ću ga podržati, iako meni ide iz džepa.
Ako procedura bude jednostavna, da se preko mobilne aplikacije mogu dnevno prijavljivati radnici, i ako visina doprnosa bude iole normlana, to je za pohvalu.
 
Hej Limeni,Limeni...izdao si svoju bracu sapatnike,cime te kupise?

Ali ja drzim uvek rec,nikada to nemoj zaboraviti,i evo literature za stvaranje novca iz vazduha

http://www.bankofengland.co.uk/publ...lletin/2014/qb14q1prereleasemoneycreation.pdf

Dakle ovo je zvanicni bilten Bank of England i evo naslova knjiga renomiranih zapadnih ekonomista u kojima je do detalja opisano kreiranje novca iz vazduha (upravo se koristi taj zargonski izraz)

„Where Does Money Come From?” (J. Ryan-Collins, T. Greenham, R. Werner) ili “Modernising money” (A. Jackson, B. Dyson).
 
Ali ja drzim uvek rec,nikada to nemoj zaboraviti,i evo literature za stvaranje novca iz vazduha
Ma kako da ne, svaki link ću da otvaram i svaku knjigu da pročitam, jer je neko ustvrdio da se novac ne mora zaraditi nego se može stvoriti iz vazduha.
Malo sam ipak preleto i video, otprilike, na šta ciljaš,
Najpre sam pomislio da misliš na američku caku da štampaju dolare, a da efekat inflacije prebacuju na druge, jer im se tako može pošto je dolar svetsko sredstvo plaćanja, a sad da misliš na novac koji zapravo i nije novac nego neke cifre na ekranu, iza kojih ne mora da stoji nikakva realna vrenost.

Kojom tehnikom misliš da Srbija može takvim novcem da isplaćuje subvencije?

A kako sam to i koga izdao?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh