Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nesto imam osecaj da ce dogodine malina da bude 50 din zasto *jel im se moze*.Ja licno prosiravam dosadasnjih 40 ari za jos 30ari zasto? Jel mi se moze !!!!
 
Ne bih se bas slozio sa tobom.
Postoji mnogo ljudi koji zive u bedi u Vojvodini,pa su probali na svojih par jutara zemlje da obezbede egzistenciju,a naravno da tu nece da sade soju ili kukuruz,jer na toj povrsini od ratarstva hleba nema.
Sasvim je legalan i legitiman taj njihov pokusaj, i to im ne moze niko osporiti.
Samo je mali problem sto ce cena narednih godina ici strmoglavo dole,pa ce tesko izvaditi noge iz blata.
Tu mislim na bedu koja je podizanjem malinjaka mislila da obezbedi sebi 3 obroka.
A oni malo veci ce preziveti kupovinom kombajna,i snizavanjem cene berbe na minimum.
Takvi neka zarade i 20 dinara cisto po kilogramu,u odnosu na povrsine koje imaju,imace pozitivnu racunicu.

Postujem svacije misljenje...ali mislim da zadnje dve godine nisu sadili ljudi koji bi da prezive od toga, nego oni koji su izracunali visoku zaradu, pa su se sadili zasadi od 3-5-10ha,...
 
To je to druze.
Srecom pa postoje pisani dokazi,pa svako moze pogledati moju prepisku sa clanom Zoran55 i sa ove distance utvrditi ko je od nas dvojice bio u pravu u proslogodisnjoj polemici.
No nije ni bitno,vole ljudi da drze svoj stav i da misle da sve znaju.

Prihvatam i izvinjavam se, i to je ljudski.....Samo je polemika izmedju nas otisla pogresnim tokom. i veruj mi da ne mislim da sve znam, naprotiv, sto vise vreme odmice, vidim da nista ne znam..... JA SAM MALO ISHITRENO REAGOVAO ZBOG NEKIH DRUGIH STVARI..... Moja Kula je bila industrijski grad sa firmama koje su zaposljavale oko 5 000 ljudi , i svi su ostali na ulici, nesretni narod, ciji sam i ja deo, je video sansu da prezivi i obezbedi bar ona spomenuta tri obroka i otisao u malinarstvo... Vecina, misleci, da ce BRZE, BOLJE i JACE, radeci to i uspeti... E , taj deo naroda, nisam..

Tvoje spominjanje cene, znajuci sta ona nosi sa sobom, opet bedu, tom istom narodu, me i pokrenulo da udjem u polemiku... Veruj mi da mi je to bio osnovni motiv a ne da bi nekoga omalovazavao..Eto, pa prosudi majkane...
 
Poslednja izmena:
Pozd. za @radojcu.... ima istine..... pored svega sto ....negiraju...al to je njihovo pravoo!

Pokusacu da citiram ...Nikolaj Velimirovic...( ako se secam njega su komun... proterali u ameriku...?)
" Kad su Srbi bili svet, Bog im je podario svete Vladare,kad su postali fukare, Bog im je podelio fukare na vlast....??"

Jos bi da dodam..... 50 god. slusam kako nam vlast ne VALjA ..? Bljutavo mi i gadi mi se ...! slusati ili citati!

Podsetio bih .....i naj gora vlast je BOLjA od nikakve.....bezvlasce je opasna stvar!!!! ... ne dobro je i ako nam TUDjIN vlada ...500 god...?

Al tema je nesto drugo....pa pitam ima li neko info...? po kojoj ceni ..??? malinu predaju plantazari koji imaju 18 do 26 ha ...znam za dvojicu i desetine njih sto imaju po 10-ak ha.....??/ Jasno je ko dan da njihova proizvodna cena mora da predje vise od 120 din (ovakve god.) ..kao i kod mene. Razlozi su---- los pocetak prroleca,vise uloga,vruc vetar,usitnjeni plodovi ,skuplja berba,vise praznog hoda,placenog ne rada...itd? Kod nekih drugih sa manjim plantazama je nesto drugacije...povoljnije..?
 
Trziste je cudo, nekad su Valjevci bili prvaci sa malinom, pa je povadise a sad mi se cini da ce da je vade uskoro u zapadnoj Srbiji...

@Ariljac Vi generacijama radite dole malinu, vi tako kazete, a recite mi onda zasto ste generacijama spavali? Sta ste vi inovirali, smislili, koje ste nove proizvode uveli za vreme od kada se bavite malinom? Niste nijedan i slovima 0, jedna firma dole kod vas radi suseno voce cini mi se ali to je malo... Konkurencija vas je stigla i prestigla...

Ono sto sam ja pisao a meni se smejali, poceli smo da se trkamo "na dole"... Stranci su to jedva docekali, radne snage koliko hocete, bez posla, bez ideje i sada samo ko uspe jeftinije da je proizvede, ko ce jeftinije , tj za manje novce to da radi....

No, ja nikad ne kritikujem bez resenja...

Resenja su sledeca, GLOBAL GAP standard, BIO sertfikati, okrenuti se trzistu sveze robe, ulagati vise u preradne kapacitete... Vise obratiti paznju na neka lokalna trzista koja za nas mogu biti zanimljiva... Povezivati se , ukljuciti mlade ljude....

- - - - - - - - - -

@Marko17

Ima ona nasa kasno Marko na Kosovo stize...
 
Hajde poznavalac kada non stop mudrujes, napravi hladnjacu ponudi nam da budemo suvlasnici, i da radimo sami. Imas 10% od profita za organizaciju. Moze? Samo mi nemoj odgovarati na 2 A4 strane jer takve postove ne citam, jednostavno je pitanje.
 
Poznavalac prilika je u pravu, dok mi stojimo u mestu -poslednja inovacija nam je bila fertodi sorta koju malo ko hoce od kupaca a onda sledeca da smo posadili polke i polane svuda po Srbiji koja ce nas naterati kako poznavalac kaze da se "trkamo na dole" sa Poljacima... Bili smo toliko isped drugih lokomotiva svetskog malinarstva (jedini sa vilametom a najbolji sa mikerom) a sada gubimo prvu klasu u vagonima a uskoro cemo biti i u drugoj... proslogodisnje visoke cene u otkupu sa onako losim kvalitetom srusile su zelju stranih kupaca za nasom "posebnom malinom" ovogodisnja odlicana malina iz prvog dela berbe nezasluzuje ovako nisku cenu ali izgleda da su se kupci razbezali i otisli u druge krajeve jer ne zele vise skupo i lose (kako su to dobili prosle godine) Jednom kad vas kupac napusti tesko ga je vratiti pa i ovako niskom, porazavajucom cenom za nasu malinu... sami smo krivi kako kaze poznavalac, nisam dugo pisao na ovom forumu jer sam brao ali sam ojadjen i besan na ceo lanac u nasem malinarstvu od proizvodjaca preko hladnjacara i izvoznika pa na dalje svi smo ispali budale...preigrali su nas Poljaci, potcenili smo Bosance-ucili ih kako da sade (slali citave ekipe iz instituta) i kako to biva ucenik ce prevazici ucitelja (bosanci imaju rasadnike sa cistim bezvirusnim sadnim materijalom -dok mi uzimamo za 15 dinara -kazemo jeftino- sadnice od komsije ciji malinjak ima 20 godina ("kada to deda moze da napravi napredno dete"), ukrajinci sade i ne vade bez obzira na cenu (jer je tamo nadnica ispod 100 dinara po satu) meksikanci su sa druge strane presisali cileance a mi se busamo da smo i dalje najbolji na svetu... opijeni odlicnim cenama u zadnje 3-4 godine i kako napisah pre nego sto sam napustio ovaj forum -stigao hladan tus...po ovoj vrucini, drhtim od svega ovog kao od groznice ..
 
Poslednja izmena:
Zasto prvo ti ne kazes cenu nego očekujes od drugih a imas cenu ugovorenu. Sta je cudno da ti imas cenu od 170din koju ja predpostavlam jer sam siguran da nece da ti daju 230 din.ako ti dali ja ti poklanjam jos toliko. Cena je dax 1,5e i to za prijatelje koji ne laju svima. Zato cuti i beriwto na toj ceni
 
Trziste je cudo, nekad su Valjevci bili prvaci sa malinom, pa je povadise a sad mi se cini da ce da je vade uskoro u zapadnoj Srbiji...

@Ariljac Vi generacijama radite dole malinu, vi tako kazete, a recite mi onda zasto ste generacijama spavali? Sta ste vi inovirali, smislili, koje ste nove proizvode uveli za vreme od kada se bavite malinom? Niste nijedan i slovima 0, jedna firma dole kod vas radi suseno voce cini mi se ali to je malo... Konkurencija vas je stigla i prestigla...

Ono sto sam ja pisao a meni se smejali, poceli smo da se trkamo "na dole"... Stranci su to jedva docekali, radne snage koliko hocete, bez posla, bez ideje i sada samo ko uspe jeftinije da je proizvede, ko ce jeftinije , tj za manje novce to da radi....

No, ja nikad ne kritikujem bez resenja...

Resenja su sledeca, GLOBAL GAP standard, BIO sertfikati, okrenuti se trzistu sveze robe, ulagati vise u preradne kapacitete... Vise obratiti paznju na neka lokalna trzista koja za nas mogu biti zanimljiva... Povezivati se , ukljuciti mlade ljude....

- - - - - - - - - -

@Marko17

Ima ona nasa kasno Marko na Kosovo stize...
Ima ih koji nisu razmisljali o ovakvim stvarima,a ima i nas koji smo se pripremali za ovakvu situaciju.....Da li smo pogodili,vreme ce pokazati.Jel ti stvarno mislis da ce stranci da kupe gotov proizvod od nas????Ko je to trenutno u Srbiji uradio visi stepen prerade maline,ima par pokusaja koji ce to i ostati....Stranci nas vide kao sirovinsku bazu i ne zele da to promene i ti to znas ako si poznavalac.....
Tacno je da Drenovac radi liofilizaciju maline,ali je tacno i da mu je tesko da nadje plasman za istu,nadam se da ce sa organskom suvom malinom lakse naci prolaz za inostrano trziste,sto mu iskreno zelim jer je dobar privrednik i covek...
 
@Bojcetic

Zanimljiva ponuda, znaci da napravimo zajedno hladnjacu i ja za organizaciju da dobijem 10% vise od vas? Znaci vi biste pristali da u tom slucaju budete manjinski akcionar?

@marko17
Eh sta je sve nekad bilo... Ali vise nema a mi opijeni starom slavom ne shvatamo da tonemo sve dublje i dublje. Trziste je zivo i stvari se desavaju jako brzo a mi sporo reagujemo i to je nas problem, ne prilagodjavamo se trzistu. Sa sadasnjim stanjem stvari, pitanje ce biti samo ko to ima jeftiniju radnu snagu, mi, bosanci ili kosovari? Da li smo to zasluzili? Svakako da nismo... Moramo se uozbiljiti. Imamo sve preduslove sjajnu klimu, odlicnu suvu materiju, imamo cak i zastitu geografskog porekla maline (stoji u fioci negde) ali se ne koristi na pravi nacin.

Hajdemo da radimo ono u cemu smo najbolji, willamet i miker ali uz GLOBAL GAP i forsiranje naseg geografskog porekla, pa ljudi ako su futozani to uspeli zasto ne bi smo mi mogli sa malinom. Zatim potrebna nam je BIO proizvodnja i ono najvaznije, potrebni su nam ljudi, mladji, elokventni, oni koji poznaju strane jezike, koji se razumeju u racunare, koji su spremni da se povezuju oni koji su odrasli u i sa malinama oni koji taj posao poznaju od pocetka do kraja...

Dajte mladima sansu tu je vasa buducnost moji malinari a ta buducnost je pored vas.

- - - - - - - - - -

@Ariljac80

Ako imate dobar proizvod po dobroj ceni svako ce to da kupi od vas...Prestanimo vise da se bavimo predrasudama i da mislimo kako nas ceo svet ne voli... Imam prijatelja koji radi u fabrici koja sklapa avione, kupuju ih svi od Amerike do Australije i gle cuda fabrika u Srbiji u Kraljevu.

Ako do sada niste nista smislili i pokrenuli sada je vec kasno... Razmislja se kada ste na vrhuncu a ne kada pocnete da padate a vi ste dole poceli da gubite trku... Polako ali sigurno....
 
Taj tvoj prijatelj sto pravi avione bi mogao redovno da placa radnike, a ne da kasni po par meseci

Sent from my Samsung A5
 
@Bojcetic

Zanimljiva ponuda, znaci da napravimo zajedno hladnjacu i ja za organizaciju da dobijem 10% vise od vas? Znaci vi biste pristali da u tom slucaju budete manjinski akcionar?

@marko17
Eh sta je sve nekad bilo... Ali vise nema a mi opijeni starom slavom ne shvatamo da tonemo sve dublje i dublje. Trziste je zivo i stvari se desavaju jako brzo a mi sporo reagujemo i to je nas problem, ne prilagodjavamo se trzistu. Sa sadasnjim stanjem stvari, pitanje ce biti samo ko to ima jeftiniju radnu snagu, mi, bosanci ili kosovari? Da li smo to zasluzili? Svakako da nismo... Moramo se uozbiljiti. Imamo sve preduslove sjajnu klimu, odlicnu suvu materiju, imamo cak i zastitu geografskog porekla maline (stoji u fioci negde) ali se ne koristi na pravi nacin.

Hajdemo da radimo ono u cemu smo najbolji, willamet i miker ali uz GLOBAL GAP i forsiranje naseg geografskog porekla, pa ljudi ako su futozani to uspeli zasto ne bi smo mi mogli sa malinom. Zatim potrebna nam je BIO proizvodnja i ono najvaznije, potrebni su nam ljudi, mladji, elokventni, oni koji poznaju strane jezike, koji se razumeju u racunare, koji su spremni da se povezuju oni koji su odrasli u i sa malinama oni koji taj posao poznaju od pocetka do kraja...

Dajte mladima sansu tu je vasa buducnost moji malinari a ta buducnost je pored vas.

- - - - - - - - - -

@Ariljac80

Ako imate dobar proizvod po dobroj ceni svako ce to da kupi od vas...Prestanimo vise da se bavimo predrasudama i da mislimo kako nas ceo svet ne voli... Imam prijatelja koji radi u fabrici koja sklapa avione, kupuju ih svi od Amerike do Australije i gle cuda fabrika u Srbiji u Kraljevu.

Ako do sada niste nista smislili i pokrenuli sada je vec kasno... Razmislja se kada ste na vrhuncu a ne kada pocnete da padate a vi ste dole poceli da gubite trku... Polako ali sigurno....
Radimo na tome,ne brini....Poslednjih par godina sam mnogo novca investirao u svoju proizvodnju,valjda ce se isplatiti....Kao sto rekoh,ovu situaciju sam predvideo i poprilicno sam spreman da reagujem.....
 
Znam ih par sto rade u toj firmi i o vlasniku ne rekose nista lepo

Sent from my Samsung A5
 
@Ariljac80

Voleo bih onda da me iznenadite sa nekim novim a dobrim proizvodom. Ako je 80 vasa godina rodjenja onda ste vi upravo jedan od tih mladih ljudi koji treba da se pokrene i okupi jos takvih ljudi oko sebe i da krenete nesto da radite. Vi ste dole preduzimljivi, kreativni, vredni, samo mi se cini da ste sa malinom po cemu ste najpoznatiji najmanje uradili... Zasto vam geografsko poreklo stoji u fioci? Gde su ljudi koji su vodili taj posao na samom pocetku? Zasto ste toliko dugo radili zastitu?
 
@Ariljac80

Voleo bih onda da me iznenadite sa nekim novim a dobrim proizvodom. Ako je 80 vasa godina rodjenja onda ste vi upravo jedan od tih mladih ljudi koji treba da se pokrene i okupi jos takvih ljudi oko sebe i da krenete nesto da radite. Vi ste dole preduzimljivi, kreativni, vredni, samo mi se cini da ste sa malinom po cemu ste najpoznatiji najmanje uradili... Zasto vam geografsko poreklo stoji u fioci? Gde su ljudi koji su vodili taj posao na samom pocetku? Zasto ste toliko dugo radili zastitu?
Postoji u Arilju grupa ljudi koja mozda moze da pokrene neke stvari,trudim se da dam svoj doprinos svemu tome i da im pomognem.....Projekat "Ariljska malina" je zastranio i krenuo stranputicom zarad necijih interesa,na zalost svih nas....
 
A i da se to dogodi banka bi pozajmila novac od drugih banaka
Što da pozamljuje?
Napravi ga od vazduha i teraj dalje.
Ili ne može da ih pravi od vazduha?
Ili može?
Nisi dosledan :)
Stvarno bre, pa zar ne vidiš da sam sebe dematuješ?

JJedno zapamti nijedna banka na svetu nema svoje pare koje pozajmljuje,pare su uvek tudje i banka se njima sluzi.Banka odobrava kredit ne od stednih depozita,vec od tekucih depozita i nikada se ne moze dogoditi da svi klijenti odjednom dignu sav novac sa tekucih racuna.A i da se to dogodi banka bi pozajmila novac od drugih banaka sa racuna rezervi po referentnoj kamatnoj stopi pa bi klijenti bili namireni.Problem bi bio kada bi svi klijenti na istom monetarnom podrucju podigli svoje depozite istovremeno,tada bi shvatili da tih para nema.

Aha.
To tako funkcioniše ako se banke zovu Dafiment i Jugoskandik.

Neozbiljan si bre.
Reći da banke nemaju svoj kapital je suludo, a ti još kažeš da
nijedna banka na svetu nema svoje pare
I ovo ću zapamtiti.

Da bi se uopšte registrovala banka mora da dokaže da ima ogromne pare, osnivački kapital se meri milionima evra, nije to šala, nije SZR ili DOO, pa da se osniva preko kolena.
I pored svega toga država joj kaže, te milione evra prvo položi na svoj račun, a onda još neki procenat od toga stavi na naš račun. To će biti tvoje pare, ali na njih ti nećemo plaćati kamatu, njih ne možeš da koristiš, to nam služi da te kontrolišemo koliko ćeš plasirati, ako više plasiraš i ovde, na ovu gomilicu, moraš stavljati više, a i ako, ne daj bože, zabrlajš, da imamo od čega makar deo tvojih klijenata namiriti.
To se, ekonomisto, zove obavezna rezerva.

A ovo, ekonomisto,

kada bi svi klijenti na istom monetarnom podrucju podigli svoje depozite istovremeno,tada bi shvatili da tih para nema.
Se zove nelikvidna banka.

Narvano da banke mogu doći u to stanje, ali to je nezdravo stanje, ne uobičajeno kako ga ti predstavljaš.
Došle su i američke 2008. u slično, plasirale pare u nekretnine, na ekranima im bilo mnogo nula, a realnih para nisu imale.
Na ekranu im pisalo da imaju npr kuću (hipoteku na nju)u Klaiforniji koja vredi milion evra, a kad je trebalo taj milion uzeti od prodaje, ispostavilo se da vredi sto hiljada evra, ili ne vredi ništa.
To je onaj novac od vazduha, one cifre na ekranu koje nemaju realnu osnovu o čemu sam već pisao.

Kako je američka država to rešila?
Nije, na tvoje veliko razočarenje, rekla ma napravite to od vazduha i pičite dalje, nego je odrešila kesu iiz budžeta im dala, ne vašdušne pare, nego zelene novčanice kešnula.

E sad, što se Amerika, liberalna i surovo kapitalistička, u toj situaciji ponela kao ortodoksna komunistička zemlja, što je ona privatnim bankama dala pare kao da su u pitanju društvene banke u komunističkom sistemu, to je već sasvim druga tema.

Ali suština je da ni država, a posebno ne komercijalne banke (a i tu si besmislicu napisao), ne može pare stvarati ni iz čega.
Nema besplatnog ručka niti subvencija od vazdunha, moj Jevto.
I zato, kad god zatražiš pare od države, znaj da tražiš nečije tuđe pare, jer država svojih nema.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh