Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Berba je na kraju,proizvodjaci su ponovo preveslani praznim obecanjima.Zna se da je kod Poljaka malina daleko nizeg kvaliteta.Ne bi u Srbiju dolazile francuske ili belgijske kompanije da ulaze u posao sa malinom da tu nema perspektive za profit.Taj profit se ne deli kako bi trebalo i tako ce biti sve dok se sistem ne promeni.A moze se promeniti tek kad se neko pobuni.Ali Pole rece da proizvodjaci nisu pobunjenici.Upravu je.Samo malobrojni,obrazovaniji i mladji su sposobni za pobunu.Svi oni koji beze iz zemlje.
Procitah na temi o kupini da se sprema cena od oko 40 din.Jedan verovatno mlad covek komentarise da ce dici ruke od svega i probati da ide preko.
Ironman govori o Platonu.Sumnjam da ga je citao.A ja ga pitam,sta mislis da ce svi oni mladi koji nisu uspeli da odu uraditi kad im dogori do nokata?
Seti se te 1941,pre nje je bila 1940,1939...Vidis li podudarnosti sa danasnjim vremenom?
1939 KPJ je bila marginalna organizacija sa par stotina clanova koji su sanjali puske,samo dve godine kasnije...
Ali bila je neophodna varnica iz inostranstva da bi pozar bio upaljen.
Sta mislite koliko daleko smo od novog pozara?
 
Jevto je u pravu, kada kaze da smo PONOVO preveslani. A ja, naivan, mislio da smo prosle godine mi njih preveslali. Moramo se mi njima revansirati, tako sto cemo postaviti za cilj cenu kojom cemo mi njih preveslati. Samo sto se moramo dogovoriti koja je to cena. Ja predlazem da to bude min. EUR 4,00/kg.Ako neko predlaze vise ja cu se odmah sloziti.Bitno je da mi jednog dana kazemo da smo mi njih preveslali.
 
Za Radojca - Niko nikoga ne treba da preveslava,treba izgraditi sistem ukome se isplati raditi i proizvoditi.
Ne govorim samo o malini vec i o kupini,krompiru,itd.
Vise nismo u stanju ni traktor da proizvedemo.Pola drzave se napreze da proizvede malinu,a prinosi sve tanji.Ne znam ni da li smo 2015 dobacili do 100 000 tona,ove godine tesko da cemo prebaciti 60 000.Jasno je da te kolicine trziste lako apsorbuje.Neke druge mracne sile koce cenu.Mozda nam mozes vise reci o tome?

- - - - - - - - - -

Nije problem samo sa malinom.Citava poljoprivreda,kao i domaca privreda su devastirane.Mladi sa kojima razgovaram kazu da ne zele da se zene i udaju jer nemaju od cega da izdrzavaju porodicu.Veoma su ogorceni.Cak prate i politiku,zanimljivo je da se cesto raspituju hoce li skoro biti mobilizacije i vojnih vezbi.Naslucuje se da se pritajeno raduju da dobiju oruzje u ruke.Mislite o tome..
 
Za nn prijatelja Jevta.Kada se radi o ovogodisnjoj niskoj ceni maline i razlozima koji su do nje doveli, svoje skromno misljenje dao sam u postu 7.Jula pa te molim da ga pazljivo procitas.Kada se radi o najvecem broju poljoprivrednih proizvoda i niskim cenama koje ih godinama prati, situacija je sasvim jasna. Profitabilna proizvodnja najveceg broja poljoprivrednih proizvoda nije moguca bez pomoci drzave- drzavnih subvencija.Farmeri su bogati samo u bogatim visokorazvijenim zemljama jer imaju velike subvencije od strane dezave. Na zalost mi zivimo u zemlji u kakvoj zivimo i nasa drzava nema ekonomsku snagu da njome subvencionise poljoprivrednu proizvodnju pa tako niti malinu.Nista nam tu revolucija nece pomoci,narocito ona koja jede svoju decu. Uostalom, svega pre par meseci podrzali smo na izborima sadasnju vlast i to ogromnom a ne tesnom vecinom vecinom.Nema nista od revolucije dok nema tesne vecine u parlamentu.Skoro smo izabrali novu vladu i moramo joj dati sansu,odnosno vreme da ispuni data obecanja.
 
Zatvaraj temu.Radojca podrzao Brnabicevu.Treba nam revolucija itekako,i to poceti od botova,to je mozda i veci sljam od onog ko ih hlebom rani.
 
Za Radojcu - Prethodna revolucija je pomogla,i ona pre nje kada su Turci proterani.A zasto je nekada srednje razvijena zemlja danas unistena i nema sopstvene industrije na koju bi se i poljoprivreda oslonila?Zasto se primenjuje pogubni SSP?
Ja samo upozoravam da je puno nezadovoljnih u ovoj zemlji.Izbori pre pokazuju raspolozenje nasih starijih sugradjana koji vise vremena provode uz TV,nego stvarno stanje stvari.U svakom slucaju nesto se mora dogoditi,uvek se dogodi.
Indikator je BU gde medju studentima vec kuva.
 
Ja sam pisao a napisacu i opet, sta ste ocekivali? Proivodjaci su izabrali ljude koji nisu sposobni da ih zastupaju na pravi nacin, berba odmice i odmice a resenja nigde... Opet proizvodjaci nezadovoljni, pitam se da li njihovi predstavnici odgovaraju za rezultate svoga rada? Dao sam profil coveka koji treba da ih zastupa.

Jos jednom, top igrac-stranac, ostvaren kako na privatnom tako i na poslovnom polju, nezavistan, strucan i sa iskustvom u radu u zemljama "treceg sveta" u koje nazalost po mnogo cemu spada i nasa drzava. Kada takav covek sedne ispred bilo koga onda tu ne mogu da se igraju raznorazne "igrice" on barata informacijama, zna kako da dodje do njih, nezavistan je i ne postoji nacin da ga bilo ko i na bilo kakav nacin vrsi pritiske na njega sa ciljem da se za proizvodjace ne obezbede najbolji moguci uslovi. Pisao sam i kako se dovode takvi ljudi, ja mogu da dodjem do njih , nema ih puno ali ih ima... Problem nije udruzivanje, problem je stav, stav koji proizvodjaci nemaju... Ne stav gubitnika i nekoga ko je porazen u startu, potreban je stav pobednika jer prepreke ne postoje, postoje tamo gde ih sami postavite...

Ali, sta da pisem, nasi ljudi ne vole skolovane, ne vole prodorne, ne vole iskusne ljude, nemaju poverenja... Bolji su neki drugi, bez referenci bez iskustva a ni strane jezike ne moraju da znaju, kome to danas treba...? A i racunare ne treba da poznaju ni to nikome danas ne treba... A da budu poslovno umrezeni i imaju iskustvo u medjunarodnoj trgovini, kome to treba... A jos ako su stranci... Ako mogu da "otvore" bilo koja vrata u Evropi i svetu, ne treba ni to nasi strucnjaci isto znaju kako da dodju do ljudi koji donose odluke u velikim i vaznim firmama. Ne ni oni nam ne trebaju, nasi "strucnjaci" najbolje sve znaju, znaju kako narod da izvedu na ulicu, znaju da krse zakone, da rade protiv drzave, znaju da pricaju lepe price i naravno da ne naprave rezultat...


Mi imamo veliki problem a to ne znamo i ne razumemo... Poceli smo da se trkamo "na dole"... Povecavamo proizvodnju a nismo stvorili nikakvu "dodatnu vrednost" sa nasom malinom i nismo otvorili nova trzista... U takvoj situaciji mi se unutar Balkana pocinjemo trkati ko ce je sto jeftinije proizvesti... Tako svi krecemo polako nadole a ako se nastavi ovako bice sve teze i teze... Moj poznanik jedan export direktor jedne velike firme mi kaze ovako, hajde idemo u Kinu... Ja u Kini plasiram svoje proizvode , trziste neograniceno , srednja klasa raste, srednja klasa koja ima novca i koja zeli i moze sebi da priusti nesto novo, nesto sto ima drugaciji ukus, nesto sto ce im pruziti uverenje da su oni uspeli i da se razlikuju od drugih... Ta mocna srednja klasa zeli nove evropske ukuse i evropske proizvode.... Srpska malina se prodaje i u Kini ali preko nekih drugih ljudi,
ne preko ovih koji zastupaju proizvodjace i koji su kinu videli na slici....

I tako, malo sam se raspisao... Resenja sam vam ponudio, resenja postoje ali mora da se radi. Pocnite da radite na problemu vec danas jer ako pocnete sutra vec ste izgubili jedan dan.

- - - - - - - - - -

Uzecu sebi za pravo da jos nesto napisem. Ako uzmete pomorandzu i jako je pritisnite sta ce se desiti? Naravno da ce iz pomorandze izaci sok i to je nesto najvrednije sto ta pomorandza ima. Tako je isto i sa ljudima, ako vas neko zaista pritisne dacete ono najbolje sto mozete. Moje pitanje za proizvodjace, koliko jos treba da vas ''stezu'' da bi i vi dali ono najbolje? Da proizvodite znate a mozete jos bolje, imate podmladak koji treba da se obuci uz nekoga iskusnog i da kasnije vodi samostalno taj posao. Ja upravo te mlade ljude vidim kao taj ''sok'' ali vi im morate dati sansu upravo. Stvorite im uslove da pokazu sta znaju i da nastave da rade ono sto vam je zapisano u genetskom kodu kada ste se rodili. Najbolje voce, najbolja mikroklima, izvanredan hemijski sastav i puno novih ideja... Ja sam ubedjen da mozete...
 
Poslednja izmena:
Slažem se sa većim delom tvog pisanja.
Pitam se da li ti stvarno misliš da nam treba neki stranac?
Ili treba da se uredi sistem.Sistem treba da uredi država a ne malinjari.
 
Koja bre drzava, gde je narod gladan, oteran na ulice, radi u pelenama...Drzava koja otima, koju svake god, napusti 50 000 ljudi,gde se radja 64 000 beba a umre 100 000 dusa... Gde lezbejka sastavlja vladu i casni gardisti joj salutiraju, gde fontane pevaju a mi sapucemo...Jel ta drzava, nekada crveni, posle zuti, sada ovi u bojama duge....Jel ta drzava.... uh, Srbijo...

Od pandura stvorili smo velikase,
Dostojanstva podelise idioti,
Lopovi nam izradjuju bogatase
Mracne duse, nazvase se patrioti.
Od pandura stvorili smo velikase.

Dis
 
Poslednja izmena:
Za poznavaoca prilika

Objasni mi mollim te kako je nekada ova zemlja mogla da napravi termoelektranu,frizder,televizor,dizel motor,traktor,itd.A sada ti ljudi ne znaju nista?Kako sebi uzimas za pravo da nekome kazes da ne zna nista,sta si stvorio u zivotu?
Pa covece jesi li ti ekonomista,sta ti znas o dodatoj vrednosti?Pa zar ti nisi elektricar?
Zato nam tako i ide jer niko nije odgovoran n iza sta.Amateri i neznalice su proterali strucne ljude.
Shvatas li ti da je ovde pocinjena VELEIZDAJA?Znas li uopste sta to znaci?Da li imas svest da svaka akcija izaziva reakciju?
Ovo nije Zimbabve,zemlja treceg sveta,iako bi ti voleo da smo mi toliko glupi da verujemo u tvoja trucanja.
Reci mi moliim te koje su to vise faze prerade maline sorte Vilamet?
 
Ovo je sv e moguce u drzavi gde je vojni ministar NESPOSOBAN ZA SLUZENJE OBAVEZNOG VOJNOG ROKA.
A primeminister ni on ni ona ?Sorose dodji sve sto si posejao primilo se .
 
Ironman govori o Platonu.Sumnjam da ga je citao.A ja ga pitam,sta mislis da ce svi oni mladi koji nisu uspeli da odu uraditi kad im dogori do nokata?

Oni koji ne mogu, nešto, bilo šta, da odu u i nostranstvo i rade za veće pare npr, ne trebada očekuju da budu u istoj poziciji sa onima koji nešto mogu.
To je logično, onaj ko ima više mogućnosti ima i veći izbor, a time i veće šanse, onaj ko nema takve mogućnosti, mora se pomiriti sa skučenijm izborom jer su mu imogućnosti skučenije.

Seti se te 1941,pre nje je bila 1940,1939...Vidis li podudarnosti sa danasnjim vremenom?
Nikakve.
Niti su ti o kojima pričaš izveli ikakvu revoluciju, niti danas išta liči na to.
Ti o kojima govoriš je bila šaka jada kojekavih neradnika i probisveta, koja se malo vucarala po Srbiji i napravila neku štetu, onda kad su iz Srbije proterani otišli u Bosnu, tamo bežali od Nemaca, i to je otprilike bio sav njihov učinak.
A onda se, na njihovu sreću a bez njihove zasluge, jedan svetski poredak urušavao i nastajao drugi, koji je, taj drugi, išao njima na ruku.
Da nije bilo tog velikog brke sa istoka, ta bulumenta bi posle rata bila po apsanama ili najurena kućama.
Kakva njihova snaga i revolucija.
A ima li tog brkatog istočnajka koji bi ovaj svetski poredak prelomio tako da današnjim revolucionarima paše?
Ja ga ne vidim.

A oko države, samo par osnovnih teza.
Država u modernom smislu je institucija koja nema svoje pare, ona nije tu da daje pare, nego je tu da ih uzima.
Ona i kada daje neke pare, ne daje svoje, nego daje pare koje je uzela od drugog.
Kome treba uzeti da se da malinarima?
Pominje se slučaj deset hiljada evra za radno mesto, i umesto toga se predlaže, ne daj državo njima, daj ih nama.
A zašto se ne bi tražilo da se ne daje ni njima ni nama, nego da se smanji uzimanje od onoga od koga su te pare uzete?
Prevedeno, smanjiti opterećenje privrede, prvenstveno industrije, pa da se ta privreda, kako tako i koliko toliko, malo po malo, oporavlja, razvija, i da ona apsorbuje one koji nemaju mogućnosti da odu u inostranstvo, niti da rade neke profitabilnije poslove, a od maline ne mogu da žive.
To je put a ne neke revolucije.
Jer, od koga bi ti revolucionari uzeli da daju malinarima?
Oni bi izmislili neku alhemiju koja bi pravila pare nako?
E nema toga.

O prirodi subvencija za poljoprivredu možda neki drugi put, za sada samo da su ovo vreme i ova, naša, situacija apsolutno suprotni vremenu i situaciji u kom su subvencije uopšte uvedene, pa su samim tim kontraproduktivne.

Ovo od poznavaoca mi je zanimnjivo

Jos jednom, top igrac-stranac, ostvaren kako na privatnom tako i na poslovnom polju, nezavistan, strucan i sa iskustvom u radu u zemljama "treceg sveta" u koje nazalost po mnogo cemu spada i nasa drzava. Kada takav covek sedne ispred bilo koga


Ok, pristup je u redu, ali ko je sa druge strane tog eksperta?

Neki veliki kupac, država, ili ako se misli na neku asocijaciju kupaca, kako naterati kupce, privatne vlasnike kapitala, da uopšte pregovaraju zajednički sa bilo kim.
Šta ako najveći kupci kažu neću da idem ni na kakve sastanke, neću da pregovaram ni sa kim.
Koji je mehanizam da bude prisiljen?
Ako je država, šta treba da bude cilj tog pregovarača, šta on treba da postigne pregovorima?
 
Za Radojca

Naravno da svi razumemo da Srbija nije u stanju da isplacuje visoke subvencije.Srbija moze i mora svoju poljoprivrednu proizvodnju zastititi pomocu zastitnih carina i na to ima pravo sve dok ne postane clanica EU,Dakle za sve vreme pristupnih pregovora.(Naravno da ulazak u EU moze ocekivati tamo negde kad i Turska,oko 3000-te kako rece onaj politicar sa Zapada u retkom trenutku iskrenosti,ali to nije ni vazno.Vazno je zastititi sopstvenu zemlju i gradjane)
Srbija bi trebala obnoviti svoju proizvodnju poljo mehanizacije i raspoloziva sredstva za subvencionisanje mehanizacije bi ostajala u zemlji,ne bi se odlivala kao sada u inostranstvo.A ne da se primenjuju ove sramotne mere prikupljanja deviza preko jacanja dinara u vreme odmora nasih ljudi koji rade i zive u inostranstvu.
Naravno u ovakvom sistemu javaslukai Sorosevog neoliberalnog poretka nema nista ni od kakve razvojne mere.
Postoji drugi put,koncept koji je razvio Kejns,a na kome se zasnivao Marsalov plan obnove posleratne Nemacke,kao i citave Zapadne Evrope i Japana.Jugoslavija je posle rata prihvatila u znatnom delu ovu ekonomsku politiku i postigla je visoke rezultate.Nekoliko godina stope razvoja Jugoslavije su bile druge u svetu odmah iza Japana.
Ali to je sve istorija,ali morate nesto znati da bi mogli razgovarati.
 
@jevto Sta je bilo bilo je, "za prosutim mlekom ne treba zaliti". Kako sebi dajem za pravo, dajem na osnovu nekih rezultata koje sam postigao. Nisam ekonomista ali sam dugo godina u poslu i naucio sam dosta stvari, neformalno od ljudi koji imaju veliko iskustvo itd...

Sta znam o dodatnoj vrednosti?? Pre xxx godina u poseti mi je bio covek , koji je pre 30 godina razvijao jednu stranu firmu a koja sada ima svoju hladnjacu u Srbiji.

Taj gospodin mi je rekao sledece, OK, trazis mi da ti pomognem oko prodaje maline, ja imam zadatak da ti pomognem, placen sam od te i te organizacije i uradicu to rado ali pre nego sto pocnem morate mi odgovoriti na jedno pitanje... Sta je dodatna vrednost vase maline, ono koju zelimo da prodamo? Kako mi sebe da izdvojimo u odnosu na 100, 200 ili 1000 drugih firmi koje nude isti proizvod? Nemozete mi dati odgovor koji bi dao i neko drugi, odgovor mora biti jedinstven... Ako imate odgovor na ovo pitanje onda smo resili sve vase probleme i ja vam vise ne trebam, sami cete uspeti svoj proizvod da izdvojite u odnosu na more drugih a ja sedam na avion i idem kuci.

E to se zove dodatna vrednost... I ovo sam licno iskusio od coveka koji govori 4 jezika i koji je uspesno podigao jednu poznatu stranu firmu koja danas posluje na teritoriji Srbije.

Ja sam dosta postigao neformalnim obrazovanjem, ucio sam kroz posao , a imao sam srecu da posao ucim od zaista uspesnih ljudi a takvo znanje se ne stice nigde u skolama. Ne potcenjujem obrazovane ljude samo zelim da kazem da postujem podjednako i one druge ali ako imaju rezultat.

Ja recimo sebi mogu da dam za pravo da sam u poslu sa vocem uspeo da uradim 2 stvari koje niko pre mene nije uspeo... I te stvari uvek mogu da dokazem...
 
Za ironman

Postoji nesto sto se zove monetarna politika i novac se ne uzima ni od koga vec se stvara tzv iz vazduha to rade SVE komercijalne banke u svetu.Morate nesta znati da bi smo diskutovali.
 
novac se ne uzima ni od koga vec se stvara tzv iz vazduha
E pa odlično jbt!
Daj tih para od vazduha da se ne pečemo po ovoj vrućnčini više.

- - - - - - - - - -

Nešto, verovatno, načuo o Americi i štampanju para, pa misli da to može svako :)))
Hehe
 
Za ironman

To je slozen mehanizam i dacu ti linkove pa proucavaj ako znas engleski.Sustina je u tome da svaka zemlja koja ima sopstvenu valutu raspolaze jako bitnom polugom razvoja.Na taj nacin je Nemacka izvrsila brzo naouruzavanje i obnovu privrede u periodu 1932-1939.Jedan od glavnih arhitekata tog plaa je bio Hajmlar Saht guverner CB Nemacke do 1936.U tom smislu napisao je posle rata knjigu Magija novca koja se moze naci na netu na engleskom.
 
da svaka zemlja koja ima sopstvenu valutu raspolaze jako bitnom polugom razvoja.
Da, ali znaš koliko se to razlikuje od one budalaštine koju si napisao da država ne mora da uzima od privrede i građana, nego može da pravi neke vazdušne pare.
Mnogo, ali ko nebo i zemlja.

Šta ti bre treba da pišeš onakve besmislice poput one o vazdušastim parama?
Ukine država sve poreze, napravi pare od vazduha i milina jedna.
Ovo ću morati da zapamtim :)

Vazdušne pare su poput vazdušne gitare, zamišljaš da je imaš i lepo ti:)
 
@ironman

Sa druge strane tog eksperta mogu da budu kupci ili drzava ili bilo ko... A iza njega moraju da stoje proizvodjaci za koje ce on da radi na procenat, bez plate, samo na osnovu realizacije. Pogledajte u ranijim postovima postavljao sam CV jednog takvog coveka pa mi recite, da li bi on nasao bolje resenje a proizvodjace ili pomenuta gospoda koja je pregovarala. Pri tome ne znam zasto se ne trazi model koji bi problem proizvodjaca resio jednom za svagda a ne svake druge godine da se ide u proteste... Potreban je dugorocno odrziv model ali gospoda koja trenutno zastupaju proizvodjace nemaju znanja za tako nesto...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh