Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Za Radojcu

Pise se Galbrajt,ako si na njega mislio,zapanjen sam tvojim neznanjem kada stavljas u ist kos Kejnsa i Galbrajta.To je isto kada bi neko rekao da je malina i kupina jedno.
Na teorijama koje nazivas zastarelim pociva citav svet i citiracu Kejnsa : "Svi smo mi nesvesni robovi nekog pokojnog profesora"
Eto ironman je rob Rikarda,sve sto on prica Rikardo je po zadatku Britanske krune pricao urodjenicima po kolonijama da bi ih drzali u zaostalosti.Naravno pametniji poput Amera (Hamilton) su ga oterali u tri lepe,oni drugi u Nigeriji i Keniji jos uvek veruju u to.
Predlazem ironmanu da se odseli u neku takvu zemlju,sa njima bi se odlicno razumeo.
 
Jao, jao, jao.... :))))
Sad se gađamo imenima kako bismo pokušali da fasciniramo i tako se izvadili...
Što se mene tiče prilično naivno, ali ako odgovara ciljnoj grupi kojoj je namenjeno, poštujem.
Videćemo po broju zahvalnica
hehehe
 
......................................................................... na američku caku da štampaju dolare, a da efekat inflacije prebacuju na druge, jer im se tako može pošto je dolar svetsko sredstvo plaćanja, .....................................

Sta ce biti kad se tako stampani dolari jednog dana pocnu vracati u SAD ?
 
Poslednja izmena:
Rata ce biti i za rat se svi spremaju,ali ne zbog dolara.

Limeni,jel to ti,'leba ti,ne znas engleski?

Covece,ne mogu ti nista objasniti dok ne naucis osnovne stvari o ekonomiji.CB je servis poslovnih banaka,u praksi poslovne banke kontrolisu monetarne agregate tipa M1 ili M2.Pojednostavljeno ako postoji traznja za novcem u poljoprivredi poslovna banka moze kreditirati proizvodjaca mehanizacije,hemije ili djubriva kao i primarnog poljo proizvodjaca,ili cak drzavu za isplatu subvencija novcem koji se UVEK STVARA IZ VAZDUHA JER NI JEDNA VALUTA NEMA PODLOGU U ZLATU.Novac je obican papir za koji mi verujemo da ima vrednost.KADA POSLUZI SVRSI KREDIT TJ NOVAC SE PONISTAVA DA NE BI IZAZVAO INFLACIJU.Ali banka mora biti domaca kao i valuta.

- - - - - - - - - -

Upravo je to radila Slovenija dok je koristila tolar
 
Limeni,jel to ti,'leba ti,ne znas engleski?
Očekivao sam i ovo pitanje.
Sve samo da se o parama bez rada ne govori. :)

To što nema podloge u zlatu ne znači da nema podloge u nekoj drugoj vrednosti, robi ili uslugama.
Novac bez podloge je inflatorni novac, i to smo imali devedesetih.
To što banka daje kredite, a da iza ne mora da stoji neka realna vrednost su upravo one cifre na ekranu o kojima sam govorio.
Ti si stvarno ekonomista, diplomirani?

dodatak
Šta je ovo, nervoza pa dvaput ? :)
 
Za tebe sam bar magistar,pa mi se tako i obracaj.

Pa ja non stop pricam o podlozi u novostvorenoj vrednosti.Zlato se ne moze stvarati,zato je napusteno.Covece banka NE MOZE da da na drugi nacin kredit od onog na koji to radi to je endogena monetarna teorija.Banka koristi poziciju koja joj je sistemski data stvarajuci kredit tj. novac iz vazduha,ali njena zarada je samo kamata jer glavnicu MORA PONISTITI inace bi doslo do sloma sistema

Ovo je slozeno i moras procitati dosta toga da bi razumeo mehanizam.
 
Sekundarac, za tebe preporuka da pogledas film Zeitgeist, cini mi se da je uradjen u tri nastavka, mozda i shvatis neke stvari

Sent from my Samsung A5
 
Za tebe sam bar magistar
Dobro za mene, nego negde napisa da si ekonomista, što imam utisak da ti je to samo neostvarena želja?

Pa ja non stop pricam o podlozi u novostvorenoj vrednosti.
Gde si to napisao, daj svoj citat.
Ja sam čitao o parama iz vazduha, ne o novostvorenoj vrednosti.

Banka koristi poziciju koja joj je sistemski data stvarajuci kredit
Banka ne stvara kredit, ona pozajmljuje svoje pare svojim klijentima.
Aklo nema kapitala propada, ne može nikakve kredite stvarati iz vazduha.

ali njena zarada je samo kamata jer glavnicu MORA PONISTITI inace bi doslo do sloma sistema
Aha, izgleda da sad razumem.
Jel ovako:

Neko osnuje banku sa početnim kapitalom od sto dinara, njen prvi plasman je pedeset dinara, kamata na taj plasman je pet dinara.
Kad joj klijent vrati glavnicu i plati kamatu ona poništava onih pedeset i ostavlja samo onih pet od kamate.
Drugom klijentu da drugih pedeset, i od njega takođe dobije pet dinara od kamate.
Narvno poništava glavnicu.
Na kraju umesto početnih sto ima deset dinara kapitala.
Dobar sistem poslovanja.

A da ti malo odmoriš, a ?
 
Ovde pojedinci ne zele ili tacnije nece da udju u sustinu problema, vec prosipajuci pamet napadaju nase hladnjacare. Ajde njih ,mozda i zasluzuju,ali zasto napadaju nasu drzavu i nasu tek izabranu vladu. Kladim se da su prste umesali zuti i da se njihovi botovi ubacuju i sve nas podsticu protiv nase vlade.Pratite li vi koliko napora cini ministarstvo poljoprivrede da pravilnim subvencijama za nabavku mehanizacije podigne nasu poljoprivredu. Sta vam je ,zasto ste nestrpljivi ne moze sve preko noci.
 
Pratite li vi koliko napora cini ministarstvo poljoprivrede da pravilnim subvencijama za nabavku mehanizacije podigne nasu poljoprivredu.

E i s tobom moram da se svađam :)
Kakve crne pravilne subvencije.
Nego, znaš li kako je tekla politička karijera sadašnjeg ministra poljoprivrede?



edit
Dobro, idem, neću više pisati, preterao sam opet.
 
Limeni,jesi li toliko glup,ili se pravis glup?
Jel ti mislis da mene preslisavas i broj diplome i indeksa da ti dam?Malo si se zaneo...limena prazna glavo iz neke vukojebine iz valjevske nahije.
Ali svet je mali,mozda se i sretnemo,voleo bih da vidim da li bi izgovarao ove gomile gluposti kad bi se pogledali oci u oci.
Ekonomija je mnogo,mnogo komplikovanija od prostog racuna,monetarna ekonomija pogotovo.
Jedno zapamti nijedna banka na svetu nema svoje pare koje pozajmljuje,pare su uvek tudje i banka se njima sluzi.Banka odobrava kredit ne od stednih depozita,vec od tekucih depozita i nikada se ne moze dogoditi da svi klijenti odjednom dignu sav novac sa tekucih racuna.A i da se to dogodi banka bi pozajmila novac od drugih banaka sa racuna rezervi po referentnoj kamatnoj stopi pa bi klijenti bili namireni.Problem bi bio kada bi svi klijenti na istom monetarnom podrucju podigli svoje depozite istovremeno,tada bi shvatili da tih para nema.
Ali sve je ovo za tebe visa matematika,zar ne?
Drzi se budaka,za to si rodjen.
 
E pa nije.
Isto bi bilo kad bi tebi neko rekao, šta bre kukaš kad imaš zaradu od 120 dinara po kilu.

Subvencije su direktna davanja iz budžeta, i nema te verbalne gimnastike tipa, vratite nam naše, reinvestirajte, trte mrte, koja može ta davanja krstiti ikako drugačije nego, djate nam para.

E to vi koji zagovarate subvencije zapravo tražite, državo daj nam para.
Mi ne možemo da zaradimo, izdržavaj nas.
Sto se zarade tice,drzava u proizvodnju maline nije ulozila nista dok proizvodjac jeste i samo poredjenje nema veze s vezom.
Recimo da ti dam jedan banalan primer(a ima ih koliko hoces), ja sam prosle sezone koristio preparat FitoBio 20 (odlican preparat) cena prosle sezone je bila 540din 250mll,ove sezone taj isti preparat kosta 980din.Znaci drzava uzima skoro duplo vise od pdv-a a nema nikakav dodatni trosak.
Prevedeno u maline ,prosle godine sam za taj preparat morao da proizvedem 2,5kg maline a ove godine moram da proizvedem 8,5 kg.
Mislim,stvarno me ponekad sramota koliko nam dobro ide..
Vidis ,svaka normalna zamlja subvencionise poljoprivredu,u Poljskoj se malina subvencionise zasto ne bi mogla i ovde?
U Engleskoj subvencije za poljoprivredu su oko 4 milijarde evra godisnje,zasto bi Engleska "davala" pare ako vec nije preracunala da joj se isplati.
Valjda je normalno da drzava ulaze u poslove koji joj donose profit.
I ministar finansija kaze da se na svaki ulozeni evro u poljoprivredu drzavi vrati 5e,pa ajd ponovo razmisli ko koga izdrzava i ko od koga uzima pare.
A na pitanje od koga da uzme, pošto svojih nema, da bi vama dala, izbegavate odgovore.
A opet govorite o nekom super značajnom poslu koji treba potencirati.
Što bi se potencirao posao koji sam sebe ne može da izdržava?
A u tvom komentaru vidim zahteve i da se daju subvencije, i da se smanji cena proizvodnje, i da se nikakvih obaveza nema u smislu zapošljavanja radnika.
Jbt, ima li još kakav zahtev?
Ne vidim u tvojim postovima da se bunis sto se iz tog istog budzeta(koji nikada u istoriji Srbije nije bio u ovako dobrom stanju) dotiraju gubitasi poput EPS-a,Srbija gasa,Petrohemije ili sto se iz njega isplacuju plate i doprinosi lezilebovicima koji "rade" u agenciji za POMORSKE NESRECE.
Lupaju ti cvrge i zavrcu usi(figurativno posto si sklon da tumacis bukvalno) na svakom koraku al ti bas malinari bodu oci.:bravo:
Stavi se u ulogu berača, radiš za neku nadnicu, tako godinama, decenijama, i ništa, nema nikakvog traga, nikakve uplatice za socijalno, penziono, čak ni osiguran nisi, ako umreš u tuđim malinama, ništa.

Sa prijavljivanjem sam se slozio,i treba da se regulise ako se vec uvodi red onda svuda da se uvede, ALI zasto se ne bi uradilo malo bezbolnije.
Npr..ako pogledas evo i najnoviji primer pregovora sindikata i poslodavaca oko povecanja minimalne zarade,drzava smanjuje zahvatanje(porez na zarade) tako da poslodavca to povecanje zarade realno ne kosta nista vise nego sto je izdvajao pre povecanja.
Zar je nerealno traziti od drzave da uradi isto-slicno u ovom slucaju.

vlasnik malinjaka koji prometuje milione

Zasadi prijatelju maline pa da se i ti oparis kad je vec tako lako zaradjivati milione kuckajuci na tastaturi iz fotelje evo imas od mene gratis sadnice koliko mozes da navadis.
 
Da li je mohuce da se ovoliko prepucavate sa ovim likom ironmenom. Iskulirajte coveka kada vidite da samo provocira. Pustite ga neka mlati sta hoce svako ima pravo da govori sta i koliko hoce,ali to VAS ne obavezuje da citate i replicirate bas svaku budalu koja se pojavi ovde. Oladite malo
 
ljudi,urazumite se kako ne vidite da nasa vlada cini maximum napora da ovu zemlju izvuce iz bedaka,da nam svima vrati ponos i osmeh na lica. Da pevajuci idemo na njivu i u fabriku a vi kukate i pretite.Ja predlazem hitno da nasa premijerka uzme Jevtu za prvog savetnika.Covek sve zna,a sedi u zapecku i niko ga ne primecuje..Da nije ovoga foruma niko nebi za njega ni znao ni cuo.Veliki pozdrav za poznavaoca prilika jer da on nije prisutan na ovom forumu ovo bi bilo najobicnije trucanje neznalica u koje i sebe ubrajam.
 
Sta ti pises crni Radojca? Jedino sto je sigurno je da smo prepusteni sami sebi i da nikog ne zanima kolike su cene nasih proizvoda i sta ce sa nama biti, a nece ni prstom mrdnuti da nam pomogne! Napricali nam bajke o EU, a sad kad se narod uverio da su SVE lazi nema vise povratka.


Sta je sa onim jadnicima sto rade za 25 000 neto u Fiatu i strajkuju, nesto ne vidim da im se neko obratio i pomagao da idu pevajuci na posao, vec im samo nalazu da prekinu strajk jer Srbija ima obaveze prema kapitalisti Fiat-u, a narod ko J... Isto je i sa malinarima.


Sramotno pises, sad sve mislim da ili si stranacki bot ili neki kapitalista hladnjacar.
 
Ova zega stvarno pogubno utice na neke likove (il' su neke travke u pitanju).
Sklonite se sa sunca, pojedite svoj sendvic i sok na miru,i nemojte pristajati ovom napacenom narodu na muku.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh