Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Čovek dao link sa njihovog foruma koji je kao ovaj naš. Ljudi predaju malinu od 3.8 do 4.4 zlote. Kakvih 10-15 zlota, to nema veze sa životom.
Pratite za kolko proizvođači predaju malinu, a ne šta bulazne novinari.
 
Čovek dao link sa njihovog foruma koji je kao ovaj naš. Ljudi predaju malinu od 3.8 do 4.4 zlote. Kakvih 10-15 zlota, to nema veze sa životom.
Pratite za kolko proizvođači predaju malinu, a ne šta bulazne novinari.
Od 10-20 plz je cena maline u veletrznicama, a cena industrijske maline ok 1 eur, inace njihovi proizvodjaci maline su razocarani cenom a i stanjem plantaza
 
Poenta je posto HLADNJACE PRODAJU.I koliko zaradjuju.po cjeni od 15-18 zlota oni prodaju. Toje 450- 500 din.i Toliko ce i nase hladnjace da prodaju,Nestasica maline. a nasi hladnjacari kupuju po 130 din. Malinaru ostane 15-20 dinara cisto .A oni zarade preko 300 dinara po kili .Toje 20 puta vise nego mi koji smo je godinu dana djubrili,prskali,okopavali,brali i sl.I jos kukaju kao "rade na zilet"Toje neki zilet od kilometar debljine.Ja ne pisem posto malinari predaju,nego kolko hladnjace prodaju!! Jeste se ikad zapitali kako sa 130 din za kilu od proizvodjaca,malina poskupi do Maxija na 880 din za kilu?Ko uzme razliku od 750 din?dobro ima tu malo poreza .kutijica plasticna,prevoz.al nekje to sve 100 din.opet ostane 650.Samo su dva igraca tu; Prodajno mjesto i HLADNJACA
 
Poslednja izmena:
Vrlo je verovatno da te hladnjace nekome placaju " reket ". Neko je postavljao ovde da neka hladnjaca sponzorise neki klub sa 200000 evra. To je ono sto navodno znamo, a sta sve ne znamo to je cudo. Nije da ih branim, ali to bi objasnilo ovu nisku cenu i stabilnost cene, a i reakcije nekih politicara i same " drzave ".
 
cunami kaze da je ovo vp cena sveze maline a cena prema proizvodjacu industrijske maline je oko 1 eur

Pa majka mu stara, i ova sto ja berem je sveza kao dusa....Rucno brana malina kod njih je 8 i vise zlota, zavisi u cega se bere. Jedan drugar je tamo i kaze da radi u polju za 5 e na sat i cudi se kako 1 kg maline, moze biti 1 euric..

Ta malina od 4 zl. je masinski brana malina i to je malina III kl. na Polani koja se bere na taj nacin oni imaju cistu zaradu prevedeno u dinare, 80 din. bez subvencija..Ja bi sada potpisao da mi na mojoj rucno branoj Polani toliko ostane svake godine, verujem i vecina kolega... A neko sledeci u lancu,neka zaradjuje koliko hoce...


Danas protest u Ratkovu zbog cene maline,,,
 
Poslednja izmena:
Pa majka mu stara, i ova sto ja berem je sveza kao dusa....Rucno brana malina kod njih je 8 i vise zlota, zavisi u cega se bere. Jedan drugar je tamo i kaze da radi u polju za 5 e na sat i cudi se kako 1 kg moze biti 1 euric..
Ma ne znaš ti, mi sve znamo, mi smo najpametniji Dok god sva naša malina bude išla u isti kazan bez da se klasira na bilo koji način - biće ovakva rinfuzna cena. Hladnjačarima odgovara a malinari se nešto mnogo ni ne bune i to je to. Ovde kod mene su ljudi spremni da daju i za 80 dinara samo da dođu do novaca, šta ćeš više...

Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
 
Evo prevedeno na gugl prevodilac:Veleprodajne cjene u poljskoj
Према анализи сајта ввв.садиороди.пл малине цена на велико тржиште креће између 10-20 зł / кг.У Познању килограм малина кошта 14-20 zl. Нешто јефтинији у Лублин, где произвођачи и дистрибутери продаје воћа за 12 зł / кг. У Вроцлаву, малине могу се купити за 12-16 zl/ кг у зависности од величине и квалитета воћа.На велико тржиште у Рзесзов нуди својим купцима цену малине у 10-14 зł / кг. Слично курс Калиш - 12-14 зł / кг,. Најскупље воће се продаје у Бидгосзцз - на 17-18 зł / кг.Анализа је заснована на цени изнете од стране званичних велетржница одржаних 30. јуна - 3. јула ове године.
Zlota je oko 30 din pa racunajte od 300 do 600 din veleprodajna cjena
 
Pa kako pisu novine postigli su dogovor. Idu hladnjacari i proizvodjaci zajedno u Poljsku i dobice cenu kolka je tamo + dodatni procenat posto je nasa kvalitetnija.
 
Pa kako pisu novine postigli su dogovor. Idu hladnjacari i proizvodjaci zajedno u Poljsku i dobice cenu kolka je tamo + dodatni procenat posto je nasa kvalitetnija.

http://www.b92.net/biz/vesti/agro-biz.php?yyyy=2017&mm=07&dd=06&nav_id=1280233

Poljsku će otputovati predstavnici malinara, kao i ministarstava poljoprivrede i trgovine.

"Tako da ćemo znati za nedelju dana da li će ta cena biti 200, 250 ili 180 dinara'', rekao je Radović
.

Stvari su se uozbiljile i idu na bolje
:sta:

Jos ce ovaj Radovic i isceprkati nesto mada sam prvi bio skeptican sto se tice njega
:osmeh:
 
Otvoreno mi je 100 prozora pa i ne stignem da ispratim sve, greska se potkrade... Kao sto meni trazite gresku u postu bolje bi bilo da isto tako brzo trazite resenja za trenutno stanje...

Nego Pole, kakve ste mere preduzeli vi licno usled lose cene maline...? Jel i dalje imate stav da ne treba brati?
P

Pola roda obrao a pola opalo ...u nadi da ce bar u promilima ostati neki enzim ..u zemljistu ...korisni su ...verovatno 1 ha se krcii...zapostavio sam ga..? SIGURAN SAM DA ne treba brati...?... malo mi jos fali da izvucem ulozene novce ...I BERBU SAM obavljao ...stojeci i sa STIIILOOOM..? pogled... na yu tube dole
dj03cTVQNXV3SXU5Zw0KSURMaXN0PQ0KSG90S2V5PTANCkljb25GaWxlPUM6XFVzZXJzXFZsYWRpbWlyXEFwcERhdGFcTG9jYWxcTW96aWxsYVxGaXJlZm94XFByb2ZpbGVzXHNxNnA5Y2N3LmRlZmF1bHRcc2hvcnRjdXRDYWNoZVxWSThnVnRzVjVnTUZGeG1zdndVMEhBPT0uaWNvDQpJY29uSW5kZXg9MA0K

https://www.youtube.com/watch?v=7q5P5uwIu9g
Berba po evropskim standardima :Vladimir Polic - Jole Duvaniste.

https://www.youtube.com/watch?v=7q5P5uwIu9g
 
Poslednja izmena:
Pa napisah zasto..
Napisa ti svašta, a sve pogrešno na milion načina.
Nego, obećao sam da ću malo prikočiti, nemoj me terati da ti objašnajvam jer ću opet taksativno morati da ti navodim greške, pa će neko pomisliti da omalovažavam.

Ono što bi ti ipak savetovao je da malo posumnjaš u sebe, tako ćeš lakše do istine, jer, neznanje se gubi u neznanju ko što pamet pameću se brusi.

Nemoj me terati da ti prevodim.
 
Pa navedi,nije lepo da sam lud a da to ne znam sto bi reko Ilija Cvorovic u Balkanskom spijunu...
Elem,mislim da znam gde je problem zbog koga ne shvatas poentu.
Ti i kafu i malinu posmatras kao sirovinu a u stvari kafa koju pijes-kupujes je gotov proizvod.
Znaci sirova kafa koja se uvozi NIJE mesavina razlicitih kafa vec je kupac naknadno mesa praveci svoju prepoznatljivu mesavinu.
Za malinu bi znacilo slicno,recimo Gvozden ima fabriku za preradu voca i uvozi sirovinu-smrznutu malinu.Narucujes sta ti treba Vilamet,Polku..itd i ONDA u svom pogonu mesas sorte i pravis sokove,dzemove...
Valjda mozes da ukapiras gde gresis svo vreme.
Ono sto je veci problem,i ovo pisem bez imalo sarkazma,je da ako vec jedna prosta stvar kao sto je mesanje sorti i pokusaj prevare kupca ne moze da se objasni skolovanom Gvozdenu na dve strane ovog foruma kako isto objasniti nekom prosecnom sns glasacu?
Ako Gvozden ne moze da shvati gde je problem a "jede isti hleb kao mi" odnosno bavi(o) se poljoprivredom kako objasniti nekome ko sa poljoprivredom nema nikakva veze?
Jos sam u pocetku mislio da provociras pa sam,priznajem malo i preterivao sa sarkazmom i pokusajima da te "nadjem" sa raznim primerima ali posle videh da stvarno ne razumes gde je problem.
 
ko Gvozden ne moze da shvati gde je problem
Nije problem u tome o čemu ti pišeš već u tvom pristupu kako sve znaš.
A taj pristup, da sve znaju, imaju uglavnom oni koji ustvari mnogo malo znaju, pa kad otkriju, ili pomisle da su otkrili, nešto što do tad nisu znali poveruju kako je to svo znanje sveta.
To je ono neznanje koje se gubi u neznanju.
Dakle, inicijalna teza je bila da mešanje malina raznih sorata ili zemalja porekla nije prekršaj sam po sebi.
Ti kažeš..kupac naruči a ovaj mu smućka.
A šta ako kupac naruči izmešano?
To ne može?
Što ne bi moglo?

Pojma nemaš šta ko od koga naručuje a kažeš meša se.
Kako znaš da se meša i da ne treba da se meša?
Pročitao na forumu.
E to je to, svo znanje je iz par komentara na forumu.
I onda, naravno, OTKRIĆE JEBOTE, EUREKA, zna čovek što je niska cena malina, mešali hladnjačari, a da nisu nila bi trista dinara.

Jbg, mnoge stavri sam prećutao.
 
Nije problem u tome o čemu ti pišeš već u tvom pristupu kako sve znaš.
A taj pristup, da sve znaju, imaju uglavnom oni koji ustvari mnogo malo znaju, pa kad otkriju, ili pomisle da su otkrili, nešto što do tad nisu znali poveruju kako je to svo znanje sveta.
To je ono neznanje koje se gubi u neznanju.
Pa ti,za nekog ko ne gaji malinu razvali tastaturu pametujuci i objasnjavajuci malinarima gde grese i kako je zakon regulisao izvoz maline(a u isti se ne razumes da te ne citiram ponovo)..
Ne gajim ja malinu,dečko

Dakle, inicijalna teza je bila da mešanje malina raznih sorata ili zemalja porekla nije prekršaj sam po sebi.
Ti kažeš..kupac naruči a ovaj mu smućka.
A šta ako kupac naruči izmešano?
To ne može?
Što ne bi moglo?

Pojma nemaš šta ko od koga naručuje a kažeš meša se.
Kako znaš da se meša i da ne treba da se meša?
Pročitao na forumu.
E to je to, svo znanje je iz par komentara na forumu.
I onda, naravno, OTKRIĆE JEBOTE, EUREKA, zna čovek što je niska cena malina, mešali hladnjačari, a da nisu nila bi trista dinara.

Bas zbog ovoga sam ti i rekao,kad si vec upao na temu da istu procitas od pocetka,da se lepo informises pre prosipanja mudrosti.Zamisli da posle tebe ovde upadne neki bostandzija,prodje coveku sezona pa ko veli ajd da malo komentarisem malinu pa posle njega dodje pcelar...
Evo u znak dobre volje,sto inace ne bi nasao ni na jednoj drugoj temi, da se malo informises..
" Pad prodaje, kažu poznavaoci prilika, leži i u činjenici da su domaći izvoznici kroz standardne sorte vilamet i miker, koje čine preko 90 odsto ukupne proizvodnje u Srbiji, miksovali polku i polanu dosta slabijeg kvaliteta. To je izazvalo nezadovoljstvo kod kupaca u Evropi koji previše i ne cene ove dve sorte, pa se događalo da čitave kontigente vrate nazad."

Ako kupac vrati robu znaci da nije trebalo da se mesa u protivnom je ne bi ni vracao."OTKRIĆE JEBOTE, EUREKA"!:haha:
Da si procitao temu od pocetka ne bi ni postavljao takva pitanja.
evo ti i link a za ostalo se snalazi,ne moze bas sve da ti se servira.:osmeh:
http://www.blic.rs/vesti/ekonomija/...d-maline-i-sada-ne-mogu-da-je-prodaju/438gb02

Jbg, mnoge stavri sam prećutao.

Ovo ti je jedna od pametnijih odluka.:bravo:
 
Inače, sad sam listao poljske forume i portale, u minulih par dana je otkupna cena maline strahovito pala na opseg od 3,3 do 4 zlota za kg i Poljaci su popi*****. Mnogi imaju poprilično gubitaka zbog mraza, komentarišu da će raditi kombajnom.
A komentarišu I kako su Srbi složni pa se izborili za cenu od 160 dinara za kg

Poslаto sа Lenovo P1ma40 uz pomoć Tаpаtokа
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh