Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Počinje mešanje vilameta i polane za istu cenu. Ako ako

Послато са E2003 уз помоћ Тапатока
 
@poznavalac
Malo sam van teme mozda ali ne stizem od obaveza da pisem tako da mi necete zameriti.

Taman posla, fino odmorismo, nego te zamenio limeni, tako da mu dodje na isto

Sent from my Samsung A5
 
Mešanje srpske i poljske maline nije prekšaj.
Jesmo i se razmeli dovde?

Ne znam da li je zakon predvideo da na etiketi takvog pakovanja, u kome su pomešane srpska i poljska malina, mora da stoji da su tu pomešane srpska o poljska malina.
Jel i ovo jasno?

Eh Gvozdene gvozdje moje,jos mi bride prsti od plevljenja(sad oko malina samo rucno,nema ni budak ni motika) al cu da pretrpim pa da iskuckam koju.

Desava ti se da obracas paznju na nevazne stvari koje ne menjaju sustinu pa ti ista promakne.
Ponekad tvrdis da nesto nije prekrsaj a vec u narednoj recenici kazes da ne znas sta zakon predvidja..valjda shvatas poentu..

Postoji dosta proizvoda na kojima nije naznačena zemlja porekla.
Recimo, kupiš kafu a pojma nemaš iz koje je države uvežena, gde je proizvedena, da li je to mešavina kafa iz više država ili je sve iz iste.
Ili, na nekom pakovanju pirinča piše a na nekom ne piše u kojoj je državi proizveden, banane kupiš a pojma nemaš da li su pomešane iz više država...i još dosta takvih primera.
Što bi sa malinom bilo drugačije?
Zato što je srpska ebote?
Hehe
Nego, ne znam za banane, nisam obrađao pažnju, ali evo, uzmi npr Don kafu, i reci mi od kafe iz koje zemlje se ona pravi.
Pošto je, tvrdiš, obavezno navoditi zemlju porekla, ajd, imaš ceo internet, daj taj podatak, a mora da ga je na svakom ćošku pošto je, jelte, obavezno da bude javan i lako dostupan.
Isto mu dodje i ovde ,navedes banane kao primer pa posle demantujes sam sebe kako "nisi obracao paznju"..
U proslom postu sam ti objasnio za kafu ali mozda "nisi obracao paznju" pa da uprostimo jos malo.
Greska koju si napravio i iz iste izvukao pogresan zakljucak se svodi na prostu cinjenicu a to je da ako citas sta pise na pakovanju kafe dok cekas da ti provri voda pa vidis da nema zemlje porekla ne razmisljajuci zoves zenu da zakuva dok ti napises nesto na forumu(da se ne zaboravi).
Sta je greska,odnosno na sta "nisi obracao paznju"je cinjenica da ti pijes MESAVINU KAFA,a da si malo razmislio znao bi da se sirova kafa uvozi u dzakovima na kojima pise zemlja porekla Cafe do Brasil ili Cafe de Colombia..itd dok se kod nas od razlicitih kafa pravi mesavina koja svakom proizvodu daje razlicit miris,ukus,aromu...
Nadam se da sam ti ovo razjasnio pa ti sada izvuci zakljucak zasto se ovo ne moze primeniti na malinu.
Ako te buni jos neki artikal u prodavnici u Robaje,recimo prasak za ves ili omeksivac ili ne znas kako se u kesici kikirikija zna ko je Kiki a ko Riki...ti slobodno napisi,mi malinari imamo strpljenja da ti razjasnimo sve dileme.


Ajd i ovo od ranije,zaboravicu posle..
Hladnjacari i proizvodjaci partneri u istom poslu zajedno nastupaju i traze od drzave da se odrekne dela "kolaca",da subvencionise cenu maline kao sto radi Poljska i da obezbedi beskamatni kredit za finansiranje otkupa za hladnjacare.


Ili, na sprskom, dajte nam para :)
Lepa ideja, nema šta.

Ovo ti je jos jedna u nizu zabluda u koje verujes,da malinari traze da im drzava DA pare.Ono sto malinari preko udruzenja treba da traze je da drzava malo izvuce ruku iz dzepa poljoprivrednika koju je nabila do lakta.
Devizni priliv od proslogodisnjeg roda je po recima ministra 270 mil.evra,podelite ovu sumu sa oko 90.000t izvoza i eto prilike da se vidi po kojoj prosecnoj ceni je izvezena malina.
Pa ajd neka nam neko opet soli pamet da izvoz ide po 1.7e i da hladnjace rade na "zilet"..
 
I na kraju kakve su informacije o protestima ??? Koliko ja vidim ovo je sve bilo da se zamažu oči dok prodje glavnina berbe i dobar se deo isplati po 100-120 din na jugu pre svega.
A nije iskljuceno i da prestavnici udruzenja malinara malo omaste prste dok zamajavuju ubogi narod. A ne znaju da lako mogu da omaste i konopac sa sve tajkunsko-političarskom hobotnicom.
 
Kažem ja tebi da nisu pobegli preko zbog maline i višnje već od onih što misle da sve znaju.
Ma ne staj mi na muku.
Ja, ovakav kakvog me bog dao, oterah od sebe decu, i tako im upropastih životnu priliku da uspeju i životni san , da postanu seljanke jbt.
Nikad to sebi neću oprostiti.
Zamisli miline, žega, a one beru maline, zima, a one vežu, kopaju... Ovako, jadne, moraju da se muče po nekim Kalifornijama, a o malinama maštale.
To je, bre, životni uspeh, imati deset ari malina i prosipati pamet po forumu.
Još ako ti neko pohvali komentar, pa još ako to vide tvoji ukućani, žena, devojka, ili komšije, kad pomisliš da si ispao faca na nekom forumčiću, pa ima li većeg uspeha?

Nego, da ja ovo malo uozbiljm pa da okončavam.

Da bi se stanje popravilo, neophodan preduslov je da se najpre realno sagleda.
Ako toga nema, nikad se popraviti ne može, ako se živi u iluzijama i predlozi rešenja su iluzije.

A šta je realno stanje?

Proizvodnja maline je primarni proces, proces koji je veoma lako obavljati. Lako, ne u smislu fizički lako, nego u smislu zahtevnosti.
Nema potrebe ni za kakvim posebnim znanjima, posebnim ulaganjima, posebnom tehnikom i tehnologijom, da bi se taj proces obavljao.
To samo po sebi govori da su očekivanja da se od tog posla dobro zarađuje nerealna.
A to se nekada i dogodi.

I nije samo to ono što je nelogično kad se o malinama, poljoprivredi uopšte, a malinama posebno, radi.
Prirodni tok stvari nalaže da se migracije dešavaju iz sela ka gradu, iz jednostavnih poslova ka zahtevnijim poslovima, od onih koji traže manje, ka onima koji traže više znanja.
A ovde je čest slučaj da se migrira u suprotnom smeru, da medicinska sestra, zubni tehničar ili metalostrugar, umesto da radi svoj posao, zasadi maline.
Za to ne treba kriviti te ljude, oni samo pokušavaju da nekako prežive, da zarade i da žive što je moguće bolje. Za to treba kriviti bolset društva, jer društvo u kome se zaradi više na prostijim, manje zahtevnim poslovima, od onih koji su zahtevniji, društvo u kome je neko prinuđen da se odrekne svog znanja, i da radi nešto za šta mu nikakvo znanje nije potebno, je bolesno društvo.
Bez želje da bilo koga omalovažim, ali činjenica da svaki metalostrugar može lako da postane dobar malinar, a da malinar teško može da postane dobar metalostrugar, koju je teško osporiti, govori sama za sebe.

Bilo bi dobro ako bi i sami malinari tu istinu prihvatili, ali i ako je ne oni prihvataju država mora da je ima na umu i da se prema njoj ravna.
Tu pre svega mislim na subvencije i druge pomoći od strane države.
Pomaganjem, davanjem subvencija, uvažavanjem zahteva sa eventualnih protesta, država bi zapravo pospešivala onaj nezdrav proces i pogrešan smer migriranja rada i ljudi, pa bi bolset društva samo napredovala.

Pravo da ovo pišem, osim prava na slobono iznošenje mišljenja, mi daje i činjanica da sam i sam u populaciji o kojoj govorim.
Ne u malinarstvu, ali u poljoprivredi da, i uže, u voćarstvu.
Posebno pravo mi daje činejnica da sam i sam mnogo puta doživeo lošu godinu, lošu cenu, grad, napade bolesti, ali nikada nisam ni očekivao ni tražio od države ili bilo koga da rešava moj problem.

Sećam se dve hiljade trinaeste, šljiva džabe, 12 dinara, ja moram još i da platim transpot do Smedereva, još mi i neki vozač izmišlja neke troškove, a dvoje dece na fakultetima, i to sa troškovima iznad proseka, a para nigde,tuga i jad.
I nije bilo kukanja, niti nekog drugog stava osim ovog koga zastupam i sad...zalomilo ti se da budeš seljak, pa to ti je, bratac moj, prilično nisko na lestvici profitablinih zanimanja.
To je samo normalno, nenormalno je kad je seljački posao isplativiji od nekih komplikovanijih, a nije dobro ako država u kojoj živiš bude nenormalna.
Tad sam svoju muku rešavao sam, na minus deset orezivao svoje voće, da bih u normanijim uslovima išao da orezujem kod drugih za pare, na plus četrdeset malčirao tuđe voćnajke za pare, sebi bušio rupe sa sadnju noću, da bih danju išao kod drugih za pare.
Jer stan se morao plaćati, troškovi nisu umanjivani zbog toga što je meni naišla loša godina, a ni država me nije terala da sadim šljive, da bih od nje tražio pomoć.
Drago mi je i što se nekako namestilo da moje kolege po vrsti voća, šljiva i višnja, to, štrajkovi, blokade, neki zahtevi od države islično, nisu radile, makar ne masovno.
Ja imam neko svoje tumačenje te činjenice, a to je možda i razlog zbog koga ja, koji ne proizvodim malinu, pišem na temi o malini.
Ne slaže mi se sa principima, bode mi oči.

Voleo bih da mi neko objasni zašto država treba da bude na strani malinara u bilo kom njihovom sporu sa bilo kim.

- - - - - - - - - -

da ti pijes MESAVINU KAFA
Ajd ne vadi se bez veze.
Mešavina kafa može, a mešavina malina ne može.
Paz majku mu.
Što?

Ovo ti je jos jedna u nizu zabluda u koje verujes,da malinari traze da im drzava DA pare.
Pričao si o subvencijama (da subvencioniše cenu maline), to nije davanje para?
 
To je preko udruzenja,zvanicno otkupno mesto, ali za nekog nakupca...Drugo otkupno mesto jos nije pocelo sa otkupom.......Ja nisam brao..... A ti vidi u Kolutu spominju neku opciju za Hrvatsku, doduse 130, sto je isto nista... Ja berem dok ne vratim samo troskove i prestajem sa Polanom, a Polku cemo mi iz porodice koliko mozemo i neka propada... E ako stigne kombajn na vreme,brace kombajn, za tu cenu, kvalitet ce biti vise nego dobar... A licno mislim ko bude hteo ovim da se bavi u Vojvodini , samo Polana i kombajnima....
Tako je samo kombajn. I onako je sve ovo jesenje 2 klasa u hladnjaci. Ja svodim polku na 50 ari ito kao i dosad ide za bg pijace i to je to, ostatak letnje sorte i krecem nadam se jagodu u plasteniku. Dok poljska ne proda svoju robu nasa nemoze da cimne, provereno u vise navrata i izvora. Danas pricao sa pouzdanim ljudima. Kaze zna se, mi smo prepoznatljivi zna se sa kojim sortama, a oni su u EU i jeftiniji su i mogu kako hoce.
 
Administracijo reaguj ako te ima....spasi nas od ovog zla...IRONMANA....i sam priznaje da nema maline,a glavni je na ovoj temi...dokon covek...sujetan...a kompleksas....nije ni cudo sto ozbiljni malinari zaobilaze ovaj forum......cela tema jedan isti covek...nije ovo bre privatni chat....odmori malo...
 
Odmori ti, ne čitaš i odmaraš.
Problem?
A i ja o malinama govorim, dakle o temi.
Ali eto, reako si im.
Sad čekamo.
 
@ ironman

Svet ne pocinje i ne zavrsava se sa tobom i nije tvoj primer univerzalan.Sta je za tebe drzava?Hipoteticki,ako sutra izbije rat i drzava zatrazi od tebe da obuces uniformu i rizikujes zivot za nju,sta bi uradio?

Svi imaju prava na protest,svi imaju prava da iskazu svoj stav i da traze sta hoce.Ako LGBT populacija ima prava da izadje na ulicu zasto ti to pravo osporavas svojim sapatnicima poljoprivrednicima.

Nije tacno da se poslovi u svetu placaju po stepenu slozenosti.Ti jednostavno izmisljas.Kakav slozen posao obavlja vlasnik deonica nekog telekomunukacionog preduzeca da bi zauzvrat dobijao ogromne dividende.Koliko su slozeni poslovi radnika u nekoj fabrici automobila u Nemackoj pa je pristojno placen.Ja cu ti reci,njegove radne obaveze su dosta jednostavnije od obaveza poljoprivrednika.
 
@IRONMAN Stvarno je preterao ovaj mudrosije, još nas i podjebava.. Pa pametnjakovicu znači naša deca su seljačine i nepismena što hoce da rade i bave se poštenim radom, nemogu više da vidim ni jedan tvoj post, brate trpijo sam te sa tim tvojim pametnim izlaganjem al više skini nam se sa leđa i oslobodi ovaj malo forum, al sad ga pretera. imal ovde ad,inistracije ili se brišu samo moji postovi, ako i ovo izbrišete odjavljujem se odavde za sve pare..
 
Hipoteticki,ako sutra izbije rat i drzava zatrazi od tebe da obuces uniformu i rizikujes zivot za nju,sta bi uradio?
Ništa, prestario iza treći poziv :)
Zezam se, naravno da bih se odazvao, ali to nema ama baš nikakve veze sa ovim o čemu pričamo.

Svi imaju prava na protest,svi imaju prava da iskazu svoj stav i da traze sta hoce.
Naravno.
Nigde nisam rekao da država treba da zabrani proteste, ali sam rekao da ne treba da se uvaže zahtevi sa tih protesta, jer, kako i sam reče, svi imaju prava da iskazu svoj stav

Kakav slozen posao obavlja vlasnik deonica nekog telekomunukacionog preduzeca da bi zauzvrat dobijao ogromne dividende

Nikakakav.
Posao investiranja u deonice, dakle berzanski posao, stvarno ne zahteva nikakvo znanje.
Ovi nisi hteo da napišeš :)

Koliko su slozeni poslovi radnika u nekoj fabrici automobila u Nemackoj pa je pristojno placen.
Radi u složenijem sistemu, u sistemu koji zahteva ogroooomno znanje.
I čistačica je tamo dobro plaćena, jer je sistem u kome radi složen, pa time isplativ.





- - - - - - - - - -

znači naša deca su seljačine i nepismena što hoce da rade i bave se poštenim radom

Nisam to rekao, ali vidim sad ti smeta.
A ne smeta ti kad su moju porodicu, ničim izazvani, krenuli da masakriraju, da govore kako su moja deca od mene pobegla.
To ti nije smetalo?
Sad trpi.
 
poznavalac_prilika

interesuje me da li mozda znas kako se krecu cene kombajna za malinu i koliki im je kapacitet, i da li u Srbiji neko koristi iste?

Ja zvao neke naše što ih prave (onaj što vuče traktor) kaže mi čovek 17000 ovih evropskih novaca. A ima ga neko u Kuli čini mi se... Ako te baš interesuje, mislim da kolega Zoran55 zna nešto više o tome, on je iz tog kraja...

Ironman-e, stvarno... Ono chill out malo druže... Brate Srb1n-e i ostale kolege, Gvožđanog na 'ignore'... Čovek je 'weekend warrior', hrani se vašim nerviranjem i preteranim pisanjem ;)

Što bi kod mene u kraju matori ljudi rekli "Miirr deco, oči povadili" :osmeh:
 
Uh, ne znam da li ima polovan... A ja sam jesenas zvao ove naše što prave kombajne (što ih traktor vuče), rekoše mi da su 17 000.
 
@ ironmam

Jasno je,to sam ti vec rekao,da si slabo navracao u skolu,inace bi znao da je MONOPOL u bilo kom poslu najisplativiji i ne zavisi ni od kakve slozenosti posla.Pa ako neko nasledi deonice od pokojnog tate nije uciniju nikakvu " sozenu radnju" vec ima MONOPOL na tatine deonice.Ako neki klan prosvercuje tonu kokaina on puno,puno zaradi jer ima MONOPOL na tu delatnost.Cik ti prosvercuj i deset grama.Ako neki ministar odobri ispod zita neku koncesiju pa uzme proviziju,on je uzima ne na osnovu svoje mudrosti vec na osnovu MONOPOLA na odluku,tj vrsenje vlasti.

Pa zasto bi se ti odazvao,pa ti nemas sta da branis?Ovo nije tvoja drzava,ti od nje nisi dobio nista,ni deca ti nisu ovde.Pa zar nemas ni toliko hrabrosti da mi kazes istinu koja ti je na umu?Ne boj se jos nije vreme za prozivku.
 
Gvozdene inteligentan si covek i znam da ces me razumeti. Malo spusti loptu, ostavi tastaruru na neko vreme, ljudi su nervozni, cena maline je uzasna. Polana kod nas ce biti kada se podvuku troskovi do berbe + trosak berbe taman koliko i prodajna cena. Nama ce ostati 0. Dobar deo toga sto ti pises ja se slazem, samo malo sada nije momenat za to pisanje. Svako dobro :ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh