Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Videh da su mnogi sa ovoga foruma okumili mene i poznavaoca prilika,alina na zalost nismo kumovi niti se poznajemo jer bi mi bila cast da imam tako pametnog,a pre svega dobronamernog kuma.Po nekada mi je zao kada vidim kako ga mnogi nipodastavaju i njegove komentare i predloge omalovazavaju.Nemojte misliti da ja ne volim pare i da za moje dve tone maline nebih vole da uzmem vise para. Na ovoj losoj godini za malinarstvo,trudicu se da malinjak sto bolje spremim za sledecu godinu sa ciljem da povecam prinos na min. 2500kg
i na taj nacin smanjim svoje fiksne troskove po kilogramu maline.Siguran sam da ,pre svega, menadzeri u malinarstvu,koji ne ulaze u malinjak ,vec sve radove placaju, a uz to imaju prinos ispod 1500 kg/ar ne mogu sa ovom cenom nastaviti proizvodnju.Oni ce povaditi malinu, i neka je povade, siguran sam, vec sledece godina imacemo znatno bolju cenu.
Jos ako bi poceli da verujemo jedni drugima, tek tada bi mogli napraviti prava udruzenja i u okviru udruzenja vrsili pregovore sa hladnjacama. U okvru udruzenja uvodili EUROGAP i organske certifikate, uvodili svoju prepoznatljivu higijenu branja i transporta maline i sve to prezentirali potencijalnim kupcima. U takva udruzenja dolazili bi kupci iz celoga sveta i sa nama pregovarali o otkupnoj ceni. Tada bi nasa cena jos min 20% porasla.A sta to vredi pricati kada znam da pricam u prazno. Problem je u nasim glavama jer mi jedni drugima ne verujemo. Najveci problem bi bio izabrati onoga ko bi nas vodio, odnosno ko bi u ime svih nas sa tim kupcima pregovarao,jer bi taj odmah bio proglasen lopovom.Hladnjace su nasi poslovni partneri i mi smo upuceni jedni na druge.Prirodno je da oni zele da kupe malinu sto jevtinije, a mi da je prodamo sto skuplje.U nase ime sa njima treba da pregovara neko pametniji i od nas i od njih tako sto ce da im prezentira nas nacin proizvodnje sa svim potrebnim karakteristikama koje uticu na postizanje sto bolje cene. A sta mi radimo? Biramo nekog sa dva razreda skole da pregovara u nase ime i da nas zove da idemo na blokade. Da li je moguce da mi najbolji proizvodjaci maline na svetu, ne zasluzujemo nesto bolje. Drage moje kolege taj nas (vas) vodja nikada nije izneo ni jedan tacan podatak u javnost. Svi podaci su netacni min 300%. A ja cu i dalje proizvoditi ovu malu kolicinu i cekati neko bolje vreme i jos vise nekih novih poznavaoca prilika.
 
@ Radojca

Ne da si providan,vidis se iz aviona.Propaganda mora biti suptilnija...Iz napisanog je evidentno da se veoma bojis blokada hladnjaca.I takvi amateri poput tebe za nesto da se pitaju....ne moze to dugo da traje i sam to osecas.

- - - - - - - - - -

Gvozdeni,a znas li ti za druga Celicnog?

Ne dirajte Limenog,on samo nije prekaljen.Ko zna,kada se okali u malinarstvu,mozda i on postane Covek od celika...
 
Ajd ne vadi se bez veze.
Mešavina kafa može, a mešavina malina ne može.
Paz majku mu.
Što?
Pa napisah zasto..
Zato sto se kafa uvozi i nakon uvoza mesa zbog dobijanja mirisa,ukusa,arome.U ovom slucaju kupac koji kupuje kafu trazi,dobija i placa ono sto je narucio Brazilsku,Kolumbijsku..itd kafu.Znaci kupac nije doveden u zabludu o poreklu i sastavu robe nego dobija ono sto je trazio ...dok se kod maline vrsi mesanje dve razlicite sorte,kvalitetnijeg i skupljeg Vilameta i jeftinije i losije Polke i takva mesavina se potura kupcu kao Vilamet i od kupca se ocekuje da istu mesavinu sorti plati kao da je proizvod 100% Vilamet.
Zbog toga su se vracale celokupne posiljke,gubili ugovori za izvoz pa sad trebaju godine da se izgubljeno poverenje vrati.
Eto imas cerke u Americi pa ih pitaj sta se tamo desi sa firmom koja prevari ili pokusa da prevari kupca i napravi direktnu stetu drzavi na osnovu problema u izvozu.Da li isti moze posle toga nesmetano da se bavi biznisom kao sto moze kod nas ili bi zavrsio na visegodisnjoj robiji?
Slican primer da jos malo pojasnim je situacija od pre par godina kada je nasa zemlja dobila dozvole za izvoz secera u EU,pa se bata Kole dosetio da kad vec nema dovoljno secera koji moze da izveze onda moze isti da uveze iz Brazila,prepakuje i izveze u EU.I to je trajalo neko vreme dok neko u EU nije postao sumnjicav odakle Srbiji toliki secer pa kad se prevara otkrila drzavi ukinute kvote za izvoz,niko na robiji a doticni biznismen nastavio da radi kao da nista nije bilo.
I sad se na malinare osipa "drvlje i kamenje" zato sto upozoravaju da se moze desiti da zbog neodgovornosti pojedinih hladnjacara moze biti urusena cela grana privrede koja drzavi donosi cist devizni priliv od preko 250 miliona evra svake godine...
Izvini ali po meni nije normalno da drzava "pusti niz vodu" posao koji joj donosi ovakav profit.Nemam ja nista protiv industrijalizacije ali je to konstantan proces(ne desava se preko noci) a narod(i malinari su njegov deo) treba da prezivi i ne treba ga kriviti sto nece da ode tiho.

Pričao si o subvencijama (da subvencioniše cenu maline), to nije davanje para?
U ovom slucaju drzava bi trebala da reinvestira,odnosno da vrati deo novca koji po raznoraznim osnovima ubira od malinarstva(sto direktno od pdv na svaki prodati kg maline a sto indirektno kroz transport,akcize..od poslova koji su vezani za malinarstvo).
Sta mi imamo sada?
Imamo trzisnu utakmicu gde se takmicimo sa kolegama koje se "dopinguju" odnosno cija se proizvodnja subvencionise od strane drzave i umesto da i nasa drzava pomogne smanjenjem nameta,subvencijama..znaci da na bilo koji nacin pojeftini troskove proizvodnje vi imate jedan parazitski sistem koji ce da vas cedi dok ima sta da se iscedi.
Sa druge strane taj isti sistem DAJE subvencije od 6 do 10.000e za otvaranje radnog mesta gde radnik radi za minimalac.Ovde sam naglasio DAJE jer isti nije dohodovao ni jedan jedini dinar u budzet odakle mu se daju pare sto znaci da drzava nekome ko placa porez i stvara neku dodatnu vrednost UZIMA iz dzepa.
Ne razmisljas ti nista drugacije od vecine cije komentare citam na sajtu B92 na temama vezano za malinu niti osudjujem bilo cije pravo da drugacije misli i svoje misljenje iznese ali uporedjivati malinare sa Cikagom 30-tih godina,pominjati kartele..pa mi ispadosmo drzavni neprijatelji i glavni krivci za ocajno stanje u drzavi.Jbg,preskocio sam dnevnik dok sam bio u malinjaku pa nisam video koliko lepo zivim..Sutra gledam i prvi i drugi dnevnik,prepisujem sebi duplu dozu da nadoknadim danasnji propust.
 
Cene maline u Poljskoj po regionima
10 zl = 2,36 eur

http://www.sadyogrody.pl/handel_i_d...rcie_wahaja_sie_miedzy_10_20_zl_kg,10313.html

Prevod na Srpski
Према анализи локације www.садиороди.пл цене малине на велетржница тржишта креће се између 10-20 зл / кг.


У Познану килограм малина кошта 14-20 злота. Мало јефтиније у Лублину, где произвођачи и дистрибутери продају воће за 12 зł / кг. У Вроцлаву, малине се могу купити за 12-16 зł / кг у зависности од величине и квалитета воћа.


Велепродајно тржиште у Рзесзову својим купцима нуди цену малина у 10-14 зł / кг. Слично Екцханге Калисз - 12-14 зł / кг. Најскупље воће се продаје у Бидгосзцз - 17-18 дин / кг.


Анализа је заснована на цјенама које су цениле званичне велетржнице од 30. јуна до 3. јула ове године.
 
Ova od 2.3 eura je vjerovatno smrznuta malina a od 4,5 u svjezem stanju.Toje veleprodajna cjena,al treba uzet u obzir da se u poljskoj masinski bere malina i da im rolend ne prelazi 30 %.Nasa malina je daleko kvalitetnija i bice sigurno veca cjena.I ovo je dokaz da je realna otkupna cjena za proizvodjaca maline 1,8 eura.
 
Teška godina za malinarstvo, pa to ti je....

Sjećam se prošle godine jedan forumaš na temi šljive, ne sjećam se ko je a čini mi se iz okoline Valjeva: kuka, žali se šta da radi sa šljivom? Ima veliki šljivik u punom rodu i ima 25 tona i ne zna šta će sa njom, dok plati berače ništa mu ne ostane. Slaba otkupna cijena i ništa mu se ne isplati.
Pokušavali su mu drugi forumaši nešto predložiti, te peci rakiju, te ovo ono ali samo mu još vise na muku pristajali, on ljut, kaže šta će mi rakija imam neprodate ogromne količine....

I tada on reče "Na jesen vadim ova govna od voća (šljive) i sadim maline":sta:

E jadan, ako je to uradio, tek će opet propasti :sta:
 
A da vam ispricam jednu pricu koja potkrepljuje prethodno navedeno. Pre 18 godina nasa zemlja je bila bombardovana , rat je svima unosio nemir bol i patnju. Ipak, jedan tada mlad decko je trenirao ono sto najvise voli, nije imao cak pravi ni teren , trenirao je u bazenu a njegovi roditelji su morali da prodaju sve sto imaju da bi njemu omogucili kakve takve uslove... A sta je imao taj decak, imao je stav, ali je imao stav pobednika jer je rekao bicu broj 1ito postao... A kakvi su vasi stavovi gospodo, smetaju vam hladnjace, tajkuni, vetar, kisa, sunce, sve vam smeta.... Pokrenite se i krenite da radite nemojte samo da pronalazite izgovore.

Gde da nađem bazen sada:sta:
 
Tako je. Polanu i cepaj. Koliko je para polovan kombajn za maline u solidnom stanju?

Nemam pojma Vlado, verovatno toga ima po Poljskoj i Italiji na kg. Ovo je neki nas, kosta 20 000( onih mrskih novcanica) ali nije na kardan nego valjda neki samohodni,nista dok ne dodje....
 
Poslednja izmena:
http://www.sadyogrody.pl/handel_i_d...awki_na_ich_miejsce_wchodza_maliny,10249.html
Evo cjena razlicitog voca u Poljskoj malina 15-18 zlota i kaze daje skuplja duplo nego prosle godine,to dodje negdje od 450-500din.Cjena ide gore a ne kako lazu pojedinci,hiperprodukcija ,velike zalihe.Maline nema,manjak je 40% i sve ce hladnjace bit prazne do nove godine.Nece imat maline u januaru ni za pojest.Njihov cilj je da otkupe po 130 din i zarade po 300 din po kili.
 
U poso sa malinom se umesao veliki brat nazalost.Hladnjacari nesmeju da daju pravu cenu iako ce im kapaciteti ostati polu prazni.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh