Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne, ovde nema hrane, nose svoj dorucak i rade od 7-15 h, sa dve pauze, nece duze da beru, u duhu dobrog domacina doneses pice a ja posto imam vikendicu u malinjaku skuvam i kafu.. Oduvek je ovde tako..
 
Kod mene radnik ima osvezenje u podne, radi 8 sati (7 sati i 15min, 45min su pauze) i placen je 1600din za taj posao. Dalju matematiku mozete sami izracunati.
 
Onda je kod vas definitivno jeftinija berba. Ovde bez dva obroka nece niko da priviri, a pice da im bude stalno na dohvat ruke. Donegde je to u redu jer nije ni malo lako, ali sa ovim cenama tesko neko moze da uklopi sve to.
 
Uh Bojceticu, pa ako uberu u proseku 3 kg a znamo da ne mogu vise od toga, to je 360 din... Radniku 200 i po 40 din na troskove... Znaci 40 din ti ostane na 3 kg maline ili celih 13 din po kilogramu, zarade.... Eto cisto da razresimo tu cenu za koju su pojedini ovde pisali da imamo 20% zarade na ceni od 120 din..
 
Zorane sve je tako, i jos da dodam da je tesko u 40din proizvesti kilu. Ako racunas samo direktne troskove (gorivo, hemiju, djubrenje) a ne racunas arendu, amortizaciju masina, svoj rad onda jos nekako inace to ide na 0.5evra otp.

@Malina Arilje
Koliko oni tu imaju efektivnog rada? Koliko beru po satu ili na dan?
 
Zorane ja se ne razumu u berbu polke i polane ali 60din je recimo u branju vilameta previse da das radniku. Moze da je cena jedno 2.5evra pa da mozes toliko da ga platis. Inace ako su kolicine koje mogu dnevno da se naberu slicne vilametu max za radnika je 35din po kg i to da ti je frka pa da moras da platis toliko. Inace neka realnost je 30din jer iole vredan covek moze za dan da nabere 60kg,a bolji beraci i do 100. Tako da tu dolazimo do ranga dnevnica izmedju 1800-3000 sto je sasvim ok ako ti dajes hraniu i smestaj,a ako ne onda dodas na to 5-10 din tako da preko 40din po kg je sve nerentabilno. Nije ovo trgovina pa da 20% bude dovoljna zarada jer se malina ne radi cele godine. Treba ziveti godinu dana i odraditi ceo ciklus dovodjenja malinjaka do branja sledece sezone od sredstava iz ove godine

- - - - - - - - - -

Oko 10h efektivnog rada bude na dan

- - - - - - - - - -

Mi placamo dnevnice jer ne moze radnik u jeku i na pocetku berbe da bere iato kad maline nema,ali se vidi ko dobro bere i kad je jek branja i kad je ima malo

- - - - - - - - - -

Mi se trudimo da radnik ode zadovoljan i da hoce opet da dodje kod nas. Bikad ih ne teramo da beru ceo dan, nikad nisu sami u malinjaku uvek ima neko od nas sa njima,nikada se mi ne odmaramo,a oni da budu na suncu. Slicno kao zandarmerija koliko vojniku toliko i oficiru i onda te svi preporucuju i nije problem naci radnika. Osnovno sto treba da se zna da su i radnici ljudi a ne neka niza vrsta ljudi i oni zasluzuju postovanje kao sto to postovanje moraju kroz svoj rad i trud da vrate meni kao vlasniku malinjaka ili ti gazdi kako bec hoces
 
Znam ja to ali je tako i oni sto nisu bas vredni i nece da beru po kg. Zasto, pa lakse mu je da nabere danas 16 - 20 kg. mislim za 8 sati a ima i takvih i polako dan za danom za 1 400 din... Eto pa vidi gde smo...... Tri kile je kod mene prosek u celom branju....

Sto se tice odnosa prema radnicima isti je kao i prema nama iz porodice, svi beremo sa njima..Sin, supruga kada neradi, cerka dodje sa fakulteta i ja ( doduse ja berem samo do 12 h, nadjem uvek neki razlog da pobegnem)

- - - - - - - - - -

Zorane sve je tako, i jos da dodam da je tesko u 40din proizvesti kilu. Ako racunas samo direktne troskove (gorivo, hemiju, djubrenje) a ne racunas arendu, amortizaciju masina, svoj rad onda jos nekako inace to ide na 0.5evra

Nema naseg rada, on je u onih 13 din. zarade....Pa se uklopi za celu sezonu..
 
Ne trebas biti strpljiv nego pazljiv..
Da li ces i sta ti mesati u kucnoj radinosti nikoga ne interesuje,niti neko moze da te kazni ako svom detetu napravis vocni mix..
Problem nastaje kod prodaje,kupac trazi i plati Srpski Vilamet a dobije Srpsko-Poljski mix dubl,da koristim teniski termin,pa nece da preuzme takvu robu nego istu vrati hladnjaci.
Jednostavnije od ovoga ne umem.
Cenim ja tvoju nemaru da kolikotoliko argumentima braniš neki stav, ali jbg, sama namera nekad nije dovoljna, mora se po nešto i znati.

Hajd da probam još jednom.
Postoji dosta proizvoda na kojima nije naznačena zemlja porekla.
Recimo, kupiš kafu a pojma nemaš iz koje je države uvežena, gde je proizvedena, da li je to mešavina kafa iz više država ili je sve iz iste.
Ili, na nekom pakovanju pirinča piše a na nekom ne piše u kojoj je državi proizveden, banane kupiš a pojma nemaš da li su pomešane iz više država...i još dosta takvih primera.
Što bi sa malinom bilo drugačije?
Zato što je srpska ebote?
Hehe
Nemoj mešati proizvode sa sertifikatom o geografskom poreklu i zemlju porekla proizvoda, ti si te dve stvari pobrkao pa ti u glavi haos.
Zastani, potrudi se, razmisli, nije niakakav problem da se shvati.

Evo, pokušao si nešto da smisliš a napisao rečenicu koja sa ovimo čemu pričamo blage veze nema.

To sto ima sertifikat ne moze da te spreci da "prckas" po motoru i glumis majstora,problem nastane kad hoces da ga prodas pa neko ko se razume podigne haubu i vidi sta si za.ebo.

Sto trosis vreme na nekoga od koga su psiholozi pobegli u beli svet..

Vidi, nije lepo nečiju decu mešati u svađe u pokušajima da onoga ko ti ne ide niz dlaku omalovažiš.
Kažem da nije lepo, ali ne očekujem da ti prestaneš, jer kad bi mogao da to shvatiš ne bi to ni radio, ne bi ti bilo potrebno skretanje pažnje.

Vidi šta si napisao

E sada, kada nema adekvatnu terapiju i ne pije je redovno a lepo mu ljudi kada su odlazili prepisali

Ćerke su mi psiholozi, jedna je otišla da radi u Ameriku.
Toliko da znaš, a važnije, psihologija se ne bavi patologijom ljudskog uma, ona ne leči, ne prepisuje terapiju, to radi jedna druga nauka, a psihologija proučava ljudski um.

I nije moja ćera pobegla od mene, pobegla je od malina npr.
Znaš, postoje oni koji mogu da zarade (dobro) od svog znanja i proučavanja ljudskog uma, i da su za to spremni da plate i bogati Ameri, a postoje i oni kojima je vrhunac budak pa u maline.
Ti vidi gde si.
Naravno i to je častan posao koga se ne treba stideti, ali limiti su limiti, svakom prema sposobnostima.
 
Znaš, postoje oni koji mogu da zarade (dobro) od svog znanja i proučavanja ljudskog uma, i da su za to spremni da plate i bogati Ameri, a postoje i oni kojima je vrhunac budak pa u maline.
Ti vidi gde si.
Po mom skromnom misljenju ti bi odlicno zaradio kod tih Amera. Uspevas danima da ljude vrtis u krug, ocigledno se razumes u ljudski um.
 
Cenim ja tvoju nemaru da kolikotoliko argumentima braniš neki stav, ali jbg, sama namera nekad nije dovoljna, mora se po nešto i znati.

Hajd da probam još jednom.
Postoji dosta proizvoda na kojima nije naznačena zemlja porekla.
Recimo, kupiš kafu a pojma nemaš iz koje je države uvežena, gde je proizvedena, da li je to mešavina kafa iz više država ili je sve iz iste.
Ili, na nekom pakovanju pirinča piše a na nekom ne piše u kojoj je državi proizveden, banane kupiš a pojma nemaš da li su pomešane iz više država...i još dosta takvih primera.
Što bi sa malinom bilo drugačije?
Zato što je srpska ebote?
Hehe
Nemoj mešati proizvode sa sertifikatom o geografskom poreklu i zemlju porekla proizvoda, ti si te dve stvari pobrkao pa ti u glavi haos.
Zastani, potrudi se, razmisli, nije niakakav problem da se shvati.

Edukacija prijatelju,to ti je potrebno pre "prosipanja" mudrosti.
Recimo u Svedskoj kada trazis Jugoslovensku kafu,prodavac napravi mesavinu razlicitih vrsta kafe da bi dobio aromu kafe kakvu ti trazis,na svakoj vezi banana imas nalepnicu na kojoj je oznacena zemlja porekla,Ekvador,Kolumbija...ali sve ovo nema nikakve veze sa uvozom i reexportom maline.
Srpska malina(posto se podsmevas istoj da bar nesto naucis) ima vise suve materije,aromaticnija je i ima vise secera od Poljske maline,samim tim na trzistu dostize vecu cenu od Poljske.
Prevashodni razlog je klima,zemlja i naravno strucnost Ariljskih malinara.U Poljskoj,zato sto se nalaze severnije berba pocinje oko 3 nedelje kasnije nego kod nas sto moze da bude veoma vazno jer izlazite na trziste kada maline nema.
Gore navedene materije su vazne u industrijskoj proizvodnji jer sto ih je vise u plodu to je sam proces proizvodnje jeftiniji(manje se dodaje secera,aroma...)
E sad kad smo nesto naucili da rezimiramo jos jednom.
Kupac zeli Srpsku malinu i spreman je da je plati nesto skuplje zbog gore pomenutih razloga,hladnjacar da bi dobio na kolicini mesa Srpsku(skuplju) sa Poljskom(jeftinijom) malinom i time degradira kvalitet koji kupac zahteva.Posiljka stigne,kupac otkrije prevaru i vrati celu posiljku,sto je i normalna reakcija jer je kvalitet koji mu je poslat mogao da nadje i jeftinije kod Poljaka.
Znam da nije lako objasniti ove stvari nekome ko se bavi(o) visnjom i misli da se u malinjaku radi budakom umesto motikom ali mi malinari smo poznati po strpljenju i dobroj volji pa sve dok moderacija dozvoljava polako cemo te uvoditi u materiju pa ko zna mozda na kraju odlucis da podignes zasad maline i da "mlatis" pare kao mi.::novac::
 
Edukacija prijatelju
Edukacija kažeš?
(Nema srpske reči za to, ili ovako učenije zvuči?)
Pa dobro, ajd malo te edukacije ako ti je do nje baš toliko stalo.

Poljske maline.... vecu cenu od Poljske....Ariljskih malinara...Srpsku malinu.....

Sva velika slova, dakle sva, nije slučajna omaška, već očigledno neznanje, needukovanost, što bi Srbi rekli.
Pa evo malo te edukacije.
Prisvojni pridevi sa sufiksima ski, ški i čki, se pišu malim početnim slovom, a da bi lakše zapamtio (ako je ovo komplikovano) prisvojne prideve izvedene od geografskih pojmova (Srbija, pa od toga izvedeno...srpski, srpska, srpsko, Poljska pa poljska poljsko, poljski, Arilje, ariljski.... ) piši malim početnim slovom, a one izvedene od vlastitih imena (Marko pa Markov, Markovo) velikim, i male šanse su da pogrešiš, a i ako pogrešiš, a moguće je, možeš se uvek vaditi na omašku u kucanju.
Ovako, kako si sad uradio, si baš pokazao slabu edukaciju što se gramatike, neko to zove pismenost, tiče.

Hoćemo li još malo o edukaciji, o onoj o uticaju ekoloških uslova na sastav i osobine ploda maline?
Mislim, neće mi biti teško, korektan si momak, a i to mi je struka, pa ako si rapoložen da učiš....

Ili, Srbine, da se manemo mi pretenzija da "edukujemo" druge, da mi divanimo malo opuštenije, a i da priznamo kad nam argumenata ponestane.

Vidim odustao si od geografskog porekla, što je dobro, shvatio si, ali sad bi da mi pričaš razlike između budaka i motike.
Nemoj, nemoj, leba ti, biće smešno.

Nego, ne znam za banane, nisam obrađao pažnju, ali evo, uzmi npr Don kafu, i reci mi od kafe iz koje zemlje se ona pravi.
Pošto je, tvrdiš, obavezno navoditi zemlju porekla, ajd, imaš ceo internet, daj taj podatak, a mora da ga je na svakom ćošku pošto je, jelte, obavezno da bude javan i lako dostupan.

I da, kažeš:

Kupac zeli Srpsku malinu
Baš svaki kupac na svetu želi baš srpsku (malo s) malinu?
Kako si to proverio?

Ajd i ovo od ranije kad sam već tu

Hladnjacari i proizvodjaci partneri u istom poslu zajedno nastupaju i traze od drzave da se odrekne dela "kolaca",da subvencionise cenu maline kao sto radi Poljska i da obezbedi beskamatni kredit za finansiranje otkupa za hladnjacare.


Ili, na sprskom, dajte nam para :)
Lepa ideja, nema šta.
 
Eee moj Limeni!
Nije ti ovo pisanje ni za sendvič.Pa zar neće ovi preko bare za sendvič da pošalju?Kažem ja tebi da nisu pobegli preko zbog maline i višnje već od onih što misle da sve znaju.
 
Mali je ovo svet a tek Srbija.... sve se vidi se se zna... ili se sazna kad tad.
 
Ajde ja ću da odgovorim za Don Kafu, a i za Grand jer sam u jednoj trebao ja da radim, a dobar moj prijatelj radi u drugoj firmi od osnivanja...

I Don i Grand imaju svoje plantaže kafe u Brazilu! A svaka pokrajina u Brazilu se odlikuje svojom nekom specifičnošću... Nama najpoznatiji je Santos (deo Brazila koji je i brend za sebe) E sad da ne tupim mnogo i idem off-topic, prevešću to ovako... Zamislite da je sva malina iz Arilja, 'Ariljska'... A tamo se sadi i Wilamet i Meeker i Polka/Polana, Tulamin, itd... Ali s'obzirom na poreklo ona je 'Ariljska'... E, sličnu foru rade i Brazilci... Mnogo sorata kafe ima koje se nama na neki način plasira kao "Santos", a ustvari i nije... Poenta: Ljudi odu u prodavnicu, dobar dan - dobar dan, dajte mi 200g kafe, -Koje? -Neku jeftinu... Ili već pomenuti Grand i Don... :) Da nisam bio u toj nekoj priči oko kafe bolelo bi me ćoše odakle dolazi, a i kako se pravi :) A ne bih da vam kvarim jutarnji ugođaj, ali da znate neke stvari za kafu, verovatno je ne bi popili u životu ;)
 
Vidim da se vodi zanimljiva diskusija i da ne manjka nikome ni argumenata ni razliitih pogleda na svet oko sebe sto mi se jako dopada.

Ja nisam od onih koji podrzavaju liberalnu ekonomiju jer smatram da takav koncept vodi u propast male drzave. Ipak, nasi politicari su svesno prihvatili taj koncept posle 2000te godine. Njihova deviza je bila zasto da bilo sta proizvodimo ako moze to isto povoljnije da se uveze... Posledice takvog razmisljanja i delovanja osecamo sada svi na svojoj kozi.

Malo sam van teme mozda ali ne stizem od obaveza da pisem tako da mi necete zameriti.

Neko napisa cak da trebaju izvozne dozvole a drugi da ih u Srbiji imaju samo 4 firme... Nasmejao sam se jer je to tako
Vidim da ovde mnogi sami sebi postavljaju prepreke... Prepreke ne postoje, postoje samo u nasim glavama... Oslobodite se prepreka i krenite napred.

A da vam ispricam jednu pricu koja potkrepljuje prethodno navedeno. Pre 18 godina nasa zemlja je bila bombardovana , rat je svima unosio nemir bol i patnju. Ipak, jedan tada mlad decko je trenirao ono sto najvise voli, nije imao cak pravi ni teren , trenirao je u bazenu a njegovi roditelji su morali da prodaju sve sto imaju da bi njemu omogucili kakve takve uslove... A sta je imao taj decak, imao je stav, ali je imao stav pobednika jer je rekao bicu broj 1ito postao... A kakvi su vasi stavovi gospodo, smetaju vam hladnjace, tajkuni, vetar, kisa, sunce, sve vam smeta.... Pokrenite se i krenite da radite nemojte samo da pronalazite izgovore.

Kad vam dam primer kakvog strucnjaka vi mozete da dobijete i kako sebe da organizujete onda ni to ne valja, svemu se nalaze razlozi samo da se nista ne radi a da se svoja prava oko cene maline dobijaju putem ulice. To je los put...

Neko komentarisa ovde zasto je Radovic koji je unistio jednu zadrugu sada na celu predstavnika malinara? Ocigledno je da proizvodjaci ukazuju poverenje pogresnim ljudima , bez iskustva, znanja i rezultata. Sve dok je tako nema napretka.

Vidim da pojedinci mene smatraju za najveceg neprijatelja maline i proizvodjaca a zapravo ja samo realno i objektivno iznosim stanje na trzistu.
 
Poslednja izmena:
Otvoreno mi je 100 prozora pa i ne stignem da ispratim sve, greska se potkrade... Kao sto meni trazite gresku u postu bolje bi bilo da isto tako brzo trazite resenja za trenutno stanje...

Nego Pole, kakve ste mere preduzeli vi licno usled lose cene maline...? Jel i dalje imate stav da ne treba brati?
 
Ja sam dao svoj predlog a tako cu i raditi. Posto imam samo jesenju sortu sa produzenim periodom branja svoj proizvod cu prvenstveno plasirati u maloprodaji, a sto ostane (i kakvo ostane) u hladnjacu.
Znaci sto oberem danas sutra plasiram pa uvece visak predajem.

P.S. Ako bude otkupa, jeftiniji im uvoz :)))

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 992D using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh