Proizvodnja sira od ovčijeg i kozijeg mleka

Od 2 litre kozjeg mljeka meni ostane 1 litra(dnevno i to od večernje muže). Pošto je to meni previše za popiti, radio bih jogurt/sir od toga. Na puno mjesta sam pročitao da mljeko treba što prije ohladiti na 4 stupnja, dali je to zbog kvalitete mljeka ili nekih procesa tokom proizvodnje? Dali je problem za izradu sira/jogurta to što je mlijeko samo od večernje muže, čitao sam da se miješaju jutarnja i večernja radi PH. Šta se događa ako je mlijeko samo od ujutro ili od večeri? I pošto imam malo mlijeka, smijem li ga držati smrznutog dok ne skupim željenu količinu ili mora biti u hladnjaku ili ?

- - - - - - - - - -

Od 2 litre kozjeg mljeka meni ostane 1 litra(dnevno i to od večernje muže). Pošto je to meni previše za popiti, radio bih jogurt/sir od toga. Na puno mjesta sam pročitao da mljeko treba što prije ohladiti na 4 stupnja, dali je to zbog kvalitete mljeka ili nekih procesa tokom proizvodnje? Dali je problem za izradu sira/jogurta to što je mlijeko samo od večernje muže, čitao sam da se miješaju jutarnja i večernja radi PH. Šta se događa ako je mlijeko samo od ujutro ili od večeri? I pošto imam malo mlijeka, smijem li ga držati smrznutog dok ne skupim željenu količinu ili mora biti u hladnjaku ili ?
 
Cao drugari :)
Nemogu da verujem da se nista ne desava :(
Evo novih fotografija sireva da se malo podignemo :)

1008441.jpg


1008456.jpg




1008462.jpg




1008473.jpg




Sta mislite?
 
sta da ti covek kaze , organolepticki gledano savrseno izgleda , ukus nazalos neocenjen.obziro na ove sustkle i ove drvene stvarcice mislim da ti je ovo za neki seoski turizam ili se varam
 
Hvala Slavis :)
Vec sam mislio da je tema o sirevima potpuno zamrla. Niko nista ne pise niti kaci fotografije svojih sireva i to me cini tuznim.
Sto se tice ukusa ja sam prezadovoljan i ovo je prva tura koja ide direktno u prodaju. Potrosio sam preko 2000 litara mleka do sada na eksperimente i konacno sam potpuno zadovoljan. Izmedju ostalog bavimo se i seoskim turizmom i cestitam ti na pronicljivosti :)

Evo i linka za emisiju "povratak na selo" pa ko zeli neka pogleda. http://media.rtv.rs/sr_lat/povratak-na-selo/4544
Nadam se da postavljanjem ovog linka nisam nesto prekrsio u pravilima naseg foruma :)
Pravis li i ti neke sireve?
Ako pravis mozes li nam napisati tvoja iskustva?
Pozdrav :)
 
gledajuci emisiju verujem da ce te uspeti u svojim namerama, jer radite ono sto volite (mislim da vas je muzika tome naucila da je ljubav odnosno emocija pokretac svega )Moja je porodica nesto brojnija odnosno deca idu u osnovnu skolu tako da dok ne zavrse skolu ne mogu se preseliti u selo za stalno . Imamo 40 ovaca i dve koze.Ovce muzemo samo 15 dana godisnje (kad odlucujemo jagnjad ) i od tog mleka pravimo (tasta je za to zaduzena ) ovciji sir.Koze muzemo 8-9 meseci godisnje i sir koji dobijemo je tradicionalan bez ikakvog eksprimentisanja.Viska ne mamo jer nas 6 -toro sve pojedemo.Koze nam nisu nesto posebno mlecne, ali kao i vi vezujemo se za zivotinje pa mi je tesko da ih prodam, a nemam uslova za prosirenje jer nama su ovce primarna delatnost .Kada se budemo preselili na selo onda cu isto kao i vi da se posvetim proizvodnji sireva i pokusati da dostignem vas nivo.
 
Slavise hvala na lepim mislima i sto ste gledali emisiju. Kada se budete odlucili da pravite sir pomocicu vam koliko god budem mogao :)
 
znaci za jedno par godina mogu da se pozovem na ovaj post.dokle ste stigli da celu farmu registrujete kao organsku i ako moze neka projekcija koliko ce to da kosta
 
Branka Lazic je izrazila zelju da nas poseti i onda cemo sve videti pa cu ti precizno reci. Organsko mleko i sirevi imaju neverovatnu prodju i cenu na trzistu i zbog toga cemo sigurno ici u tom smeru samo sto smo finansijski slabi. Sto se tice sireva mozes uvek da mi se obratis. Kada rasprodam ove sireve sa fotografija gore onda cu vam reci moju zamisao o finansijskoj konstrukciji. Dok ne prodam sireve nema smisla da ista pricam. Tek za nedelju dana pocinjem da ih prodajem pa vam se javljam sa detaljnim informacijama.
Pozdrav :)
 
gogardy
јесу ли сиреви заливени воском и шта је бели омотач, јел брашно у питању?
Одлично изгледају :)
 
Hvala Nemanja :)
Sirevi ovog tipa se nikada ne zalivaju voskom :)
Vosak je rezervisan samo za tvrde sireve.
Beli omotac koji stvarno izgleda kao brasno u stvari je penicilin camemberti i manji deo geotrihum candidum.
Ovi sirevi su namenjeni stvarnim poznavaocima koji vole ovakav ukus i miris :)
Ukus ovog sira je veoma ostar a miris "smrdi" :)
Zbog ovakvih osobina voli ga jako mali broj ljudi.
Ja naravno spadam u njih.

Nego obecao sam da cu se javiti kada sirevi budu prodati i evo javljam se :)
SVI SU PRODATI :)))
Napravio sam kucnu prezentaciju kod kuma i pozvao prilican broj ljudi.
Ljudi su se odusevili i gotovo svi su kupili po dva sira :)
Sir na fotografijama je kravlji a isto tako izgledaju i koziji koji su jos bolji i prvi su se prodali :)
Na zalost cena ovo sira je velika i iznosi 1200 din kravlji i 1500 din koziji.
Medjutim interesantno je da niko ali bukvalno niko nije komentarisao cene :)
Naravno ova vrsta sireva nemoze da se radi na veliko nego iskljucivo na malo ali njegova cena to opravdava.

Matematika je jednostavna:

od 10 litara mleka dobijem 7 do 8 sireva a od kozijeg mleka 9 komada.
Mislim da je ovo zaokret u ekonomiji mini farmi koje mi podrzavamo i promovisemo jer samo male farme i gazdinstva mogu postici pravi kvalitet dostojan ljudskih bica.
Naravno da je ova stvar nacin zivota i nemoze se primeniti na velike farme sto je nama super :)
Postupak za ove sireve sam detaljno opisao ali ako ima nekih nejasnoca mogu pojasniti.
Hteo bih jos da kazem da je za ovakve sireve potrebno trziste kao sto su veliki gradovi tipa Novi Sad, Beograd itd.
Mislim da na osnovu ovakvih informacija mozete napraviti svoju kalkulaciju jer su informacije koje sam vam izneo prave tj. zasnovane na licnom iskustvu.
Veliki pozdrav svim forumasima :)
 
Није ни рекао да му је комад сира тежак 1 кг :) И мене је збунио у први мах. Требало је да напише колико су тешки ти сиреви. А ако је стварно 1 кг оваквог козјег 1.500 динара, даје их јефтино. Мени није јасно како добије више сира од козјег, него од крављег. Или то ја нисам добро разумео.

И сваком случају - свака част на труду! :ppozdrav:
 
Sirevi su teski oko 150 grama u zavisnosti od zrelosti
Cena je po komadu.
Komad je precnika 11 cm debljine oko 3 cm i tezine oko 150 grama.
Od 10 litara mleka izadje mi oko 8 do 9 komada kako kada.
 
Због ситнихмасних капљица које сулепо распоређене у млеку теже се од козијег млека издваја павлака и кајмак те мислим да рецепт за добијање павлаке не постоји. Што се тиче киселог млека ако си на то мислио оно се добија на исти начин као и обично кравље кисело млеко.
 
posle nekoliko neuspelih pokusaja evo dodjoh do jednog dobrog rezultata u pravljenu pavlake:
4 litra kozijeg mleka se zagreje da prokljuca
zatim se ohladi do temperature oko 30 stepeni
u ohladjeno mleko se dodaju dve case pavlake sa procentom mlecne masti od 6.6% i umesa viljuskom
osavi se da odstoji dok mase ne ocvrsne
nakon toga se stavi u grudnjacu (gazu ) da se odcedi surutka
kad se proces zavrsi onda zgusnuta masa se mikserom umuti i doda soli po zelji
u opranu i ociscenu zelenu svezu papriku uneti pavlaku, sluzi se kao salata
ili izrendati papriku i umeseti u pavlaku i koristi kao namaz
prijatno
 
Nazad
Vrh