Proizvodnja ribe u recirkulacionom sistemu

Bas je utihnula tema... Ja sam pisao u temi prirodna hrana za ribe... Ovih dana sam se bas zainteresovao za ovaj vid proizvodnje, cak imam prijatelja koji je usao u neki uzi krug za neku tehnicku inovaciju vezano za taj bio filter. Covek tvrdi da moze 200 kg ribe po 1 kubiku vode, tj da je on toliko imao a da bi moglo cak i 250 kg, sto je svakako za mene fascinantan podatak. Skroz sam se zainteresovao ali samo ukoliko moze da se isprati proizvodnja sa prirodnom hranom (crvi obicnih muva, BSF crvi, brasnasti crvi, gliste...). Som u monokulturi je zanimljiva prica... Razmisljao sam da bi i puzevi bili dobar "koncentrat" za soma... futurefarming ako je jos tu negde on bi mogao malo da se ubaci u pisanje, ovo je njegova sfera 1/1. Pozdrav
 
Mislim da ne moze da se koristi ta hrana sto si ti naveo... Tesko bi filtrirao tu vodu.. I ja sam o tome razmisljao pre 2 god, ali mi je toni 58 objasnio da to nije moguce.. Recimo hranis ih glistama, oni pocnu da ih kidaju, krv se pomesa sa vodom i sve ostalo i mislim da tu vodu ne bi mogao da filtriras... Ma nema sanse...

Inace, mene interesuje pastrmka.. Procitao sam negde da ona ne moze da se gaji u ovim sistemima jer sa vecom kolicinom u nekom bazenu, one bi grejale vodu i onda bi se smanjio prinos i svashta... Pa me interesuje kako bi mi tu vodu odrzavali izmedju 10 i 15 c?!? Jel mozda ima neko neku ideju?!?

Ewo vam ovaj link : https://www.youtube.com/watch?v=-tefiiILFX0

To je video broj 8. Krenite od prvog i imate ih oko 20-ak... Meni to izgleda mnogo dobro za pocetak... Znaci, vrh... Mala kolicina, moze da se eksperimentise i trista svasta...

Mada me jos interesuje gde nabaviti hranu za ribe? Ali na malo... Ne na par tone.. Vec nekih maks 500 kg...
 
Evo pronasao sam jos jedan link : https://www.youtube.com/watch?v=HnueGlz8p68

Provalite kako covek ima zaokruzenu proizvodnju i najjeftinije odrzavanje vode...
Samo dodaje vodu za ribe u bazenima... Provalite kako izbacuje otpad iz bazena...
Meni se ovo mnogo svidja. Cak i hranu sam pravi... Svakog dana meri Ph vode i ostalo... I non-stop ih prebacuje iz bazena u bazen... Cim prerastu bazen, on ih seli u drugi.....
 
Mislim da ne moze da se koristi ta hrana sto si ti naveo... Tesko bi filtrirao tu vodu.. I ja sam o tome razmisljao pre 2 god, ali mi je toni 58 objasnio da to nije moguce.. Recimo hranis ih glistama, oni pocnu da ih kidaju, krv se pomesa sa vodom i sve ostalo i mislim da tu vodu ne bi mogao da filtriras... Ma nema sanse...

Inace, mene interesuje pastrmka.. Procitao sam negde da ona ne moze da se gaji u ovim sistemima jer sa vecom kolicinom u nekom bazenu, one bi grejale vodu i onda bi se smanjio prinos i svashta... Pa me interesuje kako bi mi tu vodu odrzavali izmedju 10 i 15 c?!? Jel mozda ima neko neku ideju?!?




Ewo vam ovaj link : https://www.youtube.com/watch?v=-tefiiILFX0

To je video broj 8. Krenite od prvog i imate ih oko 20-ak... Meni to izgleda mnogo dobro za pocetak... Znaci, vrh... Mala kolicina, moze da se eksperimentise i trista svasta...

Mada me jos interesuje gde nabaviti hranu za ribe? Ali na malo... Ne na par tone.. Vec nekih maks 500 kg...


Pastrmku možeš da gajiš u RAS-u, i to u velikoj gustini, ali je pitanje rentabilnost takve proizvodnje. Problem kod velike gustine nije u dizanju temperature vode, jer se po mom mišljenju ista ne diže ili se diže malo. Problem je pad kiseonika i ogromno nagomilavanje azotnih materija u vodi uzrokovano intenzivnom visokoproteinskom ishranom pastrmke. Kiseonik bi se mogao dodavati aeracijom ili oksigenacijom, a za rešenje uklanjanja azotnih materija iz vode u takvoj proizvodnji morate se obratiti toniju ili nekom sličnome ko ima iskustva...
 
Sve vrste pastrmki i lososa mogu se proizvoditi i proizvode se u rec. sistemu. Meni poznata gustina za pastrmku je 140 kg/m3. Do podizanja temperature vode kod velike gustine sigurno dolazi i to delom od riba delom od biološkog filtera gde bakterije preradjujući razlozene organske materije, amonijak sa njegovim produktima i uništavajući patogene mikro organizme stvaraju odredjenu toplotu (kod soma pri gustini od 200 kg/m3 meni se temperatura podizala za 2-3 step. C bez dodavanja energije na pr. Tvazd.=21s.C danju, nocu je niža; Tul.vode=20s.C; Tbaz.vode=22-23s.C) Po podatcima iz rec. sistema u Rusiji i Belorusiji 50t ribe i bakterije iz BF dnevno oslobode oko 8 kW topl.energije.
Zasićenje vode kiseonikom na ovoj gustini je teško izvodljivo aeracijom (stvara se prevelika turbolencija i potreban je veliki broj izmena vode u bazenu da bi dobili visok sadrzaj razlozenog kiseonika). Kod gustina većih od 40 kg/m3 poželjna je oksigenacija uz obavezni degazator.
 
I?
Sta se na kraju desilo sa ovom temom?
Da li je iko uspeo da napravi ovakav sistem uzgoja?
Interesantna tema za zimsku dokolicu :)
 
Naletio sam na internetu slučajno na sledeći tekst, pa me zanima da li neko zna više o ovoj priči. Pretpostavljam da se radi o recirkulacionom sistemu gajenja:

Изабрана најбоља технолошка иновација у 2014. Шест тимова се представило у финалу жирију којим је председавао министар просвете, науке и технолошког развоја др Срђан Вербић, одржаном у студију Радио Телевизије Србије у Кошутњаку 26. децембра 2014. године. Чланови жирија су били Зорана Михајловић, потпредседник Владе Србије, Јасмин Комић, министар науке и технологије Републике Српске, Миомир Кораћ, директор археолошког парка Виминацијум, Мирослав Милетић, потпредседник Привредне коморе Србије и Радојка Николић, уредник часописа Бизнис и Економетар.

Највише бодова, после победничке иновације ББХ тима, освојила је иновација „Пчеларска СМС вага“ тима Хотнести из Крушевца. Следи иновација „Обло“ истоименог тима из Новог Сада из области информационо-комуникационе технологије, док је четврто место заузео тим Рибари из Зрењанина са иновацијом „Технологија затвореног контејнерског строго контролисаног органског узгоја рибе“.....
 
Recirkulacioni sistem u ovom slučaju drugačije nazvan.
Mislim da ga je radio Vlada iz Lukićeva (ili možda iz Lukinog sela) kod Zrenjanina. Čestitke ekipi Ribari. Ovo je dobar način promocije ove tehnologije kod nas gde je potpuno nova, dok se u svetu masovnije koristi oko 40-50 godina.
 
Mene zanima da li su oni napravili nešto bolje od onog što vi u svom sistemu posedujete ili su se probili na ovako visoko mesto samo na osnovu te priče o recirkulacionoj proizvodnji ribe.
 
Hvala na informacijama u PP, tako sam i mislio. Izvini što se nisam ranije javio, bio sam na terenu, imao sam mnogo posla. Preuzeo sam vođenje novog pastrmskog ribnjaka (u Pirotu). Inače, dokle ste vi stigli sa vašim sistemom. Jeste li započeli proizvodnju. Pozdrav
 
Ima li neko iz Boke opstina Secanj tamo je neki lik kupio 2-3 bazena sa komplet opremom neznam da li je krenuo proizvodnju.
 
Mi smo uzeli taj sistem.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Koliko ribe moze da bude na godinu dana? Koju ribu imas? Koliko je kostalo to sve?
 
Sistem jos nije u celosti isporucen tako da za sada znam isto sto i vi sa snimka.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Obwvetavaj nas o svemu. Ja sam strasno zainteresovan za rjbnjak sa saranima.

- - - - - - - - - -

Ziko jel nam mozes reci dimenzija bazena? Koliko prostora zauzimaju naprimer dva bazena sa svkm opremom? Ili jos ni to ne znas? Hvala
 
Nazad
Vrh