Proizvodnja paradajza u plastenicima

Šta je to na zadnjoj slici, zaokruženo - ne vidim dobro, jel to nešto posmeđilo?

Verticilijum bi trebao malo drugačije izgledati, iako slično.
Trulež korijena možda - paradajz stvara novo, adventivno korjenje iznad mjesta oštečenja i može prevazići problem.
Žrtvuj jednu biljku, isčupaj je i pogledaj jeli sve korijenje bijelo, ili ima koji dio koji je posmeđio.
Ako je, i ako korijen nema nikakvih zadebljanja, niti onaj dio koji je posmeđio, odi u borbu protiv zemljišne fitoftore. Biljke mogu reagirati na način da je jedna strana potpuno zdrava, a druga ima listove koji su obješeni.

Kada provjeriš i korijen, budemo možda nešto pametniji. Zaboravila sam jučer ti to reći, trebao si to odmah napraviti.

Ima još jedna solucija, gdje je cijeli vrh obješen, ali nećemo za sada paničariti, pogotovo ne ako sjeme nije bilo od Enze Zaden.
 
@povrčarka, tek nastala cvijetna grana -posmeđila ili kao da je spaljena,nisam mogao bolje uslikati..sutra čupam snimam korijen..hvala na odgovoru
 
Onda to liči na jednu bakteriozu - poslikaj je jako izbliza i postavi veće slike. Da se vidi kakvo je oštečenje cvijeta. Poslikaj jedan oštečeni cvijet, ne moraš cijelu granu, onako, jedan cvijet u gro planu koji ima crnu pjegu - ako ima takvih.
Nisi rekao čije si sjeme kupio - nemoj mi reći da je Enza - ako je, bude problema.
 
evo nove slike i novo stanje,moram reci da se ono skoro uvelo lisce puno poboljsalo,vjerovatno zbog hladnijeg vremena ali nasao sam posljedice:

111185839991438934536011.jpg

113503039991440001202571.jpg


slika cvijeta
112979119991439367869301.jpg

slika korijena
113501549991437834536121.jpg

113304789991437534536154.jpg

sta je ovo,trips ili?
112927699991436167869621.jpg


i da nazalost sjeme je od Enza Z. zasto bude problema sa njim?
 
Eh, - bojala sam se Clavibactera, ali nije.
Po slici oštečenja iznad korijena balansirati ćemo oko didimele.
fitoftora bi počela niže, od korijena dolje pa se širila u visinu - tebi je oštečenje desetak cm iznad razine tla.
Ja malo loše vidim sa trenutnim naočalama, jel to korijen ima neka mala zadebljanja na nekim mjestima, ili se meni samo čini - ti si ga gledao, pa reci - ako nema, isključujemo plutavost korijena i nematode.

Tko zna koji je ovo štetnik, bila bih zahvalna da rekne, ja ga ne poznajem.Moji tripsi su lijepši - uži i nekako žuto -smeđi.

Lišče izgleda ko spaljeno zbog viška hranjiva, ne vidim karakteristične žuto zonirane površine sa tamnim pjegama - time bismo mogli i bakterioze eliminirati.

Radocineb, cineb, prskaj tako da okupaš stabljike.
Ako je to u pitanju, nisam sto poisto sigurna jer tako nešto nisam imala, a po simptomima bi moglo biti

Voljela bih da se netko uključi u problem, ja bolje ne mogu.
 
Pozdrav.Jedne sam godine imao probleme sa crvičima,sitni oko 2 mm,bijele sa crnom glavicom.Venuli su večji listovi,sporadično bez ikakvog reda.Onda sam zagledao malu rupicu na peteljki lista ,odrezao list i našao gamad u peteljci,navodno mladunče od šampijonske mušice.Actarra je to rješila.Prvo sam mislio da je problem u korijenu,u transportu vode ali onda vene od vrha na dolje.
@zixo,one listovi koji ti se suše potrgaj jer ono što se posušilo ako bude vlage,moglo bi biti idealno za neku trulež.
 
@tvrdoglavi, a šta misliš o onoj crnoj nekrozi na prvoj slici stabljike sa korijenom, malo iznad vrata korijena?
To merne brine, to podsjeća na didimelu iako na listovima za nju nema dokaza.
Inače su Enzini hibridi bakteriološki rizični, ja sam dva puta imala problema sa Clavio i Xanto, i to je zbilja jebeno, ali Didi je gljivično, pa se da riješiti, pogotovo u početnom stadiju.
Možda si u pravu, možda sam ja pogriješila, kada gledam onog štetnika kojega je poslikao, možda je on izvor problema, ja ga ne poznajem, ali velim opet - na stabljici se nešto događa ako ja dobro vidim. Pogledaj još jednom i reci imaš li kakvo mišljenje o čemu se radi.
Malo je teško kada se ne vidi uživo.
 
И тло може бити болесно са мањим или већим садржајем патогена.О томе скоро да нико не води рачуна а требало би.
Пре сваке садње или сејања семена мора се направити план сетве да се не сеје иста биљка две године за редом на истом месту, а ако користите хемију имајте на уму да неке биљке слабо успевају на тлу третираном неким отровима претходних година.
 
Kolegica,ne mogu reći tko je u pravu a tko ne.I ja tko i ti pušem na hladno,svašta sam več doživio.To može biti rana i od gljivica i od nekog nametnika,nalazi se malo iznad zemlje,dobra je stvar da su korijeni lijepe bijele boje,zdrave boje.Mišljenja sam da neka Zixo provede nekoliko preventivna tretiranja protiv bolesti i nametnika pa če vidjeti za nekoliko dana da li ima nekog napretka.
 
@povrčarka primi od mene izvinjenje..to ostecenja iznad korijena je nastalo mojom greskom i cupanjem istog
ovaj stetnik sa slike mi je bio zahvatio citav plastenik,na hiljade ih je bilo,prskao sam verimecsom i dobro ga je sredio,switchom i jos nekim sredstvom cini mi se Aliete f. protiv plamenjace. Prihranio sam ga i folijarno te je moguce da sam spalio i neki list a tako i mladi cvjet.
Svaku biljku prije sadnje zastitim preko korijena.
Danas poslije dva dana kise te nikakvog ukazivanja sunca i hladnijeg vremena sve se vratilo kao da nista nije ni bilo,a vec sad se mogu kladit u sta god prvo sunce i temperatura iznad 25 opet ce se isto desit,u tom plasteniku zaljevam na 250m2 skoro svaki dan 1000l znaci do vode ne bi trebalo da bude,ni do temperature ne bi trebalo jer nije ljeto nit tropske vrucine..
Jos nesto,u tom plasteniku imam oko 800 biljaka i bio sam spreman njih oko 200 da cupam pa ponovo sadim,da li cu morati ni sam jos ne znam,sve sam u tom plasteniku isto radio osim da tu gdje je tih 200 biljki sam ubacio izgorjelo ovcije djubre dok je u onih ostalih islo stajsko,mada ni to ne bi trebao biti razlog..i pametan bi nekad poludio
 
@tvrdoglavi jedino to mogu iskljucit jer mi se desava na kraju plastenika gdje sigurno manje vode a i hrane dobije nego skroz na pocetku istog,iz nekog razloga se vratilo nakon tretiranja protiv bolesti i nametnika,je li moguce da se listovi objese onako kao skuhani od viska hrane? ili viska djubriva u zemljistu? i opet mi nikako ne bude jasno cim malo vrijeme ugrije objese se kao da je 60c i to samo vrh,nekad izgleda kao da se vise nece ni vratit i da je izumrlo ali ipak se vrati..

kad mi se to neko venuce desavalo cijelo vrijeme mi je taj paradajz bio tamne boje,nakon dva tri dana kise hladnijeg vremena koliko god ja hrane davao meni se u svim plastenicima desi da paradajz od vrha pa dole nekih 30cm dobije zute boje nigdje to kod drugih nisam primjetio,je li to normalno?
 
Poslednja izmena:
E ako si sam napravio oštečenje, onda je to samo dobro - dakle, nije opaka bolest u pitanju.
Jesi li ti siguran da na kraju plastenika imaš manje vode? Ja uvijek imam, više. I desi se da mi se neka biljka uguši - ko što @tvrdoglavi kaže, nema kisika jer ga voda istisne i reakcija je venuće. Inače, taj blijedi vrh se dešava kada se zbog previše vode isperu hranjiva - prvenstveno dušik i željezo.

Može to raditi i višak gnojiva.
 
taj plastenik mi je duzine 70m,800biljki,gore gdje mi je spremnik vode je sasvim malo odignutije zemljiste nego dole na kraju,pustam uvijek oko 900 litara na 4 trake pa opet 900 litara na preostale 4,nekako dok sva voda dole dodje ista mi i stvara veci pritisak dole nego skroz gore odakle krece zaljevanje,uvijek mi je vise vode dole nego gore pa sam to probavao i sa stipaljkama na sred plastenika na crijevima rjesavati da bi mogao sve od jednom pustati i ravnomjerno zaljevati i onda sam odustao pustam 4 pa 4,ali je sasvim moguce da kad veca kolicina kise padne da ona voda koja udje u plastenik i ispere hranjiva,dakle cekat suho vrijeme i prihranjivati
 
Pa ako si stavljao ovčji stajnjak samo na tom delu gde imaš probleme, onda je logično da je on uzrok. Mnogi pesticidi prežive ceo taj ciklus pa i kompostiranje stajnjaka i mogu da prave probleme i par godina nakon upotrebe.
 
@zixo, ja sam u starom plasteniku na 20 m duzine imao pad od 15 cm,donja mi je polovica bila bujna a gornja mi se kod jaceg sunca venula( inace uvijek stavljam dvije trake kpk na 10 cm).Isto sam kao ti pokusavao sa podvezivanjem,nije islo.Problem sam rijesio sa ubacivanjem jedne ili dvije dodatne trake koje su bile krace i hvatale su taj dio sa manje vode.Danas kada radim grede odmah ubacujem dodatne trake gdje znam da mi je zemlja problem ili se usred ljeta u neki kuta upire sunce.Ako nemas takvih komada previse,zalij ih malo nekoliko puta sa kanticom i otopinom dusika i zeljeza,dusik neka bude vise u nitratnom obliku,brze ce ga biljka prihvatiti a i mozes ga ponekad malo i vodom osvjeziti po listu dok se malo ne oporavi. Nisam te ni pitao koliko je visoki i koliko ima katova. Pozdrav
 
@tvrdoglavi,dobar prijedlog za traka,1/3 metraze dodati krace trake..
u tom plasteniku mi je trenutno tek formiranje 4 cv.grane,visina mu oko 60cm,ide nam opet suncano vrijeme pa ako mi se ponovo pojavi ono totalno opustanje i kao venuce grana listova bas cu probati po njemu vodom ga osvjezavati,hvala na prijedlogu.
 
Nazad
Vrh