Proizvodnja paradajza u plastenicima

Dobio sam od YARA-e preporuku za đubrenje paradajza pa reko da je podelim sa vama drugari.

Yara preporuka prehrane paradajza

Nadam se da će nekom pomoći.


ps. Počeli su donji i neki srednji listovi jako da mi se uvijaju. Kako ide pravilo za kidanje listova? Kada se kaže da paradajz treba da ima 7-9 grana da bi funkcionisao, to se misli na velike formirane grane ili i na one male grane koje se tek formiraju?
 
Poslednja izmena:
Šta ti podrazumijevaš pod granom,cvijetna grana ili list?Paradajz treba oko 12 lista,s time da se broji onaj na vrhu koji je minimalno velik 20 cm.Donji listovi se počinju otkidati kada plod dostigne neku svoju veličinu.Da bi počeo zreti,plod treba svjetlosti i suhi zrak a ne vlagu negdje u šumi lišća. 9 lista ti je neki minimun za normalno funkcionisanje paradajza.
 
6ccb8405da837cbcf1c245ca7e8e2d05.jpg


Evo i mog paradajza prvenca. Danas sam skinuo lišće do druge cvetne grane.

I dalje ne shvatam pravilo kada se skida lišće? Kada se počinje, koliko lisnih grana skidam nedeljno? Ne mogu da pronađem na internetu...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Uf, malo sam se poplašio sada citajuci na internetu da se listovi skidaju kad plod počne da zri a ja sam do druge cvetne skinuo a još ni prva nije počela da zri.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja ti skidam liste tako da plod uvijek ima malo svjetlosti, opet pazim da nije direktno na suncu.Znam i na vrhu odsjeći list kada je mali ako primjetim da mi je cvijet previše u tami i vlagi.Ovaj paradajz je visok 160 i cvijeta 6. grana.Tu nedostaje več 5 lista samo ih ja skidam usput pa se ni ne primjeti da nedostaju.Pozdrav



slike.php
 
Poslednja izmena:




Molim za pomoć, u pitanju je Big Beef, ima sve simptome napada nematode, ali nisam siguran, isto stanje je i na Logistici, a na Gardelu nema napada :sta:
 
ljubek, upravo zato i nisam siguran šta je u pitanju, ima i hranu i vodu po Yara recepturi a ipak se suši i plodovi ostaju sitni, kolega mi juče kaže da je kod njega bilo sivo uvenuće, isto sve kao i kod mene ali kod njega su plodovi najnormalniji. Lepo nisam pametan šta može biti :sta:
 
Gardel je rasad koji je meni preživeo a Big beef i Logistiku sam kupio od čoveka, možda i u tome ima smisla... Posumnjao sam u nematodu zato što mi je prošle godine sredila kornišon pred kraj berbe, a vidim juče da je sa korenom sve OK, tretiraću ga večeras Svičom pa ću videti... ako se ništa ne desi biće čupanje iz plastenika :udri:
 
A možda nije ni big bif ni logistika....
Po slikama je teško utvrditi da li se radi o tome na čega ti sumnjaš.
Preseci uzdužno prizemni deo stabla ako je drugačije obojen onda je sve jasno.
 
@baneboss75 pozdrav.Kada promatram prvu i treću sliku vidim veliki postotak nepravilne oplodnje.Na treći slici vidim da počine zriodba ali su plodovi premali za sortu.Ti znaš kada si izvadio korijen da li je bio bijeli ili sivi,nematoda nema.Na ostalim slikama se vidi,moje mišljenje, da paradajz pokušava na stabljici da se ukorijeni.Imaš puno komada,koristiš bumbare?Razlozi nepravilne oplodnje mogu biti preniska temp kao i previsoka,nedovoljno zračenje,prevelika lisna masa,prevelika vlaga,kriva formulacija azota.Paradajz se pokušava ukorijeniti kada su problemi sa upojnom snagom korijenja ili je velika vlaga u vazduhu pa paradajz dobiva signal da može pustiti korijenje.Ako možeš opiši kakvi su ti uvjeti u plasteniku.Ponekad je problem i nepravilna gnojidba,previsoki EC ili nepravilno zalijevanje.
 
@tvrdoglavi Big Beef i Logistiku radim prvi put u životu (i poslednji), samo sa njima imam problem, dok Gardel odrađuje najnormalnije i sa njim nisam imao problema nikad... Taj na slikama je Big Beef. Šta reći,koristim Yara đubrivo, njihova receptura... Bumbare lično ne koristim,ali sam primetio par komada kako se ujutru vrzmaju oko vrata i čekaju da otvorim, e sad... Provetrenost bi trebala biti dobra,plastenik se otvara oko 5h ujutru i do kasnih sati uveče je otvoren, moguće je da im smeta ovo jako sunce pa da zato odbacuje cvet, do pre 2 dana je bilo i do 35 u objektu..
@ljubek koja boja bi trebala biti, a koja ne?
 
Nazad
Vrh