Prirodni pesticidi

Постарајте се да увек имате свеже коприве и од таквих правите увек нов препарат-концентрат,па га разређујте према тренутним потребама.Остатак биљке се компостира.или се дода мало воде 2 према 1 и шаку каменог брашна и после пар дана искористи за заливање.
 
Oprskao danas krompir i paradajz s koprivom(stajala je tacno 15 dana, smrdi za sve pare), u koncentraciji 1/20. Nego, sta radite s tim sto sto ostane, da li se moze iskoristiti i kasnije, pa da procedim i pretocim u flase? Stavio sam 1kg koprive na 10 l vode, gde da ja to potrosim ako moram sad odmah? Da li vredi da zalijem malo vocke s tim, ili da prskam i njih?

Ми имамо лоше искуство са копривом. Прошле године смо залили трогодишњу трешњу (била је лепа, зелена) са 4-5л раствора коприве и трешња нам се осушила. Кад смо заливали, прво смо залили са 10л чисте воде, па онда са раствором коприве. За раствор смо 1кг коприва потопили у 10л воде, па су одстојале 3 недеље на сунцу, па смо их процедили и онда користили.
 
Znaci da ne zalivam, stavio novu koprivu u burence. Dosta mi se svidja prskanje sa ovim posto nema karence. Dal ima smisla da prskam i paradajz sa njom, a protiv plamenjace?
 
To je previše jako za mlado drveće a nisam siguran i da je potrebno.
Protiv plamenjače treba prskati sodom bikarbonom ili mlekom 1/10.
 
Moze li kisnica da se "pokvari " ako dugo stoji, u smislu da nije dobro prskati sa njom, ili ovo nije bitno?
 
To je malo teže pitanje... danas je pitanje i kakva je dok je sveža. Koji su preovladavajući mikroorganizmi, koji je PH, šta je pokupila usput sa krova... Mislim da se treba osloniti na sopsvena čula, ako ima dobar miris i ukus onda je valjda i dobra.
 
Postovanje kolegama sa ovog dela foruma,potrebna mi je pomoc vezana za seminarski rad,a vezana je za biopesticide.Zanima me koje biopesticide koristite u vasoj proizvodji i da li postoji neka komercijalna proizvodja biopesticida kod nas?unapred hvala.
 
Koristim krečni-sumpor ,što pravim i prodajem. Juče sam kuvao jednu turu.

mkp3_cab_ucl67.jpg
saku_72c_ucl67.jpg


Krečni-sumpor
Može se koristiti cele godine kao pesticid i insekticid. Krečni-sumpor je efikasan protiv svih gljivičnih oboljenja (sem plamenjače), virusnih oboljenja i protiv meko-sposobnih insekata.
Sastav: Sumpor i kreč, (kalcium-pirosulfit) sa preko 30 % sumpora (24-25 Bº).
Za prolećnu prskanje se koristi 25%-ni (2 litara krečnog sumpora+8 litara vode) rastvor. Za letnje prskanje se koristi 0.5%-ni rastvor (0.5 dl.+10 lit. vode). Pogodan je protiv većina insekata (lisne vaši, štitaste vaši, i insekti koji prezimljavalju).
Iznad 25 stepeni ne prskamo nikada. Krečni-sumpor se rastvara u vodi, ali tvrda voda nije povoljna za mešanje. Idealno je koristiti kišnicu.
Idealno vreme za prolećno prskanje je pupljenje voćnjaka.
Koristi se za preliv raznih semena. 1dl + 10 lit. vode, u zavisnosti od veličine semena 1-2-3 sata.
 
Pozdrav, Ljudi kada bi znali važnost Koprive mi bi je proizvodili, hem je zdrava za ishranu hem sa njom mozemo gnojiti voće povrće koristiti je kao zaštitu voća itd. itd. gledao sam prije neki dan na YouTubu Snimak kojeg je pravila Njemačka TV a radi se o tome da u Francuskoj ljudi koriste Koprivu za Prihranu Voca i Povrca za zastitu istih i drzava odnosno Hemijski Lobi je donio Zakon o zabrani prodaje Tečnosti od Koprive jer proizvođači nisu dobili dozvolu za taj "Preparat" možete zamisliti dok su svi Preparati koji se koriste natrzistu stetni za zdravlje nesmiju se konzumirati itd. a prodaju se a ono sto je zdravo i vjekovima koristeno za ishranu to nedaju na trzištu zato na nama je da probamo raditi sto vise sa ovim prirodnim preparatima

Evo snimka ko razumije Njemački - Vrlo Poučan

Kaže ovaj jedan : Kada bi na zemlji trebala da ostane samo jedna Biljka ja bi odlučio da to bude KOPRIVA

 
Poslednja izmena:
14 aprila potopio sam koprivu u bure negde oko 10 kg. Na oko 150 l vode ceka se fermentacija
 
veoma koristan post, samo da napomenem (ne da reklamiram, nego da dam informaciju) postoji knjiga "organska basta", nije skupa ima je svuda, moze se i online naruciti, a prebogata je informacija o prirodnim sredstvima zastite bilja. Kod nas u kuci je ta knjiga uvek na dohvat ruke, verujem da moja majka zna napamet vise od pola :)
Од истог аутора имам приручник за био-баштоване "Гајење поврћа с љубављу".
 
Тако је Столе.Мого већа пажња би требала да се посвети биљкама.Више десетина биљака има веома корисна својства,нарочито у симбиози,али се на жалост веома ретко користе.А и онда често погрешно па се корисници разочарају и неоправдано куде сироте биљке а сами су криви за неуспех.
Дужност ми налаже да напоменем и то да се не треба бар код нас ослањати на официјелна мишљења струке јер се почесто разликују од мишљења струке у свету бар што се тиче корисности и употребљивости биљака за прихрану,заштиту и ђубрење.Исто је и с медицински корисним биљкама.
Користите биљке кад год је то могуће без обзира шта вам саветодавци говорили о одвраћали вас.
У природи не постоји монокултура.
 
Има ли неко препоруку за природно справљење препарата у кућној радиности против сиве плесни- бортритиса јагоде? Не бих хемију сад јер већ почињу лагано да црвене јагоде. Чуо сам да је за ту намену веома делотворан биолошки препарат Бони Протект (Boni Protect) али не видим да га има у продаји у Србији.
 
Погледај у Зрењанину да ли они имају своје средство које су изумили.

- - - - - - - - - -

Ја сам користио коприву и сремуш прошле године. Лишће воћака је лијепо изгледало, али не знам да ли је због прскања или је била таква година.
 
Nazad
Vrh