Prirodni pesticidi

prosle god sam probao ovo sa koprivom i mogu reci da je delotvorno. naravno, treba biti uporan. ove godine planiram da probam tretiranje dijatomejskom zemljom ili kiselgur/om. probao sam na ruzama i broj biljnih vasi se smanjivao ali ova kisa je pravila problem posto je potrebno suvo vreme da bi bilo delotvorno. pokusacu da zemljistu u plasteniku dodam dijatomejsku zemlju pre sadnje paprike, procitao sam da je odlicna takva primena. ako neko nesto zna o tome neka pise.
 
da li neko zna cime se moze prskati boranija protiv vasi, jer koliko znam, boranija ne trpi prskanje koprivom ( ispravite me ako gresim)?

Zašto boranija ne trpi koprivu, ja danas po prvi put u životu nabrao koprive i potopio, čekamo da se zgotovi da majka prska upravo boraniju :D pričajte da ne uništimo boraniju, jer ako se to desi moji odustaju od organske proizvodnje i niko ih više neće ubediti u koprive i čuda :)
 
Nisam primetio kada sam imao boraniju da je nešto trpela zbog koprive,Možda je neko prejakom dozom polivao pa je bio kontraefekta ali u suštini nebi trebalo Moj način pripreme koprive je sledeći:
Ručna kolica(ona zidarska) koprive u bure od 200l i napunim vodom skoro do vrha,Nakon 24 sata kada se pojavljuje ona pena ,takav rastvor koristim protiv vaši a već od 4-og dana ostalo koristim za polivanje svega što imam uz dodatak sode bikarbone.Ako je previše vlažno uz to kombinujem i rastvor od belog luka(o tome sam već pisao kako ga spremam)
da napomenem da u čorbu se može dodati i naseckana perca od belog luka čime pojačava svoje dejsto tj.tera i neke druge akrepe:osmeh:
 
Prirodni pesticid od belog luka

1kg belog luka(starog) oprati i preliti sa 2 do 2,5 l vode i staviti da se ukuva do oko polovine( uvo raditi napolju)
zatim procediti i luk ispasirati
sve to držati u zatvorenoj flaši na tamnijem mestu.
Doziranje: 0,5 dl na 10 l vode ili čorbe od koprive
Koristi se kao preventiva a i kurativa u organskoj poljoprivredi.:ppozdrav:
 
pozdrav svima! da li neko zna cime se moze prskati boranija protiv vasi, jer koliko znam, boranija ne trpi prskanje koprivom ( ispravite me ako gresim)?na nekom stranom sajtu sam procitala da je lisce rabarbare delimicno(?) otrovno za vasi, zna li neko nesto o tome, i gde bih mogla da nabavim rabarbaru? hvala :)

Kod vaši strategija ide u dva pravca - sejanje aromatičnih biljaka (mirođija,itd) koje privlače insekte koji će se hraniti vašima ili u slučaju da ih mravi nanose - borba protiv mrava. Kako stvari, po svoj prilici stoje, možda da probaš sa ovim receptom:

1/2 litre vode
izrendana kora od jednog limuna
gaza
bočica za prskanje

Iskuva se voda. Zatim se u nju stavi izrendana kora od jednog limuna. Treba preko noći da odstoji. Sutradan procediti i sipati u bočicu za prskanje. Samo prskati lišće koje su vaši napale jer je sprej delotvoran samo u kontaktu sa vašima.

Može i kora od grejpfruta ili narandže.

- - - - - - - - - -

Potrebno je poznavati životni ciklus vaški - najveći broj vrsti biljnih vaški polaže jaja u jesen (u novembru) u pukotinama kora od drveća. Zato je korisno krećenje drveća u jesen. U proleće iz tih jajašca će se izleći ženke koje će rađati žive vaške i to do 16 generacija polno neodređenih jedinki. U slučaju da nema dovoljno hrane ili je kolonija postala prevelika vaške dobijaju krila i lete ili ih vetar raznosi na nove biljke. Tada nastaju nove kolonije. Tek u jesen nastaju ženske i muške vaške. Oplođene vaške polažu jaja koja je skoro nemoguće primetiti!
 
Može naravno, vaši su vaši :osmeh: Problem nastaje kada shvatiš da ti treba količina jednog atomizera ili više, znači 300+ litara, to povlači sa sobom 600 kora od limuna ili narandže što je 120 kilograma ovog voća koje košta 120 eura ta količina a posle ne znaš šta ćeš sa tolikim voćem i to samo za jedan tretman.

To je glavni razlog zašto je jako teško održati organsku proizvodnju na većim zasadima, nemogućnost pripreme tolike količine pesticida. Zato se radi i ova sadnja biljki koje odbijaju štetočine i bolesti, ali opet nema te lavande, rastavića, nevena i slično koje će oterati štetočine sa recimo samo 40 ari pod 140 stabala trešnje, svako visoko 5 metara.

Polako se sve više pojavljuju i bio pesticidi u prodaji.
 
Pa sve to treba probati. Ne valja odmah unapred odbacivati. Jer ne smemo sebi dozvoliti cor sokak i reci ,ma prskaj ko ga ..ebe. Trujemo se ljudi, to je cinjenica, ali nemojmo se zanositi, da ce jedna kora narandze da resi problem. Ovo malo na sitno , okucnice ,stari dedini vocnjaci i sl. stvari mozda i moze, da se rese tako.Ali moramo polako velike proizvodjace, uveravati u ozbiljnost cinjenja a i davati adekvatnu alternativu. Znaci zamenljivu ,efikasnu i isplativu!!! Tesko? Pa jeste, ali , verujem , ne i nemoguce. Kad ,tad , nadam se sto pre.
 
Treba i razmišljati, a verujem da neke kompanije i jesu, o tome šta je to u toj kori limuna što ubija vaške, pa proizvoditi koncentrat koji bi se razblaživao u vodi. Problem je naravno visoka cena takvog preparata.

Možda može lupam limuntus da se razmuti u vodu.
 
Pratim vase razgovore i pade mi nesto na pamet biljka "kiseljak" koju imam posadjenu u basti, jedan redic od 1 metara. Svake godine izbija ko luda, pokosim je ona jos ludja, a kisela samo tako! Jeduci je cini mi se da je kiselija i od limuna! Eto mozda bi ona bila od koristi, ja nisam probala tretirati biljke sa njom.
Pozdrav.
 
Gledam sad slike koja je to biljka, ima toga i kod mene, ja mislio to blitva neka zaostala i baš se pitah kako svake godine raste :D
 
Ja je znam kao kiseljak, ili rumex acetosa, mnogo je koristimo u ishrani...klinci je obozavaju... Jos da dodam da obavezno joj zakidam cvetove, mozda je zbog toga bujna...
 
Evo čitam, ne znam da li je to kod mene u bašti, vodite oprez o sledećem: "Strelaste listove slične kiselici ima i vrlo otrovna biljka kozlac, (lat. Arum maculatum). Listovi kozlaca, koji izbijaju u rano proleće, dok su još sitni, mogu zavarati neiskusne sakupljače, jer su, iako po konturama slični kiselici, sasvim drugačije boje i konzistencije. U slučaju sumnje na ovu zamenu, ne treba isprobavati ukus lista, jer otrovni listovi kozlaca prouzrokuju jako oticanje i upalu sluznice usta."
 
Sto se tice limuntusa, neznam od cega se pravi? Da li tu ima kore od limuna ? Da li , mozda, moze kora od narandze ili mandarine. Mislim kad dodje leto pa kad ovo voce bude jeftino , prosetas po pijaci, pa ono sto se ne spakuje za sutra , sakupis , valjda kora ne truli kao unutrasnjost. Sta mu fali? Samo neznam kako bi se to cuvalo kad nema vegetacije, koji su to uslovi potrebni?
A sto ne slikate te listove da vidimo i mi?
 
Treba i razmišljati, a verujem da neke kompanije i jesu, o tome šta je to u toj kori limuna što ubija vaške, pa proizvoditi koncentrat koji bi se razblaživao u vodi. Problem je naravno visoka cena takvog preparata.

Možda može lupam limuntus da se razmuti u vodu.

U pitanju su aktivni sastojci limonen i linalul.

Ovo je jeftinija varijanta i sireg spektra!:

velika glavica crnog luka
5kg paradajza
2.2 kg ljute paprike
2 bela luka
solja sirceta

sve staviti u blender i mleti dok se ne pretvori u kasu. Procediti kroz nekoliko slojeva gaze i isprskati u basti.

sredstvo sadrzi alicin (beli luk) koji blokira cula kod insekata, capsaicin. Mnogi insekti izbegavaju paradajz.
 
Ovu kombinaciju će sigurno da izbegavaju, nema ni kuče da prođe tuda :osmeh:

A jel to ne razblažujemo sa vodom?

Imaš li neki program ili nešto sveukupnije što bi moglo da nam služi kao vodilja totalne zamene pesticida prirodnim, ali nešto što je realno i za veće količine, tipično oko 300 litara tečnosti?

Trebali bi nam znači fungicidi (šupljikavost lista, kovrdžavost lista, plamenjače..) i insekticidi (vaši, grinje, osice..)?
 
Ne ide to tako jednostavno Oktopode, pre svega radi se 'integralna' zaštita: pre svega mešoviti zasadi, što veći diverzitet, biljke za podršku, insekti za podršku, itd. Ne prska se čim se primeti 'nešto' nego se sačeka da se vidi da li će biljka sama da se izbori, što se u većini slučajeva i desi. I ako su prirodni nisu i selektivni pa je uvek šteta koju bilo koji tretman čini jednaka koristi.
 
Nazad
Vrh