Prirodni pesticidi

Evo malo o sirćetu kao herbicidu, mada sam ja čitao jedno istraživanje gde se nije pokazalo baš delotvorno. Ima efekta na mlade biljke ali skoro nikakvo na trave i višegodišnje korove.

http://www.dirtdoctor.com/Vinegar-Uses-and-Misuses_vq2653.htm

http://www.dirtdoctor.com/Vinegar-The-Organic-Herbicide_vq134.htm

ovo sam pronasao na jednom od htpp ...134 ...............
Herbicide formula:

1 galon od 10% (100 zrna) octa
Dodajte 1 unca od naranče ulje ili D-limonena
Dodaj 1 žlica melase (opcionalno - neki kažu da to ne pomaže)
1 žličica tekući sapun ili druga površinski (koristim Bio opere)
Ne dodavati vodu
4,53 litre - 10 funti vode = gallon
kao sto su prethodnici napisali , izgleda treba malo vode ili nista , ALI i sa tom mesavinom je posusio neke korove mlade , to znaci da treba i dalje eksperimentisati zapravo traziti povoljnu koncentraciju sirce + voda , a sudol ili tecni sapun je svakako okvasivac :ppozdrav:
 
pozdrav svima! da li neko zna cime se moze prskati boranija protiv vasi, jer koliko znam, boranija ne trpi prskanje koprivom ( ispravite me ako gresim)?na nekom stranom sajtu sam procitala da je lisce rabarbare delimicno(?) otrovno za vasi, zna li neko nesto o tome, i gde bih mogla da nabavim rabarbaru? hvala :)
 
Evo šta sam ja pročitao da odbija lisne vaši: lavanda, dragoljub, zova, bosiljak, kamilica, nana, pelin, majoran, čubar, lovor, beli luk. Nisam probao jer mi ništa ne napada boraniju, osim supruge (ali tu ne pomažu prirodni pesticidi).
Npr. " Čaj od dragoljuba:
Usitniti nadzemne djelove dragoljuba, preliti vrucom vodom, procjediti i kad se ohladi prskati protiv lisnih vaši i sovica"
 
Poslednja izmena:
hahahahaha.... hvala puno, i ja sam procitala nesto slicno za iste biljke, ali vise u smislu dobrih suseda, tj. da se zasadi izmedju boranije, a sad mi je kasno za to... probacu sa cajevima, pa cu objaviti rezultate :)
 
hvala, samo da nadjem tuju, nemam je pri ruci, ne znam uopste sta cu stici da uradim, kad opet najavljuju kisu veceras i sve do cetvrtka :(

---------- Poruka napisana 27-05-12 u 21:33 ---------- Prethodna poruka je 26-05-12 at 12:26 ----------

a koliko tuje na koliko vode, bar otprilike?
 
Ja sam koristio onaj extrakt sirćeta od 2dl na 5 litara vode, negde je koristilo a negde nije.
Šta koristite protiv mrava? Već više stvari sam probao u bašti,pojedu mi stabiljku mladog rasada kupusa.
 
prskala boraniju cajem od tuje protiv vasi, cini mi se da deluje, jos uvek ih ima, ali dosle su i bubamare na veliko, pa cu ih ostaviti da rade svoj posao, ne znam kako bi ovaj caj na njih delovao, i nadam se da cu uspeti da manje vise ih drzim pod kontrolom (vasi)
e sad, evo neceg interesantnog sto sam nasla na net-u, radi se o naucnom istrazivanju kakko deluje ekstrakt belog luka na gljivicna obolenja na paradajzu i krastavcu, Fulvia fulva i Botrytis cinerea, i zakljucak je da je ovaj ekstrakt vrlo efikasan i preventivno i kurativno, jednostavan za pripremu ( u pitanju je vodeni ekstrakt), ne utice na rast i razvoj biljke, nema fitotoksicnih simptoma. i moze se efikasno koristiti u borbi protiv patogena...
Koga zanima da detaljnije procita (na engleskom):
http://www.pakbs.org/pjbot/PDFs/43(5)/PJB43(5)2575.pdf
[URL="http://www.agrpaper.com/the-inhibitory-effects-of-garlic-bulb-crude-extract-on-botrytis-cinerea-and-fulvia-fulva.htm"]http://www.agrpaper.com/the-inhibitory-effects-of-garlic-bulb-crude-extract-on-botrytis-cinerea-and-fulvia-fulva.htm




[/URL]​


---------- Poruka napisana 11-06-12 u 09:49 ---------- Prethodna poruka je 10-06-12 at 22:30 ----------

moram da ispravim deo jucerasnjeg posta, ipak se ekstrakt u konkretno ovim studijama ne pravi bas tako kao sto sam mislila :), za nekog ko se malo bolje razume u hemiju, evo linka:

http://academicjournals.org/ajb/PDF/pdf2011/29Jun/Bakht%20et%20al.pdf

d
a sam bar ranije nasla ovo, pre nego sto je moj jadni paradajz proziveo golgotu od silnih bolesti i fungicida, i sada izgleda gore od svih ostalih kultura koje nisu prskane!
 
Moj zaključak posle mnogo eksperimentisanja je da je bolje prvo probati neki od stimulansa koji će ojačati biljku. Zalivanje ili prskanje kompost čajem, Slavol, čajevi od koprive i gaveza. Ako to ne pomogne onda neko od kompetitivnih rešenja, recimo rastvor mleka za gljivična oboljenja i tek kao krajnje "rešenje" prirodne fungicide.
Ovakva istraživanja je dobro pročitati da bi znao šta se dešava otprilike, ali ona ne daju pravu sliku onoga što se dešava u prirodnom okruženju gde za razliku od pitri posude i čiste kulture postoji koktel bakterija, gljivica, vremenskih uslova i medjusobnih interakcija. Tako kompleksne sisteme je nemoguće naučno istražiti ili klasifikovati, pa tako i zakljuci mogu da budu potpuno pogrešni. Jedini pravi je empirijski metod, koji se na kraju svede na onu "ne diraj ništa".
 
Pozdrav ekipi u ovoj temi.
Imam pitanje za nekoga ko je ovo radio ili slicno:
Potopio sam u plasticno bure od dvesto litara jedno 30 kg. koprive.Svaki dan se mesa.Hteo sam da eksperimentisem na SOJI,12 redova.Mislim da nemoze da joj skodi,ali?
Dali je neko to radio,dali trebam razrediti smesu(voda-kopriva)koliko treba da stoji u buretu 7-10 dana,vise...znam,da se nekada koristilo protiv nekih buba u bastovanstvu,ali u mom slucaju treba mi kao prehrana....,hteo sam da ubacim i 2-3 lopate pileceg izmeta u to bure...Svaki pametan savet mi je dobrodosao-jednostavno-OPIT.
 
Из литературе знам да је однос воде и коприве 10:1 (код тебе је више коприве него што треба, не знам да ли је то проблем), а за раствор којим се биљке прскају однос је 20:1 (вода-раствор).
 
Moj zaključak posle mnogo eksperimentisanja je da je bolje prvo probati neki od stimulansa koji će ojačati biljku. Zalivanje ili prskanje kompost čajem, Slavol, čajevi od koprive i gaveza. Ako to ne pomogne onda neko od kompetitivnih rešenja, recimo rastvor mleka za gljivična oboljenja i tek kao krajnje "rešenje" prirodne fungicide.
Ovakva istraživanja je dobro pročitati da bi znao šta se dešava otprilike, ali ona ne daju pravu sliku onoga što se dešava u prirodnom okruženju gde za razliku od pitri posude i čiste kulture postoji koktel bakterija, gljivica, vremenskih uslova i medjusobnih interakcija. Tako kompleksne sisteme je nemoguće naučno istražiti ili klasifikovati, pa tako i zakljuci mogu da budu potpuno pogrešni. Jedini pravi je empirijski metod, koji se na kraju svede na onu "ne diraj ništa".

apsolutno se slazem!
pocetnik sam, i sada ucim na svojim greskama, a moja razmisljanja u vezi cele te naucne studije su isla u tom pravcu da li je mozda na kraju jedan prirodni fungicid efikasniji od vestackih, hemijskih ili kako god ih nazvali, cak i u nekoj odmakloj fazi bolesti, i kada je biljka vec oslabljena upotrebom istih... kao i kod coveka, prirodni lekovi su daleko kvalitetniji za ceo organizam, ali njihova delovanja kad vec dodje do nekog patoloskog stanja i kad je organizam vec oslabljen upotrebom konvencionalnih lekova, je sporija... u slucaju mog paradajza, koji ima zivotni vek mnogo kraci od ljudskog, potreban bi mi bio neki preparat brzeg delovanja :)... ako je ostalo sta da se spasava od mog paradajza, ja cu probati sa nekakvim ekstraktom belog luka, pa cu videti... i na kraju, prosto mi je bila interesantna studija, i zelela sam da i ja nesto podelim na ovom forumu, jer licnog iskustva imam malo...
 
Poslednja izmena:
Meni su vaši napale boraniju onu čučavu, juče sam stavio koprivu u vodu, jutros sam u nju dodao malo domaćeg Slavola i poprskao boraniju i ujedno i paradajz i krastavac, pa ćemo videti šta se dešava.
 
Mozes stavit i pileceg lopatu dve a vreme potrebno za vrenje je 4 7 dana uglavnom ces osetit . I da ga ne razredjejes nece bit nista biljkama a kada budes polivao dobro pazi da tecnost dobranoo isfiltriras . :ppozdrav:
 
Pozdrav Djole
Ne znam za soju ali leguminoze uglavnom slabo reaguju na koprivu. Probaj na jednom delu sa jako razredjenom 20/1. Imaš i kontrolni deo valjda??
vreme potrebno za vrenje je 4 7 dana uglavnom ces osetit .
Osetićeš još kako :)
 
Nazad
Vrh