Priplodni materijal

Probacu da nabavim od ovih sto sam uzeo nazimice,oni rade sa tempom, na F1, ali to je mala verovatnoca,skoro nikakva,posto oni ne prodaju seme. Kupio sam ih osemenjene. Za sada dobro napreduju,tek im je dve nedelje. A sa cime semenis,sta ti se pokazalo najbolje,jorksir,.....
 
Po kojoj ceni dobijate dozu semena i koju rasu trenutno nude ?
cena doze je od 450 do 650 din rase su svedski, danski i nemacki landras, veliki jorksir, durok i pietren.

- - - - - - - - - -

Probacu da nabavim od ovih sto sam uzeo nazimice,oni rade sa tempom, na F1, ali to je mala verovatnoca,skoro nikakva,posto oni ne prodaju seme. Kupio sam ih osemenjene. Za sada dobro napreduju,tek im je dve nedelje. A sa cime semenis,sta ti se pokazalo najbolje,jorksir,.....

Sto se tice broja oprasenih prasica i zdravstvenog stanja legla najbolje mi se pokazao jorksir a u principu meni je to i najvaznije.
 
A prosek koliko prase otprilike. Znam da nije za broj prasadi bitno samo seme,pitam,jel sam nesto pre na forumu citao da se zale kao na seme,te razvodnjeno.te malo prase,....
 
A prosek koliko prase otprilike. Znam da nije za broj prasadi bitno samo seme,pitam,jel sam nesto pre na forumu citao da se zale kao na seme,te razvodnjeno.te malo prase,....

Od 12 do 14 kom. Tacno je da na broj prasica ne utice samo nerast (seme) najvaznije je pogoditi tacan momenat osemenjavanja. Medjutim kod jorksirskog semena najvise ostane procentualno u jednoj dozi fertilnih spermatozoida.
 
Poštujem vaša iskustva , ali nigde ne spominjete ulogu krmače u broju spremljenih jajašaca , što zavisi od večeg broja faktora . . .

- - - - - - - - - -

Primedbu pišem samo iz razloga što su mnogi spremni osuditi isključivo samo nerasta . . .

- - - - - - - - - -

Primedbu pišem samo iz razloga što su mnogi spremni osuditi isključivo samo nerasta . . .
 
Slazem se kolega, i ja mislim da ipak do krmace vise zavisi broj prasadi nego do nerasta. Vrijeme oplodnje je najvazniji faktor jer spermatozoidi kod prirodnog pripusta nerasta u krmacinom traktu ostaju zivi i aktivni 24 sata a kod v. o. samo 8 do 12 sati. zato mi radimo ponavljanje kod v. o. Svi kao znaju da su njihove krmace sve ok a krivo je sjeme kad nije oprasila 12 ili 15 komada.
 
Slazem se kolega, i ja mislim da ipak do krmace vise zavisi broj prasadi nego do nerasta. Vrijeme oplodnje je najvazniji faktor jer spermatozoidi kod prirodnog pripusta nerasta u krmacinom traktu ostaju zivi i aktivni 24 sata a kod v. o. samo 8 do 12 sati. zato mi radimo ponavljanje kod v. o. Svi kao znaju da su njihove krmace sve ok a krivo je sjeme kad nije oprasila 12 ili 15 komada.

Potpuno ste u pravu ja sam i napisao da je najvazniji momenat osemenjavanja zbog tog razloga sam ja prestao da osemenjavam svinje po selu jer 80% ljudi ne zna kad je pravi momenat za osemenjavanje.
 
Ja sam priznajem jedan od tih laika koji u 50% slučajeva promašim termin pripusta , pa sad to prepuštam nerastu , nikada nije pogrešio , ako slučajno požuri ili zakasni (puštam više dana ) krmača mu jednostavno pobegne !
 
E u tom slucaju se koriste nerastovi probaci ili obicni, samo da vidimo ponasanje krmace. I prisustvo nerasta prilikom v. o. je najbolji stimulans za nju. Osjemenio sam ih mnogo samo po jednom, nekad nemam vremena, nekad nemam sjeme i opet bude ok.
 
Tako smo radili i mi iz početka , dok se neki nisu dosetili da nam prodaju semena iz svog dvorišta , pa kad je tu probač - nerast kupovali smo kvalitetnije i obavljo je sve sam !
 
Dobra ženska grla koja imaju kvalitet priplodnog materijala , pre nego što prodate za novogodišnji ražanj , javite se da ih spasemo ako je moguć dogovor , rasa landras ili hemšir . Ovo nije oglas za kupovinu !!
 
Rano jesenas Neoplanta je ugovarala sa zemljoradnicima razmenu : koliko kilograma nazimica , toliko kilograma vratiš prasadi kad se oprasi ! Video sam podelu u augustu , a osemenjavaju sa farme u vrbasu , mislim da nije bilo povoljnije kupovine . . .
 
img2825w.jpg

nazimice F-1 stare 6.5 meseci ali ne traze vepra, dali je dobro sada udariti inekciju za trazenje pa za 21 dan videti dali ulaze u ciklus i oploditi
 
Poštujem svaku doktorovu , lično sam ubedjen da je zakon masa plotkinje : BEZ obzira na starost , kada dostigne 140 - 150 kg tada puštati nerasta i dalje imaš dobro grlo ...
 
Nazad
Vrh