Priplodni materijal

Ima li negde u blizini Sombora da se uzme nerast velikog joksira?
Kupio jedan covjek prase za nerasta v. jorksira u doroslovu pa provjeri

- - - - - - - - - -

Da li neko preporucuje da krmacu cistog landrasa osjemenim pjetrenom da bih ostavio nazimice pa na njih nekog hibrida talenta recimo
 
Da li neko ima iskustva sa priplodnim nazimicama od prof.Vidovica sa polj.fakulteta N.Sad?Moje udruzenje planira od njih da uzme nazimice V.jorksira.U nekom postu je neko pomenuo njihov priplodni materijal,koji sada ne mogu da pronadjem.Ja se upisao da uzmem jednu,jer preko udruzenja placam 60% od vrednosti(izlazi oko 200 evra),a ostatak refundira drzava-opstina ili ko vec.
Po meni sarena laza,poljoprivrdna skola u Svilajncu je imala 15 prasilja od njega,(dobili su ih iz neke donacije),neujednacenog tipa ,sa dosta crnih tacaka po telu,otvorenih i dosta nisko nosenih usiju,jedino su bile dosta krupne,ali imajuci u obzir da skola vrhunski hrani svoj zapat svinja ni to nije nistas narocito.
Pre tih Vidovicevih svinja (jorksir)skola je imala vrhunski zapat Velikog Jorksira iz Vizelja i PKb-a,na zalost posle tih svinja i kasnije dva nerasta takodje nabaljenih od njega ,sve je to upropasteno...
Pozzzz....
 
To obavezno treba uzeti u obzir, ja sam uzimao nazimice sa Delte, gde su apoteka uslovi, trebalo im dosta vremena da se adaptiraju i ako imam dobre uslove. Srećom danska genetika je čudo, stvarno moćne svinje, a profesor Vidović ima dansku genetiku. Moj savet je da ako imaš dobre uslove držanja obavezno uzmi te nazimice.
 
Ma koji uslovi,daleko sam ja jos od toga.Mada gledajuci onaj prilog iz Stapara,nisam ni tamo primetio neke posebne uslove,a i pominje se da nisu zahtevne.Sta je tu je,ja se upisao,sa tom cenom od 200-250 eura(koliko ja treba da udjem) se uklapam,jer i mene priblizno kosta da sam proizvedem nazimicu do 120kg. -videcemo?
 
A moj savet ti je da ako hoces pravog Jorksira idi u Union MZ(sa svim rasnim odlikama koje karakterisu ovu rasu),a ako hoces sarenu lazu i "svinju"a nije ti bitno dali je to to.......................oda mozes da radis sta hoces...
 
Ako već svi dele savete i ja ću ti dati jedan u najboljoj nameri :Kupićeš bolje priplodno grlo kod nekog poštenog svinjara u okopu ili dvorištu nego kod tih gore pomenutih farmi ! Znam da mi nećeš poverovati , nisam ni ja odmah poverovao prof. Teodoroviću , tek posle par godina , na moju žalost . . .
 
Slazem se te su zivotinje neopravdano skupe ali treba osvjezavati krv samo iz uvoza sjemenom to je najpovoljnija varijanta za nas. Pa znamo i mi napraviti uslove ako nam neko plati 300 eura nazimicu.

- - - - - - - - - -

A usput misika znas li nekog covjeka u doroslovu koji prodaje samo priplodni materijal, nije farma holo nego neko drugi. I znas li kakve su svinje. Kod mene nedaleko kupio covjek dva nerasta pjetrena i jorksira po 250 eura platio oko 40 kg su teski a nisam ih jos vidio, nadam se da ce vaditi sjeme da kupim za svoje krmace.
 
Drugi je Varga 025862485 0643752053 ,nisam ga zvao već par godina otkako sam video svinje na sajmu u Pačiru . Ima i treći ali moram potražiti broj trgovali smo za nerasta pa znam kuću ne zovem telefon .Na koliko smo ograničeni forumaši kada pišemo poruke ?

- - - - - - - - - -

Nemamo svi iste kriterijume , ali dobro ćeš proći ako kolega bude vadio seme , samo ne znam za čega če služiti tako dobijene životinje ?(jedno je prodaja prasadi za dalji tov a drugo je za ražanj . . .)
 
Ja imam 4 nazimice landrasa u cistoj rasi pa bi mi trebao jorksir za f1. Imam i nerasta jorksira kupio ga kad i nazimice ali cujem da je ta genetika strava pa bih probao. A pjetren bi bio terminalac za tovljenike na te f1.

- - - - - - - - - -

A kako tebi izgledaju te zivotinje kod varge, kazes nisi ga zvao otkad si video zivotinje na sajmu, sta je problem?
 
Po meni to nije puno ostalo čiste rase već su to melezi lepa niska kratka okrugla grla dobra jedino za mesare i nakupce ! po meni je to već F 1 dali u jokširu isto i u landrasu !Moram priznati da su posmatrači bili oduševljeni . Svako upućen zna da povećanje mesnatosti u PRIPLODNOM grlu rezultira smanjenjem mlečnosati . . .

- - - - - - - - - -

Nisam svinjarstvo studirao već skupo plaćao neznanje ! Želim ti sve najbolje i moj je savet :Na te nazimice Landras (već su verovatno ukrštane) puštaj duroka ako ćeš toviti , puštaj pijetrena ako prodaješ prasad ! Izraz ,,višerasni terminalni nerast" su izmislili mudroseri koji su ostali bez čistih mesnatih rasa svinja pa su uzimali pare narodu za svaku šarenu svinju !

- - - - - - - - - -

Treći iz Doroslova nema trenutno i verovatno neće ni držati u buduće . Kada je meni prodavao i drugima držao se pravila da je nazimica ili nerast koštao 50% skuplje od otkupne cene tog momenta a prasad nije prodavao jer je to još ne formirano grlo . . .
 
Vala si sve lepo napisao. Ja sam jurio da kupim nesto u cistoj rasi,ali sam odustao i kupio F1,bar znam da je hibridna nazimica na farmi 100% u raci kragujevackoj.
 
Ja sam takodje odustao od kupovine nazimica u cistoj rasi i kupio sam dve F1 sa farme delta agrara. Osemenjene su sa semenom iz centra za V.O Velika Plana, prinove ocekujemo pocetkom novembra:osmeh:
 
Oni imaju bese Dansku genetiku. Zvao sam i njih,bese oko 400eura nazimica, al sam pre kontaktirao ove iz 100%,dao rec da cu uzeti. Za sada je sve super,nekajem se.
 
Moje dve nazimice pripustene pod mog jorksira a jedna osjemenjena isto jorksirom (kupljeno sjeme u drugom gradu) sad cu i ovu cetvrtu probati nabaviti treceg jorksira da vidim razliku pa sta bude. A nazimice su mi sigurno u cistoj rasi njemackog landrasa otac im je takodje iz njemacke (doneseno sjeme) a dokazacu to sledecim pripustom pjetrena, mislim po boji prasaca
 
Nazad
Vrh