Prikolice

U planu je jedna veca prikolica,sta se bolje pokazalo Fliegl ili Pronar?
 
Milovane obrati pažnju na neke druge stvari kad kupuješ prikolicu. Mani lepotu.
Veličina glavčina točkova, kočnice (npr Berko prikolica od 8t nema kočnice na prednjoj osovini), način i jačinu kačenja donjeg dela stranica, zaptivanje, veličinu petog točka ili obrtnice.... Nemoj dovesti sebe u situaciju da zbog malo manje kinte kupiš lošiju prikolicu. Nova prikolica treba da traje bar 30-40 godina....
 
Ma mislio sam na to,da je stvarno jaka prikolica,sasija,peti tocak,osovine,stranice. Iskreno izgleda sve jace nego na Pronaru.
Cena je 16000+pdv u cenu ulazi cerada i rezervni tocak
 
Za vise od tone teze ove od turskih. Ja gledao na netu ali moracu preko zime da vidim uzivo ove palazoglu i volkan u GM.
 
Pronar prikolice daju najviše u odnosu uloženo/dobijeno uz simpatične cene.Tehnostroj je viši rang u svim segmentima.
 
Pronar je niza klasa od Tehnostroj i Fligel. Fligel i Tehnostroj su tu negde samo sto po meni Tehnostroj ima neka bolja resenja kao sto je kacenje lanca. Tehnostroj bolje zaptiva od Fligel. E sada cene Tehnostroja su nebu pod oblake ko ne radi puno pitanje da li ima potrebe za takvom prikolicom. Kod nas Tehnostroj imaju ovi sto rade usluge i urade 500 tura u sezoni sa njima. Primera radi jedna tehnostroj iz 2010 godine zdk1100 je prevukla repe, silaze, kukuruza i soje toliko da je 5x sebe zaradila. Na njoj kada se pogleda sem oguljene farbe na nekoliko mesta nema tragova koriscenja. Gibljevi (ima parabolicne), rinfuzno otvaranje (nema potrebe za cekicem nigde niti curi psenica), sarke za zatvaranje, peti tocak to sve izgleda kao i prvog dana. Tada je ta prikolica kostala oko 10+pdv, sada je preko 12+pdv. 10t tereta nosi lagano iako je bruto 11t (prazna je 2800-2900kg). Ja je koristim u sezoni i posto mi je dvoriste malo, kada naterujem na spiralu (puzni transporter) podmotam rudu skroz ispod nje. Sanduk se ne mrdne nigde, da to uradim sa zmajevkom prevrnula bi se kao dva i dva. Siber na tehnostroj je isto bolje resen nego na fligel. E sada Fligel ima siri trag (poredim modele 110) i imam osecaj da je jos stabilnija, ali se teze vuce. Pronar se jos teze vuce.

Jako dobra prikolica je i Brantner mozda bolja i od tehnostroj, meni se kod brantner ovih manjih ne dopada sto nemaju parabolicne gibnjeve (jaci su od obicnih i ne zahtevaju odrzavanje) vec obicne. Ne svidja mi se kod 13045 sto je kratka (svega 4.5) i sto je teret jako visoko (1.6m ako se ide na najvise stranice). Ja ne kazem da to nece raditi, ali vise bi mi se svidalo da je duza i sira nego sto je toliko strkljasta. Brantner 18051 je od tih 18t bruto prikolica mozda najbolja na trzistu po ulozeno dobijeno. Sa Vilton prikolicama nisam imao prilike da radim, soferi kod gazdurina kazu da su takodje oblicne. Ko razmislja o tandem prikolici Tehnostroj Durus ili Brantner TA23061 i tovari koliko god moze da stane.

U evropi ima jos nekoliko brendova koji kod nas su jako malo zastupljeni ili se i ne uvoze. Na primer Fuhrman sam jako puno video po juznoj Austriji, potom Oehler (mislim da se uvozi jer sam video nekoliko kod nas).


E sada sve te prikolice su po meni preskupe. To je obicno gvozdje i prikolica je jedan parazit koji 350 dana u godini je parkirana. Da li se to isplati dati tolike novce nisam siguran. Gledam u USA tamo vuku kamionima sve, a jedine prikolice koje imaju su pretovarne koje prate kombajn i na kraju njive iskipaju u slepu. Kod nas ove godine jedan otkupljivac je zakupio sleper koji je prevlacio kukuruze od njegovih kooperanata. Ucinak tog kamiona je 2x veci nego 2x18t prikolice i traktor. Kako su ture kratke tovarili su po 35t i to nosi lagano po ataru. Kada sve ide dobro za sat vremena uradi turu. Od toga ucinkovitije ne postoji.
 
Radio sam sa Pronarkama i mojim 820MTZ, vuce ih lakse nego 2 Zmajevke, extra stabilne, ne cimaju... 3.5t jedna prazna ima masu. Jako dobar sistem otvaranja stranica i kacenja lanaca. Zadnjih nekoliko sto je doslo u opstinu sve su Pronar, iako je pre bilo Fligela,Tehnostroja...kupuju Pronarke.
 
Oehler i Umega uvozi Almex. Kod nas Matijevicevi imaju Pronar,Vilton je za 2 klase bolji od Pronara. Malo pre sam dobio ponudu za Fliegl 15t=19800e +pdv+doplata za rezervni tocak+cerada. Tako da ce najverovatnije pasti odluka na Umega prikolicu
 
Koliko su Joskin prikolice? trebalo da su dobre, negde sam citao da imaju pocinkovanu sasiju.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
 
Pocinkovanu sasiju ima i Fligel. Milovane ti si verovatno trazio ponudu za Fligel dk 180? Ja kada sam ih pitao bilo je 20+pdv, sto je preterano. Najkonkurentniji su kod dk110/120 koje su 11 odnosno 12+pdv. Da ne bude da samo hvalim tehnostroj. Fligel ima bolji patos jer je izjedna i deblji je od tehnostroj koji ima var po sredini.
 
Nazad
Vrh