Prikolice

Kod mene u selo je prošle godine kroz neki program subvencija došlo nekoliko Tinaz jednoosovinki od 4 tone. Jednu sam i ja vozio kada sam pozajmio prikolicu od komšije da dovučem kukuruz u zrnu, natovarili smo je vršnu ali to je ništa spram onoga kako je on /vlasnik i tovari a ni drugi ih ne štede (dobili ih zamalo pa džabe, podobni jbga). Ladno po 6 tona tovare, one imaju dosta visoke stranice a oni na to stave još jedne drvene od pola metra do metar. Šasija im je vrhunski odrađena kao i ostalo, baš sam je detaljno pregledao dok sam je praznio na šiber, ne deformiše se ni trunku kada klip počne da je diže punu. Jedino mi se nikako ne svidjaju gume, stavili su 7.5-16 gume ali su nekako mnogo uske za tu mjeru. Nose one teret kao da su pune (baš mi je bilo čudno da se pod oko 4 tone zrna gume nimalo ne ugibaju?) ali tonu u zemlju nenormalno. Ja sam je vukao sa Zetorom (7045) i morao sam da uključim prednju vuču na ravnoj parceli, gume su toliko propale da je falilo možda 5cm da osovina dodje to zemlje. Ja od kako sam na moju Tehnostroj stavio 385/55R22.5 zaboravio sam kako izgleda da gume propadaju u tlo.
 
Ne moramo gledati švapske prikolice. Odakle je svima poznata kamila "Wielton"? - iz Poljske, isto kao i pronar i zaslaw i ko zna jos koliko firmi. Neko reče za zaslaw da ne izgledaju loše? Izgledaju jako dobro a cena im je izmedju pronara i farmtecha. Može se pretpostaviti i zašto.
 
@ zombi

Da li se mogu uzeti bez gibnjeva?

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja to mogu samo da gledam.Kroz vreme planiram da uzmem još jedan tandem u vidu Z 485/489, da im nabacim tubeless točkove i vozi Miško.Imao sam ponudu za tandem Z 511, kombinacija lako ćemo ali mi se nisu uzimale zbog onog sistema stranica i same robusnosti pa sam odustao od te rabote.
 
@ zombi

Da li se mogu uzeti bez gibnjeva?

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Misliš na ove Tinaz turske jednoosovinke? Nemaju gibnjeve nijedna. U mom kraju inače nijedna prikolica ne može proći sa gibnjevima, bilo je prije rata (pričao mi otac) nekoliko Tehnostroj sa gibnjevima i sve su vrlo brzo prodate zbog stalnog prevrtanja. Teren brdovit, putevi katastrofa. Ovdje čak i izbor guma može biti problem. Donedavno sam imao gume od vojnog Hummer-a, bile su stvarno dobre sa nošenjem tereta ali su zbog toga što su radijalne bile i veoma "udobne" tj. ugibale su se pod teretom i bile sklone da zaljuljaju prikolicu kada se upadne u vagaš - duvanjem to nije moglo da se riješi jer se one ne smiju duvati na više od 3 atmosfere. NIjednom se nismo prevrnuli ali je bilo mnogo prilika da smo čistim čudom ostali na zemlji. Zbog toga a i zbog starosti sam ih zamijenio kamionskim koje sam naduvao na 6 bati a imaju 20 ply rating i nosivost 8 tona po komadu. Ravno 4 tone zrna apsolutno ne osjete, jest da se u prikolici ne može voziti jer otpadoše bubrezi koliko trese ali je zbog tvrdoće guma i velike širine (vanjska širina guma je ista kao širina prikolice) sada neuporedivo bezbjednije raditi sa njom.
 
Ja pogleda na njihovom sajtu izgleda da novije sve imaju.Al su imale te trostrani kip ili kao ove nove samo pozadi mogu da kipuju?

Pa teren je i kod mene takav, ljutomerke se desi da neko izvrne.Jos se pod teretom kad se kipuje uvija sanduk.Imt je mnogo jaca prikolica.
 
@deks

Ma Deki, naravno da će zapadna prikolica služiti bar pola veka, ali će određeno održavanje sigurno zahtevati.
Siguran sam da će joj se ozbiljniji 'servis' morati odraditi bar svakih 10-tak godina(a možda i češće ako se intenzivnije koristi).
Gume, kočnice, ležaji, podmazivanje, itd, je nešto što se sigurno nemože izbeći..
Ovi koji rade repu, sigurno i češće, pa mogu reći kako stoje stvari sa tim.


Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
@deks

Ma Deki, naravno da će zapadna prikolica služiti bar pola veka, ali će određeno održavanje sigurno zahtevati.
Siguran sam da će joj se ozbiljniji 'servis' morati odraditi bar svakih 10-tak godina(a možda i češće ako se intenzivnije koristi).
Gume, kočnice, ležaji, podmazivanje, itd, je nešto što se sigurno nemože izbeći..
Ovi koji rade repu, sigurno i češće, pa mogu reći kako stoje stvari sa tim.


Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
Ovo što ste naveli nisu ozbiljni servisi već potrošni delivi koji spadaju u normalno i obavezno održavanje. Kod mene se na zmajevkama svake godine podignu tockovi, pregledaju, podmažu, dotegnu, promene ležajevi (zavisi sta je potrebno uraditi), okretnica ili peti točak se maže 3x godisnje,u proleće, pred žetvu i pred berbu. Kočnice traju u zavisnosti koliko se koriste, i one su potrošni deo.
 
Naravno, ali zamenu guma, nebih baš podveo pod osnovno održavanje.
Koliko košta zamena svih guma na 10/15-tonkama i koliko često se radi ako se uz ostalo vozi i repa?

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Ova farmtechovu ima 2 klina . I svaki je različiti . Stara Njemačka resich ima 4 klina . Jednom posuđena i više nikad . Covijek isto zaboravio klinove skinuti i malo je poda spigal .
 
Više ne dajem prikolice...
Prošle godine slepac mi iskrivi rudu na moje oči !!!!
Išao u rikverc da zakači i natera traktor na rudu !!!
Umalo me pregazio, skočih u stranu na vrijeme...
Izvini, jbg-a, nemam kočnice !!!!
Mrtav 'ladan, posve trezan...
To mu je bilo opravdanje !!!!
More, m'rš iz moga dvorišta j-bo te tata što te pravio u mraku !!!
Ako nekom treba, odem da prevezem, za novce ili fraj, već kakve volje budem, i kakva je (ne)prilika posredi...
 
Kod mene su klinovi izvadjeni i vezani za lanac pored mesta gde se stavljaju u šasiju. Strana na koju kipujem su šrafovi na jednoj, jer je tako i kupljena, a na drugoj prikolici orginalni klinovi. Stalno kipujem na desnoj strani, izbegavam pozajmljivanje prikolica, od kada sam promenio ulje tj traktor ni ne pozajmljujem kikindu, a loznica ima pumpu za kipovanje pa i ne kačim za traktor.
 
Nazad
Vrh