Prihranjivanje pšenice

Imamo mi bliže Drini malo pjeskovite zemlje, tu je dobro i za kukuruz i za pšenicu. Uz samu Drinu je previše pjeskovito i nije dobro ni za pšenicu ni za kukuruz, a imamo jedan dio kilometar od mene duboka zemlja 5 6m pa tek onda šljunak, to je prva klasa, dobra za sve i malo teža za oranje.
 
Eto sad mi pade na pamet cinjenica , kako mi treba da cuvamo svoju zemlju od zagadjenja , npr kopanje litijuma i slicna sranja , po cijenu da nam drzava bude siromasna tj da nepuni budzet kako bi oni dzabalebarosi zeljeli .
Evo npr ovde , bilo ko , moze da udari macolom metalnu cijev u zemlju na 5 do 10m i ako ima struju , da dnevno napuni 2 miliona litara pitke vode a da ga kosta , samo malo , oko 8 do 10eura struje .
I sad to netreba da sacuvamo?
 
Koga je briga u ovoj da je nazovemo drzavom za zemlju, zagadjenje, bitno da oni pune svoje dzepove. Kolege koje rade zemlju pored rijeke Usore, kad je ores na 20-25cm tu je vec 30% sljunka u zemlji. Kad je godina susna, kad padavine padnu kasno kao ove godina, tu nema nista ni tarupati, a da ne spominjem za branje kukuruza..
 
Ja sam prije oko 35 g. udario 2 cijevi fi 2 cola po 7 m, dole je zašpicam i okrećem je u krug sa opterećenjem oko 200 kg, i tako ide u zemlju 3m, posle udaramo čekićem i tako do kraja.
 
Koga je briga u ovoj da je nazovemo drzavom za zemlju, zagadjenje, bitno da oni pune svoje dzepove. Kolege koje rade zemlju pored rijeke Usore, kad je ores na 20-25cm tu je vec 30% sljunka u zemlji. Kad je godina susna, kad padavine padnu kasno kao ove godina, tu nesta ni tarupati, a da ne spominjem za branje kukuruza..
Ali u tom sljunku je voda za pice u neogranicenim kolicinama . Doce vrijeme kada ce to vrijediti vise od nafte , ako sacuvamo
 
Tesko ce se sta ovdje uspjeti sacuvati, ko dozivi, pricace. Odosmo mi daleko od teme..
 
Rikverc na temu, da se pohvalim na trenutni izgled pšenice, da kucnem u drvo izgleda odlično, a i mišu nisam dozvolio da brlja.
 
Eh ta komasacija . Njive ko sahovska tabla . Nidje zivice, sume, drveta . Meni se to nesvidja i nikad nebi bio za to da se to ovde uradi , po cijenu da radimo spiceve i da malo vata lad.
 
Na jesen pod oranje 100kg/jutru 3x16, sad sam za prihranu spremio 150kg/jutru AN. Da li ima potrebe za vise od toga ako je ciljani prinos 4,5 t/jutru? propustio sam analizu zemljista da uradim, njiva je u kondiciji solidnoj, kakve ste preporuke dobijali po analizi?
 
Za kan je rano, ko hoće ureu može ali ako je siguran 100 % da će sutra pasti kiša, ko je bacio ureu prije 10 dana a nije bilo kiše skoro da je džaba bacio pare.
 
A kakva je situacija za AN? Planiram za jedno dve nedelje da razbacam AN pred neku najavljenu kišu, a za drugu prihranu krajem marta ili AN ili KAN.
 
Nazad
Vrh