Prihranjivanje pšenice

Nikad ovde pojedini clanovi nece razumjeti jedni druge jer jednostavno ne mogu zamisliti uslove gde ovi drugi rade i tu je kraj price.
Nesto sto je najnormalnija stvar kod jednog ne dolazi u obzir kod drugog i tako
Uglavnom svako radi za svoj dzep i nek pravi sebi pricu koja mu najvise odgovara
 
Nisam taj sistem proučavao ali predpostavljam da imaju možda jednogodišnji sistem obrade, ako ne rade sa plugom vjerovatno rade sa podrivačima, a kad i pred koju kulturu neznam, nemože vječno sijati u ledinu. Ja u plasteniku desetak godina nisam orao, radi samo podrivač i freza. Ima i kod vas neki ljudi podrivaju svake 3 4 g, a između toga pliće oranje.
 
Milina, neznam samo što se mi onda mučimo i trošimo ovoliko para na silnu upotrebu mehanizacije.
 
Ja nikako ne mogu da razumem da samo razlika tanjiranje vs oranje donese razliku u prinosu 3 vs 7 tona po hektaru.. Svako ko se iole bavi ovim poslom zna da to ne moze biti razlog, vidim da ne vredi komentarisati pa se i ne ukljucujem..

Ja se relativno kratko bavim samostalno poljoprivredom ali znam da sam podigao prosecan prinos psenice od pre 5 godina do sad za oko 50% (sa ~4+t/h na preko 6t/h) a zamislite presao sam sa oranja na tanjiranje..
 
Gledao svojim očima njivu, možda ima veze laka tanjirača koja nije mogla uraditi dublje od 10 cm. Dublje oranje prikupi više vlage preko zime, a njegova njiva je kao i moja slična, blizu kamen.
 
Naravno da komsija nije imao prinos kad je potanjirano malom tanjoracom koja ne moze da napravi setveni sloj, jos ako je raona sejalica....

Kod psenice je mnogo bitnija dubina setve od dubine osnovne obrade. Ko nema sejalicu da seje u neobradjeno mora dobro da pripremi setveni sloj.
 
Onda reci da je radio grebanje a ne tanjiranje. Rade sad ljudi tanjiranje kratkim tanjiracama na max 8-10cm i tu opet bude dobra psenica i prinos..
 
Naravno da komsija nije imao prinos kad je potanjirano malom tanjoracom koja ne moze da napravi setveni sloj, jos ako je raona sejalica....

Kod psenice je mnogo bitnija dubina setve od dubine osnovne obrade. Ko nema sejalicu da seje u neobradjeno mora dobro da pripremi setveni sloj.
Radim ja sa olt 24, otežana sa 4 tega od r65 i uradi to sasvim dobro.
Po mom mišljenju april i maj su presudni za prinos pšenice a ostalo su manje važne nijanse.
 
Ima primera u mojoj okolini onih koji su godinama radili i druge kulture osim pšenice bez oranja, pa se ove jeseni pristup okreće.
Može to neko vreme..
Zna li neko odakle od jednom tolika invazija glodara i boleština?
Da nije jedan od razloga taj komotitet no-til i sličnog?
 
Bilo ih je dosta na strnjicima koji su ušli u novembar neuzorani. Ja ih nisam imao puno, ali ne radim no till 😁
 
Koliko moze duboko da spremi setvospremac sa es oprugama kod nas preko 50 posto rade sa njim osnovnu pripremu ne moz prepoznati razliku ko je oro tanjiro ili grebo setvospremacem
 
Kod nas kukuruz kad rodi 8-9t/ha, to je vrhunski prinos. A o prinosima psenice necu ni da pricam, skoro da je isplativije kupiti, nego sto je proizvedemo..
 
Ja psenicu ne planiram uskoro sijati, nemam dovoljno kvalitetno zemljiste za prinos koji bi opravdo ulaganje, jesenas sam posijao 5ha zobi, nekako mi je najsigurniji jesenji usjev
 
Nazad
Vrh