Prihranjivanje pšenice

Eto.
Šta dalje da diskutujemo.
Tvrdiš nešto a nikad nisi probao.

Da, sigurno je 5.5 tona razlika zbog toga što je komšija tanjirao a ti orao.
 
Kad moram sve da objasnim. Komšija je radio jedan dio lakom tanjiračom a drugi dio orao, sve je ostale mjere radio isto. Tanjirano je bilo ispod 3 t a orano oko 7 t. Meni nije trebala proba jer imam oči i pričali smo o tome. Isto tako rođak ( veliki ratar i stočar) probao istu priču i sam uvidio razliku u prinosu. Tako da sam to naučio na tuđim greškama a ne na svojoj. Pšenica ima plitak korijen neko reče do 20 cm, jesto tako kad se potanjira, a kad se uzore na 30 cm taj korijen je 30 cm, a svima je poznato da veći korijen ima veći rodni potencijal. I da, ako je neko pročitao na vreći od pšenice Avenu piše, dubina oranja 25- 30 cm a minimalno 20 cm.
 
Pšenica rasuta iza kombajna, koja je samonikla, nikne u tvrdo, i nabijeno zemljište, bez ikakve obrade, pa razvije koren oko 30ak cm, a sad ona posejana u jesen, na tanjirano ne može da razvije više od 20cm? Ajde ne lupaj gluposti Miladine, kad moram tako da kazem. Po tome ispada, da oni sto rade direktnu setvu su u jako velikom problemu, i nemaju pojma kako se proizvodi pšenica, a ni ostale kulture.
 
Moderatori bi zaista trebali da razmisle kome dozvoljavaju sta da pise. Svaka tema je zaprljana glupostima. Pun je forum nek nadri poljoprivrednika i sve manje pravih informacija.
 
Kako utvrditi ko je "pravi" a ko "nadri"?

Činjenica je da pšenica voli "tvrdje" zemljište i redukovanu obradu..
Ali.. Samo ako ima dovoljno padavina.
Lako je biti pametan kada ti pada kiša i kad suštinski ne znaš šta je suša.
Redukovana obrada u suši je vrlo loša okolnost.
 
Sejao sam i tanjirano i orano sa primenom iste agrotehnike razlike nisam primetio.
Da li je neko radio samo prihranu preko lista sa Ureom bez primene ostalih azotnih đubriva?
 
Generalno nisam primetio neku razliku izmedju tanjiranja I oranja za psenicu, prinosi su tu negde otprilike slicni, praktikujem tanjiranje. Ureu izbegavam, jer nam je zemljiste kiselo. Najbolje mi se pokazala kombinacina 250 kg NPK da se zatanjira, u prolece 300 do 400 kg Kana u dva puta. Sve ostalo zavisi od vremena I stajnjaka na njivama na koje se razbacuje. Imao sam prinose do 8 t po ha, ove godine 4 do 4.6 tona.

Послато са SM-A025G помоћу Тапатока
 
Samo u Semberiji sam video toliku zastupljenost rotodrljača.Radim pripremu i oranje i tanjira je i nema razlike u prinosu.Ista je količina đubriva od 200-300kg/ha NPK u jesen i 300kg Urea u proleće,a nekad ide umesto uree AN ili KAN a ponekad i kombinacija s tim da bude veća količina AN ili KAN umesto uree.Obično oko 500kg/ha.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh