Prihranjivanje pšenice

Ако би сада односно ових дана бацио 100кг/кј урее и за петнаест дана бацио још 100кг/кј дали би ових других 100кг имало користи за жито?
 
Naravno da bi imalo koristi, samo ne moras da zuris za 15 dana bolje odlozi za jos 15 pa baci pocetkom marta drugi deo.. Ali javlja se drugi problem, kisa pada danas i nema je u najavi 10 dana sto znaci da i sa prvom prihranom treba da sacekas do pred neku kisu da smanjis gubitke..
 
Zanimljivo,nisam znao da psenica vec do marta potrosi sav azot iz prve prhrane.Svasta se da nauciti na forumu,veoma korisne informacije.
 
Da li neko može da mi da odgovor na sledeće pitanje? Ako je na analizi dat podatak da ukupnog azota ima 0,223 u %(m/m) koliko je to kg/ha? Da bih znao koliko da se baci ukupnog azota kroz prihranu ako je potrebno 80-160 N kg/ha?
 
Da li neko može da mi da odgovor na sledeće pitanje? Ako je na analizi dat podatak da ukupnog azota ima 0,223 u %(m/m) koliko je to kg/ha? Da bih znao koliko da se baci ukupnog azota kroz prihranu ako je potrebno 80-160 N kg/ha?
Malo ti je ova cifra u procentima nejasna, u analizi treba da piše koliko ima ukupno kg po ha (po slojevima) lakopristupačnog azota i onda dodaješ ostatak da li u jednom ili u dva puta.
 
Danas sam dobio rezultate analize, poostavljam ovdje samo da bih vam prikazao da se isplati raditi analize. Prvi puta radim N-min, i analiza je pokazala da ne moram baciti onoliko gnojiva koliko sam prvenstveno mislio. Stoga, molim vas da ne uzimate ove analize kao nekakav orjentir za vaše parcele. Zanimljiva stvar, razlika u dušiku sa zadnje i predzadnje analize je takva samo zbog različite strukture tla jer se na njima provodi kompletno ista agrotehnika







9MWApva.jpg





jNNKn4z.jpg
 
To što toga ima već u zemlji, trebaju određeni uvjeti da se oslobodi i da biljka taj dio iskoristi. Zaliha imam i ja puno P i K, sad radim na tome da to vise iskoristim iz zemlje.
 
Sale ratar ovo je podatak iz analize za sloj 0-30cm. I to je ona klasicna analiza. Koliko sam uspeo da saznam kad se radi N-min analiza onda se radi na dva sloja 0-30 i 30-60 i tek se tu dobija u kg koliko ima cistog N. Kao sto su gore postavljeni izvestaji.
 
Š1me da li imas obrazlozenje zbog cega su na analizama 1 i 2 ukupne kolicine (kad se sabere koliko ga ima i koliko ga dodati ukupno) stoji da je oko 180 kg N po ha, a na ostalima je 200 i preko.
 
Samo na osnovu n-min analize je moguće odrediti potrebnu količinu azota po ha a na osnovu jedne dubine ti niko neće odrediti pošto uglavnom u dubljim slojevima ima više azota.
 
Š1me da li imas obrazlozenje zbog cega su na analizama 1 i 2 ukupne kolicine (kad se sabere koliko ga ima i koliko ga dodati ukupno) stoji da je oko 180 kg N po ha, a na ostalima je 200 i preko.
Nemam... Jedino ovako laički što vidim jeste da je preporuka sa 200+ kg N po hektru tamo gdje ima više dušika u tlu
 
Nazad
Vrh