Prihranjivanje pšenice

Za to plitko uzorkovanje do 30 cm imam sondu ,problematic je do 90cm za N analizu....Inace kod nas u Lidl nema tih burgija sa slike za drvo,ima za beton u toj duzini,ali to vec ne moze za zemlju da se koristi.
 
Са ове бургије неће спасти јер је тако направљена. И земља сада када је влажнија лепи се као пластелин за бургију. Не треба ту њима земље по кубика, код нас имају у ПСС имаји шипку и са једне стране беусилицом или глодалом урезан канал у дужини од 60цм то набијеш у земљу само окренеш у круг и вадиш напоље. Земљу шеафцигером огулиш у кантиџу или кесу о носиш им на узорковање.
Nije tema, ali da. Postoji nekoliko tipova sondi: cev, svrdlo, burgija

Cev sam koristio nekoliko godina, veliki problem je nabiti cev u zemljište. Kod pravih, namenskih sondi, cev je manjeg prečnika i to ide nešto lakše, a i pražnjenje je lako. Problem su ove naše ručni rad varijante koje i za dubinu od 0-30 moraš da lupaš čekićem da ne pričam o tome da treba izvaditi cev napolje sa dubine od 90 cm....

Svrdlo je najbolja varijanta kada se radi ručno, to je taj Edelman tip, ima ih za pesak,glinu i kombinovani razlika je u širini svrdla.

Burgija se teže čisti, a da ne spominjem da se mešaju slojevi .... takodje je potreban veliki broj uzoraka da bi sakupili oko pola kg.
 
Ајде кад већ прича о о узрковању, да ли је стварно за пшеницу потребно са 90цм дубине узимати узорак?
 
Stigla N-min analiza.Sadržaj mineralnog azota (NO3) kg/ha

1. Parcela 0-30 30-60 60-90cm ukupno vlaga 0-30 30-60 60-90 predusev suncokret, samo gruber i setva, 200kg 3x16 po kj
13,88 --- 27,20 --- 79,40 ukupno 120,48 -------- 24,48 --- 24,72 --- 22,77
1 prihrana 70kg/ha čistog azota
2 prihrana 30kg/ha čistog azota

2. parcela 16,35--- 50,75 --- 106,97ukupno 174,07 ------ 24,66 --- 23,73 --- 24,06 predusev kukuruz, oranje i dva setvospremiranja, 200kg 3x16 po kj
1 50kg/ha
2 20kg/ha

3. parcela 12,21 --- 18,63 --- 54,29 ukupno 85,13 ------ 25,56--- 24,81 --- 25,97 predusev soja, gruber i setvospremač, 200kg 3x16 po kj

1 80kg/ha
2 50kg/ha


Prva i druga parcela su nove arende i očekujem krajem nedelje i sadržaj PK.
 
Ајде кад већ прича о о узрковању, да ли је стварно за пшеницу потребно са 90цм дубине узимати узорак?
Naravno da nije,to je po teoriji ,to neka prica profa Marinkovic i ostali,veze nema azot na 90 cm sa prinosom psenice.

Послато са moto g(9) plus помоћу Тапатока
 
Stigla N-min analiza.Sadržaj mineralnog azota (NO3) kg/ha

1. Parcela 0-30 30-60 60-90cm ukupno vlaga 0-30 30-60 60-90 predusev suncokret, samo gruber i setva, 200kg 3x16 po kj
13,88 --- 27,20 --- 79,40 ukupno 120,48 -------- 24,48 --- 24,72 --- 22,77
1 prihrana 70kg/ha čistog azota
2 prihrana 30kg/ha čistog azota

2. parcela 16,35--- 50,75 --- 106,97ukupno 174,07 ------ 24,66 --- 23,73 --- 24,06 predusev kukuruz, oranje i dva setvospremiranja, 200kg 3x16 po kj
1 50kg/ha
2 20kg/ha

3. parcela 12,21 --- 18,63 --- 54,29 ukupno 85,13 ------ 25,56--- 24,81 --- 25,97 predusev soja, gruber i setvospremač, 200kg 3x16 po kj

1 80kg/ha
2 50kg/ha


Prva i druga parcela su nove arende i očekujem krajem nedelje i sadržaj PK.
Jel ima neka logika što je treca toliko slabija od druge? Ispade soja loš predusev
 
Jel ima neka logika što je treca toliko slabija od druge? Ispade soja loš predusev
Ta parcela na sojištu izgleda najbolje i tu zemlju radim 15-ak godina e sad što nema azota ja predpostavljam da zato što je dve godine soja i tu nije dodavano azota u prihrani samo nešto kroz NPK a to je nedovoljno, soja jeste azotofiksator ali nemože ona nadomestiti gubitak azota toliko.Inače očekujem analizu NPK pa da vidim kako stoji fosfor pošto i on dosta utiče na stanje i opšti izgled pšenice.Na kukuruzištu ima najviše pošto je ostao azot ne iskorišten usled suše i kasne setve u proleć i kukuruz je totalno podbacio takoreći nije bilo ni za kombaj roda a slično je i na suncukretištu, loša obrada predhodnog vlasnika a iako ima najviše azota na kukuruzištu ta je pšenica najlošija, očekujem isto analizu NPK pa ću videti šta dalje.


Talianu zbog trenutne situacije sa cenama đubreta na pšenicu možda razbacim 100kg po kj uree ili ana i to joj je sve, inače da je stanje redovno radim po preporuci stim da povećam za 10-15% od preporuke i malo ima uticaj i opšti izgled pšenice mada čekam da vidim i stanje fosfora.
 
Voleo bi da cujem da je to svuda slucaj posle kukuruza. Bilo je za ocekivati a mogao bi se tu smanjiti azot, bez obzira na sledeci usev
 
Imam jedno pitanje za sve vas. Ako sam pred setvu išao sa 200kg/ha 8:15:15 da li je dovoljno ići prvo sa 150 kg/ha AN-a i posle sa 150 kh/ha KAN-a? To kad se sabere sav N koji će biti dat je 160 kg/ha i + ono nešto što ima u zemlji (ako je nešto ostalo posle kukuruza). Da li je ovo dovoljno ili povećati samo AN na 200 kg/ha?
Takođe mada nije ovo tema za to ali da ne pišem na drugom mestu, u suštini je pitanje za prihranu.
Za kukuruz sam zaorao 200kg/ha 3x16. Imam dilemu da li da idem da razbacam pred setvu 150 kg/ha uree i u špartanje da dodam 150kg/ha AN-a što bi bilo ukupno datog N 150,5 kg/ha i + ono u zemlji, ili da smanjim obe količine na 100 kg/ha.
Znam da su djubriva jako skupa ali šta da se radi. tako je kako je. Ja nemam mnogo zemlje kao mnogi ovde i zato ću da dam da tako kažem punu dozu.
hvala svima koji će dati bilo kakvo mišljenje u vezi mojih nedoumica.
 
Imam jedno pitanje za sve vas. Ako sam pred setvu išao sa 200kg/ha 8:15:15 da li je dovoljno ići prvo sa 150 kg/ha AN-a i posle sa 150 kh/ha KAN-a? To kad se sabere sav N koji će biti dat je 160 kg/ha i + ono nešto što ima u zemlji (ako je nešto ostalo posle kukuruza). Da li je ovo dovoljno ili povećati samo AN na 200 kg/ha?
Takođe mada nije ovo tema za to ali da ne pišem na drugom mestu, u suštini je pitanje za prihranu.
Za kukuruz sam zaorao 200kg/ha 3x16. Imam dilemu da li da idem da razbacam pred setvu 150 kg/ha uree i u špartanje da dodam 150kg/ha AN-a što bi bilo ukupno datog N 150,5 kg/ha i + ono u zemlji, ili da smanjim obe količine na 100 kg/ha.
Znam da su djubriva jako skupa ali šta da se radi. tako je kako je. Ja nemam mnogo zemlje kao mnogi ovde i zato ću da dam da tako kažem punu dozu.
hvala svima koji će dati bilo kakvo mišljenje u vezi mojih nedoumica.
Nisi dobro izračunao, ukupno ćeš tako baciti 108 kg azota a ne 160 kg.
 
Bilo bi nezahvalno davati savete bez poznavanja trenutnog stanja zemljista jer pojavice se neko ko ce ti reci: "ma to je i mnogo na ove cene ne treba mu vise bla, bla" a neko drugi ce reci: "malo je to ako hoces ozbiljan prinos treba vise azota..." i sta ces sa tim, nisi dobio nikakav odgovor. Ako imas bilo kakvu analizu okaci pa onda mozemo sa strane teorije da razglabamo o tome koliko i sta treba ali opet je praksa druga stvar..
I meni se cini da je 30,5x3 + 8x2 = 107,5 kg/h azota..
 
Da Olalija permutovao sam brojeve 106 a ne 160. A kakvo je tvoje mišljenje u vezi ovih količina?
Kao što ti je @milan11 već napisao, bez rezultata zaliha u zemlji ovo je samo nagađanje. Kod mene bi sa ovakvim đubrenjem uz ostale ag.mere i povoljnu godinu mogao očekivati prinos od 7,5-9 tona ali su moje njive u kondiciji i zemlja je rodna i dobrog kvaliteta.
 
Milan 11 imam analizu iz 2019 godine.
Parcela gde će biti kukuruz ima sledeće podatke: pH voda 6,18; pH u KCl 5,08; azot 0,187; humus 3,12; P 22 i K 44,5
Parcela gde će biti pšenica ima sledeće podatke: pH voda 5,71; pH u KCl 4,69; azot 0,223; humus 3,34; P 85 i K 37,9
 
Kao što ti je @milan11 već napisao, bez rezultata zaliha u zemlji ovo je samo nagađanje. Kod mene bi sa ovakvim đubrenjem uz ostale ag.mere i povoljnu godinu mogao očekivati prinos od 7,5-9 tona ali su moje njive u kondiciji i zemlja je rodna i dobrog kvaliteta.
Ja ove godine idem sa 100ak kg cistog azota pa ce da vidimo, kod nas analiza se ceka dugo tako da malo ljudi radi a onda i nije vise merodavna. Neki radili u decembru jos nisu dobili.
 
Olalija pa sad kako da ti kažem. Nadam se da su i moje parcele kako ti kažeš u dobroj kondiciji ( ne znam kako to ti određuješ) ali kod mene bude pšenica 7-7,8t/ha uz naravno 2 obavezna prskanja. Prošle godine sam išao nešto i mešanog i nešto MAP-a i malo uree pred obradu i setvu i dao joj još na sve to 480 kg/ha (240x2) KAN-a i bilo je 7,6 t/ha.
 
Kao što ti je @milan11 već napisao, bez rezultata zaliha u zemlji ovo je samo nagađanje. Kod mene bi sa ovakvim đubrenjem uz ostale ag.mere i povoljnu godinu mogao očekivati prinos od 7,5-9 tona ali su moje njive u kondiciji i zemlja je rodna i dobrog kvaliteta.
Kolega nemoj tako komentarisati neko ce to procitati I Imacete problem kao selo generalno.
 
Nazad
Vrh