Prihranjivanje pšenice

Ista stvar je i kod nas,dešava se da ne dohvati rasipač i tu pšenice nema.
Pitanje gde je granica rentabilnosti?
Ne postoji granica rentabilnosti. Ti najbolje znas kako i na kakav nacin si djubrio do sad, osnovnim i prihranom. Bio si zadovoljan i tu stavljas tacku!
Znaci kao i do sad! Ne treba traziti neku sredinu ili savet, odnosno analizu pa ces se posle kajati jer si usparao nekih 1000-2000e koji lako na kraju mogu doci glave.
Razumem ja da si ( smo ) posejali vise psenice nego inace ove godine i sad sa ovim skupim djubrivom trazimo neke lakse alternative po dzepu ali ako smo usli u kolo onda terajmo do kraja po starom!
Moj savet, bar ja tako gledam!👍
 
Poslednja izmena:
Ja sam zazmurio i uzeo NPK na jesen,resio sam i nema nazad.platio ga lepo,sad cu isto tako i sa Urea-om..

Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока
 
Jel imate bolje rezultate sa ureom u prvoj prihrani?
Ja sam pre vise godina, cini mi se u 2 navrata koristio u Februaru ureu i nisam video nikakvu vecu korist osim sto sam se smrzo tog dana.
Zadnjih godina sam koristio Map 100 kg/kj osnovno i 150 + 100 kg/kj An-a.
Prosle godine isto osnovno ali manje An-a 100 + 100 kg/kj i verovatno zbog drugih uticaja bilo je bolje nego zadnjih godina.
Ove godine 3x16 150 kg/kj i u planu je 100 + 100 kg/kj An-a.
 
Kod žitarica a ponaročito kod pšenice je jako bitna snabdevenost i pristupačnost fosfora (kvalitet zrna), ako nema dovoljno fosfora možete baciti tonu azota dobićete samo slamurine. Sa previše azota možete podići prinos a tako možete i da ga smanjite a što se tiče kalijuma on je bitan zbog bolesti lista i stable a i pomaže biljkama da prebrode stresne situacije.Toliko ukratko, možda i nisam u pravu ali no.

Analiza na lakopristupačni azot će se raditi na nekim parcelama a ujedno i na NPK pa će vidimo kako ćemo dejstvovati.
 
Ide 250kg po hektaru Urea,krajem februara pocetak marta... naravno posle kad se prska od bolesti opet Urea se topi i prihranjujem psenicu... sto sr tice MAP-a uzimao sam 12:52 i stvarno je odlicno osnovno ali sad su mu cenu nagruvali... prosle jesini sam isao NPK 3x16 250kg/ha posle Urea 250kg/ha dve zastite i opet preko lista topio djubrivo pa prinosi bili odlicni... sve zavisi prolece kakvo bude ako ga zasusi ne pomazu ni kozne gace

Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока
 
Treba raditi analizu i ako covek redovno djubri, optimalnim kolicinama djubriva,poznaje svoje njive,mislim da tu struka moze dosta da pomogne da se nebaca napamet,ali ne i da kaze sta ce biti na kraju jer svi zavisimo od onog gore. Tako da svako ozbiljan u ovom nasem poslu spram iskustva znanja moze doneti odluku sta mu je ciniti u ovakim situacijama.

Sent from my S60 using Tapatalk
 
Ја ћу видети ове године увек ми је најбоље било кад од једном почетком марта бацим 150-200кг/кј АН-а. Док сам ишао из два пута вазда би други пут извисио за падавине и вештак отишао у етар. Једно време смо ишли у фебруару уреу али док је било снега, како задњих година нема снега тако сам и престао да разбацујем урее-у.
 
Ja sam izbacio ureu i idem An 2x100kg po jutru.
Da ne valja ne bi imao na nekim njivama i 6t/kj.
Mi kompletnu psenicu sejemo posle suncokreta,a on je poznat po tome da izvuce sve zivo iz zemlje,tako da ne smanjujem azot ni pod tacku razno!
 
Nazad
Vrh