Prihrana i đubrenje voćaka

Nadjoh neku tablicu u vezi djubrenja. Lepo objasnjeno koliko ide cega i koliki je prinos u svakoj kombinaciji djubrenja, mozda nekome bude od koristi:
tablica-djubrenja.jpg
 
Sta biste mi preporucili za brzi napredak nekoliko vocki na okucnici, hteo bih da brze napreduju?
Ima tu jabuka, krusaka, bresaka, sibirskih brestova i breza, jedna tresnja i nekoliko kajsija. Nisu nikada djubrene. Razmisljam da iskopam 3 ruke oko svake vocke, po 1 asov, i tu da spustim stajnjak(na raspolaganju imam svinjski i kokosiji),oko 200gr po rupi i opet zatrpam .
A cime folijarno(tu imam na raspolaganju slavol, rusku ureu , rusku 3x16, yara 14-11-25 i yara 13-30-15, )? Tu bih mogao da prskam svakih nekoliko dana, nije mi problem posto cu koristiti onu malu rucnu pumpicu, vocke imaju oko 2 godine i nisu velike,a spric mi je zauzet za prskanje povrca. Da li da kupim neko drugo djubrivo, preporucili mi murtonik 14-9-27, al mislim samo zato sto su njega jedinog imali u radnji::namigivanje::
Sta bi bila najbolja kombinacija?
 
@farmer II,meni rekli(zastitar)da tresnje oprskam sa fitofertil 10-5-10,captan 80 i neki otrov(ostao mi wizard od prosli put)da bi to trebalo da povrati svezinu vocu.Ove tecne prehrane sto si naveo mozda je slavol ok ostalo mislim da nije tecno pa za ove temperature nisam bas siguran kako bi prosao i kad prskas samo malo orosi voce ne moj da natapas(moje misljenje mozda ce jos neko iskusniji da ti vise pomogne.
 
Upravo kao što reče Darko, prskaj što kasnije uveče, da je temperatura manja od 24-25 i samo baci maglu i begaj, nemoj da kupaš da ne spališ listove.

Za bolji porast koristi neko koje ima više azota u NPK formulaciji, od toga što ti imaš manje više svejedno, recimo slavol i yara 13-30-15. U zemlju nemoj sada ništa da stavljaš, kasno je, voćke će ući nepripremljene u fazu mirovanja na jesen pa mogu da se smrznu, baci stajnjak na zimu kad opadne list a posle u aprilu KAN pa u maju opet KAN. Nemoj UREA.

Preko lista možeš da prskaš svakih 7 dana sve do kraja septembra.
 
Ok, uradicu tako, hvala drugari :bravo:.
Nego u vezi stajnjaka na jesen, Da li da ga unesem onako kako sam predlozio, ili samo da nabacim koju lopatu oko stabla odgore(vidjao sam da neko i tako radi)?Koliku bi kolicinu trebalo da bacim?
 
Zavisi koliko su stare sadnice, kakav ti je sastav zemljišta i koje konkretno, pileće ili svinjsko iil oba kombinovano...ako su starije, dve do četiri lopate, ne više i dobro je da zafreziraš ili nekako drugačije uneseš u zemlju. Poželjno je da malo i pregori ali ne previše. Imaš temu stajsko đubrivo, potraži, ima tamo stavljao sam i tabelu koliko kojih materija ima u kom, ili potraži preko google.
 
da li neko moze malo vise da prokomentarise da K nije potreban toliko koliko P , biljkama u razvoju. da je K potreban tek kad udju u rod. povela se prica u jednoj od tema , sad ne mogu da nadjem gde , pa bih voleo da to neko pojasni , ako je moguce.
pitam iz razloga zato sto sadim krusku na prolece i preporuka je 8-16-24, ako K nije toliko potreban , da li je bolje uzeti formulaciju sa vise P ?

a evo i analize, pa ako neko moze da da neku preporuku u vezi formulacije i kolicine

P 24,33 mg/100g
K 25,75 mg/100g
humus 3,27 %
CaCO3 9,51 %
pH KCL 7,24 %
pH u vodi 8,60 %

preporuka je 8:16:24 , 350 kg , hteo bih da cujem jos neko misljenje
buni me ovo oko P i K kad treba i koliko , na ovom zemljistu imam kruske u 2-3 godini i planiram nove da sadim , a nisam siguran za koju formulaciju da se opredelim

:ppozdrav:
 
Ako je naprimer u zemljistu ima 40 mg K2O /100g koristi se recimo NPK 12-52-0. ispod toga nebi trebalo izbegavati kalijum. Naravno i netreba preterati ni sa fosforom, svega po malo ali vise fosfora, za jesenje djubrenje.
Naravno sve zavisi od vocne vrste. Tvoje pitanje se odnosi na krusku i ona je specificna za djubrenje kao i jabuka.....Imas dosta toga korisnog u kljizi profesora Borivoja Pejkica- Djubrenje vocaka
:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
U prilici sam da dobijem konjsko djubrivo,koje je pregorelo.Koliko je kvalitetno i sa kojim kolicinama bi trebalo ici u sljiviku koji je posadjen prosle jeseni?
 
Pitanje za iskusne vocare, sta uzeti za Folijarnu prihranu voca u prvim godinama intenzivnog porasta pa sve do plodonosenja. Koristio sam svasta i nisam uopste zadovoljan pa bih da probam nesto sto radi nebih da bacam vise pare na gluposti. Samo ono sto ste koristili a da daje iole dobre rezultate.:ppozdrav:
 
u moje voćnjake od sadnje do prvog roda nisam bacao djubre nikakvo mada je pred usev svuda bio krompir što manje djubreta pre ce voce da prorodi
 
u moje voćnjake od sadnje do prvog roda nisam bacao djubre nikakvo mada je pred usev svuda bio krompir što manje djubreta pre ce voce da prorodi

Delimicno cu se sloziti sa tobom, jer ukoliko dodajes manje djubriva biljka ce imati slabiji porast drvne mase a samim tim bi u teoriji moglo ostajati vise hraniva za diferencijaciju rodnih pupoljaka sto bi moglo dovesti do brzeg ulaska u rod. Ovo naravno, samo ukoliko ti je zemljiste na kojem sadis vocku dovoljno bogato usvojivim oblicima hraniva.
Medjutim ovo moze da bude lose iz vise razloga. Pre svega, ukoliko biljka ne dobija dovoljno hraniva ili pojedinih elemenata moze doci do loseg razvoja biljke i skracenja njenog zivotnog veka, vece osetljivosti na biljne bolesti, susu, mrazeve itd. Takodje, manjak hraniva moze dovesti i do gubitka roda bilo zbog lose diferencijacije pupoljaka jer ce biljka u nedostatku hraniva usporiti formiranje istih u korist odrzavanja same sebe. I na kraju losa ishrana biljke utice na kvalitet plodova i njihovo cuvanje.

U tom smislu, bi trebalo oprezno prihvatati tvrdnju kao sto je tvoja :ppozdrav:
 
Opet cemo doci do zakljucka da bez valjane analize zemljista nista napamet ne mozemo uraditi valjano.Sigurno se rade sada kvalitetna vodorastvorljiva kristalna djubriva koja su brze dostupna biljci od klasicnih mineralnih.Ali sta pre svega dati mladoj sadnici,ako nam je nepoznat sastav zemljista,a ne izazvati kontraindikacije u vidu predoziranja kojim elementom sto moze da uslovi mnoge antagonizme izmedju odredjenih mikro i makro elemenata?Ukoliko nemamo preporuke za djubrenje na osnovu analize zemljista,onda je pravilo da se sva djubriva doziraju u donjoj preporucenoj dozi za odredjenu kulturu,kako folijarna,tako i osnovna-zemljisna.
 
Да ли је неко користио томас-фосфат? Ја лично избјегавам вјештачка ђубрива, али сам негдје прочитао да ово ђубриво може бити одобрено и у органском воћарству. Земља ми је кисела (ПХ 4,19 у КЦл), фосфора има 2,3 милиграма на стотину грама. Кад будем садио мслио сам да поред стајског ђубрива и креча додам и нешто томасовог фосфата, ако га нађем у продаји.
 
Pozdrav svima. Krajem jeseni sam kupio Yara mila veštačko đubrivo, ne mogu da se tačno setim formulacije, uglavnom je formulacija za voće najmanje azota više fosfora i još više kalijuma. Pošto sam slab sa mehanizacijom tj, nemam je i kad mi baš zagusti iznajmljujem je pa me to sve skupo izlazi, ja sam te granule šakom samo razbacao oko voćke. To je tako prezimilo rastopilo se , e sad voćar koji mi je orezivao voće kaže da bih to morao ubaciti u zemlju.
Moje pitanje da li će imati efekta ovo što sam uradio tj. da li će voćke dobiti hrane od toga i ako moram da unesem u zemlju na koji način-da li bi bilo dovoljno običnom motokultivatorskom frezom.
 
Pozdrav svima. Krajem jeseni sam kupio Yara mila veštačko đubrivo, ne mogu da se tačno setim formulacije, uglavnom je formulacija za voće najmanje azota više fosfora i još više kalijuma. Pošto sam slab sa mehanizacijom tj, nemam je i kad mi baš zagusti iznajmljujem je pa me to sve skupo izlazi, ja sam te granule šakom samo razbacao oko voćke. To je tako prezimilo rastopilo se , e sad voćar koji mi je orezivao voće kaže da bih to morao ubaciti u zemlju.
Moje pitanje da li će imati efekta ovo što sam uradio tj. da li će voćke dobiti hrane od toga i ako moram da unesem u zemlju na koji način-da li bi bilo dovoljno običnom motokultivatorskom frezom.
 
Bilo bi najbolje da se na neki nacin spusti sto dublje ,sa ulagacima djubriva se to radi na dubinu 30-40cm.Ja radim to ovako, razbacam ionda predjem kultivatorom,malo zatrpam ,cisto da ne stoji na povrsini ako duze vreme nece biti kise,ali to je na dubini par cm. Vremenom se topi i spusta u zonu korena. Tako da po meni je dobro i tako sto si uradio.

Samo da dodam ,djubris redovno i polako to ide dole i uvek ima djubriva u zoni korena
 
Nazad
Vrh