Prihrana i đubrenje voćaka

Ja koristim Pančevački KAN,početkom Marta i krajem Maja.
Da li ja to grešim,postoji li razlog zbog koga ga treba izbegavati u prihranjivanju voća ?
Zasto bi ga izbegavao?Kod mene su sva zemljista izuzetno kisela,vrednost Ph se krece od 3-4,tako da je KAN jedini povoljan od najcesce koriscenih azotnih djubriva.I njega,naravno,treba dati biljci u vegetaciji,kada je biljka u intenzivnom porastu i trosi najvise azota..E sada,koje kolicine to zavisi od mnogo faktora.Analiza zemlje je jedina merodavna stavka za bacanje vestaka.
 
Zbog toga i kazem da je analiza zemlje nezaobilazna kada je u pitanju djubrenje,bez obzira kolika je povrsina zasada u pitanju.Ovako,radimo ad-hok.Pa nekad ubodemo nekad ne.
 
kod mene je ph oko7.2 reče mi "voćar" sa poljo. fakulteta da bacam ureu pošto je ona kiselija, da li se neko slaže sa ovim ?
 
Ph od 7,2 je blago bazno zemljiste pa je mislio ureom da mu malo smanji PH vrednost.
 
Uradio sam analizu , pH 7,4 preporuka PSS
- osnovno djubrenje 8.16.24 ,do 15.decembra 350kg/ha
- 1.prihrana azotom UREA ,polovina februara 100kg/ha
- 2.prihrana azotom NISTA
- 3.prihrana azotom ni ne postoji kao opcija..
i tako za naredne 4 godine ,sve isto..
 
PH 7,2 je već blago alkalna, zato mi je i rekao urea, pošto je ona kisela samo sam hteo da potvrdim za ureu- da je kisela :)
 
@Yoca Ako misliš na vrstu veštaka sada ideš kan-om, a što se proizvodjača tiče ne mogu ništa da ti kažem! U poslednjoj emisiji potrošačkog savetnika bio je prilog u kome je neka privatna firma iz Subotice ili Sombora ne sećam se najbolje ojadila more poljoprivrednika prodajući im neki tucani kamen sa dodatkom nekog kao djubra! Na kraju priloga izneli su podatak da po analizi ministarstva poljoprivrede dve trećine djubra koje se prodaje na našem tržištu ne odgovara specifikaciji koja se za njega navodi. Znači istraži malo po netu ako je moguće (ja nisam uspeo) da nadješ koje su to firme pa ih zaobidji ili razgovaraj sa ljudima iz tvoje okoline kakva iskustva imaju pa odluči šta ti je činiti!
 
Zasto bi ga izbegavao?Kod mene su sva zemljista izuzetno kisela,vrednost Ph se krece od 3-4,tako da je KAN jedini povoljan od najcesce koriscenih azotnih djubriva.I njega,naravno,treba dati biljci u vegetaciji,kada je biljka u intenzivnom porastu i trosi najvise azota..E sada,koje kolicine to zavisi od mnogo faktora.Analiza zemlje je jedina merodavna stavka za bacanje vestaka.
Ako je zemlja kisela nece je popraviti kan,on je nece nesto mnogo zakiseljavati,vec treba uneti cistog kreca da se poboljsa ph vrednost.
 
Velika koncetracija azota prouyrokuje vise napada vasi insekata na biljke.To je osnovni razlog inace kod mene je sve u granicama dozvoljenog a koristim samo stajnjak i npk vestak po preporuci agronoma.
 
Ako je zemlja kisela nece je popraviti kan,on je nece nesto mnogo zakiseljavati,vec treba uneti cistog kreca da se poboljsa ph vrednost.
Ma jasno je kako se podize Ph zemljista.Kod mene je problem sto nije samo jedna parcela u pitanju pa da se otvorim::novac:: i lagano sredjujem Ph.Kod mene su sve obradive povrsine sa katostrofalno niskim vrednostima Ph.Zato sam i napisao da na takvim zemljistima od azotnih mineralnih djubriva moze samo KAN.
 
Posto sam dosta zalivao (zasad iz kraja decembra 2013) a u sadnji sam ubacio po jednu saku NPK 5:24:16, trebam li jos djubrenja sad ili da sacekam jos malo?
 
Nazad
Vrh