Prihrana i đubrenje voćaka

Da, treba izfrezirati ali nije uslov. S obzirom da placas freziranje mislim da se ne isplati to raditi ako je skupo. Izracunaj koliko mozes kupiti vestackog djubriva za to freziranje i sve ce ti biti jasno. Ne brini voce je dobilo veci deo hraniva sto si im dao.
 
znam, najbolje bi bilo ubacivati u zemlju depozitorom, ali jbg, nemamo svi iste startne pozicije ::traktor1:: mene je zabrinulo što znam za podatak da P i K migriraju- kreću se samo 2,5 cm godišnje što znači da bi se spustilo na dubinu od 25-30cm treba im deset godina :veseljak:: , a radiću kako mogu i znam i ovo što ti kažeš redovno đubriti pa će polako sići
 
Ako misliš da je tako, onda je dobro ! mada već sam to pisao na temi Dunja, znam za podatak da P i K se kreću samo 2,5cm godišnje u dubinu. Ali dobro valda su dobile bar nešto ::vadjenje_repe::
 
Za NPK formulacije vazi pravilo da se unose u zemlju,upravo zbog slabe pokretljivosti P i K kroz zemljiste.Slusao sam pre neki dan specijalistu za ishranu bilja gde kaze-bolje je NPK baciti i u prolece a zaorati ili drugacije uneti pod zemljom,nego u jesen,a ostaviti na povrsini.
 
Ko je taj specijalista i sa kojim djubrivom je radio oglede? P i K je sirok pojam u kom obliku su taj P i K? Ima tu dosta vise od pukog prepricavanja medju tim "specijalistima".:ppozdrav:
U ovom slucaju pricamo o freziranju i neznam koliko freza moze ufrezirati duboko to djubrivo da bi bi imalo ekonomsku isplativost u njegovom slucaju jer to freziranje placa kao "Svetog Petra kajganu". Freziranje ima vise prednosti i samo jedan mali deo je taj da ga spusti na malo nizi sloj zemljista. Ne zaboravi pricamo o Yarinim djubrivima koje njihovi strucnjaci preporucuju da se daje u prolece.
 
Poslednja izmena:
Pa ako ima mogucnost da ga zafrezira motokultivatorskom frezom,onda to ne bi trebalo da bude skupo.Ja svako djubre zafreziram,nista ne ostavljam na povrsini.
 
@Tintoreti
Covek je iz Timac agro,firme specijalizovane za ishranu bilja.Izvinjavam se,prenebrego sam cinjenicu da se radi o Yarinim djubrivima.Nemam iskustva sa njima,ali sam slusao dobre stvari u vezi kvaliteta.Ako zaista ispunjavaju sve te osobine da se brzo rastvaraju u oblike dostupne biljci,da su ispirljiva,pokretljiva vertikalno u zemljistu,onda u redu.Ja sam pre svega govorio o 99% ostalog mineralnog djubriva NPK sadrzaja.
 
Ako tvrde da su pokretljiva vertikalno i ako tako zaista jeste onda je to dobro. Ja sam upravo zato i uzeo Yaru zbog tih karakteristika ako su istinite, jer sam mislio da ne freziram ali ću ipak uspeti da pozajmim frezu i taj redni pojas ću isfrezirati.
 
Poslednja izmena od urednika:
Sad treba isfrezirati, ali da bi se u zemlju uneo KAN, znači pre freziranja baciti malo KAN-a pa ga uneti a ovo što je jesenas bačeno je već na dubini u koju bi ga freza eventualno unela, više neće moći. I pitanje je koliko je to stabala, ako nije više od 100-200 pa sve se to može i motikom za jedno poslepodne uraditi i to bez troškova, ujedno oseći i po koja trava. Mislim nisam pristalica manuelnog rada nego prosto kad čovek nema svoje mašine.
 
Zamolio bih narod da pitanja pita samo u jednoj temi, ovde sam prebacio identično pitanje iz teme dunja jer se radi o prihrani, bez obzira što će se prihranjivati dunje :)
 
A šta ćemo sa isparavanjem azota u vazduh? Zar i to nije jedan od razloga unošenja u zemlju?

U vezi tema nestrpljivost-izvinjenje ! Preneću reči čoveka sa kojim sam pričao na licu mesta, od obrazovanja poljo. fakultet voćarstvo, ima svoj voćnjak , i već nekoliko godina održava voćnjake ozbiljnim voćarima u mom kraju. Na moje pitanje da li su ti minerali sada tu u zemlji, da se nisu negde izgubili, njegov odgovor je da su tu da nisu nigde isparili ni azot ni fosfor ni kalijum. E sad, prenosim šta je on rekao .

A freza će biti rešena tako da će u redu biti isfrezirano ::spreman na sve::
 
Ja sam se bas pitao sta se desava kada prihranis psenicu sada, sigurno ne mozes ubaciti u zemlju.
 
Možeš onim...depozitorima ili kako se zovu...kao sejalice al ne stavlja se seme nego đubrivo, možda je to čak i ista stvar, tanak sam sa znanjem iz te oblasti :)
 
Možeš onim...depozitorima ili kako se zovu...kao sejalice al ne stavlja se seme nego đubrivo, možda je to čak i ista stvar, tanak sam sa znanjem iz te oblasti :)

пшеница се прихрањује разбацивајући дјубре по површини а не депозиторима

- - - - - - - - - -

Ako tvrde da su pokretljiva vertikalno i ako tako zaista jeste onda je to dobro. Ja sam upravo zato i uzeo Yaru zbog tih karakteristika ako su istinite, jer sam mislio da ne freziram ali ću ipak uspeti da pozajmim frezu i taj redni pojas ću isfrezirati.
Две године за редом сам бацао јарина дјубрива у 4 реда по средини воћњака,а остатак руску шеснаестицу,кроз иста та 4 реда сам у цвету бацао нитро бор а у остале кан
,и резултат је изостао тј. никакве рзлике није било а јарина дјубрива су доста скуплја комбинација
 
Ja sveke proleci rasturam npk vestak po povrsini preneke kise a posle kultivacijom unosim u zemljiste.Nema isparenja azota iz Yarine mesavine jer je unutar kuglice i jedino da ne padne nista 10dana pa da se deo izgubi.Kod fosfora i kalijuma u ovim djubrivima su jako dobro pokretljivi tako ako se svake godine koriste cela zona korena je jako lepo nadjubrena.Koristicu ove godine vise fosfora jer sam prosle koristio samo stajnjak koji ga nema bas puno.
 
Ja koristim Pančevački KAN,početkom Marta i krajem Maja.
Da li ja to grešim,postoji li razlog zbog koga ga treba izbegavati u prihranjivanju voća ?
 
Nazad
Vrh