Prihrana i đubrenje voćaka

Ja sam u decembru mešao NPK 8:16:24 sa 10:40:0, jer nisam uspeo da na brzinu nađem odgovarajući NPK jer mi je trebalo više fosfora. Tačno je da su različite granulacije i težine, pa sam mešao džak po džak. To jest u odgovarajućem odnosu po malo.
 
koliko mi preporucujete KANa da bacim sad, vocnjak star 15 godina, zadnje dve god bacano 800-900gr po stablu, s tim sto deset god pre toga nije djubreno uopste. da predjem na 500gr po stablu, mislim da je mnogo da i dalje idem sa starom dozom, to sam isao malo jace jer dugo nije djubreno?
 
U poslednje vreme se kod podizanja zasada voca sve vise koristi zeolit. Da li neko ima iskustva sa tim, da li ga je koristio pri sadnji ili u starom vocnjaku, i kakvi su rezultati?
 
Da li je neko rastapao neko npk djubrivo i da li uopste ima isti efekat kao ova vodotopiva djubriva?

Ja sam danas u jednom delu jabuka rastopio Yara mila comlex 12*11*18 i dodao u atomizer, nadam se da ne moze da skodi.
Inace nije bas rastvorljivost u vodi 100%, ali je tu negde.
 
Ja se bojim da takvo đubrivo nije jako fitotoksično tj da ti ne napravi ožegotine po listu i plodu, ne znam što se igraš sa time...pogotovo jer se ne rastvori dobro!
 
KAN, bolje ga uneti u zemlju okopavanjem, ali ako imaš mnogo nema veze samo razbacaj ravnomerno okolo...količina ti je okvirno koliko godina stare toliko šaka, tako dok dođeš do cifre od 10 šaka :) šaka je oko 50 grama.
 
Ali obrnutim redosledom...baci KAN pa okopaj da bi okopavanjem KAN upao u zemlju i uradi to što pre ako možeš da bi posle pala kiša, sem ako ti sad nije blato...
 
Svoju dilemu/pitanje izneo sam na forumu za sljive (mozda je ovo bolje mesto) pa iz tog razloga cu u dve recenice cu pitati i ovde.
Jos uvek nisam prihranio sljive sa kan-om. One su u desetoj/dvanaestoj godini i imaju poprilicno roda. Razlog sto ih nisam prihranio je to sto je zemlja suva (kisa ne pada vec nedeljama). Poslednje prognoze kazu da bi do kraja nedelje trebalo da padne nesto kise...e moje pitanje je da li ce to biti kasno za bacanje kan-a? Vocnjak se obradjuje, znaci zemlja je a ne trava.
 
"vestacko djubrivo" je sirok pojam ovde pricamo o KAN-u tj krecni amonijum nitrat i on sadrzi nitratni i amonijacni Azot. Razlog vremenske ogranicenosti je taj sto produzavamo vegetaciju i nece stici novi prirast da sazri , tj ostace zeljast i prvi rani mrazevi ce ga unistiti. Pored prirasta i vocka ne staje sa vegetacijom kad treba vec ima produzenu vegetaciju sto nije dobro.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh