Prihrana i đubrenje voćaka

ondak prijatelji ova yara sulfan pada u vodu ona ima sumpora a za ovu moju ph vrednost tu ona spada negde izmedju neutralne sad jedno pitanje koji krec da bacim meni treba ph da odgovara za visnju i za malinu polanu?

dali stanjak moze da podigne ph ili spusti koja je njegova funkcija
 
Poslednja izmena:
Tvoja zemlja je odlicna. Visnja se gaji na kiselijim zemljistima. Kod mene je visnjarski kraj, cak i na najlosijim zemljistima ljudi sade visnju i dobro uspeva. Ako si prolazio malinarskim krajevima mogao si da vidis da se i malina gaji na najgorim mogucim njivama, na njivama koje prakticno nisu nizasta drugo.

Stajnjak ne smanjuje kiselost, stajnjak povecava humus obogacuje zemljiste sa mikro i makro elementima, poboljsava vodno-vazdusni rezim itd...
 
E moj kolega Gorski... Budi ti srecan sto imas kiselo zemljiste. Mnogo je lakse i jeftinije podici pH u normalu nego spustiti pH alkalnih zemljista. A ni jedno ni drugo nije dobro i pravi probleme u proizvodnji. S tim sto vec preko 7-7,5 pocinju problemi kod vecine kultura a mnoge kulture sasvim dobro uspevsju pri pH ispod 6 do 5,5
@ Jocica
pH tvog zemljista je po meni idealan, cak i do 6 je odlicno. Tako da bih ja to odrzavao na tom nivou kombinacijom djubriva. To je moje misljenje a interesuje me sta ce pseudomonas reci

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
ovako na 30cm 6,60 - a na 60 cm 6.96

i jos nesto ako moze neko da mi objasni sta je bolje kad je manja ph ili kad je veca ?? hvala u napred :ppozdrav:

Ako je ova pH merana u vodi onda je dobra-prihvatljiva, ukoliko je merena u KCl onda nije. Odnosi se na obe dubine. Optimalna pH je 5,5-6,5; nista nije alarmantno i pH 7. Ipak, potrebna je fina korekcija djubrivima u cilju blagog smanjenja pH a ne dodatnog povecanja.

- - - - - - - - - -

Radi smanjenja ph vrednosti u Alkalnim (ne kiselim) zemljistima koristi se NPK djubrivo sa dodatkom sumpora (S). Sumpor smanjuje ph vrendnost (zakiseljava zemljiste)... U Kiselim zemljistima izbegavati djubriva sa dodatkom sumpora...

1zxp4px.jpg


Ova tabela je vise namenjena hemicarima nego agronomima tj. nekome kome je bitna pH zemljista. Treba napraviti razliku izmedju hemijske i fizioloske neutralnosti.

Fizioloska neutralnost se odnosi na pH koja je bitna za biljne kulture i ta neutralnost kada bi morala da se podvede pod jedan broj onda je to pH 6 a ne pH 7. A krece se u rasponu 5,5-6,5.

Hemijska neutralnost koja se cesto mesa sa prethodnom je pH 7 i ona nije relevantna za tematiku zemljista kada govorimo o gajenju biljaka:ideja:
 
30cm ph u m kci 6.60 ph u vodi 7.15
60 cm ph u m kci 6.90 ph u vodi 7.45
evo to sad sam video na anlizi da ima dva ph a ovo u vodi dali je to alarmantno

NAPOMENA !!!! hvala svima što se trudite da mi pomognete :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Јоцице, ПХ земљишта је одличан. Можеш узгајати све осим боровнице. За коштичаво воће пх је савршен, за крушку на дуњи мало велики, а на сијанцу по мјери. За малину би могао мало нижи пх, а за јабуку не знам.
 
Imaju ph korektori na bazi 38% azotne kiseline i 59% fosforne kiseline koji se koriste u cvećarstvu za smanjenje ph tj zakiseljavanje zemljišta.Ne znam da li je moguće uraditi tako nešto na vežoj površini?
 
Moze kroz sistem kap po kap, ali mislim da to nije trajno resenje

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Na maloj površini se može uraditi svašta , ali na većoj teško . Valjda i izvozenje većih količina drvene piljevine ili slično može da pomogne.
 
Onda bi najoptimalnije na alkalnim zemljištima koristiti amosulfan od azotnih đubriva,em je kiselije reakcije em ima sumpora.
 
Naravno da sumpor deluje kiselo, ali sto nije rekao koliko to sumpora treba da bi se znacajnije skinuo pH. I urea i sumpor i razne kiseline spustaju pH, ali koliko toga treba da bi se resio problem? Neka kazu ljudi koji su radili kalcizaciju kiselih zemljista koliko tona kalka ili kreca iz secerane ili dr. su bacili da bi podigli pH. I to treba ponoviti na xy godina. I piljevina uz dodatak azota moze da pomogne, ali cik nadji negde da pise koliko (ili da ti neki strucnjak kaze)
U svakom slucaju stajnjak pomaze jer humus deluje kao pufer t.j. do nekle pomaze u peglanju ekstrema.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nazad
Vrh