Predsetvena priprema zemlje

Bolje da Vam ne slikam kako izgledaju "pripremljena" kasna oranja kod nas,orano novembar/decembar...sve ovo sto sam video slike je bajka...orano po mokrom,bez ljudskog duzeg mraza...nesto sam i tanjirao pre spremača...cekamo kisu,pa jos jedan prolaz teskom drljacom.
 
И о ваљку сам размишљао сачекаћу још не журим са сетвом.Пало је данас око 15 л кише сутра ћу прелетети дрљачом још једаред.
 
Pre neki dan čovek poorao njivu u delu gde je cele zime ležala voda. Oko njega čim je bila orilika ušli plugovima, sad je tamo kamenolom. On na moj nagovor poorao u četvrtsk ujutro ja za 24 h ušao sa RD, top ispalo.
 
IMG-20240206-153647765-HDR.jpg

Ево како је то Орање изгледало.Зајебао сам ствар што нисам одмах подрљао...јбг чекао Мраз учимо док смо живи.
 
Sto se tice oranja ove godine krecem jos u septembru, strnjista pa redom kako bude vremena i kako se budu skidale kulture. Oranje iz januara je tuga bozija, jos nisam ulazio, čeka se kisa pa mozda i tanjiraca pa tek onda drljaca, ne vredi drugacije, spremac nema sta da trazi tu
 
Ништа не помаже ни 15л кише...прођем проход Малте не нема разлике(грудве величине Цигле и лопте за Рукомет бетониране)Мислим да ће радити плуг поново😤Не верујем у неку Кишу од 30-40 л не знам ни сам или да чекам још једно две Недеље...Тањирача само измеша те грудве ништа више.
 
Ништа не помаже ни 15л кише...прођем проход Малте не нема разлике(грудве величине Цигле и лопте за Рукомет бетониране)Мислим да ће радити плуг поново😤Не верујем у неку Кишу од 30-40 л не знам ни сам или да чекам још једно две Недеље...Тањирача само измеша те грудве ништа више.
Имаш ли Кембриџ ваљак? И какву, сејалицу имаш? Ја пре пар година узмем земљу у аренду друга декада априла суво да не да Бог, поорем пола њиве и одма сетвоспремач и спремим, узорем другу половину и иста работа. Али зло како је било грудваво, разбацим вештак и поново припремим и што кажеш само измешам грудве, е онда пробам прво кембриџ па сетвоспремач и не иде па сам прешао све кембриџом и у такво сејао. Нодетка 4 реда натегао опруге на батеријама и гас усејало на неких 4-5цм. Једино што ме је Бог погледао и пар дана од сетве пала добра киша па ницање било савршено. Па ако имаш кембриџ пређи са њиме пред сетву бар те грудве да сабије и поравна њиву. А сејалица ако није кадра и ако немаш пуно плати некоме са дискосном да ти усеје боље него опет да ореш.
 
Moze i kukuruziste da se resi bez pluga. Imas dobru tanjiracu uradis 1-2 prohoda i posle gruber i to je to.
Ipak ce ostati dosta zetvenih ostataka od kukuruza iza tanjirace.
30-40 kj pod kukuruzom oracu pa makar zubima radio na prolece pripremu za setvu😂 Ali zato posle ostale kulture vise nece plug u njivu!
 
Kod mene je sve gruberisano.Bacio djubre,odradio prvi prohod pre dve nedelje.Sad je traktor kod majstora.Sledeće nedelje oću još jednom da predjem,ne svidja mi se kako izgleda posle jednog prohoda.Setva čim završim drugi prohod,oko 10 sigurno krećem sa setvom.
 
Kod nas dok ne padne 30 litara kise nema posla...mozda na 2,3 mesta sto je ranije uzorano za kukuruz da bacimo vestak,pa da zatvorimo-ostalo je samo okretanje televozora.20+ eSova na setvospremacu je stradalo zadnjih par dana.a kise nema u najavi...
 
Prošle godine oranje iz februara bilo skoro isto kao oranje iz novembra prethodne godine a sada oranje iz februara tanjirano 4 puta i dalje grudve nogu da slomiš dok ono iz novembra je prihvatljivo za setvu.
 
Nazad
Vrh