Predsetvena priprema zemlje

Ako se za vikend razbaci ureja, koliko dugo moze da stoji do predsetvene pripreme? Nema padavina u najavi pa ce verovatno ostati da stoji od gore, nece se otopiti.
Izvinjavam se ako je pogresna tema.
 
Ako se za vikend razbaci ureja, koliko dugo moze da stoji do predsetvene pripreme? Nema padavina u najavi pa ce verovatno ostati da stoji od gore, nece se otopiti.
Izvinjavam se ako je pogresna tema.
To treba odmah da se zatrpa, da ne isparava. Ako ostane od gore to je 0. Ne znam što tako žuriš. Daleko je setva.
 
Ja planiram zatvaranje brazde i kako nisam zaorao nista trebao bih raznaciti 3x16 pa zatvarati. Pitanje je,da li tanjiračom ili brnacom je bi da je malo spustim u dubinu. Kontam valjda će pasti nekakva kiša do sjetve pa ako malo i izgubim vlage u sitnom lako namiri. Prošle god sam isao tanjiračom i zatvorio u martu pa sam i pored suše imao bolji rod od onih koji nisu nikako zatvarali
 
Kako se sad to kaze sada moderno hobi poljoprivredik, pa reko da bacim dok imam priliku. Ko zna kakvo ce biti za par vikenda stanje na poslu.
Nista onda cu odloziti za 7 dana, tamo za 26.3.
 
Reče mi traktorista iz lokalne zadruge da su sa Fendom 936 i 12m setvospremacem radili 100ha u dve smene
 
Тај твој барем не мораш да га переш кад завршиш пос'о - неће му бити ништа. ;)
 
Reklamiraju ga da je granuliran 1-3 mm, bez prašine. A prašina ogromna. Morao sam paziti kako piri vjetar a rasipač prao 2, 3 puta.
Ti si rasipač posudio od RWA?
 
Da, od njih sam posudio. Ja sam uz njihov imao neki kalcij sa granulacijom 5-10 mm, svejedno ima prašine, a pogotovo ovakvi 92% kalciji, ako se imalo namoći, to ribaš godinu dana, znam jer isto dugo već radim s time. Zato manje više biram suho vrijeme i da se samo ispuše nakon rads onda nema muke da ostaju bijeli flekovi. Također baš zbog te prašine, iako s običnim rasipačem ide, ali ovaj je prešao igricu, vrlo jednostavno, a vrlo funkcionalno rješenje za rasipavanje takvih stvari, traka nosi na diskove i u njemu ne ostane ni zrno kalcija ili prašine. Ja sam iskreno sad s njim radio prvi puta, a pokušavao sam već dva tri puta ga posudit, nikad dostupan. Sad ću kupit kalcij samo dok će i on biti tu jer je neusporedivo lakše, a i ima ekipe u mom kraju ga dosta koristi pa odma svi odrađujemo. Doduše ja nemam puno svako proljeće, rasipać do dva kad u njega ide 4 tone.
 
Nazad
Vrh