Predsetvena priprema zemlje

A kod nas se i neoru medje uopste . 20cm se ostavi a neko i vise . Kad se duze godina ne predje povremeno oce i siblje da krenel
 
Ima situacija u Mačvi, naročito raniji naraštaji, da se u među obavezno posadi neko drvo, za svaki slučaj da se zna gde je granica. I kad se radi sa traktorom, eto onda muke i zajebancije i jednomn i drugom komšiji. Jedino je dobro što se ne mora zvati geometar svaki čas.
 
Kod mene je isti slučaj sa medjama. Izmedju njiva ima od 20 do 50 cm sklada, i to se ne dira. To je kod nas Sveto Pismo. I zato nemamo ni jedan jedini slučaj da je neko nekome ušao, odorao i slično. Zna se tačno dokle je čija njiva. Jedne godine kad odoreš do medje, sledeće naoravaš na tu stranu. Nekada su po medjama sadjeni bagrem i glog, kako bi se napravila prirodna ograda jer se stoka pustala u njive, pa da ne bi izašla kod komšije. Danas je većina tih, mi ih zovemo obale, pokopana i povadjena, ali ima gde je ostala. Tako da se ne dešava da ti komšija poprska koji red kukuruza, ili soje. Zna se tačno dokle je čije.
 
Ja sam par medja tih preorao ako je do moje npr zemlje a radim u zakupu ili ako radim 2 njive u zakupu jedna do druge . Uglavnom radim duze godina , al pitao sam obavezno vlasnike . Pazim na kamen i još udarim 2 obojena kolca na dva kraja radi psihološkog efekta .
 
Ja gledam da se ta međa uopšte ne poznaje, da bude što ravnije do komšije, od razora nema niko koristi samo štete po meni, usev nikakav ne bude, korov raste, teže se obradi.
Ja ako moju njivu naoravam, pogotovo posle komšije, ne volim da mi neko zatvara razor, pa makar nemao i bunker kuruza, iz principa, jer kad god sam logički uradio kao ti neko se napravio pametan pa ili iskrivio njivu ili odorao..
 
Ljudi, gde su njive pored mene date u arendu obavezno imam problem sa tim zakupcima. Prve godine odmah kamen izvade pa se guraju, gaze, odoravaju. Zlo. Planiram na jesen ako bude izvodljivo da uzmem to u arendu, makar platio i 50 ili 80 e vise od njih ali drugacije ne moze. Uvek kasno oru, pa odoru kako njima odgovara. Kad odem na prolece da ravnam imam sta da vidim. Gde vlasnici rade svoje njive, sa tim komsijama nikada problem nemam. Tajkuni u pokusaju su zlo.
 
Evo kako to kod mene izgleda. Vlasnici obe njive su rodjaci. Svaki kamen je tamo gde treba. Nikada ga plug nije zakačio, niti su vlasnici, ni njihovi očevi i dedovi ikada imali neki problem.

PnimNOr.jpg
 
A ko odrzava te medje ili kako da ih nazovem? Sta se desava sa korovom koji se posle raznosi po celoj njivi?
 
Kod mene je isto kao kod Darka.To sto nikne malo "korova" na medji nije nista naspram X hektara zapustenih njiva u korovu...
Mada uglavnom je na tim mestima samo trava ko kod njega na slici.Kada se zemljiste ne obradjuje godinama ono se "zalivadi" i ne rastu korovi kao na ornici nego bude samo livadska trava.
 
Nazad
Vrh