Prasići,problem

da 15 dana, majka landraska otac joksir, nazimica kupljena suprasna od Davidova iz melenaca. ali doji ih samo 8, sada 6 :( zato kazem da nikada nisam imao takvu prasad, ova njena sestra sto doji 12 i pod joksirom lepi ali sigurno za 4o% manji a razlika je par dana samo
 
ima li neko da mi kaze resenje,naime krmaca se oprasilapre 15 dana a nikako da podoji prasice lezi na stomaku a kad odem da je hranim prasici trce i hoce da sisaju stojeci mali su i zaostali od dvanaest ostalo ih 6 sta da joj dam da im da mleka
 
Ili nema materinski instikt ili ima upalu vimena pa je bolno kad je sisaju pa ga krije.U prvom slucaju nije za ostavljanje za dalji priplod ,a u drugom zovi veterinara relativno lako se leci,
 
Milane ovo joj cetvrto prasenje do sad je bas bila ok ali sta sad bi neznam sutra cu da zovem veterinara pozzz

- - - - - - - - - -

Milane ovo joj cetvrto prasenje do sad je bas bila ok ali sta sad bi neznam sutra cu da zovem veterinara pozzz
 
Jesu li zubi posečeni?

Inače, kako navikavate prasad na predstarter? Sipao sam im danas (imaju oko 2 nedelje). Miriši, ja bih ga pojeo koliko dobro miriši ali oni ga samo njuše i obilaze. Probao sam i da nakvasim ali ne vredi...
 
E pa ja sam omašio period kupovine predstartera pa sam ga tek sada nabavio. Video sam samo jedno kako ga jede a ostali samo obilaze i to jedno je najsitnije iz legla.
 
Danas su mi uginula dva praseta,imaju 7 dana.Bila su manja od ostalih,jednom su oči bile uvučene,povratilo je nešto žuto i užasno je smrdelo.posle par sati je uginulo_Ostali su dobro,veseli...veterinar kaže da nije nikakva bolest,nego nisu mogli da se izbore za sisu.Da li se nekome nešto slično dešavalo?
 
Moje jedno je izgubilo sisu, ne znam kako posto ih ima 10 ali evo 17dan i dalje je zivo, kad ga vidi covek bude mu prosto zao, nema ga sta videti kost i koza. Hteo sam da ga ubijem da se ne muci ali mi ga bilo zao posto se bori kao lav, izgleda da od svih drugih malo povuce mleka pa nekako prezivljava. Ostavio sam ga pa sta mu bog da, a pocelo je prvo da jede i zanimljivo je to da si ostali dobijaju neki zuto beli prolivcic i stalno ih moram obilaziti i paziti jedino njemu ni k***c ne fali :)
 
Tako je uvek priroda odlucuje koja ce jedinka da opstane tako ovo prase moze biti bolje od ostalih jer borbeno.
 
Imao sam problem sa prasicima imali su proliv 15-ak dana i danas sam jedno zaklao 31 kg creva su mu crna kao ugalj da je jelo pa me brine sta je u pitanju i sta da radim sa ostalim?
 
Do koliko dajete zelene deteline suprasnim krmacama ?? Jer im ukidate pred samo prasenje ili ??
 
Ja dajem stalno detelinu ali ne mogu reci koju kolicinu jer dajem onako odprilike,puna kolica na 20ak krmaca,a pred prasenje prestanem davati 5 dana pred termin,mozda moze i duze da se daje al ja tako radim.
 
Pozdrav,

Imam 2 krmače koje su se oprasile,nalaze se u dva boksa,jedna pored druge sa po 12 i 10 prasića.U jednom leglu je jedno prase dobilo čadj.Veterinar mu je dao inekciju i mazao sam ga sa cinkovom mašću.Kolika je opasnost za ostale prasiće i da li možete da mi pojasnite koliko je čadj opasna?Kako preventivno delovati?Objekat se čisti svaki dan.
 
Protiv čađi nema prevencije ili dobiju ili ne.I sam imam 9 krmača i dešavalo mi se da u jednoj godini sva legla fasuju a sad fala bogu ima 2 godine nema.dobro pazi na simptome,crne kraste oko njuške,ispucala koža a prvi simprom je škiljenje i temperatura.Izbjegavaj ječmovu slamu i kad mogneš dezinfekcija boksova.
 
Veterinar je dao dva puta po dve inekcije i kupam ih u cinkovoj mašću.Inače su veseli,sisaju...videću za par dana da li je pomoglo.
 
Poslednja izmena:
Sve styo moze da stvori prasinui razno razne plesni ,, bakretije ,izbegavati .. najbolje je kad su boksevi citi i nista im ne stavljati, nema slame i sto cuda ,, zive u svojoj mikro-klimi i nema problema , zatp sluze grejne ploce i kvocke , ventilacija po potrebi .. i mena problema ..:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh