Prasići,problem

Primetio sam pre tri dana, da se jedno gedzavo prase(nije imalo sisu) neprestano vrti u krug. Jede pije vode i opet u krug. Non stop, nikad ne lezi. Danas sam ga izdvojio iz grupe posto su ga tukli. Sada je staro tri meseca. Kakav ono ima problem i da li je resiv.
 
Predpostavio sam da mu nema leka i da je problem sa centrom za ravnotezu. Mnogo je zaostalo plus sto je sad iskaliralo. Neka ga nek jede i trenira(vrti se) jos neko vreme. Pa ako prezivi zaklacu ga, sad na njemu nema nista samo kosti i koza.
 
Parasici stari 2 meseca nocas dobili zuckasto-smedji proliv jedno bas kuti i lezi ovim ostalim sam dao neosulfox p i cumur sa stocnim brasnom a njemu veterinar 2 injekcije sta da ocekujem dalje
 
Prati stanje kod ostalih,hranu smanji ove ostale moze da ih prodje bez injekcija ,veceras videces kakvo ce biti stanje.
 
Ako imas mogucnost ubaci im neosulfox i u vodu ,sa prolivom ce sigurno vise ici na vodu nego na hranu...
 
Nisi morao ni prekidati hranu sto si im davao, samo malo umanjis kolicinu i ubacis lekove u nju...
 
Predpostavio sam da mu nema leka i da je problem sa centrom za ravnotezu. Mnogo je zaostalo plus sto je sad iskaliralo. Neka ga nek jede i trenira(vrti se) jos neko vreme. Pa ako prezivi zaklacu ga, sad na njemu nema nista samo kosti i koza.
Ja mislim da nece da se oporavi! Imaosam isti slucaj, pa su mi rekli da udarim Enrocin (meni nije bilo jasno zasto to) ali nakon 48 sati dosao je u pravac :) Znaci 2 put sam dao Enrocin u 48 sati! Ako dobro znam Enrocin ima karencu 3-4 dana (to proveri).
 
Bio je veterinar,rekao je da joj dajem čaj od štavolja i da su to možda simtomi pred prašenje.
 
Za beli proliv mi je dao veterinar Kolistin da razmutim u vodi i špricom da dam prasićima u usta.
Što je malo teško,jer je krmača opasna i ne da prasiće.
 
Juce mi uginu dva muska praseta stara 15 dana, izmerim ih 5,7 i 6 kg komad, nikada do sada nisam imao takvu prasad. Uvece sve normalno ujutru jedno nadjem mrtvo drugo se tetura i ima staklenast pogled, i ono je uginulo posle sat vremena, a ostali izgledaju sasvim normalno. Ne da mi djavo mira i zovnem veterinara. Pregledamo ih zajedno i ne vide se nikakvi znaci ni na njima ni na ovim ostalim da su imali neki problem. Otvorimo ova dva uginula kad ima sta da se vidi, creva pocela kao da se raspadaju (nekako razredjena) u debelom crevu i pri anusu nalazi se normalan crn cvrst izmet a u tankom puno zutkog tecnog proliva. E sad on kaze da se to toliko brzo razvilo da organizam nije stigao ni da pocne da izbacuje taj proliv. I konstatujemo da je E. Coli, tj. jedan od njenih sojeva a ima ih preko 80. Celo leglo smo tretirali antibioticima pa sta im Bog da, nnadam se da ce biti sve u redu sa ostalima. E sada sam napisao sve ovo da i drugi mogu da vide sta se sve moze desiti sa na oko zdravim prasadima, i savet ako ste u mogucnosti ako vam daleko bilo ugine prase a ne znate zbog cega, otvorite ga, cesto puta moze da se tada otkrije koji je problem da moze preventivno da se deluje na ostale u leglu. Sada mi je samo krivo sto nisam slikao da moze da se vidi kako izgleda. Pozz za sve forumase!
 
Nazad
Vrh